1 servo ile aileronları kontrol etme ve gövdede yerleşim

Yalçın Aydın

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
selamlar 1 servo ile aileronları aynı an kontrol etmek için fikir alabilirmiyim, ve gövdede servoların
yerleşimi hakkında bilgi verirmisiniz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Çizimleri pek anlayamadım?. Servoyu gövdede mi düşündünüz?
Servo kanadın üzerinde olur. Alttan ya da üstten kanat fark etmez. Kanadın ortasındaki yuvaya yerleştirilmiş bir servo, pusroad telleri ile kantçıkları yönlendirir.
Uçak tam olarak hangi uçak?

Şu çizimi yapıyorsun servonun nasıl yerleştirileceğini mi soruyorsun ?
Şaka herhalde.
Neyse çizimden de çok bir şey anlaşılmıyor zaten.
Bell crank yada torsyon rod yöntemi ile tek servo ile iki aileron kontrol edebilirsiniz

Şu çizimi yapıyorsun servonun nasıl yerleştirileceğini mi soruyorsun ?
Şaka herhalde.
Neyse çizimden de çok bir şey anlaşılmıyor zaten.
Bell crank yada torsyon rod yöntemi ile tek servo ile iki aileron kontrol edebilirsiniz

cengiz abi neye kızdın öyle alamadım
çizim yapabilmem başka tek servo ile hareket yapılabilirlik başka birşey
netten bulduğum bir planda değişiklik yapmam gerekti lazerciye uygun olmadığından yeniden ele almam gerekti
bende acaba kanatlara 2 servo yerine bir tane gövdeye olabilirmi diye
siz üstadlara bir danışmak istedim
hemen fırçaladınız
elinde solid yada benzeri program veya farklı açılardan resimler ekleyebilirim

Servo kanadın üzerinde olur. Alttan ya da üstten kanat fark etmez. Kanadın ortasındaki yuvaya yerleştirilmiş bir servo, pusroad telleri ile kantçıkları yönlendirir.

evet kanatlara değilde gövdede 1 tane yeterlimi acaba uçak yaklaşık ölçüleri 900mm kanat x 800mm gövde elk model bir uçak
asıl plan sahibi depron olarak tasarlamış bende bunu 2.7mm dekota denilen bir malzemeden lazer kesime hazırlamaya çalışıyorum

orjinal planları yükleyemedim

Çizimleri çok iyi anlamadım ama bu boyutta bir uçakta aileronlar için zaten tek servo uygundur. Çizimlerde sanırım servo yatık yerleştirilmiş. Bu şekilde olmaz.
İki seçenek var.
1.- Servo gövde orta hattına yerleştirilir. Servo kafasının dönüş düzlemi yatay olacak şekilde! Servo mümkün olduğunca kanadın hücum kenarı hizasına doğru konumlandırılır. Olabildiğince uzun çiftli bir servo kolu kullanılarak her iki aileronun en iç köşesine yeke takılarak kontrol sağlanır. Aİleron pushrodları bu durumda menteşe hattına dik gitmeyecek, oblik olacaklardır ama küçük uçaklarda sıkıntı olmaz. Bu ilk yöntem daha çok profil gövdede uygundur.
2.- Aileronların hücum kenarlarına L şeklinde bükülmüş pushrodlar oluk açılarak ve ailerona delik delinerek, hem sıkı geçme hem de yapıştırma olacak şekilde tespit edilir. Her iki yandan gövdeye girecek şekilde uzatılan bu iki çubuk gövde içinde yukarıya doğru 90 derece bükülür. Gövde içinde orta hatta uygun pozisyonda yerleştirilen servonun iki ucu ile bağlantı kurulur.

Sanırım resimler açıklayıcı olur.

evet kanatlara değilde gövdede 1 tane yeterlimi acaba uçak yaklaşık ölçüleri 900mm kanat x 800mm gövde elk model bir uçak
asıl plan sahibi depron olarak tasarlamış bende bunu 2.7mm dekota denilen bir malzemeden lazer kesime hazırlamaya çalışıyorum

orjinal planları yükleyemedim

Öncelikle kolay gelsin, dekota olayını önce lazerciye bi sorun derim, kesmek istemeyebilir. Acayip yapış yapış is çıkarttığından kesmek istemiyorlar.

Kullanmayı planladığınız malzemenin boyut/ağırlık oranı nedir? Parça ölçüsü ve gramajı paylaşırmısınız.

yaklaşık 1 m2 den çıkmakta malzeme kalınlığı 2.7mm

PLASTECH PVC Foam (Dekota) Teknik Özellikler
PVC Foam Levha
Teknik ÖzellikleriBirimDeğerStandart
Özgül Ağırlıkg/cm30,50-0.70DIN EN ISO 1183
E-ModülüMpa1100ISO 527(50mm/min)
Darbe dayanımıkj/m217,2ISO 179/1 Eu
Darbe dayanımı çentiklikj/m23,1ISO 179/1 Ea
Gerilme dayanımıMpa19,5ISO 527(50mm/min)
Esneme dayanımıMpa32,9ISO 178 (2mm/min)
Kenar sertlikD44-47ISO 868
Yüzey direnciROE (ohm)2,00E + 14DIN IEC 60 167
Ses direnciROE (ohm)1,86E + 14EIN IEC 60 093
Dielektrik sabitEr1,8-2,1DIN 53 483
Genleşme katsayısı100000/K6x0,00001DIN 53 752
Sıkıştırma dayanıklığıN/mm2
Vicat yumuşama noktasıC57ISO 306 (B 50)
Isı saptırma sıcaklığıC57ISO 75-2 (1,8 Mpa)
Su emilimi%0,9ISO 62 (216 sat sonra)
Ses yalıtımıDb24-28DIN ISO 717-1
Isı iletkenliğiW/m2k3-3,7DIN 52 612
Tolerans uzunlukmm + 8 - 0,00
Tolerans enmm + 1 - 0,00
Tolerans kalınlıkmm +- (0,08mm + 0,03mm x kalınlık)