10 liraya 100 amperlik lipo deşarj aleti yapımı

İlgi Alanı
Heli
Her kese selam :saygilar: Aylar önce Kağan abinin yapmış olduğu Lipo deşarj modulunu gördüğümde ben de bi tanesini yapmak istedim ama tembellikden hiç yakın duramadım. Geçenlerde aklıma aniden parlak ve tembel bir fikir geldi :laugh: Dedim ki depronları kestiğimiz tellere lipoyu bağlarsak acaba kaç amper-lik bir akımla deşarj olur diye. Sonuç beni epeyi şaşırtdı. Eskiden şarj aletinin kendisi ile 4s lipo en fazla 0.5 amper ile 5-6 saate 4.2 voltdan 3.8-e iniyordusa, şimdi bu tellerle 7-8 dakika yetiyor. Şimdilik tellerin 1/3 kısmını kullandım. Sonuç olarak 3s ile 18Amper, 4s ile 24Amper stabil akım çekiyor. 6s ile daha denemedim. Deneyince sonucu paylaşıcam :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

6s ile yapmış olduğum testde 24.2 Amper ile lipoyu fazla yormadan sorunsuz discharge yapa biliyorum :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Paylaşım için teşekkürler Ferid %p Konu başlığı ve sonrasında video ön izlemede AYVA görünce dedim ki, Lipo deşarj ederken AYVA'yı pişirecek herhalde :lol::lollol: (Ben çocukken soba üstünde pişen ayvayı çok severdim, herhalde o geldi aklıma :) )

Dediğin gibi güzel bir yöntem ki Kağan abinin yöntemi ile teorik olarak birebir aynı zaten. Sadece senninkinin maliyeti doğal olarak çok daha uygun.

Diğer taraftan DC gerilim AC göre çok daha tehlikelidir. Bu yüzden DC ile çalışırken mümkün mertebe çok dikkatli olmak lazım, bunu da vurgulamak istedim

Mehmet abi, bi sağa bakdım, bi sola bakdım, bi şey bulamadım, aniden ayvayı görünce kapdım koydun konnetörün üzerine :D
Güvenlik için de discharge süresi boyunca gözümü ekipmanlardan hiç keçmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet ATICI
Paylaşım için teşekkürler Ferid, işe yarar bir yöntem. Hele kesecek bir kanat falan varsa dahada faydalı olur. %p

Sesini duyduğumuza sevindik, herkese selamlar sevgiler.... :RCKolik:

6S pillere çok dikkat et, aman diyeyim. ;)

Güzel fikir gerçekten. Ben halojen ampul kullanıp deşarj ediyordum ama bu yöntem daha hızlı bir denemek lazım. Teşekkürler paylaştığın için :)

• Beğen
Tepkiler: Ferid Hemidli
Gerçekten de çok etkili bir yöntem. Ben de bunu depron zamanlarımda uyguladım hatta. Ama Lipo pillerde deşarjın çok hızlı olması pilin ömründen de azaltır. Pilin kapasitesini ve cihazın çektiği akımı iyi hesaplamayabilmek lazım. Deşarj sırasında pil ısınmıyorsa problem yok. Ama ısınıyorsa ciddi anlamda ömrü azalır.

Ferid eline sağlık, süper yöntem. Bu benim aklıma gelmişti aslında ancak soğutması çok önemli. Hatta lipo deşarj konusundaki en önemli şey soğutma. Çünkü dummy load olarak taktığımız yüklerin geneli elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşümü prensibine göre çalışıyor. Kinetik enerji dönüşümleri de mantıklı motorlar ile ancak onun da ayrı problemleri oluyor, ses, yük bindirme vs. Pervane taksan bu sefer nereye üfüreceğiz :lol:

Senin taktığın tel de çok ısınıyor diye tahmin ediyorum, bunu güvenli şekilde kullanmak üzere kapalı kutu haline getirsen çok iyi olur diye düşünüyorum.

Şimdi aklıma gelen bir fikir de şu ( 10TL olmasa da :D )

24V invertör alıp saç kurutma makinesi ile boşaltılabilir lipo. baya sağlam 10-12A gibi bir deşarjı olur.
Fiyatlarına baktım, bu fikir kendi kendini imha etti :lol::lol:

Paylaşım için teşekkürler Ferid, işe yarar bir yöntem. Hele kesecek bir kanat falan varsa dahada faydalı olur. %p

Sesini duyduğumuza sevindik, herkese selamlar sevgiler.... :RCKolik:

6S pillere çok dikkat et, aman diyeyim. ;)
Faydalı olduysa ne mutlu bana Türker abi :) 6s pille de denedim. Sonucu ana konuda paylaşdım :)

Gerçekten de çok etkili bir yöntem. Ben de bunu depron zamanlarımda uyguladım hatta. Ama Lipo pillerde deşarjın çok hızlı olması pilin ömründen de azaltır. Pilin kapasitesini ve cihazın çektiği akımı iyi hesaplamayabilmek lazım. Deşarj sırasında pil ısınmıyorsa problem yok. Ama ısınıyorsa ciddi anlamda ömrü azalır.

Deniz abi, zaten lipolar helikopterde ortalama 40-50 amperlik bir akım ile discharge oluyor, uçuş esnasında da ısınıyolar. Benim bu yöntem de hızlı ama helikopterdeki gibi ani olarak yüksek akımla deyil, stabil olarak 40 amperden bi haylı alçak bi akımla discharge yapıyor.

Ferid eline sağlık, süper yöntem. Bu benim aklıma gelmişti aslında ancak soğutması çok önemli. Hatta lipo deşarj konusundaki en önemli şey soğutma. Çünkü dummy load olarak taktığımız yüklerin geneli elektrik enerjisinin ısı enerjisine dönüşümü prensibine göre çalışıyor. Kinetik enerji dönüşümleri de mantıklı motorlar ile ancak onun da ayrı problemleri oluyor, ses, yük bindirme vs. Pervane taksan bu sefer nereye üfüreceğiz :lol:

Senin taktığın tel de çok ısınıyor diye tahmin ediyorum, bunu güvenli şekilde kullanmak üzere kapalı kutu haline getirsen çok iyi olur diye düşünüyorum.

Şimdi aklıma gelen bir fikir de şu ( 10TL olmasa da :D )

24V invertör alıp saç kurutma makinesi ile boşaltılabilir lipo. baya sağlam 10-12A gibi bir deşarjı olur.
Fiyatlarına baktım, bu fikir kendi kendini imha etti :lol::lol:

Teşekkür ederim Kağan abi :) Nasıl yapdıysam öyle de duruyor teller :D ara sıra duman falan çıkıyo, fazla ısındığından teller çivileri, çiviler de tahtayı yakıyor ama ciddi bir alevlenme durumu söz konusu bile deyil. Tembel malı bu alet, o yüzden kasasız yola devam :laugh:

Şarj aletlerinin yavaş deşarj etmesinin bi hikmeti yok mudur? yoksa ayarlı bi direnç üzerinden istediğimiz akımda çok kısa sürede deşarj bu örnekte de olduğu gibi gayet kolay. Ben lipo ların ömrünün korunması için böyle yavaş deşarj ettiğini düşünmüştüm. Bir de @Mehmet Kucuksari abi DC neden daha tehlikelidir? Bunu bi kaç kişiden duymuşluğum var ama mantığı nedir anlamadım.

• Beğen
Şarj aletlerinin yavaş deşarj etmesinin bi hikmeti yok mudur? yoksa ayarlı bi direnç üzerinden istediğimiz akımda çok kısa sürede deşarj bu örnekte de olduğu gibi gayet kolay. Ben lipo ların ömrünün korunması için böyle yavaş deşarj ettiğini düşünmüştüm. Bir de @Mehmet Kucuksari abi DC neden daha tehlikelidir? Bunu bi kaç kişiden duymuşluğum var ama mantığı nedir anlamadım.
Tecrübeye dayanarak söylemek gerekirse yüksek voltaj DC gerilim çarparken çok güzel yakıyor. Bayağı bildiğin acı çekiyorsun. Teorik olarak da AC akım vücuda girdiğinde deri etkisinden dolayı vücudun yüzeyinde yani dış kısmında dolaşırken DC akım homojen olarak dağılır ve iç organlara zarar verir. Ama hem AC hem de DC akım düşük voltajda insana zarar vermez.

Canlı dokudan geçen elektrik akımının galvanik ve elektrolitik etkileri var. Bu iki etki de öldürücü. Ancak birkaç kilohertzden itibaren bu etkiler ortadan kalkıyor ve termal enerji dönüşümü ön plana çıkıyor. Ameliyatlarda dokuyu kesmek ya da kanama durdurmak için biz 200 kilohertz ile birkaç megahertz aralığında alternatif akım kullanırız ve yüzlerce Volt gerilimle çalışırız. Yüksek frekans nedeniyle sadece termal etki oluşur. Aynı gerilim ve akımı doğru akım olarak uygularsak kişi saniyeler içinde ölür. Akımın bir koldan girip bir bacaktan çıkması durumunda risk 50 miliamperde başlar ve 100 miliamper öldürür.

Canlı dokudan geçen elektrik akımının galvanik ve elektrolitik etkileri var. Bu iki etki de öldürücü. Ancak birkaç kilohertzden itibaren bu etkiler ortadan kalkıyor ve termal enerji dönüşümü ön plana çıkıyor. Ameliyatlarda dokuyu kesmek ya da kanama durdurmak için biz 200 kilohertz ile birkaç megahertz aralığında alternatif akım kullanırız ve yüzlerce Volt gerilimle çalışırız. Yüksek frekans nedeniyle sadece termal etki oluşur. Aynı gerilim ve akımı doğru akım olarak uygularsak kişi saniyeler içinde ölür. Akımın bir koldan girip bir bacaktan çıkması durumunda risk 50 miliamperde başlar ve 100 miliamper öldürür.
KHz seviyesinde bu etkiler kayboluyorsa 50Hz frekansındaki şehir elektriği ile 220V DC gerilim eşit derece tehlikeli diyebiliriz o zaman.

• Beğen