10 (Onbir ooonikiiiiiiihihihiii) Yıllık borç! 1/24 Hawker Hurricane Mk2c Tropical - Türk Hava Kuvvetleri

Maskelenen kanopi parçaları şimdilik geçici olarak blu-tack kullanılarak yerlerine tutturuldular. (Kanopinin tepesine dikiz aynasını da oturtmuşum bir ara :) )

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Boyama öncesi yapılması gerekenler listesinde kanopi üzerine yapıştırılacak minnacık tutamaçlar da var...

Burun kısmında da resin döküm paneller maske niyetine kullanılarak motor korumaya alındı. Aradaki boşlukların kapatılması için de egzostlar ve son olarak da yine blu-tack ile tıkama yapıldı. Alttaki hava filtresiyle birlikte duran panel de yine incecik blu-tack “yılancıkları” ile yerine tutturuldu.

Kanat altındaki radyatör de boyama öncesi tamamlanıp yerini alması gereken parçalardan birisi. Radyatör kısmı boyanıp eskitildi. Eskitmede tayyarenin çöl koşullarında kullanıldığını baz alarak bu uçakların radyatörlerinde görülebilen “çöl tozu” kirlenmeleri için yağlı boyalar kullanarak hafifçe kum ve sarımtırak toz kirlenmesi ekledim, amma velakin az bişey daha kaldırır sanki, radyatör boyananana kadar belki az biraz daha kirletirim.

Radyatörün arka flapı ve bunun açılıp kapanmasını sağlayan kollar da yerlerine yapıştırılınca radyatôr montajı tamamlandı. Arka kısmın içleri de aliminyuma boyanınca yerine yapıştırılabi.

Radyatörün kanatta oturacağı yer de aluminyuma boyandı...

Bir ara da kafa dağıtmak için tekerlekleri elime geçirip bir güzel çöl çamuruna batırıp pislettim ?

Üşengeçliğimi kırabildiğim bir anda kanattaki top namlularının aluminyum kısımlarını yapıştırabilirsem boya işleri de başlayabilir demektir.

Gördüğüm kadarıyla Sümer abi burada, Rıfat'ı da gördüm geçen, Extra 330SC konu başlığı açmış. Kadro süper. Zamanım olunca eski makalelerimden, derlemelerimden birşeyler toparlayıp buraya da asarım ;) Hem kendimi de güncellemiş olurum.
Değerli paylaşımlarınızı merakla bekliyoruz :RCKolik:

Şu seyrüsefer ışıkları yanacak mı? Ben ona takıldım...

Uçmuyor ki yansınlar :)

Şaka bir yana, lambaları takarken dank etti! Ölçek gayet uygun, 3mm lik ledler ile ışıklar çalışır yapılabilirdi, hatta ufak bir motor redüksiyon ile pervane de sembolik olarak döndürülebilirdi. Ama zamanında düşünemedim :(

Senin 262’nin motorlarını çalışır yapayım en iyisi :)

Abi bu arkadaş sıkı elemandır, korkunç bir bilgi birikimi vardır. Hem model inşaatı hem de pilotajda çok temiz parmakları vardır. Yıllarca birlikte aynı planör takımında çok başarılı derecelerimiz oldu. Benim gibi yazmayı da sever :) yani gerçekten yazmaya başlarsa çok faydalı katkıları olacağından emin olabilirsiniz. :thumbup:

Abi bu arkadaş sıkı elemandır, korkunç bir bilgi birikimi vardır. Hem model inşaatı hem de pilotajda çok temiz parmakları vardır. Yıllarca birlikte aynı planör takımında çok başarılı derecelerimiz oldu. Benim gibi yazmayı da sever :) yani gerçekten yazmaya başlarsa çok faydalı katkıları olacağından emin olabilirsiniz. :thumbup:
Helici olma ihtimali var mı :lollol:

• Beğen
Tepkiler: Hakan Ülgenalp
Vay süper daha ne olsun :thumbup:

İlk fırsatta biraz temel akrobasi, aresti, trim konularında birşeyler ekleyeceğim.
Devamında da 3D akrobasi ile ilgili bir başlık düşünüyorum.
Hem Rıfat da burada, o da iyi pilottur, iyi modelcidir, misyonerlik faaliyetlerimize katılır :)

...
Teveccühünüz efenim. Senden de çok şey öğrendim, hala da öğreniyorum. Bir şu statik yapmayı sevemedim, izlemeyi çok seviyorum ama yapamam batırırım gibi geliyor hep. Çooook küçükken ölçeğini bilmiyorum ama benim için kocamandı (muhtemelen 1:48), bir tane F4 yapmıştım ki o yaşlarda o uçağa hayrandım. Boyama yok tabi hiç, ilkokuldayım, boyandığını bile bilmiyorum, sonra öğrendim ve bir tane Piper Arrow yapmıştım. O zaman da kimse enamel boyı inceltmem gerektiğini söylememişti :) bilgisayar yok, internet yok. Koyu masmavi bir uçak olmuştu, dana gibi fırça izleriyle. Sonra PM Pilot, Pelikan derken statik maceram orada bitti. :)

Bildiğim kadarıyla elini sürmedi :)
Iııı, şeyyy, orası tam olarak öyle değil aslında :lol:
Hover'ım şekil, önümden çekil. Sen Muscat'ta hammerhead filan yaparken moralin bozulmasın istedim, yoksa Cobra'yla funnel nasıl yapılır gösterirdim sana :coolxf:. Tick-tock'u sen de yapıyorsundur zaten, ondan şüphem yok, değil mi?:evil:
Şaka bir yana iri abileri hiç uçurmadım (sim hariç) ama Trex250 ile indoor baya takılmışlığım var. Simulatörde çok uçtum o ayrı. 3D uçak uçurmak için faydalıydı, başka bir mindset ile uçmayan birşeyi havada tuttuğun için göz, beyin, el koordinasyonuna faydası büyük.

Ama herşey UÇAK için, varsa yoksa UÇAK. Kanat olacak, sabit olacak. O kadar :heartxf:

Yeni bir seri motivasyon şeysine ne dersiniz?

Boyamanın özeti...

Öncelikle renkler ve boyalar hakkında merak edeni şu mesaja yönlendirelim:

Bu yukarıda bağlantısı verilen mesajla da lafı geçtiği üzere Hataka boyalar sipariş edilmişlerdi, ama 72 ve 48 ölçekli maketlerin boyamasına yetişmemişlerdi malesef. Bu boyalar elime ulaştığında da şu mesajları yazmıştım:

Bu son mesajdan bir alıntı ekleyelim:

24’lük hurriyi bunlarla boyarım artık (sene 2058)

Demekki 2058 yılına gelmişiz ve hala korona virüsü nedeniyle ev hapsindeyiz :D

Bu yukardaki mesajımda belirttiğim üzere Hataka boyalarının renklerini diğerlerine nazaran daha çok beğenmiştim. Geçen bu zaman içerisinde Hataka boyaları başka maketlerde kullandım ve sonuçtan da memnun kaldığım için bu makette de yine Hataka boyaları kullanmaya karar verdim.

Alt kısımda radyatörü ve iniş takımı kapaklarının dış kısımlarını ayrıca boyadım. Maketin alt tarafında da radyatörün altında kalacak olan ve aluminyuma boyanmış yerleri maskeleyerek korumaya aldım ve Azur mavisi ile tüm alt kısımları ve münferit parçaları boyadım. Bu sefer farklı bir yol izleyerek herhangi bir ön-gölgelendirme yapmamaya karar verdim.

Alt kısımların boyası kuruyunca maskelenerek korumaya alındılar ve üst kısımların daha açık tonu olan "Mid stone" rengini modelin tamamına uyguladım. Bu hataka boyalar solvent bazlı ve çok çok ince boyalar, bu nedenle tüm modeli boyamakta bir çekince görmedim.

Sıra üst yüzeylerin koyu tonu olan "Dark Earth" rengine gelince kamuflaj maskesi için hangi yöntemi kullanacağım sorusu belirdi. Bir alternatif aynı 72 ve 48 ölçekli maketlerde olduğu gibi 3 boyutlu yazıcı ile basılan esnek maskeler kullanmaktı. İlk esnek maske maceramı merak eden şu aşağıdaki mesaj ve sonrasındaki iki sayfalık mesajlara bakabilir:

Bir diğer alternatif ise daha önce hiç denemediğim ama mantıken güzel olabileceğini tahmin ettiğim "Masking Putty" denen bir ürünü denemekti. Eh, yeni şeyleri denemeyi severim, önce bunu deneyeyim, memnun kalmazsam esnek maske tekniği zaten cepte, dosyalar bile hazır diyerekten bu "maskeleme hamuruna" yöneldim. (Esnek maske basmak için printerin filamentini değiştirmeye üşenmemin de bu kararda etkisi olduuğunu itiraf etmem gerek :D)

Bu meret yapışkan bir macun, ama yapışkanlığı epey az. Elle istenildiği gibi şekil verilebiliyor. İlk denemeyi yapmak için sağ kanadın ucundaki koyu kahverengi boyanacak alanı bu mereti kullanarak maskeledim:

Sonra da koyu kahve boyayı uyguladım, hazırladığım boya bu alan için fazla gelip artınca da boya boşa gitmesin diye hızlıca kuyruktaki alanları da maskeleyip onları da boyadım:

Maskeleri sökünce ortaya çıkan görüntü beni tatmin etti:

İlk deneme sonucunda onay gelince uçağın geri kalan alanlarını da maskeleyip boyadım:

Sonuçta da bir önceki mesajımdaki "motivasyon şeysi"nde görünen görüntüye ulaştık.
Fena olmadı, ama ne yalan söyleyeyim, 1/24 ölçekli uçak maketi yapmaya da tövbe ettim diyebilirim, boya boya bitmiyor meret :D

Boyama sırasında alt tarafın fotoğrafını çekmemişim, şunu ekleyelim telafi olsun :)

Bundan sonraki aşama, diğer bileşenlerin de boyamalarının tamamlanmasını takiben eskitme aşaması olacak. ESkitme ile ilgili detayları ilerdeki mesajlarda detaylı olarak anlatacağım.

An itibariyle, iniş takımları hariç 252 gramdayız:

Modelin kanat alanı ise 4.153 dm2

Bu durumda,

Klasik kanat yüklemesi: 60.7 gr/dm2

Kübik kanat yüklemesi : 30

olarak hesaplanıyor, epey zor uçar bu model...

Bi saniye, pardon, hatlar karıştı :evil: