115 cm tekne

Mustafa YILDIRIM33

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba arkadaşlar,
letgo da gezerken böyle bir ilana denk geldim ve boyut olarak çok hoşuma gitti.
Bunu alsam, iç ekipman için önerileriniz ne olurdu acaba?

Ağırlığı 2000gr imiş.

Yapan arkadaş İzmir'de. Şahsen tanıştık kendisiyle. Tekne göründüğünden daha iyi.
Kullanım amacı süratmi balık avımı olacak

• Beğen
Tepkiler: Mustafa YILDIRIM33
rt
Merhaba arkadaşlar,

Ağırlığı 2000gr imiş.
Resimlerdeki tekne bire bir aynısı ise. Tek motor, shaft ve pervaneye göre dizayn bir gövde. Elektrikli sistem yapılıp bittiğinde ortalama 4-5 kg düşünmek gerek.
Burshless 4S (14.8 V yazar da 16 volttur) sistem 3650 motor, 50-60A ESC ve min 4S 3000mAh üzeri pil düşünün.
Motor ve esc su soğutmalı sistem rahat etmenizi sağlar.
Dümen için hazır kitler var. Ve dümen için 40-50 gr. ağırlıkta standart bir servo gerekir.
Aliexpress de komple kit satan satıcılar var.
Not: Satıcının eklediği teknelerin karinaları farklı 2. fotoğrafa göre yazdım. Son fotoğraf iki motor ve şhaft sisteme göre görünüyor.

Kolay gelsin.

• Beğen
Merhaba arkadaşlar,

Ağırlığı 2000gr imiş.
Ümit abinin ürettiği tekne hafif bir kabuk 3674 fırçasız motorla 4s iyi performans alırsın

• Beğen
Yapan arkadaş İzmir'de. Şahsen tanıştık kendisiyle. Tekne göründüğünden daha iyi.
Kullanım amacı süratmi balık avımı olacak
Çok süratli olmasına gerek yok, amaç güzel ve eğlenceli vakit geçirmek.
Kendisiyle telefonda da görüştük sağolsun sıcak kanlı ilgili bir arkadaş.

rt

Resimlerdeki tekne bire bir aynısı ise. Tek motor, shaft ve pervaneye göre dizayn bir gövde. Elektrikli sistem yapılıp bittiğinde ortalama 4-5 kg düşünmek gerek.
Burshless 4S (14.8 V yazar da 16 volttur) sistem 3650 motor, 50-60A ESC ve min 4S 3000mAh üzeri pil düşünün.
Dümen için hazır kitler var. Ve dümen için 40-50 gr. ağırlıkta standart bir servo gerekir.
Not: Satıcının eklediği teknelerin karinaları farklı 2. fotoğrafa göre yazdım. Son fotoğraf iki motor ve şhaft sisteme göre görünüyor.

Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim, izlemem gereken yol için iyi bir im oldu.

Ümit abinin ürettiği tekne hafif bir kabuk 3674 fırçasız motorla 4s iyi performans alırsın
Değerlendireceğim. Çok teşekkürler.

Not: Çoklu alıntı yapamadığım için tek tek cevap verdim. "Alıntı" olarak seçiyorum ama "cevapla dediğimde 1 alıntı oluyor mesaj kısmında.

Not: Çoklu alıntı yapamadığım için tek tek cevap verdim. "Alıntı" olarak seçiyorum ama "cevapla dediğimde 1 alıntı oluyor mesaj kısmında.
Allah allah, az önce test ettim ben de ÇOKLU ALINTI'da bir sorun yok :rolleyes:

Alıntı yapmak istediğiniz her bir mesajın sağ alt kısmında olan "Alıntı" tuşuna basıyor ve sonra da mesaj editör kısmında "Alıntı Ekle" diyorsunuz değil mi ?

• Beğen
rt

Kolay gelsin.

Çok teşekkür ederim, izlemem gereken yol için iyi bir im oldu.

Değerlendireceğim. Çok teşekkürler.

Allah allah, az önce test ettim ben de ÇOKLU ALINTI'da bir sorun yok :rolleyes:

Alıntı yapmak istediğiniz her bir mesajın sağ alt kısmında olan "Alıntı" tuşuna basıyor ve sonra da mesaj editör kısmında "Alıntı Ekle" diyorsunuz değil mi ?

Mehmet abim, ben mesaj editör üzerindeki alıntıya basıyormuşum. Tamamdır :):RCKolik:

rt

Kolay gelsin.
Merhaba,
Aşağıdaki ekipmanları toparladım, inceleyebilir misiniz?
Galiba pompa da gerekecek?

Fırçalı ESC 480A Su / Hava Soğutmalı Su Geçirmez RC Bot için Çift Taraflı ESC - 01

Uzakdan Kumanda RC Bot için 75mm Metal Emişli Su Dümeni

3650 3660 3674 RC Alaşım için Alüminyum Alaşım Su Soğutma Ceket Bot Deniz Fırçasız Motor Parçalar

RC Bot Vida Pervane P40 * D27 - 45 mm

45mm

RC Bot Parçaları İçin Paslanmaz Çelik 8mm / 4mm Deniz Pervane Milleri - 35cm

Racerstar 3650 Motor Fırçasız Su Geçirmez Sensörsüz 1/10 RC Araba Bölüm 3100KV

Merhaba,
Aşağıdaki ekipmanları toparladım, inceleyebilir misiniz?
Galiba pompa da gerekecek?

Fırçalı ESC 480A Su / Hava Soğutmalı Su Geçirmez RC Bot için Çift Taraflı ESC - 01

Uzakdan Kumanda RC Bot için 75mm Metal Emişli Su Dümeni

3650 3660 3674 RC Alaşım için Alüminyum Alaşım Su Soğutma Ceket Bot Deniz Fırçasız Motor Parçalar

RC Bot Vida Pervane P40 * D27 - 45 mm

45mm

RC Bot Parçaları İçin Paslanmaz Çelik 8mm / 4mm Deniz Pervane Milleri - 35cm

Racerstar 3650 Motor Fırçasız Su Geçirmez Sensörsüz 1/10 RC Araba Bölüm 3100KV

Linklerdeki ürünleri detay incelemeye vaktim pek olmadı.
Kısaca bakabildim. Tekne boyutu uygun, motoru 3674 de tercih edebilirsiniz. Hız için yüksek kv ve daha küçük pervane. Tork için tam tersi.
Dümen tekne boyutuna göre kısa görünüyor . 11-13 cm daha makul gibi
ESC fırçalı seçmşsiniz YANLIŞ. Fırçasız ve 80A (motora göre) seçerseniz sıkıntı olmaz.
Pervane de biribirine yakın bir kaç boy almanızda fayda var.
Bu konularda (pervane vs.) Yakup Şengül arkadaşımız daha deneyimlidir. Umarım önerileri vardır.
Shaft ve kovanın uzun olması ıyıdır. Şhaft kovanı ucunu su kesimi üstünde tutma imkanı verir. Bir anlamda daha az açı ile su sızma ihtimaline karşın fena olmaz.
Kolay gelsin.

• Beğen
1 metre üstü tekne için 75mm dümen küçük kalır.
Şaft boyu kısa 30cm yada az daha uzunu daha uygun olur. Hatta sürat için flex şaft tercih edilmeli. Flex şaftlarda pervanenin su ile açısı sıfıra yakın ayarlanabildiğinden teknede burun kaldırma vs olmaz. Flex şaft düşünürseniz dümen şaft tutuculu olmalı yada harici kullanmalısınız. Örnek link aşağı bırakıyorum.

• Beğen
Linklerdeki ürünleri detay incelemeye vaktim pek olmadı.
Kısaca bakabildim. Tekne boyutu uygun, motoru 3674 de tercih edebilirsiniz. Hız için yüksek kv ve daha küçük pervane. Tork için tam tersi.
Dümen tekne boyutuna göre kısa görünüyor . 11-13 cm daha makul gibi
ESC fırçalı seçmşsiniz YANLIŞ. Fırçasız ve 80A (motora göre) seçerseniz sıkıntı olmaz.
Pervane de biribirine yakın bir kaç boy almanızda fayda var.
Bu konularda (pervane vs.) Yakup Şengül arkadaşımız daha deneyimlidir. Umarım önerileri vardır.
Shaft ve kovanın uzun olması ıyıdır. Şhaft kovanı ucunu su kesimi üstünde tutma imkanı verir. Bir anlamda daha az açı ile su sızma ihtimaline karşın fena olmaz.
Kolay gelsin.
Evet ESC de önce 775 motor kullanayım diye düşünmüştüm, oradan kalmış :) Fark etmemişim. Teşekkürler.
1 metre üstü tekne için 75mm dümen küçük kalır.
Şaft boyu kısa 30cm yada az daha uzunu daha uygun olur. Hatta sürat için flex şaft tercih edilmeli. Flex şaftlarda pervanenin su ile açısı sıfıra yakın ayarlanabildiğinden teknede burun kaldırma vs olmaz. Flex şaft düşünürseniz dümen şaft tutuculu olmalı yada harici kullanmalısınız. Örnek link aşağı bırakıyorum.

Şaft boyu 35cm di linkte. dümenin büyüğüne bakayım.
Flex şaftlar zamanla kovanına zarar vermiyor mu? Sürtme vb oluşturuyordur diye düşünüyorum ama... Bir yöntemi var mı acaba?
link için teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
Evet ESC de önce 775 motor kullanayım diye düşünmüştüm, oradan kalmış :) Fark etmemişim. Teşekkürler.

Şaft boyu 35cm di linkte. dümenin büyüğüne bakayım.
Flex şaftlar zamanla kovanına zarar vermiyor mu? Sürtme vb oluşturuyordur diye düşünüyorum ama... Bir yöntemi var mı acaba?
link için teşekkürler.
Bu tekne icin flexible sisteme gerek yok. Satıh pervanesi kullanan offshore catamaran tarzı teknlerde yuzeye parelel pervane kullanma zorlugunda gerekiyor. Bu tarz teknlerde Pil yerleştirme ile CG durumu ayarlanabilir. Gerektiginde yatay stabilzerler uygulanır. Kolay gelsin.

• Beğen
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Sürati yüksek teknelerde şaftın 0 derece açı yapmasını isteriz. Pervane itme gücü sürekli teknede kafa kaldırma durumu ortaya çıkarır. Mehmet beyin belirttiği gibi yatay stabilizer ile kısmi olarak kesilebilir. Seçim size kalmış.