2 tane 3400mah pil mi? 1 tane 6200mah pil mi?

İlgi Alanı
Multikopter
Herkese iyi forumlar öncelikle,
Başlıktan da anlaşılacağı üzere merak ettiğim bir şey var: 1 tane 6200mah pil kullanmak mı daha mantıklı yoksa 2 tane 3400mah pil mi kullanmak daha (bu arada 2 tane pil olan seçenekte pilleri ayrı ayrı kullanmayı planlıyorum biri bitince diğerini takmayı planlıyorum) Geçenlerde bir konu açmıştım okuldaki bir proje için topladığım quad ile ilgili bazı fotoğraflar paylaşmıştım o quad da 6200mah pil kullandım ama bu şekilde daha hafif 2 pil kullanmak daha mantıklı olur mu sizce yaz da geldi ya drone fishing tarzı bir proje düşünüyoruz abimle yani zaten sürekli olarak drone u geri getireceğiz bu yüzden pil değiştirmek için geçen süre çok da önemli değil bizim için cevaplayan herkese teşekkürler şimdiden

Kontrol Kartınız
Apm2.8
Model Sınıfı
F450
Motor, Pervane ve ESC
Emax 2212 980kv motor, 1045 pervane 30A esc
Kumanda Alıcı ve Verici
Fly-Sky i6
Extra Ekipman
Gps, telemetri
Pilin tam dibini sıyırma imkanımız genelde olmuyor. Yani pilde hala bir miktar kullanılacak enerji varken ister istemez kalkış yapıpda tekrar uçuşa gidilmiyor. Tek pilde bu tarz problemi bir kere yaşarken iki pilde iki kere yaşarsınız. Böyle bir dezavantaj olabilir. Fakat hafiflik avantajınız olacak. Pillerin mah değerleri hariç, diğer değerleri benzerse sorun olmaz.

Pilin tam dibini sıyırma imkanımız genelde olmuyor. Yani pilde hala bir miktar kullanılacak enerji varken ister istemez kalkış yapıpda tekrar uçuşa gidilmiyor. Tek pilde bu tarz problemi bir kere yaşarken iki pilde iki kere yaşarsınız. Böyle bir dezavantaj olabilir. Fakat hafiflik avantajınız olacak. Pillerin mah değerleri hariç, diğer değerleri benzerse sorun olmaz.
Evet iki kere yaşayacağımı biliyorum ancak hafif olacağından dolayı daha uzun uçuş süresi elde edebilir miyim merak ediyorum. Bu arada sadece mah değerleri farklı gerisi aynı.

Bu arada yazmayı unutmuşum küçük olan pil 260gr büyük pil ise 435gr. 175gr fark var arada

Quad ile alakalı bilgim çok sınırlı. Sadece mantık yürüyorum. Hafif olduğu için daha az enerji harcayarak uçacak. Yani aynı mah değeri ile daha uzun uçuş süresi anlamına gelir.