2000TL Toplama Bilgisayar Tavsiye

Berkay Eğmür

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Geçenlerde forumda bi bilgisayar konusu vardı, bende ihtiyacım doğrultusunda fikirlerinize danışmak istedim. Ortaokula giden kuzenim için Pc araştırmamı istediler. Bende kafamda ilk hazır pc varken birden toplamaya döndüm ve şu listeyi oluşturdum. Kuzenimin ihtyaçlar : internette rahatça dolaşmak , ödev , minecraft , cs go , unturned ve hz1z bu oyunları kasmadan oynatsın yeter.
INTEL Core i3-6100 3.70 GHz LGA1151 İşlemci (6. Nesil Skylake) - Eksen Bilgisayar 430TL
ASUS H110M-D Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz USB3.0 - Vatan Bilgisayar 197TL
CORSAIR 8GB Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz CL14 Sıngle Ram - Vatan Bilgisayar 171Tl
Seagate 1TB 7200RPM NCQ 64MB Desktop Disk ST1000DM003 - incehesap.com 181TL
MSI GTX750 Ti TwinFrozrGaming GDDR5 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11.2 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar 474TL
Aoc 5ms 18.5 inç monitor -250Tl
Kasa ve Psu için 250Tl yazdık
Mouse + Klavye 50Tl dedik :)

Şimdi aklıma takılanları şöyle sıralayım.
1.
Bu fiyata aynı ekran kartlı aynı zamanda i5 ve 12gb ramli Casper hazır kasa varken bu pc toplanır mı ?
2.Anakart konusunda kararsızım h110m-D var m-C var m-K var hangisi daha iyidir sonra msı h110 adı altında modelleri var bunlardan hangisi ?
3.Psu kaç w olmalı 500w yeterli mi ?

Şimdi 2000 liraya şunu topla diyemem ama bildiğim kadar bir kaç bilgi yazayım.

Birincisi Hazır pc alacaksan Dell ise al Hp ise Al ama yok casper yok Exper di tavsiye etmem zaten açıklamalarda şunu veriyorlar işlemci, ram, hdd bilgisi kabaca ekran kartına bile invidia gtx750 demiş asusun var 376 lira msı var 474 lira sence hangisini kullanacaklar?
ikici olarak h110 chip setli pc alacağına 100 lira fazla ver Z97 seri bir anakart al çok daha memnun kalırsın 100 lirayı gözün görmez.
üçüncü olarak kasa ve powersupply benim şahsi fikrim görüntü hiç önemli değil kasa olmasa bile olur ama powersupply en az 500w 80plus almanı öneririm 80+ elektrik parasından 1 sene sürmeden kendini amorti eder.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Şimdi 2000 liraya şunu topla diyemem ama bildiğim kadar bir kaç bilgi yazayım.

Birincisi Hazır pc alacaksan Dell ise al Hp ise Al ama yok casper yok Exper di tavsiye etmem zaten açıklamalarda şunu veriyorlar işlemci, ram, hdd bilgisi kabaca ekran kartına bile invidia gtx750 demiş asusun var 376 lira msı var 474 lira sence hangisini kullanacaklar?
ikici olarak h110 chip setli pc alacağına 100 lira fazla ver Z97 seri bir anakart al çok daha memnun kalırsın 100 lirayı gözün görmez.
üçüncü olarak kasa ve powersupply benim şahsi fikrim görüntü hiç önemli değil kasa olmasa bile olur ama powersupply en az 500w 80plus almanı öneririm 80+ elektrik parasından 1 sene sürmeden kendini amorti eder.
Abi yorumun için teşekkür ederim. Z97 1151 soket bulamadım ama zaten bulsamda değiştiremezdim sanırım şu sistemle bile bütçeyi aştık bu işe girerken 1.8 felan düşünmştük 2yi buldu. Kasa benim düşüncemde önemli değil 50tllik bi kasa olsada olur ama psu'da dediğini dikkate alıcam.

Bu arada donanımhaberdeki yorumlara göre ekran kartı kararımı rx460 olarak değiştiricem sanırım

Yok mu kimseden öneri :)

Kardo geliyor efsane bekle... :D

INTEL Core i3-6100 3.70 GHz LGA1151 İşlemci 6. Nesil Skylake

MSI H110M PRO-VD Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI Anakart

Kingston 8GB Hyperx Fury Black DDR4 2133MHz CL14 PC Ram

WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

MSI RX460 4GB OC GDDR5 128Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

EVEREST RAMPAGE 88 GAMING 600W SİYAH USB 3.0 MidT ATX KASA

Monitör ve klavye+mouse koymadım,kafana göre kardo :coolxf:

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Kardo geliyor efsane bekle... :D

INTEL Core i3-6100 3.70 GHz LGA1151 İşlemci 6. Nesil Skylake

MSI H110M PRO-VD Intel H110 Soket 1151 DDR4 2133Mhz VGA&DVI Anakart

Kingston 8GB Hyperx Fury Black DDR4 2133MHz CL14 PC Ram

WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

MSI RX460 4GB OC GDDR5 128Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

EVEREST RAMPAGE 88 GAMING 600W SİYAH USB 3.0 MidT ATX KASA

Monitör ve klavye+mouse koymadım,kafana göre kardo :coolxf:
Kardo yorumun için teşekkür ederim. Dediklerine anakart ve ram dışında uydum :) Anakart Asus H101m-D seçtim neden dersen Asus olsun dedim ve Asusun garantisi 3yıl. Ram de zaten özellikler aynı olunca çok bi fark yokmuş onuda Corsair 8gb 2400mhz CL14 Kırmızı seçtim , kırmızı olsun 3 kuruş fazla olsun muhabbeti :D Fiyatları tekmar ve vatandan topladığım 250tlde monitor yazdığımda 1745 fatura çıktık bu fiyatı netten toplayarak 50 tl düşürür müyüm ? düşürürüm ama gidip kendim mağazadan almak istedim sorun çıktığında da bireber müdahale [emoji38] Gelelim kasa konusu hacı o kasa bütçeyi biraz aştı 2000tlyi çok geçmemem gerekiyor ki zaten 1800den buralara geldik. Onun için kasa ve fan max 220 Tl diyelim kasanın çok iyi bişey olmasına gerek yok 50Tllik bile olsa olur ama fan iyi olsun tabi. Çünkü daha ıvır zıvırda çıkıcak mutlaka termal macun olsun , işlemci fan olsun onlarda nerden baksan 30 40 tutacak. Birde sana şey sorucam şimdi rx460ta Vga yok dvı var fakat benim alcağım monitor vga , dvı to vga bi aparat alsak iş görür mü ?

Merhaba, bir zamanlar single yerine duble ram konusu vardı. Duble tavsiye ediliyordu. Hala var mı bu durum bilmiyorum ama ben toplarken hep 8+8 toplamıştım 16 yerine gibi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Soner Ayar' Alıntı:
Merhaba, bir zamanlar single yerine duble ram konusu vardı. Duble tavsiye ediliyordu. Hala var mı bu durum bilmiyorum ama ben toplarken hep 8+8 toplamıştım 16 yerine gibi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
O bozulma konusunu için olabilir şimdi aldığım anakartta çift ram slotu var ilerde 16 yapmak istersek 4 4 alırsak sıkıntı olur

Psu bunu düşünüyorum yorum alabilir miyim ?
High Power 500W 80+ 37.5A Single Rail Aktif PFC Siyah ATX Güç Kaynağı (HPQ-500ST-H12S)

Bildiğim kadar ram kapasitesini bölmek faydalı oda bir Ramin veri yolundan akan veri sınırı belirli aynı kapasiteyi iki ramle yakalamak daha hızlı akan veri buda hız anlamına geliyor, anakartlar inceler seniz z serisi gibi kaliteli anakartlar hepsi 4 Slot ram yuvasına sahiptir.
Power supply konusunda ise high power kaliteli bir marka alınır bir diğer konuş ise 80 plus konusu unutmadiysam çok kaliteli kullanılan malzemelerle yapılan power supply lar hem yazdıkları kapasiteyi vermekte hemde ihtiyaca göre enerji harcayarak daha az elektrik tüketmekte,

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Bildiğim kadar ram kapasitesini bölmek faydalı oda bir Ramin veri yolundan akan veri sınırı belirli aynı kapasiteyi iki ramle yakalamak daha hızlı akan veri buda hız anlamına geliyor, anakartlar inceler seniz z serisi gibi kaliteli anakartlar hepsi 4 Slot ram yuvasına sahiptir.
Power supply konusunda ise high power kaliteli bir marka alınır bir diğer konuş ise 80 plus konusu unutmadiysam çok kaliteli kullanılan malzemelerle yapılan power supply lar hem yazdıkları kapasiteyi vermekte hemde ihtiyaca göre enerji harcayarak daha az elektrik tüketmekte,
Abi yorumun için teşekkür ederim bütçeyi zaten aştım o yüzden anakart mecburen böyle kalıcak 13 yaşındaki çocuğa her türlü yeter zaten :)

Zaten olay orada Berkay ne kadar ekmek o kadar köfte meselesi, boş yere yüksek fiyat istemiyorlar parça üreticileri, Türkler gibi reklamı çok yaptım parayi fazla isteyim gibi düşümüyorlar.

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Zaten olay orada Berkay ne kadar ekmek o kadar köfte meselesi, boş yere yüksek fiyat istemiyorlar parça üreticileri, Türkler gibi reklamı çok yaptım parayi fazla isteyim gibi düşünüyorlar.
Aynen öyle abi psu büyük ihtimal high power alıcam kasayıda şunu alıcam sanırım

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi