2200kv motor esc uyum problemi - Uçağım yandı

Fatihuslu54

Yeni Uye
Web sitesi
www.facebook.com
Herkese selam. Aliexpresten satın aldığım 2200kv 30a motor ve 30a esc aşırı ısınıyor. (6x4 pervane ve 4200 mah 30c pil ile) Bu yüzden bugün uçağım alev aldı ve yandı alıcıyı ve pili zor kurtardım. Büyük ihtimalle esc başlattı yangını. 2200 kv motoru bu sefer 40a lık esc de denedim bu sefer motor aşırı ısındı ve motor bozuldu. Arkadaşlar sizce nerede yanlış yapıyorum? Ne tavsiyeye edesiniz? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

2200kv motor esc uyum problemi - Uçağım yandı [emoji20]

Aldığın motorun teknik verileri nelerdir peki ? Sürekli ve max çektiği akım değerleri için üretici ne belirtmiş ve bir de tavsiye ettiği pervane aralığı belirtilmiş mi ?

Şu konuya eminim ki bakmışsındır.

Anlattıklarınız bana çok kalitesiz bir motor olduğunu gösterdi sanki,ürünün özelliklerini paylaşırsanız daha net olur yorumlar.Kv değeri yüksek motorlar çabuk ısınır ama bahsettiğiniz durumda motor çok sıkışmış.

Motorun fotoğrafını ekledim. Kışın aynı motor ve 40a lık esc ile sorunsuz uçuşlar yapmıştım. Ama şimdi yeni satın aldığım aynı motorlarda sorun yaşıyorum.

Bahsettiğiniz durum motor kalitesi düşükse, gerekenden daha büyük pervane taktıysanız, yüksek hızda uzun süre çalıştırdıysanız veya motoru uygun voltajın üstünde (max 3s lik motoru 4s ile çalıştırmak gibi) çalıştırdıysanız olabiliyor. Muhtemelen önce motor bobini zarar gördü o yüzden esc niz yandı. Geçen yıl benim uçağım da esc den başlayıp yanmıştı. Geçmiş olsun.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fatih uslu' Alıntı:
Motorun fotoğrafını ekledim. Kışın aynı motor ve 40a lık esc ile sorunsuz uçuşlar yapmıştım. Ama şimdi yeni satın aldığım aynı motorlarda sorun yaşıyorum.
Semih bey hakli olabilir. Diger olasilikda bu motor 30A uzerinde akim cekiyor. Kucuk Esc kullandiginiz icin esc yaktiniz.

Simdi 40A esc kullanirken motor asiri isiniyorsa o zaman motorda uretim hatasi var demektir.K Elektronik elemanlarda olasi bir durum, ozellikle ucuz cin malzemelerinde.

Tavsiyem yeni bir motor almaniz yonunde.

Bugün uçağımı aynı motor ve 40 a esc ile uçururken bir motor daha yaktım. Uçak havada uçarken motor aniden duruyor. Durduktan sonra motora güç verince motor titremeye başlıyor. Daha fazla güç verince motorun bobininden dumanlar geldi ve kablolarını eritti Lehimler bile eridi. Sizce sorun gerçekten motorda mı ?
Türkiye'de ucuza motor satın alabileceğim bir site önerebilir misiniz?

Bugün kü olaydan sonra ilk yangının escden değil motor bobiininden kaynaklandğına kanaat getirdim.

Fatih uslu' Alıntı:
Bugün kü olaydan sonra ilk yangının escden değil motor bobiininden kaynaklandğına kanaat getirdim.
Pervane motora büyük gelmiş.Maalesef Türkiyede ucuz hiç bişey yok artık.Thk belki.

Defalarca ucuz motora para vermek yerine, markası belli bi motor almanızı tavsiye ederim, sorunsuzluk yanında, performansta yanınıza kar kalır [emoji106]

Bugün bende 2212/6t 2200 Kv aliekpress sarı renkli motoru yaktım. Hemde zorlamadım yani bir iki kere gaz verdim elimle önce motor tekledi sonra biraz gaz verince motordan duman çıktı. Esc Rctimer 30a daha önce emax gt motorla kullandığım bi esc. Başka bi motor almayı düşünüyorum.

serkan bayazıt' Alıntı:
Bugün bende 2212/6t 2200 Kv aliekpress sarı renkli motoru yaktım. Hemde zorlamadım yani bir iki kere gaz verdim elimle önce motor tekledi sonra biraz gaz verince motordan duman çıktı. Esc Rctimer 30a daha önce emax gt motorla kullandığım bi esc. Başka bi motor almayı düşünüyorum.
Motor daha yeni ve sıfırdı değil mi ?

Aliexpress, Banggood'tan aldığım 2200kv motorları ben de 30 A ESC ile kullandım 6x4 pervane ile. sürekli tam gaz vermediğim sürece aşırı ısınma olmuyordu. Bence motorda bir problem varmış.