24V ESC ile çift 775 ve Pil Seçimi Hakkında

Burak Korucuoglu

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Kendime 150 cm bir tekne yapıyorum. Hem model olarak kullanmak için hemde balık tutmak için kullanmaya niyetliyim.

Fiberi dün döktüm henüz kalıptan çıkarmadım. Fotogafları çıkınca yüklerim. Ağırlık şu aşamada 1kg civarı oldu.

Motor olarak torku yüksek diye 2 adet 775 kullanacağım. Kumsala yakın yerlerde kullanacağım için pervaneleri gizli tutma kararı aldım. Bunun için pimaş ve fiberle su jeti yaptım.

Şart için 22mm pirinç tüp içine 2 rullman yerleştirdim içini gressleyip 8mm mil motora bağladım. pervane el yapımı pirinçten.

Genel bildileri verdikten sonra donanıma gelmek istiyorum.

Kumanda : Devo 7 & RX601
ESC : 320A 6-12V Fırçalı ESC (LION PILLE TEST EDERKEN YAKTIM)
Servorlarım : 2 adet MG995

SORULARIM;
PIL :
LIPO veya Nimh piller yerine mini kuru akü kullansam dezavantajları ne olur? Teknenin biraz ağır olmasını istiyorum dalgalar için akü bu ağırlığı sağlarken fiyat avantajı sağlayacaktır.
Evde fazlasıyla lion pilim mevcut alternatif olarak lion pillerle 4s 3p pil yaparak kullansam nasıl bir ESC gerekirir. Deneme yaparken mevcut escyi yaktım bu soru onun için.

ESC:
Youtubeda 24v çıkış veren ESCler gördüm ancak trde herhangi biryerde bulamadım. Bu tip bir esc nereden bulabilirim. 24-36v arası 15000 devire çıkabilen bir motor kullanıyorum. Yüksek v hem hızı hem torku fazlasıyla etkileyecektir.

Görüş ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Berkan Gürsoy
Fırçalı esc için voltaj sıkıntısı var malesef. Fırçalı motor genellikle RC arabalarda (onlarda artık fırçasıza döndü) kullanıldığından 3S lipoya kadar olanlar piyasada bulunuyor. 24V için bazı yurtdışı sitelerde bulunabilir yada kendiniz yapabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Burak Korucuoglu
Bilgilendirme için teşekkürler Emre. Aklımda bir fikir var nasıl olur bilemedim. Dimerli 36v destekleyen ESClerden alıp dimer kısmına servo bağlasam kumanda ile yönetebilirim diye düşünüyorum. Daha önce böyle bir proje gördünüz mü?

Aşağıdaki gibi bişey buldum. 60v kadar destekliyor bana 24-36 arası lazım. İki 775 motor için iki tane ttech kuru akü planlıyorum. Dimer kablolarını direk rx601 reciever'a giriş yapacağım. 20A yeterli gelir mi_ 40 veya daha üstü mü baksam?

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Sanırım fırçalı motor kullanıyorsunuz bir motor sürücü ve arduino kullanarak da kendiniz esc yapabilirisiniz. İstediğiniz voltajda kullanabilirisiniz

• Beğen
Tepkiler: Burak Korucuoglu
Sanırım fırçalı motor kullanıyorsunuz bir motor sürücü ve arduino kullanarak da kendiniz esc yapabilirisiniz. İstediğiniz voltajda kullanabilirisiniz
Arduino konusunda henüz tecrübem yok diye çekiniyorum. Fırçalı motor kullanıyorum. Güçlü olmasını istediğim için 775 hatta.

Bu konuda kaynak varsa bildiğin incelemek isterim açıkcası..

Arduino konusunda henüz tecrübem yok diye çekiniyorum. Fırçalı motor kullanıyorum. Güçlü olmasını istediğim için 775 hatta.

Bu konuda kaynak varsa bildiğin incelemek isterim açıkcası..
Hocam bu konuyla ilgili direk bir kaynak bulamadım ama bu konuyu iki bölüme ayırarak incelemek lazım
1.Kumandadan gelen pwm sinyalini arduino ile okuma
2.Kumandadan gelen sinyali motor sürücünün sinyal aralığına uyacak şekilde orantılama sanırım yazılımcı jargonunda buna mapping deniyor.
Yani kumandadan en alt değer 1000 ve en yüksek değer 2000 . Motor sürücünün min değeri 0 max değeri 255 ise
Komut map(değişken, 1000,2000,0,255); gibi bir komutla sağlanıyor hiç tecrübeniz yoksa biraz karışık gelmiş olabilir

Aslında yazılımdan iyi anlarımda devreler konusunda baya yabancıyım. Ama deneyeceğim bunu bi.

Bahsettiğin şekilde bir ürün buldum aslında tam işime yarayacak bişey ama bütçesi fazla geldi açıkcası