3.7 volt 1s lipo düşük akım koruma devresi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

madmanx

Uye
elimde bulunan bir portatif led aydınlatmasını, içindeki kurşuna aküyü çıkarıp 1s lipo ile çalışır duruma getirmeyi planlıyorum, pili değiştirmek kolay da, malum lipolar 3 volt altına düşünce bozulma gibi durumlar yaşanabiliyor, bana bu iş için düşük akım koruma devresi lazım, böyle birşey varmı? birde bazı 250-300 ma lık mikro heli pillerinin hemen ucunda küçük bir kart üzerinde birkaç devre elemanı bulunuyor, acaba bu devre bu düşük akım koruması mı oluyor? aşağıdaki linkte bir parça buldum, açıklamadan anladığım kadarıyla 2,35 volt a kadar koruyor, 2,35 volt lipo için çok az değilmi? 3 volt olması gerekmiyormu?

Aslında benimde bu parçaya ufak bir oyuncak için ihtiyacım olacak. Ama bildigim kadariyla yüksek akım çeken hobi araçlarında 2.35v a inmemek gerekiyor pilin performansında sorun olmaması için led gibi düşük enerji tuketecek parçalar için bu yüksek akım ihtiyacı olmadığı için en alt limitlere inen devreler yapılıyor. Yanlış mı biliyorum acaba ustadlar :)

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ben düşük voltaj kruması araya durayım, bu arada lipoyu led ışıldağa bağladım biraz kullandım herşey iyi gidiyordu çok parlak ışık veriyordu ancak 50 ledli ışıldağın ledlerinin yarısından çoğu kesti, bu durumu hç de anlamadım, eski kurşun akünün voltajı da 4,2 volt civarı idi, liponun en yüksek voltajı da 4,2 civarı, ledler neden kesti anlamadım...

Biraz geç öğrendim bilgilendirmek istedim bu tarz led devrelerde ledlerin toplam çektiği akımı hesaplayarak lipo ve ledlerin arasına ihtiyaca göre değişen dirençler koyarak fazla akımı engellemek gerekiyormuş. Yoksa led max limitlerinde çok fazla dayanamayıp devre yolları kesilene kadar yanıyor sonrası malum ya yenisi yada led değişimi gerekiyor.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...