3D Baskı RC Uçak Çalışmalarımız

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Ayrı ve özel konu olarak paylaşamadığınız veya paylaşmak istemediğiniz tüm 3D model çalışmalarınız ile ilgili her türlü detayı ve sorularınızı bu konuda paylaşabilirsiniz . :saygilar:

Örnek bir çalışma resmimiz.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Alkol yasaklarinin verdigi can sikintisi ile bir tane de teyyare ben basayim dedim.

Ama bizim hic prusa mk3'umuz olmadigi icin stl dosyalari ve S3d ile cebellesiyorum hala.

3dlabprintden dost ve muttefik ulke, karagun dostu, herkesin muhendis dogdugu Alamanya yapimi Ta152de karar kildim.

Benim gibi motive olup ucak basacak ancak mkucu olmayanlar icin birnuyari: Benim gibi iki gun ugrasip gelistirdiginiz profilleri sakin ha silmeyin, baska parca basarken de guncellemeyin. Her ne kadar duzgun ciksada farkli profillerdeki parcalar birbirine zor oturuyor.:undecided:

Alkol yasaklarinin verdigi can sikintisi ile bir tane de teyyare ben basayim dedim.

Ama bizim hic prusa mk3'umuz olmadigi icin stl dosyalari ve S3d ile cebellesiyorum hala.

3dlabprintden dost ve muttefik ulke, karagun dostu, herkesin muhendis dogdugu Alamanya yapimi Ta152de karar kildim.

Benim gibi motive olup ucak basacak ancak mkucu olmayanlar icin birnuyari: Benim gibi iki gun ugrasip gelistirdiginiz profilleri sakin ha silmeyin, baska parca basarken de guncellemeyin. Her ne kadar duzgun ciksada farkli profillerdeki parcalar birbirine zor oturuyor.:undecided:
Bende 3dlab üzerinden bir easymax001 aldım.
Bu ayar konusu gerçekten sıkıntı çekiyorum ender 3 v2 kullanıyorum dış katman çok muntazam bassada iç kısımdaki desteklerde ipliklenme oluyor. Geri çekme ayarı ile denemeler yaptım lakin bir sonuç vermedi. Önerebileceğiniz bir çözüm varmıdır?

Son düzenleme:
Bu ayar konusu gerçekten sıkıntı çekiyorum ender 3 v2 kullanıyorum dış katman çok muntazam bassada iç kısımdaki desteklerde ipliklenme oluyor. Geri çekme ayarı ile denemeler yaptım lakin bir sonuç vermedi. Önerebileceğiniz bir çözüm varmıdır?

Acaba bir nozzle temizliği mi gerekiyor?

Kokpiti olmayan uçak mı olur? Aşkolsun!

Sonra da 262 ne oldu diyeceksin abi :lol::lol:

Ben kesinlikle oyumu sizden yana kullanıyorum; ve tamamen katılıyorum! Hiç kokpitsiz uçak olur mu?
:saygilar:

İniş takımı paçalığı olmayan stuka da olmaz dimi :):) simdi buna kokpit yapicam diye girissem stuka pacaligini bitirme isi gecikecek, na hoş :D

bu ba cok keyifli bir ucak, ama bizim buradaki alanda govde uzerine inme sansim olmadigi icin yapamıyorum malesef. Size keyifli uçuşlar dilerim.

ayar konusunda haklısınız, ama elinizde S3D varsa dosyalarla birlikte gereken tüm ayarların da gelmiş olması lazım, o ayarlarla denediniz mi?

@Sarven Bedikoğlu şuraya bir el atsan, sen epey çalıştın bu yazıcıyla..

Acaba bir nozzle temizliği mi gerekiyor?
Yazıcıyı alalı 1-2 hafta oldu ama yinede nozzle 2 gün önce içindeki yedek ile değiştirdim. Dilimlemenin önizlemesine bakarken farkettimki iç destekleri oluştururken bir geri çekme noktası yok, sol tarafı yazıyor ondan sonra geri çekme yapmadan diğer tarafa geçiyor.

• Beğen
Tepkiler: TÜRKALP KUCUR

Eğer Cura kullanıyorsanız (ki ben uzun süredir Cura kullanamıyorum, PrusaSlicer kullanıyorum), outer wall wiper distance'ı 0.4-0.6mm civarında ayarların. PrusaSlicer'da while wipe retracting olarak geçer.
Öncesinde retraction tower basıp, ideal retraction değerini bulduğunuzu varsayıyorum (kalibrasyon için: ). Direct drive olmayan makinelerde stringing'ten kaçınmak biraz zor ama imkansız değil. Combing all olarak ayarlayın. Eğer hala çözülemiyorsa print süresini uzatır ama avoid crossing perimeters diye bir seçenek daha var. Cura'daki tam adını hatırlamıyorum ama buna benzer birşey olmalıydı. Avoid printed parts olabilir. (Cura ayar açıklamaları için: )

Yazıcıyı alalı 1-2 hafta oldu ama yinede nozzle 2 gün önce içindeki yedek ile değiştirdim. Dilimlemenin önizlemesine bakarken farkettimki iç destekleri oluştururken bir geri çekme noktası yok, sol tarafı yazıyor ondan sonra geri çekme yapmadan diğer tarafa geçiyor.

S3D hiç kullanmadım ama retraction minimum travel gibi bir değer varsa onu 1mm gibi ayarlayın. S3D'nin sitesinde video'lu anlatımlar vardı sanki.

S3D hiç kullanmadım ama retraction minimum travel gibi bir değer varsa onu 1mm gibi ayarlayın. S3D'nin sitesinde video'lu anlatımlar vardı sanki.
Sarven Bey, aslında cura kullanmak istiyorum lakin önerilen S3D olduğu için onunla ayarlamaya çalışıyorum. Cura ile bir çok ayar denedim. Cura da ipliklenmeyi tamamiyle çözdüm duvarlarda gayet muntazam ama modellerde şöyle bir sıkıntı mevcut duvar ile destek arasına boşluk bırakıyor. tamamiyle basıldığında duvar ayrı destekler ayrı olarak çıkıyor. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Sarven Bey, aslında cura kullanmak istiyorum lakin önerilen S3D olduğu için onunla ayarlamaya çalışıyorum. Cura ile bir çok ayar denedim. Cura da ipliklenmeyi tamamiyle çözdüm duvarlarda gayet muntazam ama modellerde şöyle bir sıkıntı mevcut duvar ile destek arasına boşluk bırakıyor. tamamiyle basıldığında duvar ayrı destekler ayrı olarak çıkıyor. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

S3D öneriyorsa ondan devam edin tabi.
Cura'da thin wall'u aktif hale getirince düzelmesi lazım.

• Beğen
Tepkiler: Koray Polat

Yerli ve milli feysbuk gruplarinda ender 3 icin duzulen sitayisleri gorunce uzak durulmasi gerek bir marka oldugunu anlamistim. Daha fazla stres sahibi olmadan sizin de ayni seyi yapmanizi oneririm.
Kitapcigi yuksek isida basilmasini onerdiginden ipliklenmeyi onleyecek en buyuk arac retraction. Bowden olunca da retraction ayarlari daha da karmasik hale geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Koray Polat
Şöyle bir video buldum. Fikir verebilir.
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
3dlab'ın gönderdiği ayar dosyaları ile bastığımda ilk başta çok kötü bir sonuç almıştım. O yüzden hep stl dosyaları ile sıfırdan kendim ayarlamaya çalıştım. Firmanın gönderdiği ön ayarlara kendi geri çekme ve extruder ayarlarımı girdim. Sonuç olarak ipliklenme yok oldu ayrıca eski bastıklarıma nazaran daha sağlam bir parça elde ettim. 1. resimde göründüğü gibi biraz duvar pürüzleri oluştu ama onunda sıcaklık yüzünden olduğunu düşünüyorum. Yardımlarınız için size Sarven ve Mehmet Beye çok teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Yerli ve milli feysbuk gruplarinda ender 3 icin duzulen sitayisleri gorunce uzak durulmasi gerek bir marka oldugunu anlamistim. Daha fazla stres sahibi olmadan sizin de ayni seyi yapmanizi oneririm.
Kitapcigi yuksek isida basilmasini onerdiginden ipliklenmeyi onleyecek en buyuk arac retraction. Bowden olunca da retraction ayarlari daha da karmasik hale geliyor.
Anlaşılan 3D yazıcılarda da kumandalar gibi bir marka bağımlılığı var. :lollol:

Anlaşılan 3D yazıcılarda da kumandalar gibi bir marka bağımlılığı var. :lollol:
Malesef hocam. Asiri duygusal bir millet oldugumuzdan hemen hemen hersey ile duygusal bir bag kurup aidiyet duygusu gelistiriyoruz. Marka bagimliligi degil de emtia'ya anlam yukleme demek daha dogru olur. Malum gruplara girip, "dijiay fantonu begenmedim" veya "endar 3 bucuk kotu basiyor demeniz "bizim sevdigimiz markalari sevmeyenlere oluk oluk kizacagiz ve klavyemizle duş alacağız" seklinde bir cevap almaniz yeterli olacaktir.

Son düzenleme: