3D Printer Teknik Kaynaklar ve Filamentler

Sarven Bedikoğlu

Çalışkan Uye
İlgi Alanı
Uçak
1,5 sene önce 3D printer'larla ilgilenmeye başladığımda keşfettiğim ve çok şey öğrendiğim youtube kanalları:

3D Printer kalibrasyonu için Teaching Tech'in hepsi bir arada sitesi:

Bu da retraction için bir başka tool:

Eğer SD kart ile doğrudan yazılım güncellemesi yapabildiğiniz bir anakartınız varsa (bootloader yüklü) güncel Marlin versiyonunu aşağıdaki link'ten bulabilirsiniz. Yüklemenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler yukarıda paylaştığım youtube kanallarında mevcuttur:

Ben güncel bugfix 2 versiyonunu takip ediyorum. İsteyenler stable release versiyonlarını da kurabilir. Ben bugfix kullandığım için en yeni özellikler bu yazılımda oluyor, tabi en yeni bug'lar da keza bu versiyonda yer alıyor. Ben bunları deneyip bulduğum bug'ları iletip çözdürmeyi de seviyorum Open source'un güzelliği.
Config dosyalarını bilinçli bir şekilde ayarlamak lazım. İşler ters gidebilir. Daha iyi sonuçlar yerine çok daha kötü sonuçlar elde edebilirsiniz. Printer'ınıza uygun config dosyalarını yukarıdaki link'ten bulabilirsiniz.

Anakartını ve ekranını değiştirmek isteyenlerin Bigtreetech ürünlerine yönelmelerini tavsiye ederim.
Ben Ender 3 Pro yazıcımda BTT SKR mini E3 V2 ve ekran olarak da BTT TFT 35 E3 V3 kullanıyorum. Yeni nesil anakartlar da çıktı. Ben alalı belki 6-7 ay oldu ama çoktan demode oldu bile . Reprap firmware uyumlu BTT kartları da mevcut. Keza Klipper uyumlu kartları da var.

Bugüne kadar kullandığım ya da yorumlarını takip ettiğim filamentler:

Microzey
: İlk aldığım filament. Tam bir f/p ürünü. Tavsiye ederim. Makaradan makarada çap toleransları biraz değişkenlik gösterse de makara kendi içinde tutarlı. O yüzden her aldığım makara için slicer'ımda yeni bir filament profili yaratıp ölçtüğüm çap değerlerinin ortalamasını giriyorum. Sorun yaşamıyorum.

Porima3D: Premium bir ürün, kalite standartı çok iyi. Çap toleransları makaradan makaraya değişmiyor. Yüzey kalitesi çok iyi. Ürün gamları geniş. İnanılmaz düzgün sarımlı makaralar yolluyorlar. Polimerler üzerine doktora yapmış girişimcilerin kurduğu ve Aksa tarafından da desteklenen bir girişim. Fiyatı biraz fazla arttı, o yüzden microzey'e geri döndüm.

ABG: Ben ve birkaç arkadaşımda nozül tıkanma problemine sebep olan aşırı gevrek PLA sunan bir marka. Beğenmedim. Tavsiye etmiyorum.

Aşağıdakiler kullanmadığım ama yorumlarını, değerlendirmelerini takip ettiğim yerli filament markalarıdır.

Uzaras
: Eğer çok ucuz filament istiyorum, kalitesi önemli değil, problemli olsa da ben uğraşırım, o riski alıyorum derseniz alın. Problem yaşarsanız firma sahibini aramayın, küfür ediyormuş. Ucuza filament aldıktan sonra bu problemli bunu iade etmek istiyorum demeyin zaten. Adam haklı

FK Filament: Hem ürün kalitesi olarak hem de müşteri ilişkleri olarak çok olumlu yorumlar okudum.

Elas3D: Yine çok olumlu yorumlar okuduğum bir marka.

OO-KUMA: Sanırım çok pahalı olduğu için kullanan yok.

ZAXE: Bu da aynı şekilde pahalı olduğu için kullanıcı yorumları görmediğimi düşündüğüm premium bir filament.

3Eksen: Yeni çıktı sanırım, yorumlarını görmedim henüz. Geniş ürün yelpazeleri var. Fiyat olarak da Porima seviyesinde.

Çağlar3D: Yine hakkında pek bilgim olmayan bir marka. Firma creality'nin resmi satıcılarından.

Filameon: Porimadan biraz daha pahalı bir marka. Yorumlarını görmedim ancak kaliteliye benziyor. Ciddi bir firmaya benziyor.

Daha pek çok marka var, listeyi burada bitirelim.

Filament inceleme ve kıyaslama videoları için:

Tekrar klavyene sağlık @Sarven Bedikoğlu kardeşim. Harika bir kaynak ortaya çıktı :thumbup:

Bundan sonra özellikle Filament ile ilgili paylaşımları bu yeni konu üzerinden yapalım arkadaşlar.
Böylece hepsi derli toplu bir arada olmuş olur
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Tepkiler: Sarven Bedikoğlu
Zaxe flimenti okulda yazcısıyla beraber kullanma fırsatım oldu Milli eğitim bakanlığı Zaxe firmasıyla anlaşıp bilim sanat merkezlerine sanırım bir kısımı hibe olacak şekilde indirimli almalarını sağladılar .
İlk başta çıkardıkları zaxe discover pla vardı onun kalitesi kötüydü sürekli tıkanma yapıyordu.
Daha sonra yeni zaxe pla diye yeni bir seri çıkarmışlardı onların kalitesi güzeldi eğer yazıcıda sorun çıkmaza baya iyi çıktılar alıyorduk. Hatta tekrar baski kalitesini hatırlamak için masamda kullandığım usb koyma şeysi var gerçekten yüzeyler çok düzgün sanki kalıptan çıkma gibi pürüssüz . Tabi bunu basan yazicida 15.000tl lik yazıcı.
Daha sonra aynı filamneti ender 3pro da denedik filamentin üstünde net bir sıcaklık vb bir değer yoktu. Zaxe nin kendi dilimleme uygulaması zaxe desktop üzerindeki zaxe pla filament için özel ayarlanmış profildeki değerleri yazdığımızda. Baya kötü bir sonuç çıkmıştı.
Her yazıcının sıcaklık sensörleri aynı ölçmüyor.
Ama en x1 yazıcısı çok fiyatına oranla çok kötüydü. Sanırım Firmanın çıkardığı ilk yazıcı olduğu için çok hata var. Baski kalitesinde sorun yok çok iyi ama her 5 6 baskıda bir sorun çıkarıyor bir yerleri söküp birşeyler yapmak gerekiyor ardından illa 20-30 baskıda birde kendimizin tamir edebileceğimiz parça değişimi gerektiren bir sorun çıkıyor. Ama servis garantili olduğu için servise gönderiyorsun 1 haftada geri güzel bir şekilde geliyordu. Onun dışında baskı tabanı garipti malzemenin yapışması için prit sürüyorduk bunu direk servis bize söyledi hatta yazıcıyı alırken yanında pritte veriyorlar taban kendinde yapışmalı değil. Ve prit süre süre tabanda tortu oluşuyor ve baskının tabanları çok kötü oluyor.
Ama şimdi yeni modeller çıkardılar onlar çok Daha iyi duruyor kullananlar memnun fakat zaxe yazıcılar fiyatları itibariyle birinci tüketiciden daha çok firmalarda veya arge merkezlerinde prototipleme işlerinde kullanılmak için üretilmiş gibi.
Tabi bu anlattiklarim en az 3-4 sene öncesinde olanlar belki filamentler daha sonra güncellenmiş olabilir.

Son düzenleme:
Pritt ilk kat yapışması için çok öneriliyor. Bir başka öneri maskeleme bandı. Bir de saç spreyi. Özellikle cam tabanda PETG basımı için şart diyorlar çünkü PETG cama ayrılamaz şekilde yapışıyormuş.
Ben birkaç tane 4mm 23.5x23.5cm ayna kestirdim. Temizleyip temizleyip kullanıyorum. PLA için herhangi bir yardımcı kullanmıyorum. PETG için hem maskeleme bandı hem de Pritt denedim. İkisi de gayet iyi oldu.
Bu arada, ilke olarak her baskı sonrası taban iyice temizlenmeli. Ben bunu seramik ocak kazıyıcı, peşinden aseton, sonra izopropil alkol ve nihayet kurulama şeklinde yapıyorum.

Son düzenleme:
Pritt ilk kat yapışması için çok öneriliyor. Bir başka öneri maskeleme bandı. Bir de saç spreyi. Özellikle cam tabanda PETG basımı için şart diyorlar çünkü PETG cama ayrılamaz şekilde yapışıyormuş.
Ben birkaç tane 4mm 23.5x23.5cm ayna kestirdim. Temizleyip temizleyip kullanıyorum. PLA için herhangi bir yardımcı kullanmıyorum. PETG için hem maskeleme bandı hem de Pritt denedim. İkisi de gayet iyi oldu.
Bu arada, ilke olarak her baskı sonrası taban iyice temizlenmeli. Ben bunu seramik ocak kazıyıcı, peşinden aseton, sonra izopropil alkol ve nihayet kurulama şeklinde yapıyorum.
Yengem camları böyle temizlediğini biliyor mu?

Merhabalar,
Elinize sağlık çok bilgilendirici bir paylaşım olmuş.

Ben Ender 3 v2 de Porima 'nın "PLA" , "Premium PLA" ve "Tough PLA" sını kullandım. Saydığım ürünlerin her biri kullanım alanına göre çok kaliteli çok güzel ürünler. Kesinlikle tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Yerli üretici olan Sava Filament'in Carboflex diye adlandırdıkları karbon toz katkılı bir filamentleri var. Sağlamlık ve dayanım konusunda çok iddialı bir filament. Özellikle %60 doluluk ile alınan baskılarda oldukça sert ve dayanıklı olduğunu belirtmişler. Sava'nın esnek filamentlerini kullanıyorum ve başarılı buluyorum ancak böyle sağlamlıkta bir filamnete ihtiyacım olmadığı için almadım. Belki arkadaşlarımın ilgisini çekebilir.

Youtube üzerinde de bir inceleme var, vaktiniz olursa bakabilirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Creality Cr10 s Pro v2 kullanıyorum.

ABG PLA filamentten çok memnun kalmadım. sürekli nozzle tıkanma sorunu yaşadım.

Boyut Maker PLA+ filament kullanıyorum bir yıldır. Fiyat performans olarak memnunum. Baskı kalitelerim arttı. en son bastığım Pilatus Pc6 Porter (henüz birleştirmedim) baskı esnasında sorun yaşamadım. Standart PLA dan daha dahanıklı baskılar oldu PLA+ ile bastıklarım.

Microzey PLA+ beyaz ve gri filamentlerini kulllandım. Anatomik kalça modeli baskısı aldım. Gayet düzgün baskılar aldım.

Cura da ayarlarda minik oynamalar dışında standart ayarlarda baskı aldım.

eSUN PLA+ ile iki uçak bastım. Kalitesinden çok memnunum. Katmanlar arası yapışma 200°C'den itibaren tatmin ediciydi.
Tavsiye ederim.

• Beğen
Merhaba Sarven, uzun zaman oldu görüşmeyeli, keyifler iyidir umarım.

Arçelik Merak eden olabilir ben geçende sıfır kutusunda 2. el olarak aldım, alış fiyatım çok düşeş diye bunu tercih ettim.

150x150x150mm baskı alanı var, PLA basıyor
yüzey kalitesi ve sağlamlık açısından çok iyi basıyor.

kullanımı rahat ve basit. yapışmama derdi, tıkanma vs derdri yok. kalibrasyon çok kolay vs

dezavantajları
arçelik filament bağımlılığı
programı var sadece ondan gelenleri basıyor,
aslında fason imalat, orjinali flashforge adventurer 3 ki iyi bir marka
ben onun programını kullanıyorum.

Bilgilerinize

Not: bu arada elimde sıfır 3D yazıcı için mk2B kit var, kafa dahil, ancak motorları ve şasisi yok, ilgilenen olursa görüşelim.

Son düzenleme:
  • Beğen
dezavantajları
arçelik filament bağımlılığı
programı var sadece ondan gelenleri basıyor,
Nasıl yani gcode yükleyince yazmıyor mu?
Zaxe yazıcılarda ilk başta sadece .zaxe uzantılı zaxe desktop üzerinden gelen baskıları yazıyor sanıyorduk sonra gcode uzantılı dosyalarında basabildiğini fark etmiştik

Nasıl yani gcode yükleyince yazmıyor mu?
Zaxe yazıcılarda ilk başta sadece .zaxe uzantılı zaxe desktop üzerinden gelen baskıları yazıyor sanıyorduk sonra gcode uzantılı dosyalarında basabildiğini fark etmiştik
arçeliğin kendi programından gcode yazdırabiliniyor, oda uzantısını kendi belirlemiş. Ancak flashforge programından gelen uzantıyıda tanıyor, .gx olarak.
bu .gx universal bir uzantımıdır bilmiyorum.