3D Yazıcıda Yedek Parça İmalatı

pardus

Çalışkan Uye
Herkese iyi akşamlar,

Bir arkadaşım 3D yazıcı almış ve binbir türlü şey basmış. Gerçekten çok eğlenceli bir makine. Yalnız bizdeki ev tipi olduğu için detaylı şeylerin imalatı uzun sürüyor.
Fakat gerçekten gayet sağlam bir nesne ortaya çıkartıyor. Eğilip bükülmesi kolay değil. Ayrıca yazıcının detay işlemesi mükemmel.

Gelelim esas konuya:

Aklıma hemen helikopterim için yedek parça üretimi yapmak geldi. Tailboom, cannopy, main gear (bunda dişli boyutlarını nasıl ayarlayacağımızı bilemiyorum), vs.. gibi sürekli temini gerekebilen parçaları çizip basalım dedik.

Kız kardeşimle oturup tailboom çizimini tamamladık
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha sonra main gear işini araştırırken birde neyi fark ettim :D
Bir akıllı ben değilmişim :lollol: :D

Adamlar bu işi acayip ilerletmişler, e tabi Türkiye'ye teknoloji sonradan gelince böyle olur :)

Aşağıdaki link'lerde hobby araç ve gereçleri için 3D çizimler bulunuyor. Buraya üye olarak download edip istediğiniz bastırıyorsunuz %p

Gear:

Tail fin:

Landing skid:

DX6 - Holder :

Sonuç ne oldu ? :) Bu 3D yazıcılar ile çoğu şey yapılabilir. Heli yedek parçası, quad frame, belki profile uçak bile yapılabilir incelemek, araştırmak lazım. Fiyatları nasıl bu yazıcıların googleye baktım net sonuç alamadım? :)

Ynt: 3D Yazıcıda Yedek Parça İmalatı

Fiyatları ne kadar acaba bu yazıcılarin

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kadir Kurt' Alıntı:
Sonuç ne oldu ? :) Bu 3D yazıcılar ile çoğu şey yapılabilir. Heli yedek parçası, quad frame, belki profile uçak bile yapılabilir incelemek, araştırmak lazım. Fiyatları nasıl bu yazıcıların googleye baktım net sonuç alamadım? :)

Sonuç çizimler tamamlandıktan sonra imalatı gerçekleşecek. Fakat arkadaşım Yarın Amsterdam'a gideceği için anca dönüşünde... Tamamlanınca buradan yazıcam. Biliyorsundur belki bu aletlerle silah bile yapıldı. Hatta Amerikan halkı bundan dolayı bunlara karşı çıktı. Sonuçta detekröler bunları tespit edemiyor vs..

Recep Şurgun' Alıntı:
Fiyatları ne kadar acaba bu yazıcılarin

Arkadaşımın aldığı yazıcı 11.000,00 TL ama öyle fazla büyük bir şey değil. Yarın ürünün modelinin tam tutarını falan veririm arkadaşlar.

Günaydınlar,

Şimdi faturasından baktım.

Ürün: 3D YAZICI MAKERBOT REPLICATOR 2
Fiyatı: 9.200,00 TL
Gri, siyah, yeşil kartuş fiyatları 1'er KG: 200,00 TL adeti *Bir kartuş bayağı gidiyor demişti.

Temsili resmini koydum.

Model dizaynlarında çığır açan çok güzel bir alet. Ama senin de dediğin gibi silah yapılma gibi kötü niyetli kullanımları da mümkün ne yazık ki :embarras:

1 kg kartuş fiyatı da sanki uygun gibi geldi. Peki kullandığı malzemenin dayanıklılığı, ağırlı nasıldır acaba ? Buna göre hangi tip helide hangi parça üretimlerinde kullanılabileceğine daha kolay karar verilebiliriz. Mikrolarda çok işe yaracağı ve çok eğlenceli bir cihaz olduğu kesin :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Model dizaynlarında çığır açan çok güzel bir alet. Ama senin de dediğin gibi silah yapılma gibi kötü niyetli kullanımları da mümkün ne yazık ki :embarras:

1 kg kartuş fiyatı da sanki uygun gibi geldi. Peki kullandığı malzemenin dayanıklılığı, ağırlı nasıldır acaba ? Buna göre hangi tip helide hangi parça üretimlerinde kullanılabileceğine daha kolay karar verilebiliriz. Mikrolarda çok işe yaracağı ve çok eğlenceli bir cihaz olduğu kesin :thumbup:

Abi bizim çıktı aldığımız figürler gayet sağlamdı. Ağırlığıda fazla yüklü olmuyor gibi. Şimdi, Kaan geldiğinden bastıklaırmı hassas tartıyla tarttıktan sonra verileri ve diğer gözlemlerimi buradan yazıcam...

Birde şöyle birşey çıkmış. 3D Kalem.

https://twitter.com/lixpen

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bulut' Alıntı:
Abi bizim çıktı aldığımız figürler gayet sağlamdı. Ağırlığıda fazla yüklü olmuyor gibi. Şimdi, Kaan geldiğinden bastıklaırmı hassas tartıyla tarttıktan sonra verileri ve diğer gözlemlerimi buradan yazıcam...

Birde şöyle birşey çıkmış. 3D Kalem.
Sonuçları merakla bekliyoruz ;) Ama şu 3D kalemin tanıtım videosu sanki bana biraz sahte gibi geldi :rolleyes:

Sonuçları merakla bekliyoruz ;) Ama şu 3D kalemin tanıtım videosu sanki bana biraz sahte gibi geldi :rolleyes:

Abi imal eder etmez paylaşıcam ama 1 ayı var maalesef. Arkadaşım yurtdışında... Fakat kız kardeşim çizimlerini tamamladı. Bu arada kalemi araştırmıştım. Doğru diye bilgi edindim. Çünkü bende izlediğimde pek inanmadım. Fake gibi gelmişti...

Bunlarda iniş takımı çizimleri: Ayakları gövdeye bağlayan 4 çita genişletilmiştir. Sonuçlara göre tekrardan düzeltme yapacağız...

Bulut' Alıntı:
Bunlarda iniş takımı çizimleri: Ayakları gövdeye bağlayan 4 çita genişletilmiştir. Sonuçlara göre tekrardan düzeltme yapacağız...
Bulut madem iniş takımı yapacaksınız isterseniz "airtime skids" diye geçen şu modeli yapın derim. Hatta mCX BL için olandan 2 tane sipariş bile verebiliriz ;)

Bulut madem iniş takımı yapacaksınız isterseniz "airtime skids" diye geçen şu modeli yapın derim. Hatta mCX BL için olandan 2 tane sipariş bile verebiliriz ;)

Abi bu çok iyimiş. Paylaşımın için teşekkür ederim. Tüm iniş takımları imalatında hep 3 parça yapıyorlardı. Bu nasıl olduğunu netleştirdi.

Anlamadığım şey ise, Bendeki 922 takımına göre orantılayarak bunun aynısından yapsam olur mu?
Yani şöyle olur mu, sizinde işinizi görür mü ? mCX BL demişsin ya. Ona uyar mı demek istiyorum... gerçi uymasa bizde sipariş geçeriz demezdin ama... yinede emin olamadım, kafam basmadı yani :D

Bulut' Alıntı:
Abi bu çok iyimiş. Paylaşımın için teşekkür ederim. Tüm iniş takımları imalatında hep 3 parça yapıyorlardı. Bu nasıl olduğunu netleştirdi.

Anlamadığım şey ise, Bendeki 922 takımına göre orantılayarak bunun aynısından yapsam olur mu?
Yani şöyle olur mu, sizinde işinizi görür mü ? mCX BL demişsin ya. Ona uyar mı demek istiyorum... gerçi uymasa bizde sipariş geçeriz demezdin ama... yinede emin olamadım, kafam basmadı yani :D
Yok V922 ile mCPX BL birbiri ile ebat olarak aynı değil. Aslında siz V922 yapacaksınız bunu yapıp deneyin demek istedim.
Şayet ağırlık olarak işinizi görecek bir şey çıkarsa biz de sipariş verebiliriz demek istedim. Gerçi bunun için size yedek frame ve iniş takımı göndermem lazım. Gitti-Geldi kargo parasına bu ürünü yurtdışından almak nerede ise aynı fiyata gelir :laugh:

Yok V922 ile mCPX BL birbiri ile ebat olarak aynı değil. Aslında siz V922 yapacaksınız bunu yapıp deneyin demek istedim.
Şayet ağırlık olarak işinizi görecek bir şey çıkarsa biz de sipariş verebiliriz demek istedim. Gerçi bunun için size yedek frame ve iniş takımı göndermem lazım. Gitti-Geldi kargo parasına bu ürünü yurtdışından almak nerede ise aynı fiyata gelir :laugh:

:laugh:

Zira internetten araştırdım mCPX BL büyük geldi. Ondan beynimde ufak bir karmaşa yaşadım :D

Ben benimkini bir imal edeyim abi. Buradan güncellemesini yapacağım.

Paylaşım için teşekkürler Mehmet Abi :agreed:

Merhabalar airbus veya boeing yolcu uçaklarının modellerini üç boyutlu yazıcı ile yapmak mümkünmüdür, böyle birşey deneyen varmı ? Uçuşa elverişli olurmu böyle birşey bilgi sahibi olanlar deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim, teşekkürler şimdiden. Not: Konuyu umarım yanlış yere açmamışımdır, eğer yanlışsa özür dilerim. :saygilar:

Konuyu açmadan önce gezindim forumda ama uykusuzluğumdan herhalde bu konuyu göremedim tekrar kusuruma bakmayın konuyu buraya taşıyıp hatamı düzelttiği için cahit beye teşekkür ederim. :saygilar: