450-500 Sınıfı Başlangıç Heli Model Tavsiyesi

Doğuş Arısoy

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Heli
Öncelikle herkese merhaba, Sümer Abiye de buradan selamlarımı iletmek istiyorum. [emoji3]

Dün evde boş boş doğum günümü kutlerken kendime doğum günü hediyesi baktım. Normalde kendime saat alırdım, bu yıl ise bu platformda doğum günümün hatırlanmasına istinaden Mehmet Abi'ye olan minnetimi göstermek amacı ile 450 sınıfı bir heli ile bu işede girişmeye karar verdim. Bu sayede onlarlada tanışmak ve sticklere olan hakimiyetiminde gelişecegi bahanesiyle Sümer Abi'ye de selamlarımı iletirim. Her ne kadar bana uygun bir hobi olmadığımı düşünsemde niyetlendim bir kez. Nedenini incelersekte ben havada uçan canlıların ve modellerin uçmasını seven biriyim. Oysa bir helinin bana uçma hissini yaşatabileceğini sanmıyorum. Ama denemekten ne çıkar. [emoji4]

450 sınıfı olarak Align marka flybarless bir model düşünüyorum. Torq Tubelü bir model olacak. Ve kit şeklinde bir model düşünüyorum. Tüm ekipmanları içinden çıkması beni çok rahatlatacak. Flybarless üniteninde Futaba klonu olan AT9 kumandam ile bind olabileceğini zannediyorum. İlk başta flybarlı bir model düşündüm ama Align'nın torq tubelü bir modelini bulamadım bu şekilde. Konuları incelerken flybarless bir modelide ayarlayabileceğim olmadı Mehmet Abi'nin kapısını çalarım rahatlığı ile kararımı teknolojiden yana kullandım. Her ne kadar çaktırmasamda simülatörde invert uçuş yapabiliyor ve heliyi hoverda tutabiliyorum. Kendimi geliştirmem gereksede stick hakimiyetimin olduğunu düşünmekteyim. Mode 2 kullandım şimdiye kadar ve böyle devam ettirmem gerektiğini düşünüyorum. Uçakçı olmak bunu gerektirir. Sizden ricam nereden almam gerektiğidir. Fiyatları bilmediğim için bu şekilde yardımınıza ihtiyacım var. 500 sınıfıda bir model olabilir. Havada görmem daha kolay olacağı gerekçesiyle.

Sent from my iPhone using Tapatalk

450-500 Sınıfı Başlangıç

Dogus bu kararindan dolayi seni tebrik ederim :)

Senin de fark ettigin gibi flybar artik mazide kaldi. Flybarsiz heliler hem ayar olarak daha kolay, hem de cok daha keyifli ve kararli ucuyorlar.

Boyut konusu biraz da cuzdanla ilgili olsa da, dusunulenin aksine 450 boyutunun egitime uygun oldugunu dusunmeyenlerdenim. Turker'in sevdigim vir benzetmesi vardir, 450 yaramaz cocuk gibidir, bir orada, bir burada, hakim olmak zordur, gorusu zordur, havada asili kalisi dusuk bir boyuttur. Daha cok cani sıkılan pro modelci helikopteridir. Diger yandan 500 boyutu hem belli bir miktar stabilite saglayacak kadar buyuk, hem de bir sorunda cok da fazla uzmeyecek kadar kucuktur. Tabi boyut buyudukce stabilite artacaktir, ancak hem zarar alma, hem zarar verme potansiyeli de katlanarak artmakta.

Sadece align ile sinirli kalmamani, diger secenekleri de dusunmeni oneririm. Elektronik konusunda forumda hemen her markanin her modelini incelemisligimiz var sanirim, yine de takildigin yerlerde hepimiz yanindayiz :)

450-500 Sınıfı Başlangıç

Emre Kaman' Alıntı:
Dogus bu kararindan dolayi seni tebrik ederim :)

Senin de fark ettigin gibi flybar artik mazide kaldi. Flybarsiz heliler hem ayar olarak daha kolay, hem de cok daha keyifli ve kararli ucuyorlar.

Boyut konusu biraz da cuzdanla ilgili olsa da, dusunulenin aksine 450 boyutunun egitime uygun oldugunu dusunmeyenlerdenim. Turker'in sevdigim vir benzetmesi vardir, 450 yaramaz cocuk gibidir, bir orada, bir burada, hakim olmak zordur, gorusu zordur, havada asili kalisi dusuk bir boyuttur. Daha cok cani sıkılan pro modelci helikopteridir. Diger yandan 500 boyutu hem belli bir miktar stabilite saglayacak kadar buyuk, hem de bir sorunda cok da fazla uzmeyecek kadar kucuktur. Tabi boyut buyudukce stabilite artacaktir, ancak hem zarar alma, hem zarar verme potansiyeli de katlanarak artmakta.

Sadece align ile sinirli kalmamani, diger secenekleri de dusunmeni oneririm. Elektronik konusunda forumda hemen her markanin her modelini incelemisligimiz var sanirim, yine de takildigin yerlerde hepimiz yanindayiz :)

Abi Align düşünmemin nedeni duygusal yönden biraz. Belki de hiç alışamayacağım bir hobi olacağı için masraf yapmaktan kaçınmamama rağmen temkinli hareket ediyorum. Hele bir pal sesine alıştırayım kendimi, helikopterden korkmamaya başlarsam başka modellerle devam ederiz. :D

O zaman Align 550L Dominator alalım içimiz rahat etsin abi? Hem sağolsun İbrahim Bey kurulum vidoları ve fotoğrafları ile kurulum için gerekli tüm yardımları yapmış. O nedenle modele aşırı bir sevgi beslemeye başladım. Sanıyorum ki 550L ile ilgili daha öncedende konuşmalar geçmiş. Yeni başlayan biri içinde olur derseniz bugün alalım cumaya toplarız. :halay:

450-500 Sınıfı Başlangıç

Çevrende yardımcı olabilecek helici var mı? Varsa neden olmasın? Bunu da şunun için söylüyorum, 450 ile 500 arasında baya bir boyut farkı var, 500 ile 550 arasında da öyle. Eğer tek başına olacaksan heli konusunda, 550 biraz ürkütebilir :)

450-500 Sınıfı Başlangıç

Emre Kaman' Alıntı:
Çevrende yardımcı olabilecek helici var mı? Varsa neden olmasın? Bunu da şunun için söylüyorum, 450 ile 500 arasında baya bir boyut farkı var, 500 ile 550 arasında da öyle. Eğer tek başına olacaksan heli konusunda, 550 biraz ürkütebilir :)

Abi fotoğraflarına baktım, 500L bana gayet uygunmuş. :lollol:

Peki abi bunun yanında, Lipo alacağım, Pitch Ölçer alacağım, uçakta kullandığım alyan setleri var, loctite ve gres yağları paketten çıkıyormuş sanırsam birde Mehmet Abi helicinin takım çantası diye paylaşmış orada birkaç malzeme var HK'dan alınmış onları alacağım. Sanıyorum ki başka bir ihtiyacımda yoktur. Zaten uçmak için acelem olmadığından eksik çıkarsada 15-20 gün bekler malzeme gelince davam ederim. O zaman fast-lad'den siparişi vereyim. Lipo boyutu konusunda da manuele bakıp uygun boyutlarda 2 Lipoda alayım. Sonrasında yolumuza bakalım abi. Şarj aleti konusunda da elimde Imax B2 var o yeter herhalde. Başka bir önerin yoksa abi sabaha kadar bekleyelim başka öneriler varsa onlarıda inceleyelim çarşamba akşam saatlerinde de siparişi geçeriz abi.

450-500 Sınıfı Başlangıç

Merhaba doğuş helikoptere başlamak çok isabetli bi karar olmuş :thumbup: pm attım görüşürüz :)

450-500 Sınıfı Başlangıç

Oncelikle adim gectigi icin onur duydum tesekkur ederim Dogus :thumbup:

Son zamanlarda bulundugu ilde yanliz olarak Modelcilige baslayan ve kisa surede gerek Sumer abimizin rehberliginde gerekse arastirmaci ruhun ile kisa surede cok guzel ve onemli bir yol almis iyi bir modelcisin, bu vesile ile bir kez daha tebrik etmek isterim :bravo:

Senin bir gun mutlaka heliye gececegini sik sik Turker ile konusurken dillendiriyorduk ama yalan olmasin bu kadar HIZLI ve cabuk olacagini dusunmemistik :laugh:

Simdi Oncelikle acele etme. Mesela kiti falan yarin siparis etme derim. senin gibi Yanliz basina baslayan ve guzel noktalara gelen epey bir arkadasimiz var. Onlarin da yorumlarini al derim. Su asamada Ben fikrimi bilerek en sona sakliyorum haberin olsun.

Ister sifir ister 2.el model al ama kesinlikle bizden onay almadan bir sey satin alma lutfen. Zira sonradan uzulmen bizleri de uzer.

Seninle ilgili tek endisem biraz hizli ilerliyorsun ve cabuk, hizli karar veriyorsun. Unutma bu hobi oyle 1 yilda bitecek bir sey degil. Yavas yavas, aldigimiz tum modellerin hakkini vere vere, keyfini ala ala yapmamiz gereken bir hobi diye dusunuyorum. Bu hizla gidersen seneye bir sey birakmayacaksin diye de korkmuyor degilim ;)

450-500 Sınıfı Başlangıç

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oncelikle adi gectigi icin onur duydum tesekkur ederim Dogus :thumbup:

Son zamanlarda bulundugu ilde yanliz olarak Modelcilige baslayan ve kisa surede gerek Sumer abimizin rehberliginde gerekse arastirmaci ruhun ile kisa surede cok guzel ve onemli bir yol almis iyi bir modelcisin, bu vesile ile bir kez daha tebrik etmek isterim :bravo:

Senin bir gun mutlaka heliye gececegini sik sik Turker ile konusurken dillendiriyorduk ama yalan olmasin bu kadar HIZLI ve cabuk olacagini dusunmemistik :laugh:

Simdi Oncelikle acele etme. Mesela kiti falan yarin siparis etme derim. senin gibi Yanliz basina baslayan ve guzel noktalara gelen epey bir arkadasimiz var. Onlarin da yorumlarini al derim. Su asamada Ben fikrimi bilerek en sona sakliyorum haberin olsun.

Ister sifir ister 2.el model al ama kesinlikle bizden onay almadan bir sey satin alma lutfen. Zira sonradan uzulmen bizleri de uzer.

Seninle ilgili tek endisem biraz hizli ilerliyorsun ve cabuk, hizli karar veriyorsun. Unutma bu hobi oyle 1 yilda bitecek bir sey degil. Yavas yavas, aldigimiz tum modellerin hakkini vere vere, keyfini ala ala yapmamiz gerekiyor bi sey. Bu hizla gidersek seneye bir sey birakmayacaksin diye de korkmuyor degilim ;)

Abi öncelikle benim hakkındaki düşüncelerin için çok teşekkür ederim. Bu kadar hızlı olmasının nedenini bende bilmiyorum abi; belkide uçma olayının temel fiziki kanunlarına göre düşünen uçakçıların ne kadar güzel helikopter kullandığını gösterebilmek istemişimdir. :laugh:
Belkide sırf odamdaki dolabımın üzerine uçak sığdıramadığım için bir helikopter koyayımda demiş olabilirim abi, şakayı bir yana bırakırsak bu hobi ve heli konusunda hangi düşünce ile hareket ettiğimi çözemiyorum maalesef. Henüz 2-3 ay önce gerçekleşmesine rağmen bu hobiye neden merak sardım bilemiyorum, henüz 1-2 gün geçmesine rağmen neden helikopter onuda bilemiyorum. Sanıyorum ki bu konularda düşünmektense duygularımla hareket ettiğim için mi bu şekilde oluyor gerçekten hala çözemedim. Ama ben halimden gayet memnunum abi, bir hedefim amacım olmadan sadece keyif aldığım için bu hobiyi yapıyorum. Buda benim mutlu olmama yetiyor abi.

Heli konusunda karar vermeme etki eden aslında senin düşüncelerin abi, Align olsun 450 sınıfı olsun senin videolarından gördüğüm ve benimde mantığımın kabul ettiği olgular. O nedenle senin ve senin gibi bu hobinin gelişmesi için çalışan birilerinin bir marka model belirtmesi benim için ayrı bir önem taşıyor abi. Ben yarına kadar çoğu kişi bir fikir paylaşabilir diye düşünmüştüm ama birlikte güzel bir karar verene kadar bekleyebilirim. Yani heli konusunda acelem yok abi. Sizlerin yönlendirmeleriyle bir yere varacağım inşallah.

Hem daha kırmam ve toplamam gereken uçaklarım var abi. :thumbup:

Doğuş bence çok güzel bir karar vermişsin ben tek başına sadece bu forumdaki video ve yazılarla bu işe başlamış tek başına bir modelci yim inan senin gibi araştırmacı ve okumak izlemek için zamanı olan biri için boyut hiç sıkıntı değil ve uçakları bilmiyorum ama helikopterler kırımı kolay modeller ve su an imkânlarla yerinde ben olsam 550 sınıfı kuyruğu kayısli bir model alır üzerinede kurtarma özelliği olan bir unite takar dim arama bakmadan uzun süre kırımsız kullanırım dim olay ilk zamanlar yerde yüksekte uçakmaktan geçiyor montaj işi inan bir retrack ayarlamaktan kolay ben 450L dominatoru okumadan resimlere bakarak topladım 2 sefer ağır kırım oldu sonra sipirit aldım kurtarma özellikli unite hiç düşmedim en az 50 60 sefer uçmuşlugum var satarken de sıkıntı olmaz 550 model sonra 700 istersin pil masrafı olmaz ama 450 kullandın pili yaramaz yedeği yaramaz tabi bu işi yıllarca yapmış arkadaşlar var ama bir çaylak olarak bence 550 sınıfı al güvenlik kurallarına uy hiç sıkıntı olmaz.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Uçakla başlayıp helikopter denemek istemen çok güzel bir gelişme :thumbup:
Ama Sümer Abi kızabilir :laugh:

Radyo kontrollü uçan her modeli severim. Ben de Uçak denemeyi istiyorum mesela %p

Model konusunda ben de acele etmemen taraftarıyım.
450 modeli olmasın.
500 ya da 550 sınıfı bir modelle başlangıç yapmak forumdaki heliciler tarafından genellikle hem fikir olunan bir durum.

İki model üzerinden konuşacak olursak;
500'lük hem görünüm hem de uçuş hissiyatı bakımından tatminkar, duygusal bakımdan üzmeyecek seviyede. Mini modelimi saymazsak ilk başlangıç boyutlu modelim trex 500' dür.
550'lik cüsse olarak neredeyse 500'lüğün 1.5 katı.
Uçuş hissiyatı sadece maiden yapmış olmanın verdiği deneyimle 500'lükten kat be kat daha iddialı, havadaki görünüm olarak tartışılmaz önde gider.
Fakat ikisi arasında duygusal bakımdan farkın, bariz bir şekilde değiştiğini de görebiliyoruz ve güvenlik önlemlerinin de %p

Sınıf farkı gözetmeksizin Model toplama konusunda epeyce bir kaynak var.
P 51 topladıysanız bunu her türlü yaparsın ;D
Elimizden geldiğince yardımlaşırız.

Önemli olan doğru tercihi bulabilmek.
Bununla ilgili nihai kararı yorumlardan sonra verirsin :saygilar:

Öncelikle kararından dolayı tebrik ederim.
Model boyutu konısında hemen herkes 500 veya üstü demiş zaten. Ben de aynı fikirdeyim.
Sıfırdan bir model alıp toplayınca çoğu şeyi daha iyi öğrenirsin. Modele daha hakim olursun ama çok masraflıdır.
Benim önerim temiz ikinci el bir model alman. Daha az masrafa girersin. Ama rescueli bir ünite alıp pilotaja yoğunlaşırsın. Bu arada zamanla heli hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olursun.

Boyut işi, daha doğrusu tartışması kişiden kişiye bağlı olarak bir çok açıdan değişiyor, çok su götürüyor, zaten 500-550 boyutları arasında karşılaştırma yaptığımız bir konumuz da vardı.

Özetlemek gerekirse, ben de 550 demişim, hala da derim. Hem stabilite, hem görünürlük, hem standart servolar, hem 5000'lik pil derken, modelciyi 700 size için hazırlayacak bir boyuttur 550. 700 almasan bile 700 hissiyatına daha yakın olmanı sağlar en azından.

Ancak bu söylediklerim, zaten heli uçuran, bir şekilde heli zehrini almış modelciler için geçerli. 550 lehine söylediklerimin arkasında olduğum gibi, ilk mesajlardaki çekincelerim de geçerli. Model büyüdükçe hem maddi, hem manevi sorumluluğu artıyor. Senin bunların bilincinde olacağını düşünüyorum, eğer boyut ürkütmüyorsa 550 neden olmasın.

Ben özellikle Mehmet abi konu hakkında ne söyleyecek çok merak ediyorum, zira bu tarz durumlarda Mehmet abinin tespitleri hep doğru çıkmıştır, olay sonuçta bir şekilde onun başta söylediğine bağlanmıştır :) Son kararı vermeden önce mutlaka Mehmet abiye kulak vermeni öneririm :)

Mustafa Çoban.' Alıntı:
Doğuş bence çok güzel bir karar vermişsin ben tek başına sadece bu forumdaki video ve yazılarla bu işe başlamış tek başına bir modelci yim inan senin gibi araştırmacı ve okumak izlemek için zamanı olan biri için boyut hiç sıkıntı değil ve uçakları bilmiyorum ama helikopterler kırımı kolay modeller ve su an imkânlarla yerinde ben olsam 550 sınıfı kuyruğu kayısli bir model alır üzerinede kurtarma özelliği olan bir unite takar dim arama bakmadan uzun süre kırımsız kullanırım dim olay ilk zamanlar yerde yüksekte uçakmaktan geçiyor montaj işi inan bir retrack ayarlamaktan kolay ben 450L dominatoru okumadan resimlere bakarak topladım 2 sefer ağır kırım oldu sonra sipirit aldım kurtarma özellikli unite hiç düşmedim en az 50 60 sefer uçmuşlugum var satarken de sıkıntı olmaz 550 model sonra 700 istersin pil masrafı olmaz ama 450 kullandın pili yaramaz yedeği yaramaz tabi bu işi yıllarca yapmış arkadaşlar var ama bir çaylak olarak bence 550 sınıfı al güvenlik kurallarına uy hiç sıkıntı olmaz.

SM-G900F cihazımdan gönderildi

Abi gayet güzel bir fikir, flybarless sistemini almayız başta olur biter, hatta yeni yeni gümrükten yırtmak için heliyi bir motor, servo gibi parçalarıda ayrı ayrı mı alsam diye düşünmekteyim. Hem bu sayede kite nazaran daha kaliteli ürünler toplarız hemde bir anda hepsi gelmez. Yada alacağımız kitin içindeki ürünler yeterli derlerse bu şekilde flybarless sistemini değiştiririz. Sistemi tam inceleyemedim, konular hemen bitmiyor ama sistemin bana katacağı faydayı idrak edebilecek kadar anlayabildim.

İbrahim DEMİRBİLEK' Alıntı:
Uçakla başlayıp helikopter denemek istemen çok güzel bir gelişme :thumbup:
Ama Sümer Abi kızabilir :laugh:

Radyo kontrollü uçan her modeli severim. Ben de Uçak denemeyi istiyorum mesela %p

Model konusunda ben de acele etmemen taraftarıyım.
450 modeli olmasın.
500 ya da 550 sınıfı bir modelle başlangıç yapmak forumdaki heliciler tarafından genellikle hem fikir olunan bir durum.

İki model üzerinden konuşacak olursak;
500'lük hem görünüm hem de uçuş hissiyatı bakımından tatminkar, duygusal bakımdan üzmeyecek seviyede. Mini modelimi saymazsak ilk başlangıç boyutlu modelim trex 500' dür.
550'lik cüsse olarak neredeyse 500'lüğün 1.5 katı.
Uçuş hissiyatı sadece maiden yapmış olmanın verdiği deneyimle 500'lükten kat be kat daha iddialı, havadaki görünüm olarak tartışılmaz önde gider.
Fakat ikisi arasında duygusal bakımdan farkın, bariz bir şekilde değiştiğini de görebiliyoruz ve güvenlik önlemlerinin de %p

Sınıf farkı gözetmeksizin Model toplama konusunda epeyce bir kaynak var.
P 51 topladıysanız bunu her türlü yaparsın ;D
Elimizden geldiğince yardımlaşırız.

Önemli olan doğru tercihi bulabilmek.
Bununla ilgili nihai kararı yorumlardan sonra verirsin :saygilar:

Abi zaten gerektiği kadar yardım etmişsin, senin konuyu görünce hemen 550 alasım geldi, nede olsa saatler içerisinde toplatabilecek bir kaynak olmuş. Duygusal anlamda evet farkı var. Ama bunlar bir defa alınan şeyler diye düşünüyorum. Öyleyse kafamızdan 450 sınıfını sildik. Ben çalışma açısından 550 nin daha rahat olduğunu düşünüyorum. Mesela hep konuşulmuş fazla loctite kullanılması ile ilgili sanıyorum ki 450 ile 550 karşılaştırıldığında 550 kullanan biri bu sorundan daha az muzdarip olmuştur, model daha büyük çalışma alanı vida yuvaları daha geniş. Tolerans sınırı var. Büyüklük konusunda ise sizin kurulum aşamasında çektiğiniz videolardan yola çıkarak idrak edebildim. Gerçekten büyük bir model imiş.

Cahit Kaş' Alıntı:
Öncelikle kararından dolayı tebrik ederim.
Model boyutu konısında hemen herkes 500 veya üstü demiş zaten. Ben de aynı fikirdeyim.
Sıfırdan bir model alıp toplayınca çoğu şeyi daha iyi öğrenirsin. Modele daha hakim olursun ama çok masraflıdır.
Benim önerim temiz ikinci el bir model alman. Daha az masrafa girersin. Ama rescueli bir ünite alıp pilotaja yoğunlaşırsın. Bu arada zamanla heli hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olursun.

Abi ikinci el bir model almayı hiç düşünmedim, tanıdığın bildiğin biride olsa, tecrübesine sözüne de güvensen dost ile alışveriş her halükarda sıkıntı yaratıyor bence, sonuçta bunlar insan yapımı, hiç bir şeyi yokken eline geçer geçmez bozulabilir. O nedenle kafamda soru işareti kalmasını istemem. Pilotaj içinde güvencem aslında simülatör. Ama rescuel flybarless üniteler kafama yatmaya başladı.

Emre Kaman' Alıntı:
Boyut işi, daha doğrusu tartışması kişiden kişiye bağlı olarak bir çok açıdan değişiyor, çok su götürüyor, zaten 500-550 boyutları arasında karşılaştırma yaptığımız bir konumuz da vardı.

Özetlemek gerekirse, ben de 550 demişim, hala da derim. Hem stabilite, hem görünürlük, hem standart servolar, hem 5000'lik pil derken, modelciyi 700 size için hazırlayacak bir boyuttur 550. 700 almasan bile 700 hissiyatına daha yakın olmanı sağlar en azından.

Ancak bu söylediklerim, zaten heli uçuran, bir şekilde heli zehrini almış modelciler için geçerli. 550 lehine söylediklerimin arkasında olduğum gibi, ilk mesajlardaki çekincelerim de geçerli. Model büyüdükçe hem maddi, hem manevi sorumluluğu artıyor. Senin bunların bilincinde olacağını düşünüyorum, eğer boyut ürkütmüyorsa 550 neden olmasın.

Ben özellikle Mehmet abi konu hakkında ne söyleyecek çok merak ediyorum, zira bu tarz durumlarda Mehmet abinin tespitleri hep doğru çıkmıştır, olay sonuçta bir şekilde onun başta söylediğine bağlanmıştır :) Son kararı vermeden önce mutlaka Mehmet abiye kulak vermeni öneririm :)

Abi Mehmet Abi bir cevap verse büyük ihtimal konu son şeklini alacak. O nedenle herkesin görüşlerini bekliyor olabilir. :D

Ama çoğu kişinin düşüncesi şu an için 550'den yana. Aslında benimde kafama yattı. Ben helide olsa uçakta olsa ikisini aynı pistte havalandıracağım için güvenlik bakımından içim rahat. Maddi imkanda biraz zorlanabilir. Yani çoğunluk o yönde karar verirse olur abi.

Benim yorumum yok, izleyip göreceğiz :laugh:

Sadece bazı yanlışlıkları düzelteyim. Birincisi gümrükten yırtmak için heliyi parça parça geçiririz, anlamazlar muhabbeti... 550 bir modelin hemen hemen her bileşeni yasal gümrük sınırının üzerindedir. Haliyle esc yi kablolarına, devrelerine.. motoru mıknatıslarına sarımlarına... kiti gövde kanopi kuyruk gibi parçalarına ayırmak gerekebilir :D Şaka bi yana parça sayısını arttırmak sadece riski arttırır, azaltmaz. Zaten modelin kiti büyük bir kutu, diğerleri o kadar değil. Küçültemezsin yani komponentlerine ayırarak, bol bol kargo öder, her birinde ayrı stres olursun.

İkinci olarak da, sorunlar daha çok model boyutu ile değil, kullanıcı bilgisi ile alakalıdır. Ne 700 lük modeller gördük, loctite'a bulanmış vidalar ısıt ısıt çıkmaz, modelin her tarafı ne olduğu belirsiz yağlar/sıvılar tarafından kirletilmiş...

İkinci el model almamak konusunda seni destekliyorum. Aslında bunu biraz açmam lazım. Heli modelciliğini belli bir süredir yapan ve camiayı da az çok tanıyan biri için hiç sıkıntı değil, tabii ki hesaplı yolu tercih edip güvendiği birinden ikinci el model alabilir, hiç sıkıntı yok. Ama senin durumunda, bilemiyorum. Fikirlerin net değil, boyut olsun marka olsun... Heliye biraz yabancısın... Düne kadar korkutuyor diyordun, bugün 550 diyorsun. Birçok kişi v977 alıp bi göreyim diyebilir. Tavsiye etmesek de, burda sana tavsiye etmeyenlerin %90'ı da dahil olmak üzere çoğu kişi de mikro veya 450 ile başlamıştır (yine maliyet ve psikolojik çekinceler başta olmak üzere). Neyi tercih edersen et, ikinci el alırsan her türlü olumsuzlukta "potansiyel" suçlu model olacaktır. O bakımdan sıfır alman daha iyi tabi.