550-800 İçin İdeal Konnektorler (RCPROPLUS SupraX)

Deniz Sert

Tecrübeli Uye
Web sitesi
www.facebook.com
İlgi Alanı
Heli
Ever arkadaşlar burda RCPROPLUS markasının ürettiği pil ve motor connektörlerini tanıtacağım.
Konnektör kullanımı ülkemizde pek önemsenmesede aslında çok önemli bir husus. Zira en kaliteli ekipmanı da kullansanız konnektörün verebildiği kadar akımdan faydalanarak performans alırsınız. Yalnış konnektör kullanımı havada lehim atmasına sebep olabilir ve üzücü sonuçları olabilir. Düzgün Konnektör kullanmak kadar düzgün ve kaliteli lehim yapmanın önemini de unutmamak gerekiyor. Hobi gereği herkey birbirine bağlı değişkenler oluşturarak yürümekte.

----------------------------------------------------------------------------------------------
Henüz bakmadı iseniz, aşağıdaki paylaşımlara bir göz atmanızı tavsiye ederiz:

"Giriş-Orta Seviyesi" modellere uygun konnektör (Deans Ultra,XT60, EC3..) seçeneklerinden bahsedilen konumuz:
RC Model Pil - Batarya Konnektörleri

Özellikle 6S-12S setuplara sahip performanslı modellerde kullanmamız gereken Konnektörleri tartıştığımız şu konumuz:
Helilerde Doğru Batarya Konnektör Seçimi

----------------------------------------------------------------------------------------------
6S tek pil kullanabileceğiniz 520-550-570-600-630 size modeller tek pil yüksek amper çektiğinden daha kalın konnektör (6mm) kullanmak gerekiyor.

Pil konnektörü olarak 2 seçenek var ilki istediğiniz zaman sökme imkanı sağlıyan tarz 2. si ise ec5 yada banana tarz connektörlerden bildiğimiz geçmeli oturtmalı olanlardan.
Ben şahsen ilkini tercih ederdim ama yinede seçim sizin 2 sinin de içindeki esas konnektör aynı.

1:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

6mm RCPROPLUS Supra X Gold Bullet Polarised Battery Connectors (3 pairs)
These Supra X bullet connectors are a must for the modellers who are after the ultimate in a high voltage / high current demand connector. Coated in 24K gold they offer low resistance, large surface contact, recessed wire cavity, solder window and they "click" when pushed together.These polarised connectors have a screw on base which eliminates the need for heatshrink tubing and assembly is very easy.

Features:
High voltage
High current
Large surface contact
Recessed wire cavity
Solder window
Positive "Click" when pushed together
Screw on base eliminates the need for heatshrink
Easy assembly

Specs:
Peak current: 240A
Continuous current: 200A
Suits wire: 8 ~ 10AWG
Finish: 24K Gold plated 3 microns
Quantity: 6 male / 6 female bullets / 3 red / 3 black polarised connectors with bases / assembly screws

2:

6mm RCPROPLUS Supra X Gold Bullet Polarised Battery Connectors (5 pairs)
These Supra X bullet connectors are a must for the modellers who are after the ultimate in a high voltage / high current demand connector. Coated in 24K gold they offer low resistance, large surface contact, recessed wire cavity, solder window and they "click" when pushed together.These polarised connectors have many uses including batteries,power meters,charge leads and motors.
(Picture shows the male/female polarised connectors pushed together)

Features:
High voltage
High current
Large surface contact
Recessed wire cavity
Solder window

Specs:
Quantity: 5 male / 5 female bullets / 5 red / 5 black polarised connectors

Motor Konnektörü:

6mm RCPROPLUS Supra X Gold Bullet Polarised Connectors (6 pairs)
These Supra X bullet connectors are a must for the modellers who are after the ultimate in a high voltage / high current demand connector. Coated in 24K gold they offer low resistance, large surface contact, recessed wire cavity, solder window and they "click" when pushed together.These polarised connectors are ideal for motor to ESC and battery connections.

Features:
High voltage
High current
Large surface contact
Recessed wire cavity
Solder window

Specs:
Quantity: 6 male / 6 female bullets / 6 male / 6 female polarised connectors

6S çift pil kullanabileceğiniz 600-630-700-770-800 Modelleri için 5mm Konnektörler

Pil konnektörü olarak 2 seçenek var ilki istediğiniz zaman sökme imkanı sağlıyan tarz 2. si ise ec5 yada banana tarz connektörlerden bildiğimiz geçmeli oturtmalı olanlardan.
Ben şahsen ilkini tercih ederdim ama yinede seçim sizin 2 sinin de içindeki esas konnektör aynı.

1:

5mm RCPROPLUS Supra X Gold Bullet Polarised Connector Set (3 pairs)
These Supra X bullet connectors are a must for the modellers who are after the ultimate in a high voltage / high current demand connector. Coated in 24K gold they offer low resistance, large surface contact, recessed wire cavity, solder window and they "click" when pushed together.These polarised connectors have a screw on base which eliminates the need for heatshrink tubing and assembly is very easy.

Features:
High voltage
High current
Large surface contact
Recessed wire cavity
Solder window
Screw on base eliminates the need for heatshrink
Easy assembly

Specs:
Peak current: 160A
Continuous current: 120A
Suits wire: 10 ~ 12AWG
Finish: 24K Gold flash
Quantity: 6 male / 6 female bullets / 3 red / 3 black polarised connectors with bases / assembly screws

2:

5mm RCPROPLUS Supra X Gold Bullet Polarised Battery Connectors (5 pairs)

These Supra X bullet connectors are a must for the modellers who are after the ultimate in a high voltage / high current demand connector. Coated in 24K gold they offer low resistance, large surface contact, recessed wire cavity, solder window and they "click" when pushed together.These polarised connectors have many uses including batteries,power meters,charge leads and motors.

Features:
High voltage
High current
Large surface contact
Recessed wire cavity
Solder window

Specs:
Quantity: 5 male / 5 female bullets / 5 red / 5 black polarised connectors

Motor konnektörü:

5mm RCPROPLUS Supra X Gold Bullet Polarised Connectors (6 pairs)
These Supra X bullet connectors are a must for the modellers who are after the ultimate in a high voltage / high current demand connector. Coated in 24K gold they offer low resistance, large surface contact, recessed wire cavity, solder window and they "click" when pushed together.These polarised connectors are ideal for motor to ESC and battery connections.

Features:
High voltage
High current
Large surface contact
Recessed wire cavity
Solder window

Specs:
Quantity: 6 male / 6 female bullets / 6 male / 6 female polarised connectors

Konnektörler hakkında video da ekliyorum hem nasıl olduklarını resim harici görmüş oluyoruz hemde nasıl lehimlenir ne kadar kolay ve güzel onuda görmüş oluyoruz.

Vidalı tip:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Geçmeli tip:

Videoları paylaşmışken videolarda gördüğünüz lehim aparatını da eklemeden olmaz dedim.

This is the RCPROPLUS Soldering Station. This simple yet ingenious stand features a low profile tri-pod base design with rubberized feet that help to prevent the base from sliding on your workbench surface. The horizontal stabilizer bar mounts securely to the vertical center post and allows you to adjust the height up and down, and holds three alligator wire clips that can be easily slid into position. Also, the stabilizer bar can be rotated over 180°, making the bottom side of the wires the top! Never worry about holding still for the perfect soldier job again, let the RCPROPLUS soldering stand do it for you.

Ayriyetten ec5 de iyi bir konnektör ama bunlar kadar kaliteli olmadığı aşikar zira spark yapa yapa kararma durumu mevcut ayrıca bu kadar da güvenli değiller.

Şimdi ben bu zamana kadar çeşitli bilindik konnektörleri bu modellerde kullandım sorun olmadı diyebilirsiniz ama aleti zorladıkça çektiğiniz akım artacak ilerleyen zamanlarda başınıza sorun açma durumu yüksek olacaktır.

Kimse yalnış anlamasın markayla en ufak bağım yoktur tamamen beğendiğim için paylaşmak istedim.

Müsait bir zamanda Türkçe çevirisini yapacağım.

Umarım konuyu beğenirsiniz, teşekkürler Deniz SERT

[Urun]: 550-800 İçin İdeal Konnektorler (RCPROPLUS SupraX)

Deniz eline sağlık gayet güzel bir konu olmuş. :bravo:

Şahsen ilk kez gördüm bu konnektörü ama beğendim doğrusu. %p Ayrıca lehimleme aparatını da paylaştığın çok güzel olmuş. :laugh: Tam bir lehim özürlüsü olmama rağmen bu aparatı alarak ben bile yapabilirim gibi hissettim bu lehimi. :thumbup:

Ellerine sağlık Deniz. Bende bu konnektörlerden sipariş verdim, senden öğrendiğimiz üzere Alvin'de aynı konnektörleri kullanıyormuş.
Özellikle 6S setuplarda 120 amperlik EC5 ve benzerleri sıkıntı yaşayabilir. Nereden bildiğimi sormayın :) İlk etapta 20 çift , yani 10 pile yetecek kadar sipariş verdim. Memnun kalırsam biraz daha alacağım. Satış fiyatı olarak 54 dolar civarı . Tanesi 5.4 dolara geliyor. Benim aldığım vidasız olanlardı , vidalı olanlar biraz daha pahalı. Konnektöre bu kadar para verilirmi diyen varsa sıkıntı yaparsa çok daha fazla masraf açacağını hatırlatmak isterim.

Bunun dışında foruma katkıda bulunduğun için teşekkür etmek isterim. Herkes bildiğini buradan yazdığında forumlar asıl amacına ulaşır , forum kelimesinin anlamını gerçekler. Herkesin diğerinden öğreneceği bir şeyler mutlaka vardır. Marka ile ticari bağlantım var diye mi düşünürler acaba kaygısı maalesef hepimizde oluştu , oluşturuldu. Halbuki çoğumuzun belli markalarla sadece gönül bağı var :) Bu gönül bağı bizi hiç zenginleştirmiyor aksine devamlı fakirleştiriyor.

Türker Akgün' Alıntı:
Deniz eline sağlık gayet güzel bir konu olmuş. :bravo:

Şahsen ilk kez gördüm bu konnektörü ama beğendim doğrusu. %p Ayrıca lehimleme aparatını da paylaştığın çok güzel olmuş. :laugh: Tam bir lehim özürlüsü olmama rağmen bu aparatı alarak ben bile yapabilirim gibi hissettim bu lehimi. :thumbup:
Bende lehimden korkuyordum abi hiç yapamazdım bigün mecbur kaldım arkadaştan lehim makinası tel alıp ertesi gün uçacagım modelin regulatorunu lehimlemiştim risk e gel :D O kadar kolay oldu ki o gün anladım kullanılan makina havya ve pasta 3 lüsü çok önemli :)

İlker Sönmez' Alıntı:
Ellerine sağlık Deniz. Bende bu konnektörlerden sipariş verdim, senden öğrendiğimiz üzere Alvin'de aynı konnektörleri kullanıyormuş.
Özellikle 6S setuplarda 120 amperlik EC5 ve benzerleri sıkıntı yaşayabilir. Nereden bildiğimi sormayın :) İlk etapta 20 çift , yani 10 pile yetecek kadar sipariş verdim. Memnun kalırsam biraz daha alacağım. Satış fiyatı olarak 54 dolar civarı . Tanesi 5.4 dolara geliyor. Benim aldığım vidasız olanlardı , vidalı olanlar biraz daha pahalı. Konnektöre bu kadar para verilirmi diyen varsa sıkıntı yaparsa çok daha fazla masraf açacağını hatırlatmak isterim.

Bunun dışında foruma katkıda bulunduğun için teşekkür etmek isterim. Herkes bildiğini buradan yazdığında forumlar asıl amacına ulaşır , forum kelimesinin anlamını gerçekler. Herkesin diğerinden öğreneceği bir şeyler mutlaka vardır. Marka ile ticari bağlantım var diye mi düşünürler acaba kaygısı maalesef hepimizde oluştu , oluşturuldu. Halbuki çoğumuzun belli markalarla sadece gönül bağı var :) Bu gönül bağı bizi hiç zenginleştirmiyor aksine devamlı fakirleştiriyor.
Desteğin için sağol abi. Keşke sadece pil tarafını satın alabilsek ama malesef hiçbir firma öyle satmıyor...

Şahsen paylaşım yapmayı aslında severim. Birçok model değiştirdim inceledim bunları denemek ve paylaşmak için değiştirdim, ama malesef kıymet bilinmediğini hissedince insan vazgeçiyor. Ama bu forum son zamanlarda beni bu hisden vazgeçirmeye başladı, hayırlısı bakalım :)

DenizSERT' Alıntı:
Şahsen paylaşım yapmayı aslında severim. Birçok model değiştirdim inceledim bunları denemek ve paylaşmak için değiştirdim, ama malesef kıymet bilinmediğini hissedince insan vazgeçiyor. Ama bu forum son zamanlarda beni bu hisden vazgeçirmeye başladı, hayırlısı bakalım :)
Öncelikle eline sağlık Deniz. Resimler, açıklamalar ve videolar ile gerçekten güzel bir konu olmuş :bravo: Ilker hocamın da katkısı ile olay daha da renklenmiş .
Sayenizde tanesi $5 olan konnektörlerden alacağız artık :laugh: Bu şaka değil, ciddi olarak düşünmeye başladım ;)

Bu arada forum olarak bu hissi sizlere yansıtabiliyor isek, ne mutlu bize. İnşallah el birliği ile bunu uzun dönemde de devam ettirebilir :RCKolik:

Aklıma takılan tek bir soru var. Şimdi konnektörler plastik olarak birbirinden bağımsız. Acaba dalgınlıkla KIRMIZI- SIYAH bağlama ile ilgili mekanik bir önlem var mıdır :rolleyes:

İlker Sönmez' Alıntı:
......... Marka ile ticari bağlantım var diye mi düşünürler acaba kaygısı maalesef hepimizde oluştu , oluşturuldu. Halbuki çoğumuzun belli markalarla sadece gönül bağı var :) Bu gönül bağı bizi hiç zenginleştirmiyor aksine devamlı fakirleştiriyor.
Bu tespitte toptum Ilker hocam :lollol: :lol:

NOT: Bu arada konu ilgili yerlere link verilmiş ve SABITLENMISTIR :yuppi:

Abicim bu konnektörlerde uçlar aynı renk değil , yani ec5 de uçlar mavi , bunda uçlarda siyah ve kırmızı , bakarak yapılınca hata olma ihtimali yok gibi. Ama genede ters takacak kadar dalgınsak o gün model uçurmamamız demektir. Her şeyde bir hayır var diyerek yanmış esc mizi değişmemiz gerekir.

İlker Sönmez' Alıntı:
Abicim bu konnektörlerde uçlar aynı renk değil , yani ec5 de uçlar mavi , bunda uçlarda siyah ve kırmızı , bakarak yapılınca hata olma ihtimali yok gibi. Ama genede ters takacak kadar dalgınsak o gün model uçurmamamız demektir. Her şeyde bir hayır var diyerek yanmış esc mizi değişmemiz gerekir.
Renkleri ayrı tamamda, yani insanlık hali, hani olmaz ama :laugh: yine de dalgınlıkla bağlamaya kalkarsak keşke mekanik olarak "Dur, ne yapıyorsun" diyecek bir yapısı olsaydı :D

Kırmızı tarafa erkek siyah tarafa dişi uç takarsak içine girmez , dış kaplamalarda bir taraf erkek bir taraf dişi yapılır. Yani mekanik engel var. Doğru lehimlemek gerek sadece.

İlker Sönmez' Alıntı:
Kırmızı tarafa erkek siyah tarafa dişi uç takarsak içine girmez , dış kaplamalarda bir taraf erkek bir taraf dişi yapılır. Yani mekanik engel var. Doğru lehimlemek gerek sadece.
Valla nedense insanın aklına basit çözümler gelmiyor :D Teşekkürler Ilker hocam, hiç yoktan iyidir diyerek, bu önlemi baştan almakta bence büyük yarar var. Malum ESC dediğimiz şey ucuz bir şey değil :)

İlker hocam ve Deniz ustam,
Bu faydalı paylaşımlar için teşekkür ederim...

RCPROPLUS SUPRA-X REB6808 PRO D6 6mm Bullet Connectors (200A, 8 pairs)

Mordo Ortasi' Alıntı:

Teşekkürler Mordo abi, şşte bu türü süpermiş. Birleşik ve ters bağlama engelli :thumbup: O zaman alırsam bundan alayım ben ;)

Mordo Ortasi' Alıntı:

Bundan bir set sipariş verdim artık yeni modelimde kullanır size yorum yaparım :)

DenizSERT' Alıntı:
Desteğin için sağol abi. Keşke sadece pil tarafını satın alabilsek ama malesef hiçbir firma öyle satmıyor...

artiz mi ne artizi artiz ne ararla burda :D :D artislik yapma :lol: :lol: :lol: :lol: senin laf caktıgın forum uyeleri bu forumla kardeş forum yani yazdıkların okunuyor ne dedğin anlaşılıyor ...

kimsenin senin ıcın kıymet bılmedıgı yada senı cekemedıgınden sana kızmıyor ,seni uyardıkları 2 şey var :

1. insanların içinde uçma
2. kendine yakın uçma , seni bu konuda o kadar cok uyardılarkı , onlar seni uyarmak tan bıkmadı ama sen kendın uyarılmak tan bıktın ki ( uyarıları dikkate almak yerine ) boyle triplere girmişsin ...

neyseki son zamanlarda daha da olgunlaşmaya başladın , biraz daha söylenenleri kaale alıyorsun artık ... burdaki abilerinin çoğunun sana kızdıgı nokta , o kadar cok heycanlısınki hem ucuyım , o kadar cok isteklisinki , direk sonuc odakli hareket edıyorsun , o yuzden arada atladıgın , teknık olsun , guvenlık olsun hususlar oluyor DU ... bunlarıda biz bi yerden okumadık veya görmedik , kimsenin senin pilotajına laf diyecek hali yok , keza oyle de bi hakkı yok ... seni sadece uyardılar daha dikkatli olman konusunda senin dargınlıgın bu , insanların sanki seni cekemediginden , sevmediginden kaynaklı oldugunu düşündün belki ama alakası yok , evet kucuksun takılıyorlar sana bu olabilir , ama kimse sana durduk yere kızmadı , kıymet bilinmedi deme boşuna , bir tane konunu gösterki , yorum yazılmamış ... wl911 forumundan bahsetmıyorum bile ...

yozgat da tareq bile senin yanında uçarken kaç defa be careful deniz dikkatli ol dedi , kontrollu ol dedi , ben saymadım :D adam bile kendi uçuşundan degil senin uçuşundan tırsıyor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ..
yani bunu bi tek ben veya bu uyarıyı sana yapan abilerin fark etmemiş demek ki fark ediliyor dışardan , tareq kadar vitrin olmasak da pilotajımız olmasada onunla aynı göze sahıbız , onun gördüklerini bizde görebiliyoruz ayrıyetten bundan sonra ingilizcede uyarabiliriz :D ...
yani yoksa sana sürekli align ne pohg atıp bu seferki bı dunya upgrade yaptım daha alıgn almam deyip , sonra da 3 ayda bir align model almanla ilgili kimse bişey demıyor :D :D :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

neyse bk darladın beni gene ;) insanlar senin de yaptıgının da kıymetlerını biliyorlar , sende biraz insanların soyledıgıne kıymet verdıgını hissettirseydin zamanında bu şekilde düşünmezdin ..

neyse ki son zamanlarda cidden böyle şeyler yapmıyosun dikkat ediyosun yada daha denk gelmedi ... :evil: :evil: :evil: :evil:

supranın konnektorlerı cıdden cok hoş motor konnektorlerinden alabilirim cunku ,hem etrafı daki koruyucu kalıp hemede ayar esnasında sok tak acısından cok efektıf , ben alvinin kullandıgı konnektorler o gunde cok hosuma gitmişti , ama bana bir sürü konnektor lazım , 15 tane sırf pillere , 6 lı boarda , esc + Y kablo falan derken yedek de olsa heralde 20 takım :D bide ugrşması cabasi benim için zor gözüküyor bide alanda herkesde EC5 olunca ;)

benım goblinde ki motordan kendı cıkan sanırım 6mm konnektor du onlar onları kullandım , ınce olsaydı degıstırıcektım .. mesela X50 dekılerı 5mm konnektor ıle degıstım ...

ayrıca dunyadakı en kolay lehım atılan konnektor EC5 ;) bı pense yetıyor , hezerfende y kablomun konnektor lehımını aygazın ustunde yaptım :D