5500 Mah 3s pil voltaj sorunu.

İlgi Alanı
Hepsi
Selamlar elimde 2 adet 1 defa kullanılmış lipo piller var. Herhangi bir şişme vs yok uzun süre storage modda saklandı(1 yıl kadar). Şu an hücreleri balanslı şekilde şarj edemiyorum. 4.34,3.84,3.86 şeklinde şarj oluyorlar. Bunları kurtarmanın bir yolu var mıdır?

Deşarj ve şarj denedim 1 defa.

Balanslı şarj modunda mı bu hale geliyorlar? 4.34v normal lipo hücresi için çok yüksek, yanma riski var, 4.20 üzerine çıkmaması gerek. Bu değerler balanslı şarj ile oluşuyorsa o şarj aletinden acilen kurtulun. Balanssız şarj ediyorsanız, etmeyin, zira pil hücreleri arasında büyük dengesizlik var, gereksiz risk alıyorsunuz demektir.

Balanslı şarj modunda mı bu hale geliyorlar? 4.34v normal lipo hücresi için çok yüksek, yanma riski var, 4.20 üzerine çıkmaması gerek. Bu değerler balanslı şarj ile oluşuyorsa o şarj aletinden acilen kurtulun. Balanssız şarj ediyorsanız, etmeyin, zira pil hücreleri arasında büyük dengesizlik var, gereksiz risk alıyorsunuz demektir.

Balanslı şarjda bu değere gelince hata veriyor. Farklı piller ile denediğimde balans sorunu oluşmuyor şarj aletinde.

Ben olsam ne yapardım?
Öncelikle 6 V minik ampuller bulurdum. Balans soketine ince jumper kablolar takıp 4.3 olan hücreyi 3.8 V düzeyine düşene kadar ampul ile deşarj ederdim. Sonra şarja bağlardım (balanslı olarak).
Muhtemelen şarj cihazının şarj/balans algoritmasındaki bir sorun buna yol açıyor.

Deneyip buraya sıonucu yazacağım teşekkürler.

Son düzenleme:
Yukarıda söylediklerinizin hepsini denedim. Sonuç alamadım. Lipo şarj cihazımın bozuk olduğuna karar verdim. Bana garip gelen kısım 4s pili şarj ederken sorun yaşamıyorum. Her şey doğru. Fakat 3s ve 2s şarjında ne tam şarj ediyor ne de pil voltajları doğru görünüyor. Buzzer 3.86v gösterirken şarj cihazı 4.18 gösteriyor. Elektrikçlere versem tamir edebilir mi acaba? Yoksa çöp mü?

Son düzenleme:
Sorunu çözdüm. Şöyle balanssız full şarj ettim. Tüm hücreleri el yordamı ile aynı değere getirdim. Sonra aynı işlemi tekrarlayıp balanslı şarj yaptım. Pillerde sorun kalmadı. :D