90mm EDF XPS F-16 ÇALIŞMASI...

atilla can kara

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Öncelikle model uçakta yeni sayılırım 1,5-2 senedir model yapmaya başladım 1 adet devamlı kırıldığı için şekilden şekile soktuğum doğaçlama üstten kanatlı başlangıç modelim ve 1 adet de arkadan pervaneli bilindik f22 modelim var :) , 5-6 sene sonra hayalini kurduğum f16 modeli için biraz erken adım atmak istedim ve 90mm edf ile başlamak istedim belki daha küçüğünü tekrar yapıp 70mm ile başlayabilir daha sonra 90mm'ye geçişte yapabilirim bunu tamamen maddi durumum gösterecek ne yazık ki elektronik temininin ne kadar güç olduğunu bu forumdaki herkes biliyor.
Fazla uzatmadan nasıl başladığımı kısaca anlatayım öncelikle amatör bir çizim ile cnc lazer kesim yaptırarak kalıpları kestirdim.
PLANLANAN KANAT AÇIKLIĞI - 75 CM
UZUNLUK - 110 CM

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha sonra 3 adet 4 cm kalınlıktaki XPS köpüğü sıcak silikon ile birleştirerek kalıpları merkezleyip kesime hazır hale getirdim...

Rezistans teli yardımıyla kesim işlemini gerçekleştirdim...

Bütün kalıpları yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz şekilde işlemden geçirerek kestikten sonra kafamdaki planladığım ilk bölümü olan gövde kısmını tamamlamış bulundum tabi ki bir kaç ufak kesim hatası yaşadım bunları da ince XPS köpük kesip hatalı yerleri doldurduktan sonra zımparalayarak gidereceğim şimdilik bu kadar mevsim dolayısıyla memlekete çay toplamaya gideceğim uzun bir aradan sonra İnşallah kısa zamanda modeli bitirmeyi planlıyorum...

Bravo vallahi, ama (bana göre) en meşekkatli yöntemi seçmişsin.

Kolay gelsin! Saygı duyarım! Ortaya F-16'ya benzeyen bir şey çıkacağı kesin. Ama, insan niye kendine bu kadar eziyet eder ki?

Teşekkür ederim fakat hobide eziyet olmaz bana aklırsa zevkle yapıyorum zaten fotoğraflarda gördüğünüz kesim işlemi vs. toplasan 1 gün ya sürer ya sürmez o yüzden aslında görünenden daha da basit ve zevkli olduğunu düşünüyorum...

• Beğen
Tepkiler: Ömer Erkan
F16 benim beni uçaklara merak sarmam neden olan modellerden biridir. Senin kullandığın bu yöntem normalde daha az "girintisi-çıkıntısı" olan modellerde kullanılır. Mesela yuvarlak gövdeli uçaklarda ve kanat şekli nispeten daha düz olan modellerde. F-16, Su35, scale bir F22 gibi modellerde daha ziyade levha şeklindeki malzemeler kullanılarak şekil verilir. Forumda kısa bir süre önce planlarımızı paylaştığımız bir başlık var, yüzlerce plan bulursun. İncelemeni tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Üye silindi 8682
F16 benim beni uçaklara merak sarmam neden olan modellerden biridir. Senin kullandığın bu yöntem normalde daha az "girintisi-çıkıntısı" olan modellerde kullanılır. Mesela yuvarlak gövdeli uçaklarda ve kanat şekli nispeten daha düz olan modellerde. F-16, Su35, scale bir F22 gibi modellerde daha ziyade levha şeklindeki malzemeler kullanılarak şekil verilir. Forumda kısa bir süre önce planlarımızı paylaştığımız bir başlık var, yüzlerce plan bulursun. İncelemeni tavsiye ederim.

Anladım yukarıda bu şekilde bir f22 modelim olduğunu yazdım gayet de iyi uçan modeller aslında bu şekilde farklı modelleri de zamanla yapmayı planlıyorum fakat ne kadar gerçekçi bir model çıkarsa o kadar zevk alıyorum kısaca anlatmak gerekirse :) tavsiyeleriniz için teşekkür ederim...

Kolay gelsin.:saygilar:
Farklı modellerde uyguladığım bir yöntem . (5 cm straforu deniz tutkalı ile bir kaç kat yapıştırıp, kontra kalıplarla sıcak tel ile kesip maket bıçağı ve zımpara ile şekillendirme sonrası birleştirmek.) :evil:
Her ne kadar yeni nesil modelcilerimiz bu tarzı 3D printerlerle uyguluyorlarsa da bence straforla daha hafif ve üretim daha keyifli oluyor. Elbet el becerisi gerektiriyor ki. bu da bir kaç fotoğrafta net görünüyor.?
75 cm kanat eninde tahmininiz pil dahil tam uçuş ağırlığı ne çıkacak gibi?
Parçaları son aşamalarda bir araya getirmek için ne kullannacaksınız?

Alışılageldik olandan farklı bir şekilde gayette güzel gözüken bir modele doğru gidiyorsunuz. Ama farklı olmak zordur inşallah çok zorluk çekmeden maiden videosunu izlediğimiz güne geliriz merakla takipteyim.
:thumbup:

• Beğen
Tepkiler: atilla can kara
Kolay gelsin.:saygilar:
Farklı modellerde uyguladığım bir yöntem . (5 cm straforu deniz tutkalı ile bir kaç kat yapıştırıp, kontra kalıplarla sıcak tel ile kesip maket bıçağı ve zımpara ile şekillendirme sonrası birleştirmek.) :evil:
Her ne kadar yeni nesil modelcilerimiz bu tarzı 3D printerlerle uyguluyorlarsa da bence straforla daha hafif ve üretim daha keyifli oluyor. Elbet el becerisi gerektiriyor ki. bu da bir kaç fotoğrafta net görünüyor.?
75 cm kanat eninde tahmininiz pil dahil tam uçuş ağırlığı ne çıkacak gibi?
Parçaları son aşamalarda bir araya getirmek için ne kullannacaksınız?

Oooooo C130 sanırım, bu model de ilerideki planlarımdan bir tanesi hatta EDF den daha ucuz olacağından ötürü ya da elimdeki motorlara göre bir model yapabilirim belki de f16 dan önce uçar :)
Tahminimce 2.5 kg'a yakın bir ağırlığı olacak modelin fakat elektronik iniş takımı yerine daha basit iniş takımı kullanmak gibi ufak değişiklikler yaparak biraz daha ağırlığı düşürebilirim(bu gibi değişiklikleri en sona saklayacağım çünkü gerçekçiliği bozmak istemiyorum) ya da dihedral açısını biraz daha fazla yaparak uçuş (karakteristliğini bozmadan) kaldırma kuvvetini yükseltebilirim de (fotoblok f22 modelimde bunu denedim ve gayet iyi sonuç aldım:) ) tabi kanadı biraz daha uzun tutma şansım da var planın dışında fazla kalmamak şartıyla bunlar gibi ufak değişiklikler düşünüyorum.
Şu an 4 cm'lik köpükleri 3 parça birleştirip kesim yaptığımda sıcak silikon kullandım gayet sağlam oldu fakat en son aşamada PL500 yapıştırıcı kullanabilirim sebebi de yapışkan 2 parça arasından taştığı zaman dolgu malzemesi görevi görüyor ve parça uçlarında açık yer kalmıyor fakat 24 saatte kuruması ve pahalı olması sebebiyle şu an sadece aklımda bir kenarda duruyor :) bir de ortadan(motora yakın bölgeden) 2 parça yapıp tak-sök ( bilmiyorum siz nasıl adlandırırsınız) tekniği ile vidalarla birleştirmeyi planlıyorum.
İlerideki gelişmelerden fotoğraflı şekilde tekrardan haberdar ederim sizleri ...

• Sevdim
Tepkiler: Üye silindi 8682
Alışılageldik olandan farklı bir şekilde gayette güzel gözüken bir modele doğru gidiyorsunuz. Ama farklı olmak zordur inşallah çok zorluk çekmeden maiden videosunu izlediğimiz güne geliriz merakla takipteyim.
:thumbup:

Çok teşekkür ederim fakat biraz uzun bir bekleyiş olabilir şimdiden beklettiğim için kusura bakmayın ?

• Beğen
Tepkiler: Muhittin Şentürk
Oooooo C130 sanırım, bu model de ilerideki planlarımdan bir tanesi hatta EDF den daha ucuz olacağından ötürü ya da elimdeki motorlara göre bir model yapabilirim belki de f16 dan önce uçar :)
Tahminimce 2.5 kg'a yakın bir ağırlığı olacak modelin fakat elektronik iniş takımı yerine daha basit iniş takımı kullanmak gibi ufak değişiklikler yaparak biraz daha ağırlığı düşürebilirim(bu gibi değişiklikleri en sona saklayacağım çünkü gerçekçiliği bozmak istemiyorum) ya da dihedral açısını biraz daha fazla yaparak uçuş (karakteristliğini bozmadan) kaldırma kuvvetini yükseltebilirim de (fotoblok f22 modelimde bunu denedim ve gayet iyi sonuç aldım:) ) tabi kanadı biraz daha uzun tutma şansım da var planın dışında fazla kalmamak şartıyla bunlar gibi ufak değişiklikler düşünüyorum.
Şu an 4 cm'lik köpükleri 3 parça birleştirip kesim yaptığımda sıcak silikon kullandım gayet sağlam oldu fakat en son aşamada PL500 yapıştırıcı kullanabilirim sebebi de yapışkan 2 parça arasından taştığı zaman dolgu malzemesi görevi görüyor ve parça uçlarında açık yer kalmıyor fakat 24 saatte kuruması ve pahalı olması sebebiyle şu an sadece aklımda bir kenarda duruyor :) bir de ortadan(motora yakın bölgeden) 2 parça yapıp tak-sök ( bilmiyorum siz nasıl adlandırırsınız) tekniği ile vidalarla birleştirmeyi planlıyorum.
İlerideki gelişmelerden fotoğraflı şekilde tekrardan haberdar ederim sizleri ...
C-160 Transall idi. :)
Boyuta bağlı ağırlık sorma amacım EDF nedenliydi. Normal depron bu boyut jetlere 70 mm rahat yetiyor. Ama sizinkinde kaçınılmaz 90 ancak yeter.
Uçmaktan ziyade yapmaktan keyif alanlar zaten yaptıkca uygulamayı geliştiriyorlar. Dediğiniz gibi yaptıkca netleşecek şeyler var görünüyor.
Dihedral bu modellerde varmıydı? Ben bilmiyordum. Bu vesileyle araştırayım.
Sıcak tel kesimi ile bir F-22 var aklımda (çok yaptığım profilsiz, yada Kfm kanatlar yerine) . :) Eldeki 70 mm fan ve 4S 100C gibi pilleri değerlendirmem lazım. F-22 kesit profillerini iyice araştırma aşamasındayım.
Sıcak silikon yapım aşamasında kolaylık, dediğiniz gibi son yapıştırmalarda PL500 iyi bir seçim.
Fikir bazında: bu tarz yapımda son etapta dyo nun pamuk macunu da hafif ve su bazlı olduğundan rötüşlerde tercih edilebilir.
Çay çalışmalarının sonunda devamını dilerim.?

• Beğen
Tepkiler: atilla can kara
C-160 Transall idi. :)
Boyuta bağlı ağırlık sorma amacım EDF nedenliydi. Normal depron bu boyut jetlere 70 mm rahat yetiyor. Ama sizinkinde kaçınılmaz 90 ancak yeter.
Uçmaktan ziyade yapmaktan keyif alanlar zaten yaptıkca uygulamayı geliştiriyorlar. Dediğiniz gibi yaptıkca netleşecek şeyler var görünüyor.
Dihedral bu modellerde varmıydı? Ben bilmiyordum. Bu vesileyle araştırayım.
Sıcak tel kesimi ile bir F-22 var aklımda (çok yaptığım profilsiz, yada Kfm kanatlar yerine) . :) Eldeki 70 mm fan ve 4S 100C gibi pilleri değerlendirmem lazım. F-22 kesit profillerini iyice araştırma aşamasındayım.
Sıcak silikon yapım aşamasında kolaylık, dediğiniz gibi son yapıştırmalarda PL500 iyi bir seçim.
Fikir bazında: bu tarz yapımda son etapta dyo nun pamuk macunu da hafif ve su bazlı olduğundan rötüşlerde tercih edilebilir.
Çay çalışmalarının sonunda devamını dilerim.?

70mm EDF yapmayı düşündüm fakat iyi bir itiş gücü almak için de 6s kullanmak kaçınılmaz göründüğünden yapmışken 90mm yapayım dedim :) 2 adet 3s pil alıp birleştirerek kullanmayı düşünüyorum hem şarj etmek daha kolay olur hem de diğer modellerde de kullanılabilir ...
Elimde su bazlı ahşap macunu var hafif olduğunu söylediği için boyacının önerisiyle almıştım onu kullanmayı düşünüyorum destekçi olarak tavsiyeler için teşekkürler :)
Görüşmek dileğiyle ?‍♂️

Benim kastettiğim modeller sizin yukarıda bahsettiğiniz fotoblok modeller değil. "Scale" dediğimiz ölçekli modellerden bahsediyorum. Bu forumda yüzlerce planları paylaştıımız bazı linkler var. O linklerdeki klasörlerde Shumate diye aratın. F-15, T38(F5'in aynısı), F-22, Su37 gibi çok sayıda model var.

Örneğin: Shumate F22

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu adam aynı planda bazı değişiklikler yapıp EDF takmış:

Benim kastettiğim modeller sizin yukarıda bahsettiğiniz fotoblok modeller değil. "Scale" dediğimiz ölçekli modellerden bahsediyorum. Bu forumda yüzlerce planları paylaştıımız bazı linkler var. O linklerdeki klasörlerde Shumate diye aratın. F-15, T38(F5'in aynısı), F-22, Su37 gibi çok sayıda model var.

Örneğin: Shumate F22

Bu adam aynı planda bazı değişiklikler yapıp EDF takmış:
Denizcim ilk videodaki benim levha F-22 ler gibi birsey. Profil yok gibi.:rolleyes: