Acemi Uçağım İçin Genel Bilgi

  • Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan ÜYE olunuz

    Eğer eski üyemizseniz, MEVCUT Kullanıcı ADI ve ŞİFRENİZİ aynen kullanabilirsiniz. Eğer girişte sorun yaşıyorsanız, lütfen şu konuya TIKLAYINIZ.

Vedat TÜMER

Yeni Uye
Katılım
24 Haz 2020
Mesajlar
2
Tepkime puanı
7
Yaş
32
Konum
İzmir
İlgi Alanı
Uçak
Merhaba, karantina döneminde can sıkıntısından insansız hava araçlarına merak saldım, İHA SİHA vs derken gaza gelip kendi çapımda bir RC Model yapayım diye karar verdim, malzeme araştırdım ve fotoğraftaki ürünleri uygun fiyata 2. el olarak satın aldım.

Malum video sitesinde "Kendinyap" kanalında paylaşılan, düşerse tamir edebileyim diye ölçülerini belirttiğim (sakıncası yoksa link de verebilirim) acemi uçağını yapmayı planlıyorum.
Malzeme Fotoblok Gövde uzunluğu: 640 mm Kanat uzunluğu: 810 mm Uçuş ağırlığı: Yaklaşık 500 gr

Bu konuyu açmayı, İnternet ve özellikle bu forumda araştırarak mümkün olduğunca ertelemeye çalıştım. Mutlaka eksik ya da yanlış edinimlerim vardır, desteklerinizle düzeltmeye çalışmak istiyorum.

Şimdi bu elimdekilerle modeli yaptıktan sonra uygun lipo pil, 2 adet servo ve ufak tefek malzemeler ilave ederek uçurabilirim diye düşünüyorum.

Sormak istediklerim ise şunlar;
(Elektronik bilgim az, çoğunlukla video yardımı ile)
- Bu Uçak Planını nasıl a4 ile kısım kısım çıktı alabilirim? (forumda araştırdım fakat paylaşılan resimler açılmadığı için pek anlayamadım)
- Hem şarj aleti hem de kumanda ile ilgili Türkçe bir anlatım bulamadım, elinde olan varsa paylaşabilir mi?
- Motor olarak bu boyuttaki bir model için 2212 2200kv mi 3530 1100kv mi daha uygun olur? Hangisini taksam sonucu ne olur? Elimde 6 ve 8 inç pervane var. İniş takımı ile yüksekliği ayarlayabilirim diye düşünüyorum.
- Motorların 2 tanesinde her 2 tarafta, 1 tanesinde de alt tarafında pim var, bunun sebebi nedir, olumsuz bir etkisi var mı, varsa nasıl düzeltebilirim?
- Şarj aleti ve kumanda ile ilgili sanıyorum bir kaç kablo ihtiyacı var, hangi kabloları almam gerekir? En azından kumanda pillerini şarj edip modeli tamamlayana kadar simülatör çalışmak istiyorum.

* Tüm bu soruların cevabı bende buyur gel, çay da ısmarlarım diyen varsa İzmir'de ziyaret edip başını ağrıtabilirim :)

Biraz uzun oldu ama mümkün olduğunca tek elden bilgi almak istediğim için bu şekilde sıraladım. Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim, ilerleme kaydettikçe bu başlık altından paylaşmayı düşünüyorum.

İyi forumlar..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
 
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali Haydar GÖK

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
Katılım
28 Ocak 2018
Mesajlar
1,422
Tepkime puanı
2,707
Yaş
70
Konum
Podgorica / Montenegro
İlgi Alanı
Uçak
Güle güle kullanın, malzemeler iş görür.;)
Başta şunu belirteyim. Model boyut anlamında küçüldükce uçurması zorlaşır. Bir albatrosun ve serçenin uçuşlarını göz önüne alırsak ve kumandalı olduklarını da varsayarsak. Hangisi kolay kumanda edilir. (yeni başlayan biri için)
Hiç olmazsa 120 cm kanat boyu ve 22-25 cm chord ile fotobolock un depron/kapron tarzı malzemelere göre daha ağır olması nedeniyle daha fazla kanat alanı elde ederek telafi ederiz.
Motorlara gelince 8 inç pervaneniz konu ettiğimiz boyutta bir model için yeterlidir. Hatta 9 inc bile 3S pil kullanarak 1100 kv motoru kullanabilirsiniz.
2200 kv motorlarda 6 inc den büyük pervane riskli olur.
Çay kahve kısmına gelince: Yarın sabah bir kaç sınır geçip Türkiyeye kara yolu ile gelme denemem olacak. Başarabilirsem (corona virus sıkıntısı) İzmiden geçeceğim.:lol:
 

Mehmet Sarıkaya

Tecrübeli Uye
Katılım
28 Ocak 2018
Mesajlar
1,422
Tepkime puanı
2,707
Yaş
70
Konum
Podgorica / Montenegro
İlgi Alanı
Uçak
Eklediğiniz fotoğrafta tam ayırd edilmesede, aynı motordan iki tane var sanıyorum.
Siyah pervaneleri görmek zor, ama sarılar ters düz olarak var gibi.
Aynı esc lerdende birden fazla var.
Bir tane iki motorlu (twin engine) diye çağrışım yapıyor...
Tabi 2. model olarak...

İlk model üstten kanat bir eğitim modeli gibi görünse de, setup 60 cm kanat eni olan 2200 kv motor, 6 inc pervane, 2 adet mini servo ile F-22 için uygun. 800-1000 mAh 2S pil gereksinimi ihtiyacı olabilir.;)
 
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Vedat TÜMER

Benzer konular