Airboat

Erol TT

Çalışkan Uye
Web sitesi
depresifhayalet.com
3 tane model uçak yaptım, birini uçurmayı denedim, burunüstü çakıldı! Ultralight yapmaya niyetlenmiştim, ultratuğla olmuştu..!

Her neyse…

Uçak konusu yordu biraz, kafayı soğutmak lazım ama boş durmak da olmuyor..

Evi nasıl dağıtsam diye düşünürken Marie Antoinette’in o ünlü sözü aklıma geldi; “Uçuramıyorlarsa yüzdürsünler!”

Mahmut Tuncer türküsündeki sözler zaten hafızalarımızda daha taze, ne diyordu?!

2 servo var mı?

Var var!

Köpük var mı?

Var var!

E ne duruyorsun?!

N’apayım?

Airboat yapsana!

Bütün bunlar bir araya gelince dağıtmaya başladım arkadaşlar!

Kağıt üzerinde çizim gibi gereksiz işlerle zaman kaybetmeden şurası bu kadar olsun, ona göre de şurası şu kadar olsun diyerek kesip yapıştırmaya başladım.

Boy: 50cm

Genişlik:25cm

Yükseklik: 5cm tekne,13cm spoiler = 18cm

Motor, Emax C-3128 1100kv, pervane 8×6 3palli, Tower Pro 2 adet 9gr servo, 20 amper esc, pil 11,1V 2200Mah. Toplam ağırlık 565gr.

Botun tamamına yakınında 10mm depron kullandım. Motor standı ve spoiler 5mm fotoblok. Kapak ise 3mm depron.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Elektronik parçaları U profillerin içine sıkıştırarak hem model içinda sağa sola akıp denge bozmalarını engelledim hem de olası su sızma tehlikesine karşı korumuş oldum. Bugün botu yüzdürürken ani dönüşlerde hafiften su aldığını gördüm, bir de tekne hafif sola çekiyor..
Kapağın içine doğru çerçeve yapıp sızıntıyı kesebilirim, motor ve rudder eksenini tekrar kontrol edip sola çekmeyi de önlerim, sorun değil.
Aklıma takılan konu botun burnu ne oldu da suya gömüldü?! Bot kadrajın dışıdayken 1:13'de 'Eyvah çok su aldı!' dediğim anda burun suya batıp çıkmıştı. Çerçeve, yön kontrolü ve ağırlık merkezini biraz daha arkaya çekip burun kısmını rahatlatmak lazım. Bot bitti, yarınki performansına göre kanat takıp takmamaya karar vereceğim.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Airboat

Güzel bir helva olacak gibi Erol bey :D Benzer bir modeli yakın zamanda Tamer de yapmıştı,baktiniz mi o okuna ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Airboat

O modeli görmedim, arama sonuçlarında baktım şimdi, bulamadım. Miraç beyin riva aquarama modelini görmüştüm ve hayran kaldım. Ciddi emek harcanmış :) Tamer beyin modelini de görmem lazım, akla takıldı bir kere:)

Airboat

Erol Tatoğlu' Alıntı:
O modeli görmedim, arama sonuçlarında baktım şimdi, bulamadım. Miraç beyin riva aquarama modelini görmüştüm ve hayran kaldım. Ciddi emek harcanmış :) Tamer beyin modelini de görmem lazım, akla takıldı bir kere:)
Buyrun Tamer'in konusu Erol Bey :)

Airboat

Erol hocam, tam benim kafadansın.

O olmazsa bu.

Durmak Yok. İnatla Yola Devam.

Bu arada bu sadece su için mi yoksa uçacak mı ?

Airboat

Sonra da bunu deneyelim.

Airboat

Bilahare;

Airboat

Ancak benim favorim ve yapan Japon mühendislerle de yazışma imkanım oldu
Kaien 3

Merakla sonuçları, fotoğraflarını ve videolarınızı bekliyor olacağız.

Emeğinize sağlık.

Airboat

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Buyrun Tamer'in konusu Erol Bey :)

Sağolun Mehmet bey :) Aramalarda anahtar kelimeyi tekne olarak kullandım, açılan sayfalarda ctrl+f yapıp Tamer yazdım, bu konu gelmemişti. Deli bişey olmuş :D %p

Airboat

Ali Bülent MESGUTLU' Alıntı:
Erol hocam, tam benim kafadansın.

O olmazsa bu.

Durmak Yok. İnatla Yola Devam.

Bu arada bu sadece su için mi yoksa uçacak mı ?

Hocam videolar kana karışacak cinsten %p Kamyonları izlerken "bunlar da fena değil yahu" diye düşünüyorudm. Bir yandan ritmik bir müzik de pc de çalıyor. Tam yerinde kamyonlar havalanınca coştum, "uy anam!" oldum :D

Favori seçtiğiniz araç gerçekten güzel ama gözümü korkuttu, tecrübe anlamında geliştiğim zaman denemek isterim.Denemeyi denerim açıkçası :rolleyes:

Tamer,
"Depron uçak yap-kır yap-kır bıkkınlık geldi. Bende değişik araçlar yapayım dedim.Hoverkraftlar ilgimi çekiyordu. Elimde 2 şertane motor esc de mevcut. Hover kraft yapmaya karar verdim. "

İlk helvacı ben değilmişim :)
Abicim çok güzel,sıradışı bir model olmuş. Çocukluktan kalan bazı şeyler günyüzüne çıkar aniden, öyle bir durum bendeki. Uçak yorgunluğu aracı oldu, dizi filmlerden tanıyıp sevdiğim airboat ve belgesellerden tanığım hovercraftları inceliyordum. Hovercrafttan tırstım, eline sağlık tekrardan :)

Airboat adını bilmiyordum, google'a anahtar kelime olarak prop-boat yazıp asıl adını buldum.

Benim modelim uçacak mı sorusuna gelince, aynı kafadanız ya, uçacak! %p Daha eğlenceli olsun diye bu aşamadan bahsetmedim, küçük bir sürpriz olarak düşünüyordum:)

Önce yüzdüreceğim, sonraki aşama delta uçurtmayı ne zaman alacağımla ilgili. 170cm kanat açıklığı, ağırlık 124gr, boyu tahminen 50cm kadar.Uçurtmamı seçtim, tekne renklerimi de ona göre düzenliyorum. Başlangıçtaki kuru, kıytırık fotolardan sonra video çok eğlenceli olacaktı :laugh:
Tabii uçarsa eğleniriz:laugh:
Amaaaaannn! Uçmazsa da eğleniriz! :laugh:

Airboat

Benim de ilgimi çeken rc kite modeller:

Airboat

İzlemek büyük keyif verir. Tüfeği kapıp çıkanlar olabilir, şehir dışında dikkatli olmak lazım. Diğer taraftan şehiriçi fpv için tam kamuflaj :evil: Aynı baz istasyonlara saat kulesi veya ağaç süsü verdikleri gibi..
Yakında biri bunu da yapar, modelcilik hepten zora girer:)
Ama kartal güzel :D

Airboat

Üstad kartal olmasa da kırlangıç - şahin arası 2 kanallı bir şey yapmıştım. Uçurma kısmı oğluma ait.
uçaması tamamıyla oğlumun pilotaj becerisi. uçurduğumuz alanda düşünce oradaki bir köpek yemeğe kalktı.

Airboat