Aksiyon Fpv İçin Mini Hexa - Grasshopper 300FPV Hexa

irfan

Çalışkan Uye
Detaylar daha sonra :)
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Esclerimizin atmega islemcilerinin uzerlerini acarak uygun firmware yukluyoruz. Bu tip yuksek kvli motorlarla escler arasinda senkronizasyon problemleri var. Uygun firmware yuklemezseniz ilk yuksek gaz verisinizde motorlariniz susacak ve o kadar emekle topladiginiz modelin dususunu seyredeceksiniz. En cok kullanilan simonK yaziliminin 5-15-13 firmwarei en sorunsuz calisani. Blheli yazilimida kullanilabilir. Onda sikinti yok.
Esclere firmware atmak icin:
- Eger escde simonK veya blheli yazilimlari onceden yuklenmisse ve bootloader ozelligi acik ise (cogunlukla acik oluyor)
Usblinker kullanilarak escnin sinyal kablosu vasitasi ile yazilim yuklenebiliyor.

- Eger elimizde yazilim yuklenmemis bir esc varsa bu durumda bir usbasp avr cihazi ile birlikte atmega socket firmware flashing tool kullanmak gerekiyor.

Motor-esc baglantilari motorlarin donus yonlerine gore ayarlandi. Aslinda esclere reverse firmware atilarak motor donus yonu kablolara mudahale etmeden degistirilebiliyor. Ama bende reverse fw hata verdigi ve socketide zafer abiden emaneten aldigim icin cokda ugrasamadim. Benim socket grlince tekrar bakacagim.

Acikta kalan lehimleri sivi elektrik bandiyla kapattim.

Buda pdbmiz.
Bu framede naze32ye uygun olarak 30.5x30.5 lik delikler bulunmuyor.
Bende pdbyi framein altina aldim. Acro naze32 icinse motorlarin merkezine daha yakin olacak sekilde yeni delikler delerek yerlestirdim ama onun fotosu henuz yok.

Pdb baglantilari tamamlandi

Acto naze32 yerlestirildi. Orjinal yerinden biraz geri yerlestirdim. Ustteki vida deliklerinden anlayabilirsiniz.

Yine temiz kurulum icin esc sinyal kablolari birlestirilerek takildi

Alici yerlestirilip baglanti yapildi.

Test Uçuşu

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İnsanoğlu doymuyor hıza , adrenaline :D Hayırlı olsun hexa :)

Ynt: Aksiyon Fpv İçin Mini Hexa - Grasshopper 300FPV Hexa

irfan hayirli olsun konuyu takipteyim :) Frame'i nerden ve kaca aldin ? yedek kolu varmi ?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: Aksiyon Fpv İçin Mini Hexa - Grasshopper 300FPV Hexa

Mesut AKIN' Alıntı:
irfan hayirli olsun konuyu takipteyim :) Frame'i nerden ve kaca aldin ? yedek kolu varmi ?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Tesekkur ederim abi. Yedek kolu henuz satista goremedim ama 6" lik prop takmak icin upgarde kollari satiliyor.

56$cık :)

İbrahim HOPA' Alıntı:
İnsanoğlu doymuyor hıza , adrenaline :D Hayırlı olsun hexa :)
Gercekten doymuyorum bende :)
Tesekkur ederim darisi herkesin basina :thumbup:

İrfan abi kontrol kartı olarak ne kullanıyorsun multiwi mi

tayip demir' Alıntı:
İrfan abi kontrol kartı olarak ne kullanıyorsun multiwi mi
Dunya alem biliyor sen hala soruyorsun tayip :thumbup:
Acro naze32 kullaniyorum. Multiwii tabanli.

Abi en son büyük modellerle ilgileniyordum bide is yüzünden ara vermiştim ama tekrar başlama niyetindeyim bu küçük modeller hoşuma gitti işte seni takip ediyorum seninki gibi bitane yapmayı düşünüyorum

Veeee Irfan kardesimiz uzun suren sessizligini guzel bir proje ile son verir :bravo: :thumbup:

Gelismeleri yine merakla takipteyim, netice de konu basliginda "Action FPV" geciyor :laugh:

Bir cahilce soru da benden gelsin :D Simdi Action olayi icin neden hexa ihtiyac hissettik :rolleyes: Quadro daha kucuk ve hafif oldugu icin daha iyi degil miydi ?? Hexanin Action fpv olayinda ne gibi artilari olacak ??

tayip demir' Alıntı:
Abi en son büyük modellerle ilgileniyordum bide is yüzünden ara vermiştim ama tekrar başlama niyetindeyim bu küçük modeller hoşuma gitti işte seni takip ediyorum seninki gibi bitane yapmayı düşünüyorum
Zmr 250 konusu var onada bir bak istersen fiyatida uygun.
Hadi hayirlisi. Sormak istedigin birsey olursa ben burdayim bildigim kadariyla yardimci olurum.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Veeee Irfan kardesimiz uzun suren sessizligini guzel bir proje ile son verir :bravo: :thumbup:

Gelismeleri yine merakla takipteyim, netice de konu basliginda "Action FPV" geciyor :laugh:

Bir cahilce soru da benden gelsin :D Simdi Action olayi icin neden hexa ihtiyac hissettik :rolleyes: Quadro daha kucuk ve hafif oldugu icin daha iyi degil miydi ?? Hexanin Action fpv olayinda ne gibi artilari olacak ??

Abi sessizligi coktan bozdum :)
Bak birsuru sey paylastim bu arada ;)
Hexa icin ayni sorunun cevabini zmr 250 konusunda fatih sormustu burayada yazayim. Daha sonra daha detayli yazacagim.

"Ana amacim hiz olmakla birlikte bu modele gimbal baglayip daha guzel videolar cekme amaciylada kullanacagim.
Bununla quadi karsilastirirsak tabiki artan motor sayisi ve itis gucuyle quaddan daha hizli ucacaktir ancak artan agirlik sebebiyle quad kadar atik olamayacak ivmelenmesi daha yavas olacaktir. Benim amacim enazindan gimbalin agirligini kompanse edip hizindanda cok birsey kaybetmesin. Bu modele daha sonrada osd-gps ve rth ozelliklerini kazandirmak.
Aldigim model anladigim kadariyla sadece 5"lik propla kullanilabiliyor. Aslinda bu boyutlardaki motorlar icinen ideal ve verimli olarak 6" proplar kullanilmali. Ben mini quadi 6"e yukseltiyorum onda sikinti yok. Hexayi ise 6"e yukselttigimde model biraz fazla buyuyecek. Bunu istemedigim icinde verimi artirmak amaciyla hexayi 4s bir setupla kullanmayi planliyorum. İlk asamada 3s ile baslayacagim tabiki. Daha sonra bununla alakali bir konu acacagim zaten.
Kullanacagim setupa gelirsek:

Sunnysky x2204s 2300kv
Hk bs 12 amp esc (4s setupta yeterli olmayacak muhtemelen upgrade edicez ama kullananlar var)
Acro naze32 (gps kullanacagim zaman full surume gececegim)
İmmersion 5.8 600mW
Mobius (ayni zamanda ucus kamerasi olarak kullanma planim var. Ekstradan pilot kamera kullanmayi dusunmuyorum ama gerekirse effio veya sony superhad II)"

Bu arada kiti kaba taslak ekipmanlar olmadan topladim. Ortaya ne cikacak ne kadar yer kaplayacak mevcut cantaya sigacakmi diye merak ettimde.

Çok güzel bir hazırlık İrfan hocam , eline emeklerine sağlık , ilgi ile takip edeceğim , şu quad sınıfına oldum olası ısınamadım gitti ama Siz ve Nesimi Bey gibi hakikaten gönül vermiş güzel kardeşlerimiz sayesinde de , hakikaten güzel bilgi sahibi oluyoruz.Konunun devamını sabırsızlıkla bekliyoruz ... :saygilar:

Bilgilendirme icin tesekkurler Irfan. Simdilik ben secimimi Quadrodan yana kullaniyorum ama konunun siki takipcisiyim. Kim bilir belki detayli paylasim sonrasi Hexa kayabilirim :D