alıcımın anteni koptu ne yapmalıyım?

Pekin Silici

Yeni Uye
açılmış, şeffaf uç kısmı koptu. yaklaşık 5cm kadar. diğeri sağlam. sizce kopan yeri açıyım mı? diğer tarafla eşit olsun diye orayıda mı kesiyim. birde bunun kablosu oluyor mu acaba. ne yapacam şaşırdım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Yedekleri var ama backorder görünüyor. Belki başka sitede vardır. Araştırmak lazım.

Antenin aktif kısmı o kopan parçadır. Geri kalan kısmı ise sadece sinyal ileten blendajlı bir kablodur. Eğer tam aynı uzunlukta olacak şekilde içteki ana iletkene zarar vermeden dış blendaj tabakasını sıyırabilirseniz alıcıyı gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Muhittin Şentürk

Sümer Yamaner' Alıntı:
Antenin aktif kısmı o kopan parçadır. Geri kalan kısmı ise sadece sinyal ileten blendajlı bir kablodur. Eğer tam aynı uzunlukta olacak şekilde içteki ana iletkene zarar vermeden dış blendaj tabakasını sıyırabilirseniz alıcıyı gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sümer Abi üstü kaplamalı kısımdan bir sinyal çıkmaz mı yani? Bu kaplama kısmı nasıl bir maddeden yapılmadır..

Kaplamalı kısma "blendaj" deriz. Hasır gibi örgülü tel içerir. TV anten kablosundaki gibi. Faraday kafesi oluşturarak içteki sinyali izole eder.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Kaplamalı kısma "blendaj" deriz. Hasır gibi örgülü tel içerir. TV anten kablosundaki gibi. Faraday kafesi oluşturarak içteki sinyali izole eder.

Son zamanlarda öğrendiğim en yararlı bilgilerden Teşekkür ederim abi. Aklıma hiç faraday kafesi gelmemişti. Kursun kaplama vs vs :laugh: diye düşünmüştüm.

Peki bu açık kısmın uzunluğunun frekans vs vs ile mi alakası var bir hasabı varmıdır. Yoksa üretici ne uzunlukta verdiyse o mudur.

Klasik olarak 1/4 lambda diye tanımlanır. Yani dalga boyunun dörtte biri uzunluğunda olur. 2.4 GHz bandında dalga boyu yaklaşık 12 cm. Anten uçları da yaklaşık 3 cm oluyor. Bu ölçü verici için daha kritiktir. Alıcıda çok hassas ölçü tutturmak şart değildir.

• Beğen
Tepkiler: Berkan Gürsoy
Sümer Yamaner' Alıntı:
Klasik olarak 1/4 lambda diye tanımlanır. Yani dalga boyunun dörtte biri uzunluğunda olur. 2.4 GHz bandında dalga boyu yaklaşık 12 cm. Anten uçları da yaklaşık 3 cm oluyor. Bu ölçü verici için daha kritiktir. Alıcıda çok hassas ölçü tutturmak şart değildir.

:saygilar: Sümer abi peki iki adet anten olması sadece birisinde kör nokta olursa diğeri görür mantığıyla sinyal kaybını mı azaltmaktır. Yoksa mesafeyi ya da başka birşeyi değiştirir mi.

Şöyleki 7 kanallı alıcılarımda 1 tane, 9 kanal olanlar da 2 tane anten var. 9 kanal olanın antenlerinden birisi kopmuştu. Baya araştırdım ama pek bişey bulamadım. Hani tek anten de iş görmez mi diye düşündüm ama mecburen yenisini alıp değiştirene kadar kullanamadım... :saygilar:

Bi de abi bileni bulmuşken abarttım belki affet :) Bodalı ve bodasız antenler arasında fark nedir. (elektronik devre olarak da fark varmıdır. bodasız kumandanınki ni bodalı yapsak ne olur ya da tam tersi)

Alıcı anteniyle verici anteni birbirinin yerine kullanılabilir mi aynımıdırlar..

2.4 bandında sinyal ışık gibi yayılıyor. Gölgeyi engellemek için çift anten ya da satellit alıcı kullanılıyor. Diğer sorular hakkında en fazla fikir yürütebilirim. Ama bence BODA anten pekala normal anten yerine kullanılabilir.
Alıcı ve verici antenleri temelde aynı olsa da verici için daha kritik. Çünkü özellikle boyut uyumsuzluğu verici çıkış katının hasar görmesi e yol açabiliyor. Gerçi bu risk 2.4 sistemlerde var mı bilmiyorum.
Unutulmamalı ki birçok 2.4 sistem iki yönlü çalışır. Yani her anten aynı zamanda alıcı ve verici antenidir.

2 anten kullanmanın bir avantajı da, farklı lineer düzlemlerde yerleştirilen antenlerin, verici anteni ile aynı doğrultuda olan dalga boyunu yakalama ihtimalini arttırmaktır. Çubuk antenler, en iyi birbirine paralelken sinyal iletimi yaparlar. Birbirine dik konuşlandırılmış 2 alıcı antenin, verici tarafındaki anten ile aynı paralel düzleme gelme ihtimali daha fazladır. Fakat niye 3 tane kullanılmadığını(x - y - z düzlemi ... ) ya da yaygın olmadığını bilmiyorum.

Bodalı antenlerin frekans iletimi, bodasızlara göre daha temiz oluyor. Mümkün ise bodalı anten kullanmak daha iyi. Ama zaten maksimum 100m uzaklaşan helikopterlerde bu durum çok da farketmeyecektir.

2.4Ghz sistemlerde de anten boyutundaki uyumsuzluk, Return Loss değerinin artmasına ve çıkış katının ısınarak arızalanmasına yol açabiliyor. Tabii ki bu durum vericinin gücü ile de alakalı.

Sümer Yamaner' Alıntı:

yaptım hocam gerek yok o halde koblo almaya dediğiniz gibi faraday kafesi var onu soydum altında aynı şeffaf kablo çıktı. bir sorum daha olacak. bu anten sağa sola çok oynuyor şöyle bişey buldum antenleri bu tüpün içerisine koyucam tüpleride gövdedeki desteğe oturtacam. iletimde bir sıkıntı yaşanır mı? tüpün en uç kısmındaki kalın yere kadar kablo mu sokmam gerek? ne dersiniz bu konuda?

Zafer SAHIN' Alıntı:
Bodalı antenlerin frekans iletimi, bodasızlara göre daha temiz oluyor. Mümkün ise bodalı anten kullanmak daha iyi. Ama zaten maksimum 100m uzaklaşan helikopterlerde bu durum çok da farketmeyecektir.

2.4Ghz sistemlerde de anten boyutundaki uyumsuzluk, Return Loss değerinin artmasına ve çıkış katının ısınarak arızalanmasına yol açabiliyor. Tabii ki bu durum vericinin gücü ile de alakalı.

peki hocam o halde aynı boya gelmesi için diğer ucuda bi miktar kesmeli miyim? bu sorun kalkar mı?

Pekin Silici' Alıntı:
peki hocam o halde aynı boya gelmesi için diğer ucuda bi miktar kesmeli miyim? bu sorun kalkar mı?

Mesele aynı boya gelmesi değil, uygun boya gelmesidir. Sümer abi'nin belirttiği üzere, uygun olan boy 3cm civarındadır.

Pekin Silici' Alıntı:
yaptım hocam gerek yok o halde koblo almaya dediğiniz gibi faraday kafesi var onu soydum altında aynı şeffaf kablo çıktı. bir sorum daha olacak. bu anten sağa sola çok oynuyor şöyle bişey buldum antenleri bu tüpün içerisine koyucam tüpleride gövdedeki desteğe oturtacam. iletimde bir sıkıntı yaşanır mı? tüpün en uç kısmındaki kalın yere kadar kablo mu sokmam gerek? ne dersiniz bu konuda?

Alıcılarda kullanılan anten kabloları, televizyonlarımızın arkasına giren(artık pek kalmamış olsa da) koaksiyel anten kabloları ile aslında tamamen aynıdır. Sadece daha ufak boyutludur. Anten sinyalinin taşındığı kısım da, faraday kefesi görevi gören kısım da iletken malzemelerdir. Eğer çıplak anten ucunun etrafını iletken olmayan bir malzeme ile çevrelerseniz(plastik, kumaş v.b.) faraday kafesi görevi görmez ve sinyali etkilemez.

Zafer SAHIN' Alıntı:
Mesele aynı boya gelmesi değil, uygun boya gelmesidir. Sümer abi'nin belirttiği üzere, uygun olan boy 3cm civarındadır.

o halde sağlam taraf ne kadar açılmışsa kopan kısmıda o boyda açmam gerekli doğru mudur?