Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar

Türker Akgün

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Değişik konuların içerisinde Align 3GX ile ilgili gelen "Soru / Sorunları" ve Cevaplarını bu konu başlığı altında toplayalım dedik :RCKolik:

-- Model devirlenirken / Paller Sökükken verince iken sağa sola yatma eğilimi gösteriyor ? ,
Cevap :

-- Hangi Versiyonu Kullanalım. 3GX V5.0 hakkında ne düşünüyorsunuz ? , ,

Daha önce Paylaştığımız Ayar aşamalarımız :

- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları : Alıcı Bağlantısı
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-1 : Kumanda Ön Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-2 : DIR Menüsü Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-3 : Kuyruk Menüsü Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-4 : Throttle Kalibrasyon Ayarı
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-5 : Yazılım Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-6 : Final Kumanda Ayarları
- Align 3GX FBL Unitesi Ayarları-7 : 2 Eksen Gyro Ayarları
- FBL- Flybarless Helilerde Maiden Öncesi Nihai Son Kontroller
- Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar
- Align 3GX FBL Ünite Kuyruk Ayar Problemi

Flybarlı (FB) ile Flybarless (FBL) Heli arasındaki Temel Farklar / Benzerlikler
FBL- Fylarless Helikopterlerde Kumanda ve Elektronik Ayar / Setup Konu Indeksi

Tekrar merhabalar :saygilar:

Bütün sorunlari aştiktan sonra bugun disari cikip bi deneme yapim dedim
Sonuc videoda

1.video Çok cekingen davraniyorum :) sebebi model devirlenirken saga sola yatma egilimi gosteriyo. Burada modeli duzelten benim duzeltmesem direk yatacak.Neyseki temkinliyim :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2. Video. Fazla naz asik usandirir dusuncesi ve direk olarak kalkis :laugh:

Aynı sorun bugun bendede oldu ama satalite kullandıgım ıcın yanlısın nerede oldugunu cozemedım okudum bayagı ama acılarlada oynamadım hıc paylasmak ıstedım acaba 3gx ın klasık sorunumudur ?

safak bozdag' Alıntı:
Aynı sorun bugun bendede oldu ama satalite kullandıgım ıcın yanlısın nerede oldugunu cozemedım okudum bayagı ama acılarlada oynamadım hıc paylasmak ıstedım acaba 3gx ın klasık sorunumudur ?

Şafak şahsen hiç böyle bir deneme yapmadım 3GX ünite ile fakat bu şekilde yaptığında 3 eksenindeki gyrolar'da aktif durumda iken üniteyi test etmiş oluyorsun. :(p Biliyorsun gyrolar en ufak bir hareket algıladığında refleks olarak düzeltici yönde sinyal üretiler ve uçmayan bir model üzerindeki titreşimlerle bu şekilde sapıtması olasıdır diye düşünüyorum. Bunu aynı heading hold modda çalışan bir kuyruk gyro'su olan bir kuyruğu hareket ettirdiğinde verdiği bir biri üzerine eklenerek sona dayanan anlamsız kontol gibi düşünebilirsin.

Burada önemli olan ilk etapta Gyro'lar kapalıyken (DIR Menüsünde iken) swashplate'inde olmaması gereken bir hareket oluyor mu onu izlemek bence. Eğer DIR menüsünde herşey yolundaysa sonrasında modeline enerji verip "Hold" çekiliyken sağ-sol aileron, aşağı-yukarı elevatör ve kollektifi değiştirdiğinde swashplate'in eğer normal hareket ediyorsa endişe edecek birşey olmadığını düşünüyorum, kalkış için deneme yapabilirsin. :agreed:

Yinede prensip olarak ilk kalkışında her zaman temkinli olmanda fayda var elbette. :)p

Türker Akgün' Alıntı:
Şafak şahsen hiç böyle bir deneme yapmadım 3GX ünite ile fakat bu şekilde yaptığında 3 eksenindeki gyrolar'da aktif durumda iken üniteyi test etmiş oluyorsun. :(p Biliyorsun gyrolar en ufak bir hareket algıladığında refleks olarak düzeltici yönde sinyal üretiler ve uçmayan bir model üzerindeki titreşimlerle bu şekilde sapıtması olasıdır diye düşünüyorum. Bunu aynı heading hold modda çalışan bir kuyruk gyro'su olan bir kuyruğu hareket ettirdiğinde verdiği bir biri üzerine eklenerek sona dayanan anlamsız kontol gibi düşünebilirsin.

Burada önemli olan ilk etapta Gyro'lar kapalıyken (DIR Menüsünde iken) swashplate'inde olmaması gereken bir hareket oluyor mu onu izlemek bence. Eğer DIR menüsünde herşey yolundaysa sonrasında modeline enerji verip "Hold" çekiliyken sağ-sol aileron, aşağı-yukarı elevatör ve kollektifi değiştirdiğinde swashplate'in eğer normal hareket ediyorsa endişe edecek birşey olmadığını düşünüyorum, kalkış için deneme yapabilirsin. :agreed:

Yinede prensip olarak ilk kalkışında her zaman temkinli olmanda fayda var elbette. :)p

Turker abi normal ucuyordum heli havada sola cekmeye basladi ilk idle up mpdda cekmeye basladi toparladim bi iki deneme yaptim sonra normal modda da sola cekmeye basladi heralde swash ayari kaydj diye leveler taktim 1 2 mm lik sol tarafa aci kesfettim sonra duzelttim trex 600 deki olaydan supheleniyordum ama sorun budir sanirim dedim kumanda ayarlarinda bi sorun ve deisiklik goremedim zaten sizden sonra ayarlara dokunmadim bu 3. Ucus falandir ankarada ogulcanl a bi iki dk uctuk tek pil bile deil ordudada bi ucus ucuncu ucusta havada yakalandim indirdim sagsalim ayarlardan sonra sahile ciktim ve pallerimi parcaladim heli yerde yatti daha gaza basarken o videoda paller kirildiktan sonra kuyruk cekmesin diye burunu tuttum kuyruk palini sokmemistim :) olay aynen videodaki gibi heliyi cekiyordu bugun almanyadan bi video izledim adam kuyruk stigini saga cekerek pil takiliyken 3gx tusuna basili tutuyo ve sonra 3 isik yanan bir menuye giriyo her seferde ail ele ve pot e level veriyo denedim su an 3gx te sapma yok belki farkli bi sebepten yada bu ayar baska bisey olabilir yarin arastircam ama 3gx in sola yatmasini engelledi . Benim anlamdigim turker abi bu durup dururken havada neden sola yatmaya calissin birden normal ucarken ona sasirdim ayarlarina dokunulmadi hic bisey olmadi acaba satalite tanmidir dedim alici taktim tekrar denedim sorun 3gx te ve o dedigim islem simdilik ise yaradi ama dedigim gibi ne ayari oldugunu bilmiyorum yarin arastirmam lazim belki 3gx in komitlarini kisacak zarar verecek bi ayar olabilir benim icin :) ve kesinlikle aci olcer olmadan olmuyo ve israrla bi aci olcer almadim kendime siddetle kiniyorum kendimi :( yada orduda buyuk sanssizlik war ilk helimi orduda sim olmadan 11 sn ucurdum ankaradan gelir gelmez arabamin esc si durduk yere yandi diyer helimin escsi yandi cok aksi bi durum var :)

Dir menusunde sorun yok swash normal holda da normal is motor donmeye basladiginda oluyor yarin buyuk bir arastirma yapicam bu konu hakkinda nette saglam bisey bulursam cozum isallah bulurum direk paylasicam :) :RCKolik:

safak bozdag' Alıntı:
... bugun almanyadan bi video izledim adam kuyruk stigini saga cekerek pil takiliyken 3gx tusuna basili tutuyo ve sonra 3 isik yanan bir menuye giriyo her seferde ail ele ve pot e level veriyo denedim su an 3gx te sapma yok belki farkli bi sebepten yada bu ayar baska bisey olabilir yarin arastircam ama 3gx in sola yatmasini engelledi
...
Şafak eğer yanlış hatırlamıyorsam o yaptığın ayar cyclig atımlarını limitlendirmeye yarayan bir ayar. Kumandadan aşırı bir hareket sinyali gelse bile 3GX kendi içerisinde hareketleri sınırlandırarak belirli bir limitin içerisinde kalacak şekilde uyguluyor. Swash Ring benzeri bir olay yani.

Sende işe yaraması benim kafamda iki türlü şekillendi. Birincisi kumandan noising (gürültü) şeklinde anormal sinyaller üretiyor ve ünitenin sapıtmasına sebep oluyor. (bence düşük olasılık eğer öyle olsaydı DIR menüsünde de yapardı) ikinci ve daha yüksek bir ihtimal olarak gördüğüm ise 3GX ünitenle ilgili bir sorun yaşadığın yönünde. :(

Haklı olarak abi nasıl olur, durduk yere bir ünite bozulur mu diyorsun ama akıl sır ermiyor işte bu aletlere. :mad:

Türker Akgün' Alıntı:
Şafak eğer yanlış hatırlamıyorsam o yaptığın ayar cyclig atımlarını limitlendirmeye yarayan bir ayar. Kumandadan aşırı bir hareket sinyali gelse bile 3GX kendi içerisinde hareketleri sınırlandırarak belirli bir limitin içerisinde kalacak şekilde uyguluyor. Swash Ring benzeri bir olay yani.

Sende işe yaraması benim kafamda iki türlü şekillendi. Birincisi kumandan noising (gürültü) şeklinde anormal sinyaller üretiyor ve ünitenin sapıtmasına sebep oluyor. (bence düşük olasılık eğer öyle olsaydı DIR menüsünde de yapardı) ikinci ve daha yüksek bir ihtimal olarak gördüğüm ise 3GX ünitenle ilgili bir sorun yaşadığın yönünde. :(

Haklı olarak abi nasıl olur, durduk yere bir ünite bozulur mu diyorsun ama akıl sır ermiyor işte bu aletlere. :mad:

:D evet turkerabi akıl sır ermiyor ben bu aksam versiyon 5 i yukeyıp komple ayar yapcam nede olsa o kadar ders aldık :) bugun yapıyım yada sadece dır menusu kuyruk menusu throtl limit ayarlarını yapıyım gerısı kumandada kayıtlı zaten :) birde turker abi elimde 3gx mrs modeli war olmazsa ayarlarını cozebilirsem onu kullancam : )

Ynt: Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar

Align 3gx e 5 versiyonu yukledim ayarlari herseyi yaptim ama ikici pilde kafayi yedi ilk pilde donerken kuyeugu ve elavatoru kacirsi ikinci pilde komple one firlatti heliyi on sol a firlatti zorla kurtadim mal yine ayni mal degisen yok bugun trabzon ekibinden isak abi kds getircek bide onu deniyelim :) isallah sorun yasamam

Ünitede sıkıntı olabilir. Başka 3gx ünite varsa onla bi deneyin derim.

Re: Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar

Esc niz bec devresi kac amp? 4.0 vr üstü devamlı 3a ve uzeri bec devresi olan esc istiyor yoksa 3gx havada resetlenebilir yada bu tur durum yasanabilir.

Ynt: Re: Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar

Mehmet Karakaya' Alıntı:
Esc niz bec devresi kac amp? 4.0 vr üstü devamlı 3a ve uzeri bec devresi olan esc istiyor yoksa 3gx havada resetlenebilir yada bu tur durum yasanabilir.
Trex 500 bu bec kullanmadim hic zaten oncedende gerek duymuyordum 3gx bozulmus olabilir ama ayni hatadan bi arkadsta daha olmustu bundan sonra 3gx e on yargo oldu bende guvenemiyorum istesemde :)

Re: Align 3GX FBL Unitesi : Kullanıcılardan Gelen Soru / Sorunlar

BEC siz olmazki 3GX ve servolarınıza, alıcınıza enerji veren unitenin adı BEC, orjinal align ESC kullanıyorsanız zaten kendinden BEC unitesi dahil geliyor.ESC markası neydi? Model?

safak bozdag' Alıntı:
Align 3gx e 5 versiyonu yukledim ayarlari herseyi yaptim ama ikici pilde kafayi yedi ilk pilde donerken kuyeugu ve elavatoru kacirsi ikinci pilde komple one firlatti heliyi on sol a firlatti zorla kurtadim mal yine ayni mal degisen yok bugun trabzon ekibinden isak abi kds getircek bide onu deniyelim :) isallah sorun yasamam
Şahsen ben zaten versiyon upgrade ile çözüleceğini düşünmüyordum Şafak. :rolleyes:

Bence üniteyi değiştirmelisin. :'(

Ünite alacaksan imkanın da varsa kaliteli bişey al. Ama 3gx tekrar kontrol et. Kesin emin ol.