Align 450 - Brain 2 Kara Kutu Raporu

Safak ALTINTAS

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar bildiğiniz üzere yaklaşık 1,5 ay kadar önce 450 modelimi kaybetmiştim ve geçtiğimiz hafta sonu modeli oradaki bir arkadaş bulup getirmişti.

Zaten model, skid hariç eksiksiz ve hasarsız şekilde idi. (Sadece ana shaft paslanmış durumda idi)

Asıl konuyu açmamım sebebi Brain 2 üzerindeki data loglarını sizinle paylaşmak, tabiri caiz ise KARA KUTU raporunu paylaşmak.
Ama ekpertiz sonucuna en son madde olarak eklemek istiyorum :)

Genel ekspertiz sonucuna göre;
- Ünite sıkıntısız gibi duruyor. Zaten içine kenarlarına vs hiçbir şekilde su vs temas etmiş gibi durmuyor. Emre abi nin tavsiyesi ile içini açıp bakmak istedim ama beceremedim, kasasını bir türlü açamadım. Zarar vermekten çekindim ve ellemedim. Satellite ler de aynı şekilde.
- Tüm servoları tek tek açtım kontrol ettim, tüm cyclic servolar ok. Tabiki zaten modelin sapıtmasına neden olan kuyruk servosu sıkışmış. Çok ilginç bi dişli kendi göbeğinden ikiye ayrılmış.
- Ünite, ESC, servolar, motor hepsini bağladım verdin enerjiyi. Kumanda da zaten ayarlar mevcut idi. Tıkır rıkır çalışıyor nazar değimesin :halay:
- Özer olarak ana şaftı ve kuyruk servosunu değiştirdikten sonra bu model uçar kanımca :yuppi:

Gelelim konuyu açma sebebime :thumbup: ;
Zaten Brain in en sevdiğim, eğlenceli hale getirdiğim özelliklerinden biri şu log record olayı.

Düşmeden önceki uçuşuma bir bakalım ;
- Toplam 6,805 saniye record almış ünitemiz. :eek:
- 90 nci saniyede "düşey sensor çekim dışında" hatası almışım defalarca. Tam anlam veremedim. :rolleyes:
- Sonrasında toplam 100 saniye boyunca 9 kez RESCUE çekerek modeli havada tutabilmişim. :eek:f:
- Sonra da zaten fail safe e geçerek model düşmüş.
- Herhangi bir titreşim anormalliği görmedim. Hatta düştükten sonra garibim 6,500 saniye boyunca sessizce durmuş, bulunmayı beklemiş ;D

Gelelim ekran görüntülerimize (yukarının detayı )

Vertical sensor out of range hatası
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Recue lar ve fail safe

Titreşim durumu

6,800 saniyelik kayıt

Tüm modlar şuan aktif çalışıyor, rescue dahil

Herşeye sebep olan kuyruk servomuz.

Valla Şafak o loglardan, moglardan vantilatörcü olmadığım için ben bir şey anlamıyorum. Yani her şey yolunda mı diyor sonuç olarak? O şerefsiz kuyruk servosunu infaz ettikten sonra o model uçacak mı?

Eğer üniteyi açamadıysan, bence de açma. O modelin üzerinde kullan, sorunsuz olduğundan emin ol. Eğer saçmalarsa da, kazançtan kaybın olur.

Rapor tam da beklediğimiz gibi :thumbup:

Fakat dikkat ettim de "vertical sensor out of range" hatası son ucuşta değil de bir önceki uçuşta ortaya çıkmış (Ucuş No: 26) Modelin kayboldu uçuş ise 28 nolu uçuş

Hatırlarsan "Abi galiba kuyruk takıldı" demiştin ben de "Bunun galibası olmaz, takılınca inan anlarsın" demiştim. Bu hata herhalde o uçuşa ait.

Şafak bu brain bizim sahadaki muhabbetleri falanda kaydediyor olmasın. :laugh: :lollol:

Çok güzel bir imkan gerçekten, maşallah herşey yolunda gibi. :thumbup: İnşallah en kısa zamanda sahalarda göreceğiz bu modeli. :RCKolik:

Omer Erkan' Alıntı:
Valla Şafak o loglardan, moglardan vantilatörcü olmadığım için ben bir şey anlamıyorum. Yani her şey yolunda mı diyor sonuç olarak? O şerefsiz kuyruk servosunu infaz ettikten sonra o model uçacak mı?

Eğer üniteyi açamadıysan, bence de açma. O modelin üzerinde kullan, sorunsuz olduğundan emin ol. Eğer saçmalarsa da, kazançtan kaybın olur.

Ömer abi Allah ın izni ile şaft ve servo değiştikten sonra uçaçak inş :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Rapor tam da beklediğimiz gibi :thumbup:

Fakat dikkat ettim de "vertical sensor out of range" hatası son ucuşta değil de bir önceki uçuşta ortaya çıkmış (Ucuş No: 26) Modelin kayboldu uçuş ise 28 nolu uçuş

Hatırlarsan "Abi galiba kuyruk takıldı" demiştin ben de "Bunun galibası olmaz, takılınca inan anlarsın" demiştim. Bu hata herhalde o uçuşa ait.

Bu durumda servo haricinde satellite larda da mı bi problem olmuş olabilir diyorsun Mehmet abi ???

Türker Akgün' Alıntı:
Şafak bu brain bizim sahadaki muhabbetleri falanda kaydediyor olmasın. :laugh: :lollol:

Çok güzel bir imkan gerçekten, maşallah herşey yolunda gibi. :thumbup: İnşallah en kısa zamanda sahalarda göreceğiz bu modeli. :RCKolik:

Hakkikaten Türker abi, sahada konuştuklarımıza dikkat etmek lazım :lollol:

Şafak ALTINTAŞ' Alıntı:
Bu durumda servo haricinde satellite larda da mı bi problem olmuş olabilir diyorsun Mehmet abi ???
Yok yani sen haklıymışsın. Kaybolmadan önceki uçuş da aslında kuyruk servosu cinslik yapmaya başlamış, keşke akıl edip o zaman log baksaydık demek istemiştim Şafak ;)