ALIGN 450 size AIRWOLF scale fuselage

LEVENT UYGUN

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Arkadaşlar, merhabalar.

Yeni proje başlıyor, kutu açılımdan başlamak üzere, ilerleyen günlerde yine birinci mesajın altında montaj aşamalarını ve yine kokpit çalışmalarını sizinle paylaşmaya çalışacağım.
Başlıkda belirttiğim gibi fuselage, ALIGN firması tarafından 450 boyutlu modeller için üretilmiş. Ürün kalitesi oldukça iyi parçalar ilk incelememde gayet fit oturuyor fakat montaj başlayınca durum ne olur bilemem ama şunu söyleyebilirim, eğer karşılaştırmak gerekirse bir HELİARTİST gibi değil. Kullanacağım model, TREX 450 se v2, kumanda cihazı olarak da RADIOLİNK AT-9 olacak ve retract iniş takımları için de SAVOX SH-0255MG kullanacağım, yine tabi ki kabuğun müsade ettiği oranda detaylandırma yapmaya çalışacağım. inşallah güzel bir çalışma olacak. Değerli fikir ve görüşlerinizi de beklerim.
:saygilar:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Retraktlar için kitin içinden çıkan plastik parçalar tam bir rezalet. " L " Krank olarak çalışması için tasarlanmışlar fakat daha set uskurları sıkmadan yalama oluyorlar, mecburen aluminyum parçalar yapmak gerekti. Aslında daha da iyi oldu, ama kaç kuruşluk şey yani koskoca ALIGN yapsana metalden.

Gayet başarılı çalışıyor artık. Bu arada ön ve arkadaki açı farkından dolayı zaten o içinden çıkan plastik parçalar ile ki hepsi aynı yükseklikte olduğu için sistemi tam kapatmak mümkün değildi, öndeki servoya bağlı olan krank görevi gören parçayı orijinalinden 3 mm. yüksek yaptım ki, arkadaki hareket ön tarafa göre daha fazla oldu ve 3 tekerlekte aynı anda "lock to lock" açılıp kapanıyor. :)

Valla, arkadaşlar ne yalan söyleyeyim, hiç bu kadar zorlanarak yaptığım bir proje olmamıştı. :( Fuselage' ın içinden çıkan parçalar ilk bakışta gayet iyi gibi görünmesine karşılık, giydirmeye başlayınca bir sürü problem çıktı. En önemlisi, frame'i gövdeye bağlamak için verdikleri ahşap parçalar daha vidaları atarken yarıldılar, ne ise bu işi ölçülere uygun gürgen yataklar yaparak aştım, bu arada kitten çıkan montaj yatakları hangi 450 lik modele göre yapılmış sa, ki hiç birine uymaz zira yükseklikleri doğru değil. Yeni yaptığım yataklar önden 4mm. arkadan ise 2mm. yüksek. Velhasıl, başarı ile Frame montajı bitti. Kuyruk montajını yaptıktan sonra, bu arada yine titreşimi engellemesi için kitten çıkan yarı sert süngerde ne hikmetse küçük geldiği için onunda uygun ölçüde olanını yapmak zorunda kaldım, malum titreşim mutlaka en aza indirilmeli. Ardından sıra geldi AirWolf'un kuyruğunu birleştirmeye, fakat bu işte baya zahmetli oldu çünkü, kuyruk bağlantısı için, bu bağlantılar 3 noktadan 1,5mm. lik vidalarla yapılıyor ve karşılarındaki ahşap desteklerde daha ilk vida girerken patladı. Aslında iyi de oldu, niye derseniz, kuyruk parçasının olması gerektiğinden 3mm. daha kısa döküldüğünü ve bunun içinde, haliyle yerleştirdikleri ahşapların da olması gerektiğinden daha küçük kesildiğini ve vida atarken patladığını keşfetmiş oldum. Tabi kuyruk parçası, tül cam elyafı ve epoxi ile 3 mm. uzadı ve gürgen bağlantı yataklarını da üstten yapıştırmayıp, uzatmanın içine gömdüm. Hayli sağlam oldu, ama yine de modelin yerden yüksekliği az olduğu için, özellikle inişlerde gayet sakin ve oldukça paralel iniş yapmakta fayda var, fazlaca kuyruğa yüklenmek kırımla sonuçlanabilir. Sonuçta iniş esnasında kuyruk üstüne inilirse bütün ağırlığı 3 tane 1,5mm. vida tutuyor. :rolleyes: Yine dikey stab'ın alt kısmı, üst kısmına göre kısa olduğu için çelik telden uzatma parçası yapmış üreten arkadaşlar ama tabi kaçıncı kalite ise inanılmayacak bir şekilde yerine vidalarken ortasından ikiye kırıldı, artık bu kadarı da olmaz dedim. :mad: Hayır ilk defa fuselage giydiriyor olsam tamam diyeceğim de... :eek:
Şimdi tabi, benim şahsi düşümcem dir, AirWolf merakınız varsa daha büyük 500 yada 600 lük bir AirWolf tercih edilmeli, çünkü model küçük olduğu ve yapısından dolayı dar olduğu için, gerçekten çalışmak çok zor oluyor. ;)
Devamı gelecek..
:saygilar:

Hayırlı uğurlu olsun Levent Bey. :thumbup:

Çok güzel görünüyor. :halay:

Ben ileriki günlerde merakla beklediğimiz konuyla ilgili paylaşımlarınız ilk sayfada gözüksün diye sizin için 3 mesaj rezerve ettim bile. :laugh:

Projeyi yakından takip ediyoruz. :RCKolik:

Türker bey teşekkür ederim, değecek işler değecek yerlerde yapılmalı. :saygilar: :RCKolik:

Hayırlı olsun Levent bey

Teşekkür ederim Akan bey. :saygilar:

Zamanında Türker kardeşim ile beraber nacizane 450 sınıfı Agusta 109 toplamış birisi olarak çalışmayı yakinen takibe aldık Levent Bey :thumbup: Şimdiden emeğinize sağlık :bravo:

Bu arada ilerleyen günlerde yapmayı düşündüğünüz detaylar hakkında özet bir bilgi paylaşabilir misiniz ? Mesela 4 pal sistemi, ışık sistemi...

Hayırlı olsun Levent abi , böyle konuları gördükçe iştahım kabarıyor. :p
Airwolf , scale modeller içinde beni cezbeden bir model fakat 450 sınıfında retract işi malesef beni aşacak derecede zorlu bir işlem. Airwolfu sevmenin temel sebeplerinden birisi de rengi ; altı beyaz her yeri siyah olunca , simülatörde uzaklara gönderebildiğim tek scale model.Görünümü de gerçekten güzel , konuyu ilgiyle takip edeceğiz :halay: , belki eski scaleci arkadaşlar da bu sayede tecrübelerini paylaşırlar... :thumbup:

Hayırlı olsun Levent Bey güzel bir çalışma, finali merakla bekliyoruz. :)

Levent abi harikasın :) Biliyosun ben de airwolf hastasıyım, ama bana gönderdiğin fuselage ile baş edemedim :D Baya bir uğraştıktan sonra pes edip bir kenara kaldırdım.. Bu konuyu da yakından takip ediyorum..

Mehmet abi airwolf'un orijinali 2 palli olduğu için rotor konusu hem duygusal, hem de setup açısından yormayacaktır :D

4 palli olmayacak, orjinal dizayn 2 palli ama, kafayı FBL yapma yönünde ilerlemeyi düşünüyorum, ışıklandırma da muhtemelen ARDUİNO ile olacak ve tabi ki bunu nereden kopya çekicem tabi ki RCKOLİK den. ;D :RCKolik:

Levent abi hayirli olsun...
guzel bir sey ortaya cikacaga benziyor takipteyiz...

Levent abi hayırlı olsun, detayları paylaşırsan seviniriz