Align 450 trex dfc uçuş problem

Süleyman58

Yeni Uye
Selamlar simülasyon çalışmam sonrası yaklaşık 3 haftayı geçti, gerçek bir uçuş için sahaya çıktım :laugh:

Ancak trex 450 yi havaya kaldırdığımda olduğu yerde kendi eksenin de daire çizerek dönme yapıyor , bir kaç defa yere indirip
tekrarladım ancak havalanınca yine aynı şekilde kendi ekseninde dönmeye devam etti ...

Acaba sorun nedir? Eğer istenirse video çekebilirim ? Ancak hevesim kursağımda kaldı resmen of of .... Yardımlarınızı bekliyorum

Buarada aldığım heli RTF idi ben ayar yapmadım yani .? :'( :mad: :new:

Süleyman Bey öncelikle RTF olarak hangi modeli aldınız ?

Her ne kadar RTF olsa da kuyruk etrafında döndüğüne göre kesinlikle Kuyruk servosu ya da Gyro doğrultma yönü yanlış. Bir ihtimal siz farkında olmadan kumanda ayarını bozmuş olabilir misiniz ?

Şimdi paller sökün ve enerji verin. Gaz vermeden aşağıda anlattığımız şekilde yukarıdaki parametreleri kontrol edin. Siz de böyle olmadığını göreceksiniz.

Mehmet Abi align 450 plus Dfc aldığım model ....şimdi verdiğin linke bakıp tekrar deneyeceğim...
Kumandam Align T6

Mehmet abi şuan heli önünde arka kuyruğu kontrol ettim.. Anapalleri çıkardım
kumandadan sola yapınca kuyruk sağa , saga yapınca sola geçiyor onda sıkıntı yok
Kumandadan ortada iken kuyruğu elim ile sağa veya sola itince açısı değişyor onda da
sıkıntı yokkk

Ancak gaz verdiğimde motor çalışırken stick sola sağa yapınca kuyruk hareket ediyor ama
kuyruğun pervanesi dönmüyor normal mi bu ? İsterseniz video cekeyim

Kuyruk dönmüyorsa o zaman aktarmada sorun vardır dişlileri ve kayısı kontrol eder misiniz

Süleyman Erdoğan' Alıntı:
Mehmet abi şuan heli önünde arka kuyruğu kontrol ettim.. Anapalleri çıkardım
kumandadan sola yapınca kuyruk sağa , saga yapınca sola geçiyor onda sıkıntı yok
Kumandadan ortada iken kuyruğu elim ile sağa veya sola itince açısı değişyor onda da
sıkıntı yokkk

Ancak gaz verdiğimde motor çalışırken stick sola sağa yapınca kuyruk hareket ediyor ama
kuyruğun pervanesi dönmüyor normal mi bu ? İsterseniz video cekeyim

Motor duruyorken hatta heliye enerji bile vermemişken ana pali (veya paller bağlı değilse rotoru) elinizle çevirdiğinizde kuyruk pali dönmüyor mu. Berkayın dediği bibi aktarmada sorun var gibi.

Benim başımada aynı durum gelmişti eğer kayışlı model ise kayışın gerginliği gevşek olduğu zaman aynı durumu yapıyor.

Ya nedir bu 450 lerden çektiğimiz arkadaş hobiden soğuttu valla :(

Ynt: Align 450 trex dfc uçuş problem

İsmail bey nesi varmis 450 lerin ? suan bilmediginiz seyleri ilerde ogrenince sucun 450 degilde sizde oldugunu goreceksiniz ve bukadar kolaymiymis diyeceksiniz gulumseyerek :) birseyler bilinmezken cok zor gelir , (araba ogrenmek gibi) ama ogrenincede cok kolaydir ( gozu kapali arabayi kullanir insan )

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Çıkamadım işin işinden istanbul topmodels göndererip
tüm ayarlarını yaptıracam 200 tl giriş ücreti dediler onlara gönderecem
fazla tutmaz inşallah ....

Ewet sorun kayışta kayışı öndeki mili dönüyor ama
Kayış bol olduğu için mil boş geçiyor , kayışı nasıl sıkılaştıracam
yada nasıl yapacam ?

Süleyman Erdoğan' Alıntı:
Ewet sorun kayışta kayışı öndeki mili dönüyor ama
Kayış bol olduğu için mil boş geçiyor , kayışı nasıl sıkılaştıracam
yada nasıl yapacam ?
Ne yazik ki kayisli bir modele ait video hazirlayamadik :embarras: Ama ustad veya Turker kardesim yardimci olacaktir. Olmadi netten bir aradin. Sirf bu is ayar icin 200 TL vermeye gercekten deymez ;)

Ewet mehmet abi sorunu çözdüm ... Arkakuyruğun
borusunun ilk vida yerlerini gevşetip orayı geriye çekince
kayış gergin oldu ve bende bu pozisyonda sıkıştırdım.

Daha sonra ana palleri söküp denedim heliyi çalıştırdım
çuan gayet iyi problem yok tepkiler gayet başarılı

yarın inşaallah tekrar uçuş yapacam sonucu yazacam hayırlısı
gei ondan sonra da başka bir sorunum daha var onu belirteceğim
şu ilkimi bi halleddlim de

Tüüüh, ben de aşağıdaki cevabı yazıyordum. Kırk yılın başı bir bilgiçlik yapacaktım, geç kaldım. :'( Neyse, sorun çözülmüş ya, önemli olan o!
Mehmet Kucuksari' Alıntı:
...
Ama ustad veya Turker kardesim yardimci olacaktir.
...
Hah hah, Pek helici sayılmam ama, bu kez onlardan önce davranıp bilgiçlik yapayım. (Şaka, şaka, yanlış bir şey söylersem düzeltin lütfen!)
Elimden geçenlerin hepsi kayışlı olduğu için söyleyebilirim. Kuyruk borusunun gövde ile birleştiği yerde, gövde üzerinde kuyruk borusunu sıkan vidalar olmalı. Bu vidaları gevşetip, kuyruk borusunu çekerek kayışı gerdirdikten sonra vidaları tekrar sıkman gerekiyor. Kayışın gerginliği çok fazla olmamalı, ama gevşek de olmamalı. Bir tornavida ile bastırdığın zaman diğer tarafa değmemeli. (20 TL rica edeyim! ;D)