Align FBL Rotoru DFC Rotora Çevirme

Mesut AKIN

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Selam arkadaşlar, 600 ümdeki DFC rotoru KDS 550 ye takınca , 600'e FBL rotoru takmıştım ancak görsel olarak gözüm DFC ye alıştığı için bu rotor bana çok yüksek geldi :D bende bir upgrade edip DFC ye çevirme kararı aldım ve Mutlunun getirdiği DFC kollar sayesinde projeyi hayata geçirdim :) sonuç görüntü olarak çok şık :) işlevini ise bu hafta sonu sahada test edicez :D

Öncelikle DFC kol ile pal tutucu arasındaki mesafeyşi ölçüp araya gerekli olan uzunlukta bir parça kesiyoruz , ben bunu tornada yaptırmayı düğşündüm ama hem bukadar ufak şeyle kim uğraşır diye düğşündüm hemde tornacıları gezerken harcayacağım zamanıda düşündüm ve kendim birşeyler uydurmaya karar verdim :) kullandığım malzeme daha önceden aldığım HK600GT nin canopy tutucuları , bunları 600N için almıştım ancak çok uzun geldiler ve kullanamamıştım , bu proıjede çok işe yaradılar :D

Test Uçuş Videomuz :

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Daha sonra kestiğimiz parçanın montajını yapıyoruz ancak DFC koldaki rulman ile bu parçanın arasına rulmanın göbeği kadar bir pul koymak gerekiyor elimde eski parçalardan kalma vardı onları kullanarak montajını tamamladım ve içerisinden geçen vidanın arkasından çıkacak kadar uzun takıp arkayada kilitli somun attımki ekstra güvenlik olsun ve gevşemesin

bu işlem bittikten sonra DFC rotorların ortasındaki Center Hub dedikleri ( diğer adı ile Main Rotor Housing) parçanın DFC kafaya göre fazla olan kısmı DFC kafadan ölçü alarak uygun boyda kesip kısalttım

daha sonrada şaftımızın oturacağı kanalın içini şaftın daha derine girebilmesi için delmeliyiz ancak tam ölçüde matkap ucu yoktu elimde ve bende elimdeki malzemeden bir adet matkap ucu imal ettim :D resimdede görüldüğü gibi 4 adet çapraz kanal açtım ve bununla deliği derinleştirdim

daha sonrada DFC kafadan ölçü alıp şaftı tutacak olan Jesus Bolt dedikleri vida deliğini açtım

ve sıra geldi DFC kafamızın montajına :D

Eline sağlık üstad, her zamanki gibi yine gayet başarılı bir hokus pokus performansı olmuş. :bravo:

Mandrake'nin senden öğreneceği çok şey var. :laugh:

Ynt: Align FBL Rotoru DFC Rotora Çevirme

Şık ve güzel olmus eline saglik. Yanliz tek cekincem o kanopi tutacaklari cok celimsiz yanlis hatirlamiyorsam. En ufak bi kirimda yamulduklarini veya kirildiklarini gormustum. Kafanin o kismi ozellikle dfc de asiri baski altinda kalmiyormu havada kopmasin ani aci degisimlerinde

U9200 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yine döktürmüşsün Mesut :) Eline sağlık güzel görünüyor, inşallah Ahmetin dediği gibi olmaz...

ahmet.goktas' Alıntı:
Şık ve güzel olmus eline saglik. Yanliz tek cekincem o kanopi tutacaklari cok celimsiz yanlis hatirlamiyorsam. En ufak bi kirimda yamulduklarini veya kirildiklarini gormustum. Kafanin o kismi ozellikle dfc de asiri baski altinda kalmiyormu havada kopmasin ani aci degisimlerinde

yok Ahmet hiçbir sorun olmaz içi komple dolu onun ve içinden M3 vida geçiyor dişleri var boşa geçmiyor yani vidalanarak geçiyor, dediğin gibi olacak olsa önce DFC kolların kendisi yamulması lazım çübkü onların bağlantı yeri kalın olsada içinde rulman olduğu için içi baya boş dışı çok ince yani

fotoğraftaki kırmızı kısma dikkat et nekadar ince ! benim taktığım parça ise turuncu ile işaretlediğim yer kadar kalın

Delikopter' Alıntı:
Yine döktürmüşsün Mesut :) Eline sağlık güzel görünüyor, inşallah Ahmetin dediği gibi olmaz...

Sağol Hüseyin, ama yukarıdada açıkladığım gibi araya taktığım parçanın içi tamamen dolu etli bir parça yamulma ihtimali sıfır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Canopy tutacakları işi bitirmiş :thumbup: Bence oldukça sağlam bir malzeme sıkıntı olcağını bende düşünmüyorum.

Tebrikler , eline sağlık abi. Kırımsız uçuşlar dilerim.

Mesut AKIN' Alıntı:
Teşekkürler Arda :) senin rotorda FL :D gönder onuda yapalım :D :D

Sağolasın abicim düşünmen yeter :saygilar:

Üstad yine ellerine kollarına sağlık, döktürmüşsün maşallah :bravo: :thumbup:
Benim de aklıma gelen soruyu Ahmet sormuş, sen de cevaplamışsın zaten ;) Bunun harici eldeki kaynakları yaratıcı bir şekilde en efektif şekilde kullanmaya çok güzel bir örnek daha olmuş %p

Bende simdi farkettim. Canopy tutacaklarinin en etli kismini kullanmissin üstad bencede hic problem olmaz eline saglik

Mesut, eline sağlık. Heli'den pek anlamam ama, eldeki malzemeleri değerlendirmek adına güzel iş çıkarmışsın. %p Ayrıca uzun geceleri kısaltmanın da bir yolu olmuş sanırım.

Ömer abi teşekkür ederim, kendin emek verdiğin birşeyin tamamlanmış olması ve işlevini yerine getirmesi ayrı bir zevk :D

arkadaşlar şu işe açıklık getirelim bakın benim yaptığım ek parçaların içi dolgun ve kesinlikle sorun çıkartmaz kesinlikle . sorun çıkacak olsa geçen hafta uçtuğum Flaybarlı kafadan Flaybarless a çevirdiğim kafada sorun çıkardı ;)

bakın bu KDS innova 550 orjinal Flybarlı kafası :

bu Flybarless kafası

buda benim yaptığım flybarless kafası ve bu kafayla bu model geçen hafta 2 depu uçtu sorunsuz, pal tutuculardaki kollar normalde düzdü ve ben bunları simetrik olarak büktüm ve Flbarless kafadaki açıyı yakaladım ;)

Moderatör tarafında düzenlendi: