ALİGN TREX 450 KUYRUK SORUNU

uzman_1630

Yeni Uye
modelin herşeyini ayarladım herşey gayet güzel ama küçük bir sorunum var heli uçarken gaz verdiğim anda kuyrukta birden bire bi yalpalama oluyor sorun neyden kaynaklanıyor olabilir ?

Merhaba, Bir video ekleyebilirseniz çözüme daha hızlı kavuşur, çünkü kuyruk probleminin bir çok nedeni var...

Gyro gain değerinin fazla yüksek olmasından kaynaklanıyor gibi. Video güzel olur gerçekten.

yarın videosunu çekip koyarım. türker abi o dediğin gain ayarınıda kurcaladım biraz onun ideal degeri var mı ?

murat çetin' Alıntı:
yarın videosunu çekip koyarım. türker abi o dediğin gain ayarınıda kurcaladım biraz onun ideal degeri var mı ?
Her model için değişir, ideal değeri uçarak bulman gerekli Murat.

Bende 55 olan sende 60 bir başkasında 32 olabilir.

Önceki mesajımda o değeri nasıl bulacağından bahsediliyor, o konuyu dikkatli takip etmeni öneririm. Eğer gain ayarı yapmadıysan kuyruğunun gaz verdiğin zaman kaçırması veya sende olduğu gibi sağa sola yalpalaması normal birşey.

abi turnigy 9x de gain ayarı menüsü bu dimi baştan yanlış gitmeyelim :)

GYRO SENS
STATE ACT
UPRATE AVC 075
DNRATE NOR 050
MODEL GY

eger buysa bende degerlerde aynen böyle

murat çetin' Alıntı:
abi turnigy 9x de gain ayarı menüsü bu dimi baştan yanlış gitmeyelim :)
......
eger buysa bende degerlerde aynen böyle
Yanlış değil ama switch 0 pozisyonunda Gyro Rate modda. Switch 1.pozisyona alırsan Head Lock mode devreye giriyor. Sen, kuyruk kaçırma problemi switch hangi pozisyonda iken yaşıyorsun ?? Daha fazla detay için :

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Yanlış değil ama switch 0 pozisyonunda Gyro Rate modda. Switch 1.pozisyona alırsan Head Lock mode devreye giriyor. Sen, kuyruk kaçırma problemi switch hangi pozisyonda iken yaşıyorsun ?? Daha fazla detay için :

head lock mode da abi yanlış bilmiyosam haed lock mode da iken UPRATE AVC 075 degerini ayarlamamız gerekiyor

Murat turnigy kumandayı bilmiyorum ama tahminimce burası gibi.

Sendeki gain değeri idle 0 (normal flight mode) da heading hold mode (AVC) ve %75 ayarlanmış durumda, yanlış anlamıyorsam. Bu değer bence çok yüksek %60 gibi bir değerle ayara başlamanı tavsiye ederim, sonra 5'er 5'er arttırıp azaltarak doğru değeri yakalayabilirsin diye düşünüyorum.

Bu arada eğer yanlış görmüyorsam idle 1 (idle up mode) de ayarın Rate Mode (NOR) gözüküyor gain değeri de 50. Bu değeri normal flight mode'unda tespit ettiğin değerin %5 altını öngererek ( 55'de tuttuysa 50 değeri gibi) girmeni ve ayarını da heading hold mode (AVC) yapmanı öneririm şimdiden. Yoksa dalgınlığına gelir İdle - up açarsan kuyruğun sağlıklı tutmayacaktır. Söylediğim %5 altı değeri tamamen başlangıç değeridir, yüksek kafa devri için yine benzer şekilde idle-up'ta da ideal gain değerini uçarak bulman gerekir.

murat çetin' Alıntı:
head lock mode da abi yanlış bilmiyosam haed lock mode da iken UPRATE AVC 075 degerini ayarlamamız gerekiyor
Murat tamam da şimdi senin ayarlara göre GYRO modu, GYRO için atadığın Switch konumuna göre değişiyor. Senin yerinde olsam,

UPRATE AVC 075
DNRATE NOR 050 (Gyro Rate Modda iken Gain Değeri)

yerine

UPRATE AVC 075
DNRATE AVC 065

şeklinde ayarlardım. Yani her iki switch konumunda Gyro Head modda ama Gain değerleri farklı. Buna göre Gain yüksekmik, alçakmı karar vermesi daha kolay olurdu.

arkadaşlar uzun süre turnigy 9x kullanıp herşeyini kurcalamış birisi olarak lafınızı balla bölücem ama turnigy 9x kumandada garip bir durum vardır.. AVC dedigi rate moddur yani head hold için NOR ayarlanır onda. eğer ikisinide AVC yaparsanız ozaman sürekli rate uçarsınız öyle bi garipliği var, bunu zaten şundan anlayabiliyosunuz, iki değeride NOR olarak ayarladıktan sonra örnegin 45 bende 45di değerler gyronun ışıgının yeşil yandıgını görüyosunuz yada mavi ne renkse artık :D , ondan gain ayarı şu şekilde olucak.. bendeki kumandada böyle bi saçmalık vardı AVC konusunda, sendede öylemidir bilemem ama öyledir büyük ihitmal.

GYRO SENS
STATE ACT
UPRATE NOR 045
DNRATE NOR 045
MODEL GY

tabi bunu yapmanız tek başına birşey ifade etmez, cunku en başda aux -ch menusunden channel 5 GEAR olarak ayarlamanız lazımki bu gyro gainler çalışmaya başlasın.. önce o menüden eger ayarlamadıysanız chanell 5 GEAR seçiniz ve sonra yukardaki değerlerle deneyiniz. eğer gaz verince kuyruk saga sola sallarsa değerleri kısarsınızki sanmıyorum gerekecegini, eğer heli kendi çevresinde dönüyorsa ozamanda değerleri yükseltin birazcık.

Volkan Güneş' Alıntı:
arkadaşlar uzun süre turnigy 9x kullanıp herşeyini kurcalamış birisi olarak....
Çok değerli bilgiler Volkan Bey, teşekkürler paylaşım için. :bravo:

Bu turnigy kumandalardan her geçen gün daha çok korkmaya başlıyorum. :-\

Türker Akgün' Alıntı:
Çok değerli bilgiler Volkan Bey, teşekkürler paylaşım için. :bravo:

Bu turnigy kumandalardan her geçen gün daha çok korkmaya başlıyorum. :-\

ben turnigy kumandamdan çok memnundum çünkü elektronige az bucuk sevdiğimden iyice bi kurcalamışdım, ama sizin gibi bende korkuyodum çünkü herşeyi bi ilginçdi. 450-500-zagi bunları sorunsuz uçurdum ama ayar konusunda çok dikkatli olmak lazım , örnegin ayar yaparken herzaman ben helinin pallerini sökerdim çünkü kumanda cidden sorunlu menulerde, menuye bi basıyosun paller devir alıyor :D. ayarı düzgün olunca uçurur herşeyi ama, zaten sonradan paraya kıydık jr aldım, ama turnigy kumanda olmasa ben bu hobiye başlamazdım çünkü kumandalar çok pahalıydı ondan turnigy kumandası olanlara herzaman yardım ederim. yeri ayrıdır onun :d

Volkan Güneş' Alıntı:
arkadaşlar uzun süre turnigy 9x kullanıp herşeyini kurcalamış birisi olarak lafınızı balla bölücem ama turnigy 9x kumandada garip bir durum vardır.. AVC dedigi rate moddur yani head hold için NOR ayarlanır onda. eğer ikisinide AVC yaparsanız ozaman sürekli rate uçarsınız öyle bi garipliği var,............
Yok artık :eek: Gerçekten Turnigy suprizlerle dolu bir kumanda :-\ :) Benim daha önce netten paylaştığım Turnigy ise durum farklı zannedersem.

Anladığım kadarı ile yazılım versiyonlarından kaynaklı ciddi kodlama hataları var :rolleyes:

Tecrübelerini bizlerle paylaştığın için teşekkürler Volkan :thumbup: Bu durumu da ilgili konuya ilave edelim ki, arkadaşlar kendi yazılımlarını buna göre dikkat etsinler.

NOT: Şimdi hatırlıyorum, benim elime geçen Turnigy 9X de ise daha farklı bir anormallik vardı. SWASH- AL ve SWASH_ELE menüleri düzgün şekilde ayarları değiştirken SWASH-PICTH menüsü hiç tepki vermiyordu :embarras:

hepinize çok teşekkur ederim volakan abi lafı agzımdan aldı turnigy de head lock mode da NOR degeri etki ediyor ben bugun mehmet abinin dediği gibi ikisinide AVC yaparak denedim bi sonuç alamadım yarın volkan abinin dediği gibi ikisinide NOR yapıp uygun degeri buldugumda sorun kalmaz umarım :)