Align TREX 500 ESP Kuyruk Hub Vida Kırılması ve Hasarsız Kırım

Mehmet Kucuksari

Administrator
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar, bugünkü IKON Maiden buluşmamızda çok enterans ve inanması zor bir olay yaşadık :-\

Her şey normal ve kuyruk gain ayar uçuşlarımız devam ederken, birden bir ses çıktı, sonrasında dişli sıyırması sesi ve beraberinde deli gibi dönmeye başlayan kuyruk :eek:
Allahtan model Türker kardeşimin elindeydi :thumbup: Hemen kumandamızı yeni tanıttığımız HOLD çekerek, başarılı bir otorotasyon ile düz inmeyi başardı :thumbup:

Modeli yanına gidince, bir de ne görelim "Kuyruk Hıb Vidası" kırılmış ve kuyruk pallerinden biri yerinde değil :eek: :( Olay anlaşılmıştı :rolleyes: Yorumlarımız ekteki videoda :

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Şimdi benzer konuyu zamanında Arda kardeşimiz KLONE 500 için paylaşmıştı. İşin açıkçası, orjinal Align kit olunca, o zamanlar hiç nette aratma ihtiyacı hissetmemiştim.

Trex 500 Kuyruk Hub Modifiyesi

İşin tuhafı nerede ise 1 yıl önce, diğer 500 kitte de yine bir kuyruk dönmesi sonrası kırım yaşamıştık. O sefer model invert pozisyondaydı ve HOLD tanımlı değildi, bu yüzden epey ahasarlı bir kırım olmuştu. O zamanlar kırımın nedeni anlamamıştık. Yine kuyruk pallerinden birisi yoktu ama bunu yere çarpma sonrası fırladığını düşünmüş, kırım sebebi olarak da kuyruk ball link birisine bağlamıştık. Meğer aslında esas zanli yine VIDA BAŞI ve kırılması imiş. :eek:

Bu sefer hemen nette araştırınca, aslında 500'de benzer problemin daha önce paylaşıldığını fark ettim .

HELIFREAK- ALIGN 500 TAIL ROTOR BOLT FAILS: WARNING!!

TREX 500 screw Snap

Genelde bu vidanın aşırı sıkılmasına bağlı olarak, yapısal esneyememe sonrası kırıldığı gibi bir kanı var.

Ama bu vidaları aşırı sıkmadığıma eminim. Zira aşırı sıkınca, kuyruk mekanizması sıkışıyordu.

Bu durumda Align 2 mm vidaları zayıf kalıyor ve zamanla devir nedeniyle kafa kısmından kırılıyor. İlk aklıma gelen bu vidayı daha kaliteli bir vida ile değiştirmek. Denize bir alo diyeyim de bana elindeki vidalardan uyacak olan bir çift göndersin ;)

geçmiş olsun Mehmet Abi ucuz atlatmışsınız
bu konuyu bende okumuştum pro dfc modelinde düzelttilermi bu sorunu acaba?

kadir kocaman' Alıntı:
geçmiş olsun Mehmet Abi ucuz atlatmışsınız
bu konuyu bende okumuştum pro dfc modelinde düzelttilermi bu sorunu acaba?
Maalesef Kadir, benzer problemler 500 PRO ve DFC için paylaşılmış :-\ Zaten Align yaptığı kuyruk upgrade de bu kısım aynı kalmış :'(

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Maalesef Kadir, benzer problemler 500 PRO ve DFC için paylaşılmış :-\ Zaten Align yaptığı kuyruk upgrade de bu kısım aynı kalmış :'(

Bu riski bile bile bu modeli almam sanırım :) saatli bomba resmen, bir de hk ya çamur atıyoruz. 550 e bakmak lazım onda böyle bir sorun var mı diye

Arkadaşlar, geçmiş olsun Türker sayesinde ucuz atlattınız, selam ve sevgiler.

Geçmiş olsun.

Mordo Ortasi' Alıntı:
Mordo Abi öyle çok zor bir kurtarış değildi, model zaten düz pozisyonda hover'da duruyordu.

Orada esas kritik olan şey içine doğmuş gibi çok kısa bir süre önce kumandaya HOLD tanımlayan Mehmet Abi oldu. :bravo:

Abiler çok geçmiş olsun.Modelde birşey olmaması sevindirici.Ucuz atlatmışsınız :)

Trex 500'ün bana göre kronik problemi. Ben hub mod yaptıktan sonra baya bir uçuş yaptım en ufak sıkıntı olmamıştı.Kesin çözüm diyebilirim. :RCKolik:

kadir kocaman' Alıntı:
Bu riski bile bile bu modeli almam sanırım :) saatli bomba resmen, bir de hk ya çamur atıyoruz. 550 e bakmak lazım onda böyle bir sorun var mı diye
Kadir bey, şahsen benim bildiğim ve karşılaştığım tek kronik sorun bu 500 için. Bu tür kronik problemler inanın her modelde var, hatta bazen birden fazla ;) O yüzden 500 modelini hemen silip atmamak lazım :)

Mordo Ortasi' Alıntı:
Aynen öyle oldu Mordo abi :thumbup: Model ve benim için gerçekten büyük bir şans :halay:

Tevfik Sıkılı' Alıntı:
Teşekkürler Tevfik Bey :)

Türker Akgün' Alıntı:
Mordo Abi öyle çok zor bir kurtarış değildi, model zaten düz pozisyonda hover'da duruyordu.
Orada esas kritik olan şey içine doğmuş gibi çok kısa bir süre önce kumandaya HOLD tanımlayan Mehmet Abi oldu. :bravo:
Alçak gönüllü kardeşim benim %p Seni ve beni tanımayanlar söylediklerini gerçek zannedecekler :laugh:

Arda Erkan' Alıntı:
Abiler çok geçmiş olsun.Modelde birşey olmaması sevindirici.Ucuz atlatmışsınız :)
Trex 500'ün bana göre kronik problemi. Ben hub mod yaptıktan sonra baya bir uçuş yaptım en ufak sıkıntı olmamıştı.Kesin çözüm diyebilirim. :RCKolik:
Teşekkürler Arda. Aynen dediğin gibi kronik bir problemmiş :embarras: ama biz biraz geç farkına vardık ne yazık ki.

Mutlu mesut sorunsuz uçanlar çok olduğu gibi, senin benim gibi sorun yaşayanların da sayısı hiç de az değilmiş meğer :-\

Evet bu hafta içi Arda kardeşimizin paylaştığı 500 Kuyruk Hub modunu biz de yapıp, test ettik. Sonuç gayet başarılı. Inşallah bu sıkınıtıyı bir daha yaşamayacağız.

Teşekkürler Arda kardeşim, tekrar eline sağlık :RCKolik:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

ooo çok güzel olmuş abi.Bir şey olmaz artık buna.Ben hiç bir 500 ü bu mod olmadan hover dahi yapmam :D

Tekrar kırımsız uçuşlar inşallah :)

Arda Erkan' Alıntı:
ooo çok güzel olmuş abi.Bir şey olmaz artık buna.Ben hiç bir 500 ü bu mod olmadan hover dahi yapmam :D

Tekrar kırımsız uçuşlar inşallah :)
Sayende gerçekten benim de içime sinen güzel bir mod oldu Arda :thumbup:

Geçmiş olsun abi güzel çözüm olmuş elinize sağlık yeni modellerde hep böyle kullanıyorlar artık. Demekki neymiş align mühendisleri salakmış ;D :halay: :yuppi: :lollol: :lol:

DenizSERT' Alıntı:
Geçmiş olsun abi güzel çözüm olmuş elinize sağlık yeni modellerde hep böyle kullanıyorlar artık. Demekki neymiş align mühendisleri salakmış ;D :halay: :yuppi: :lollol: :lol:
Salak demeyelim de biraz ve özellikle gıcık diyelim :laugh: :D Zira normalde uçmaması gereken bu cihazlar, yıllarca süren mühendislik çalışmaları sonrasında ortaya çıktı.
Şimdi "Salak" dersek tüm bu emeğe saygısızlık yapmış oluruz diye düşünüyorum ;)

Piyasada bulunan hiçbir modelin kusursuz olduğuna şahsen inanmıyorum, hepsinde mühendislik hataları bulunabileceğini düşünüyorum.

Benim asıl takıldığım nokta bu modelleri kullanan modelcilerden gelen kritik geri bildirimlere firmalar tarafından aldırış edilmemesi. :mad: Özellikle bu örnekte olduğu gibi bir revizyon ihtiyacı marka olmuş bir firma tarafından kesinlikle es geçilmemeli ve ivedi olarak gereken iyileştirmeler yapılmalıdır. İşte bu yapılmadığında o mühendis arkadaşların kulakları epey bir çınlamalı bence. :laugh:

Piyasanın yapısı ve modelcilerin upgrade parçalara ciddi paralar harcıyor olması sonucunda da bazı şeylerin özellikle yapılmadığını düşünenlerdenim.

Bununla birlikte modelciler tarafından yapılan upgrade'lerin büyük bir bölümünü de gereksiz buluyorum. ;)