ALZRC Devil 505 modeli hakkındaki görüşler

Ali Haydar GÖK

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Malumunuz 450den sonra 500-550 boyutunda bir helikoptere geçmek istiyorum. Her ne kadar yakın zamanda almayacak olsam da araştırmalar yapmaktayım. Birkaç seçenek var en azından benim için. Align 550x, goblin 500 sport ve asıl olarak yorumlarınızı merak ettiğim ALZRC Devil 505 :) Çünkü Align 550x ve goblin 500 hakkında bol bol konuşulmuş eksi ve artı yönleri belli ve bilinen markalar. İkisi de oldukça iyi ama biri baya yakışıklı :coolxf:

Devil 505; goblin 500ün çok benzeri yada klonu bir helikopter adına her ne derseniz :D Standart ve mini servo kullanılabilen ve süper combo paketi ile oldukça cebe hitap eden ve yakışıklılık konusundada goblinden çok da aşağı kalır yanı olmayan bir model. Aynı zamanda yedek parça fiyatları olarakda uygun bir model.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Modelin Aliexpresde 2 çeşit kombosu var. Tek farkları kutudan standart servo veya mini servo çıkması. Her ikisinden de kbar ünite çıkıyor ama muhtemelen ekstradan rescueli bir ünite alırım.

==

Servoların özelliklerine baktığımda oldukça iyi rakamlar gördüm.
ALZRC BLS2036T standart servo

ALZRC DM1531S mini servo

Şimdi muhtemelen herkesin bildiği fakat sözünü etmediği modeli biraz tanıtmaya çalıştım:) Kağıt üzerindeki bu servo güçleri olsun, modeldeki ekipmanlar olsun fiyat performans açısından güzel gözüküyor. Tabi evdeki hesabın çarşıya uymadığı gibi; kağıtdaki hesapda sahaya uymayabilir. Bu yüzden siz değerli üstadların tecrübelerini ve görüşlerini merak ediyorum. Bu fiyatla bu modelin (kit, elektronik veya beraberce) artıları eksileri nelerdir. Yada eklemek istediğiniz veya yanlış anlamış olduğum bir yer var mıdır? Görüşlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız mutlu olurum :)

Bir de videosunu koyalım
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Kağıt üzerinde herşey çok güzel fakat gerçek bir kullanıcının yorumuna ulaşarak karar vermek lazım bence.

Fiyat avantajı elbette bir risk ile satınalınabilir ama rakam clone olmasına rağmen sınıfın büyük olmasından dolayı pekte az değil. :rolleyes:

İyi araştırmak lazım, umarım modeli tecrübe etmiş biri bizi aydınlatır.

Bu fiyata veya biraz daha ilavesi ile temiz ve bilinen kişiden alınan 550 sınıfı bir model çok daha az riskli ve mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Örnek :

Türker'in ve Ali'nin dediği gibi Klone anlamında ALZRC iyi markadır ama model büyüdükçe klone firmalarının başarısı ne yazık ki düşüyor.

Türkiye'de yok ama en azından yurtdışı sitelerinden gerçek kullanıcı yorumlarına mutlaka bakmak lazım diye düşünüyorum.

2. El model istemiyorum son kararım :D Sıfır almak ve o kutuyu açıp toplamak istiyorum :) Align 550x 850 dolar ve yakışıklılık söz konusu değilse çok güzel bir model. Ama almışken yakışıklı da olsun istiyorum. E goblin de bildiğiniz gibi biraz fazla tuzlu geliyor hem parça olarak hem toplamak olarak. Bu klon model hem yakışıklı hem ucuz :)
Araştırdım bol bol. Kötü diyene rastlamadım. İyi diyenler var. Ama sorun şu ki çok fazla sözü edilmiyor. Haliyle kesin birşey demek zor oluyor. Toplayan ve uçuran bir yabancı arkadaşı izledim. Standart parçalarla oldukça tatlı uçuyor. Videosunu aşağıya koydum. Kısacası bu modeli sevdim :) Servoların bu kadar torku ve hızı olduğu halde ucuz olması biraz soru işareti bıraktı bende. Bu yüzden tecrübeli olan üstadlara sormak istedim :)

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: fatih cebir
Bence çok sert uçmuyorsanız kolay kolay problem çıkmayacaktır. Kaldı ki fiyatı bir klon için hiç de ucuz değil, bu nedenle ucuz diye korkulacak hiçbir yanı yok bence :) ancak bütçeniz varsa kesinlikle 550x alın, ikisinin arasındaki ileriye dönük stratejik fark inanılmaz büyük.
550 'nin pil, servo,vs ekipmanları 700 sınıfı helilere uyumlu oluyor.

Ben de hobiye klon helilerle basladim. İlk helim hobbyking’in trex450 klonuydu, ikincisi de alzrc’nin 450 pro klonuydu. Acikcasi HK’dan Alzrc’ye gecince baya farkli gelmisti parca kalitesi vs acisindan. Ama asil farki ilk orijinal helimi alinca gormustum. :D

Ne olursa olsun, klon klondur. İlk etapta fiziksel fark fazla yok gibi gorunebilir, ancak bi alti ay sonra parcalarda saglamlik ve tutarlilik olarak farklar kendini gostermeye baslar. İlk basta cok guzel ucan heli bir sure sonra, nasil desem “gevsek” ucmaya baslar, ayari zorlasir, vidalar siyirir, disliler orijinale gore cok daha kolay siyirir falan...

Klon heli baslangicta, yani her hafta veya iki haftada bir heli kirabilecek biri icin mantiklidir, zira parcalar surekli degisim halindedir :) ama kirim frekansi azaldikca parcalarda durabilite sorulari goze gorunur hale gelebilir.

Son olarak, goblin380’ime ve gaui x3’ume deneme amacli olarak ve daha “onemsiz” gordugum parcalardan siparis ettim yakin zamanda ve parca kalitesi olarak dusuncem yine degismedi. Klon klondur.

Kagan’in dedigi gibi, ileriye donuk planlama yapacaksan, 500 degil de 550 sinifina yonelmen daha akillica olacaktir, pil ve servo acisindan.

Ben de hobiye klon helilerle basladim. İlk helim hobbyking’in trex450 klonuydu, ikincisi de alzrc’nin 450 pro klonuydu. Acikcasi HK’dan Alzrc’ye gecince baya farkli gelmisti parca kalitesi vs acisindan. Ama asil farki ilk orijinal helimi alinca gormustum. :D

Ne olursa olsun, klon klondur. İlk etapta fiziksel fark fazla yok gibi gorunebilir, ancak bi alti ay sonra parcalarda saglamlik ve tutarlilik olarak farklar kendini gostermeye baslar. İlk basta cok guzel ucan heli bir sure sonra, nasil desem “gevsek” ucmaya baslar, ayari zorlasir, vidalar siyirir, disliler orijinale gore cok daha kolay siyirir falan...

Klon heli baslangicta, yani her hafta veya iki haftada bir heli kirabilecek biri icin mantiklidir, zira parcalar surekli degisim halindedir :) ama kirim frekansi azaldikca parcalarda durabilite sorulari goze gorunur hale gelebilir.

Abi 100% katılıyorum

İleriye dönük yatırım olması için standart servolu ve 5000 mah pil ile uçabilecek bir model bu. Yani 700lerdede kullanılabilir parçalar. Neyse ki acelemiz yok heli almak için. Parçaların durabilitesinim sorun yaratması kötü olur tabi. Ben bu yabancı adamla bi konuşayım çat pat. Bakalım model hakkındaki düşünceleri neler :)

• Beğen
İleriye dönük yatırım olması için standart servolu ve 5000 mah pil ile uçabilecek bir model bu. Yani 700lerdede kullanılabilir parçalar. Neyse ki acelemiz yok heli almak için. Parçaların durabilitesinim sorun yaratması kötü olur tabi. Ben bu yabancı adamla bi konuşayım çat pat. Bakalım model hakkındaki düşünceleri neler :)

Goblin500 standart servo kullanmaz, upgrade parçalar ile yapabilirsiniz,
Devil 505i de kontrol ettim, o da mid size servo kullanıyor, combodaki servolar da mid-size gibi gördüm.
İleriye dönük olarak almayı planlıyorsanız bence kit+motor alıp servoları upgrade servo holder ile alabilirsiniz bence

Goblin500 standart servo kullanmaz, upgrade parçalar ile yapabilirsiniz,
Devil 505i de kontrol ettim, o da mid size servo kullanıyor, combodaki servolar da mid-size gibi gördüm.
İleriye dönük olarak almayı planlıyorsanız bence kit+motor alıp servoları upgrade servo holder ile alabilirsiniz bence

İki çeşit servo kullanılabiliyor. Biri yukarıdaki mid size DM1531S. Standart servo ise BLS2036S. Servoların mid mi standart mı olduğunu bilmiyorum. Sadece trex550x de kullanılan servolar ile boyut olarak aynı. Eğer 550xdeki standart servo ise buda standart servodur diye çıkarım yapmıştım.

• Beğen
Aslında bu helinin bütün olayı Goblin görüntüsü :) Uzakdoğu piyasasına falan güzel satarlar.

Eskiden klonlar daha cazipti, yurtiçi piyasada da daha fazla görünüyorlardı. HK, CopterX, Tarot, sonraları ALZRC...

Artık biraz devirleri geçti gibi. Herkes belli harcamalar yaptı, orjinal kitlerin sayısı arttı. Dolaşımda pek klon görmez olduk.

Bir de tabii thanksgiving, black friday, cyber monday, christmas falan var önümüzde. İndirimleri de takip etmek lazım.

Arkadaşlar zaten tüm açıklamaları ve fikirlerini paylaşmışlar, üstüne söylenecek pek bir şey kalmamış, benim fikrimde biraz daha sabredip 550x için bütceni hazırlayana kadar bekle, klon modellere hiç bulaşma, orası gevşedi burası çıktı bunlar seni pilotaj anlamında çok geri atar siniri stresi hiç söylemiyorum:laugh:

Hem boyut olarak 550x gayet iyi antreman modeli, birde standart servo kullanması nedeniyle 700 modele geçerken sana çok iyi ekonomik bir avantaj sağlar, yani özetle benim acizane fikrim şu, klon modeller aslında göründükleri gibi fiyat açısında avantajlı değil ileri ye dönük aksine daha çok kullanıcıyı zarara uğratan ve buranın altını çiziyorum ( sinirin tavan yaptığı ve modelciliğe devam etsem mi bıraksam mı noktasına hızla taşıyan bir durum:)) bu kısım tamamen şahsi fikirlerim, konu dışına fazla çıkmayalım 550x al yoluna hızla devam et bence kardeşim;):saygilar: