anahtar seçiminde kafa karışıklığım var

Sntmntl

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Devre için anahtar (switch), devreden akacak akıma bağlı olarak mı yoksa voltaj değerine göre mi seçilmeli? Birçok anahtarın özelliklerinde hep volt değeri üzerinde durulmuş. Akım değeri önemli değil midir? Kime sorsam volt değerinde tak bir anahtar geç diyorlar fakat 10A akan devreye 2A anahtar taksam yanmaz mı?

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Akım değerine göre seçilir. Gerilim değeri ikinci plandadır.

Teşekkür ederim bir sorum daha olacak. Motorum maksimum 40A çekiyor ve tam gaz durumuna gelmeden 40A kullandığını gördüm. ESC değerinde anahtar almak istedim fakat o kadar büyük akımda anahtar bulamıyorum. Maksimum 30A buldum bu kadar yüksek akıma anahtarlama nasıl yapabilirim?

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Yine mi devre kesicili yarışma, ben olsam servo ile 5mm bulleti sokup çıkartan sistem yaparım. Al sana 120A'lik anahtar.
Uçar cihazda anahtar isteyen şartnameyi yazan ekibe yaptırmak lazım önce bunu.
İşte budur modelcilik! :) :) :)

Devre için anahtar (switch), devreden akacak akıma bağlı olarak mı yoksa voltaj değerine göre mi seçilmeli? Birçok anahtarın özelliklerinde hep volt değeri üzerinde durulmuş. Akım değeri önemli değil midir? Kime sorsam volt değerinde tak bir anahtar geç diyorlar fakat 10A akan devreye 2A anahtar taksam yanmaz mı?

Aslında ikisi de önemlidir. Özellikle AC ve yüksek gerilimlerde, uygun olmayan anahtar işlevini yapamaz çünkü anahtar açık konuma geçse bile gerilim yüksek olduğu için havanın yalıtkanlığını geçip atlama yapabilir. Ama düşük gerilimlerde bu tür sorunlar çok meydana gelmez. Akım daha ön plana çıkar. Düşük akım taşıyabilen bir anahtar seçerseniz kapalı konumda iken üzerinden geçen akım ile yanabilir, sonrasında kesilebilir yada yangın çıkartabilir.

40A röle büyük bir şeydir. Ağırlığı sebebi ile uçan cihazda kullamak istemeyebilirsiniz. Bunu çözmenin farklı bir yolunu bulmanızı tavsiye ederim.
Yine mi devre kesicili yarışma, ben olsam servo ile 5mm bulleti sokup çıkartan sistem yaparım. Al sana 120A'lik anahtar.
Kabul ediliyorsa Barış bey'in önerdiği gibi bir şey belki çözüm olabilir. Röle kullanacaksanız da kaliteli bir şey almaya dikkat etmelisiniz. Kalitesiz röleler üzerinden geçen yüksek akımlarda takılı kalabiliyorlar.

Okumadım ki, nereden bileyim :)

Aşağıya bıraktım kriterleri ben xt60 soketi 2 saniyede çıkarabilirim. Yani bence araya bir anahtar koymaya gerek yok ?

Acil bir durumda aracın gücünü kesebilmek için aracın kolay erişilebilir bir noktasına,
2 saniye geçmeden tek elle bataryanın (+) kutbu ile araç arasındaki akımı kesebilecek
devre elemanı yerleştirilmelidir. Teknik kontrol sırasında takım elemanlarından 2
saniye içerisinde gücü kesebildiklerini göstermeleri istenecektir. Göstermeyen
takımların araçlarına uçuş izni verilmeyecektir. Araç uçuş alanına geldiğinde uçuş
hakemlerinin onayı olmadan araca güç verilmesi diskalifiye sebebidir.
Kullanılacak sigorta ve akım kesicinin nitelikleri ile araca entegrasyonu Tasarım
Raporuna eklenmelidir.

Aşağıya bıraktım kriterleri ben xt60 soketi 2 saniyede çıkarabilirim. Yani bence araya bir anahtar koymaya gerek yok ?

Acil bir durumda aracın gücünü kesebilmek için aracın kolay erişilebilir bir noktasına,
2 saniye geçmeden tek elle bataryanın (+) kutbu ile araç arasındaki akımı kesebilecek
devre elemanı yerleştirilmelidir. Teknik kontrol sırasında takım elemanlarından 2
saniye içerisinde gücü kesebildiklerini göstermeleri istenecektir. Göstermeyen
takımların araçlarına uçuş izni verilmeyecektir. Araç uçuş alanına geldiğinde uçuş
hakemlerinin onayı olmadan araca güç verilmesi diskalifiye sebebidir.
Kullanılacak sigorta ve akım kesicinin nitelikleri ile araca entegrasyonu Tasarım
Raporuna eklenmelidir.

Bu da Teknofest'in İHA yarışmasına ait raporu. Yedinci sayfada şu var: '' Sistemde kullanılacak sigortanın ve devre kesicinin detayları, fotoğrafı ve özelliklerinin verilmesi beklenmektedir.''