Anakart tamiri?

Deniz Tanrıverdi

RcFanatik
İlgi Alanı
Uçak
Elimde bir adet Hitec Aurora 9X kumanda var. Bir ilan sitesi aracılığıyla makul bir fiyata aldım. Adana'da ikamet eden bir kişiden aldım.
Bu tip satışlara temkinli yaklaştığımdan bir video görüntüsü talep ettim, yetmedi aynı şehirde yaşayan fakat modelcilikle hiç ilgisi olmayan bir arkadaşımı bulup ulaştım ve telefonda pazarlık edip anlaştığım kişiyle buluşturup, canlı görüntülü görüşme yapıp bir şekilde kumandanın fonksiyonlarının bazılarını (bildiğim bir kumanda değil, ezbere basit bir kaç fonksiyonu) denettirdim. Ancak haliyle alıcı pili ve servo o anda olmadığı için bind fonksiyonunu deneyemedik. Önceki videolu mesajda alıcıların ışıkları da çalışıyordu.

Neticede ikna oldum ve arkadaşım vasıtasıyla kargo yaptırıp getirttim. Cihazlar elime geçince hemen çalıştırıp alıcıyı bind etmeye çalıştım. Ama nafile...

Uzun ve sıkıntılı araştırmalar neticesinde arızanın kumanda kaynaklı olduğunu tespit edip, bu markanın TR bayisi olan yere gittim. Epey de yardımcı oldular. İlgili kişi çok türde arıza ile karşılaştığını belirterek bu arıza ile ilk kez karşılaştığını söyledi ve neticede anakartın değişmesi gerektiğini söyledi. Fakat ellerinde yokmuş. Parçanın gelmesi de aylar sürebilirmiş, zira Hitec firması bu parçayı sağlasa da kumanda muamelesi yapıyormuş!?

Alıcılarda sıkıntı yok. Ancak iki ayrı belirti şu şekilde:

1) Alıcıların hiçbirini bind edemiyorum. Kumanda sinyali bulamıyor. Haliyle "scan" fonksiyonu da sona da ermiyor. Kumandayı kapatana kadar sonsuz bir "wait" mesajı... Muhtemelen modül kaynaklı olabilir.

2) Kullanıcıya açık olan model ve cihaz ayarlarının bir kısmı ve normalde kullanıcının erişiminde olmayan servis menüsünün tüm ayarlarını cihaz kaydedemiyor! Yani kapatıp açınca başa dönüyoruz. Bu da çok büyük bir ihtimalle anakart üzerinde bulunan toplam 3 adet eeprom ünitelerinden en az birinin bozuk olduğuna işaret ediyor.

İlgili arkadaş, daha önce ekrandaki yazıların eksik görünmesi dolayısıyla değiştirilmiş fakat diğer her fonksiyonları çalışan (çıkma) bir anakart ve ayrıca Hitec firmasının bu gibi arızaların çözümü olabileceğini belirterek servise geçmiş zamanda gönderdiği üç adet te yepyeni (sekiz bacaklı) eeprom hediye etti.

Gözlerimin daha iyi görebildiği zamanlarda bir kaç kontrol kartında yanık altı bacaklı regülatör değiştirip başarılı olduğum oldu. Ama gözlerime ve ince işçiliğime güvenemiyorum. Bu arızalar ve tamiri hakkında, yedek parça temini hakkında yardımcı olabilecek birileri çıkar mı acaba?

Anakart ve yedek eeprom'lar:
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bozuk olduğu varsayılanlar:

Anakart üzerindeki modül:

Son düzenleme:
Lehimleme tecrübem iyidir. Her türlü elemanı lehimlerim sorun değil, fakat arıza tespiti yapmak sıkıntı hele ki eeprom gibi yazılım gerektiren elemanlar beni fazlasıyla aşar.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Abi herhangi telefon tamiri yapan bir yerden yardım alabilirsiniz, azcık donanımı varsa mikroskoplu falan, 5 dakikada değiştirebilirler.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Estağfurullah , inşallah sorun o parçalardandır, ben yazarkasa teknisyeniyim , bizim kartlar gitti mi tamiri mümkün olmuyor , varsa da biz yapamıyoruz, bazı kartlar böyle oluyor , illa ki yenisi olursa öyle , bir deneyin zaten başka çare de yok gibi görünüyor , kart fiyatlaması da normal, sıfır cihazdan azcık ucuz oluyor hepsi o.....

Abi geçmiş olsun...

Bu arızalar ve tamiri hakkında, yedek parça temini hakkında yardımcı olabilecek birileri çıkar mı acaba?

Cem Çakırman tam bu işlerin adamıdır, hem elektronikçi hem de RF üzerine uzman (hem de motocu :) ). İstersen hemen yarın karşılıklı kontak alış verişinizi sağlamaya çalışırım.

• Beğen
Tepkiler: Deniz Tanrıverdi
Yok abi ,tanıdıktan almak tabii ki güzel, ama aynı durum yaşanırsa tanıdıktan olunca daha bir kırıcı ve üzücü oluyor.Ya sineye çekip susuyorsun , değmez deyip yoluna devam ediyorsun , ya da sorun çözüme kavuşsa da arada bir tatsız soğuk durum oluşuyor.
En iyisi sıfır almak , sorun çıkarsa satıcıya istediğini yazıp ,yardım talep edersin , en kötüsü para iadesi veya biraz daha bekleme süresi geçer.
Öbür türlü her zaman risk ve sıkıntı....

Yok abi ,tanıdıktan almak tabii ki güzel, ama aynı durum yaşanırsa tanıdıktan olunca daha bir kırıcı ve üzücü oluyor.Ya sineye çekip susuyorsun , değmez deyip yoluna devam ediyorsun , ya da sorun çözüme kavuşsa da arada bir tatsız soğuk durum oluşuyor.
En iyisi sıfır almak , sorun çıkarsa satıcıya istediğini yazıp ,yardım talep edersin , en kötüsü para iadesi veya biraz daha bekleme süresi geçer.
Öbür türlü her zaman risk ve sıkıntı....
Kastettiğim o değil. Tanıdığın birinin bildiğin kumandasından söz ediyorum. :)

Sadece kumanda da değil. Maalesef tüm ihtiyaçlar bazında yurtiçi ikinci el (rckolik ortamı hariç) malzeme alımından kaçınır oldum.

• Beğen
Tepkiler: Türker Akgün