[Anket]: Bölünmüş yollarda ve otoyollarda hız sınırı yeterli mi?

• Bölünmüş yollarda 110 ve otoyollarda 120 ideal

Oy: 3 12.5%
  • Bölünmüş yollarda 110 az, otoyollarda 120 ideal

Oy: 0 0.0%
  • Bölünmüş yollarda 110 ideal ve otoyollarda 120 az

Oy: 14 58.3%
  • Bölünmüş yollarda 110 ve otoyollarda 120 az

Oy: 7 29.2%

• Kullanılan toplam oy
    24

Cahit Kaş

Kıdemli Uye
İlgi Alanı
Heli
Merhaba arkadaşlar.
Tatile arabasıyla çıkan hemen herkesi ilgilendiren bir konu olduğundan görüşlerinizi merak ettim.
Benim gibi Mardinden Ayvalık, Bodrum gibi uzak yelirlere yolculuk yapanlar için sıkıntılı bir konu. Çünkü yol uzadıkça yorgunluk artıyor ki çocuk da varsa yolculuk bunaltıcı bir hal alıyor. Tabiki başkalarının ve kendimizin can güvenliğini tehlikeye atmamak lazım.
Öyle aşırı hız meraklısı da değilim ama en azından otoyolda 130 bölünmüş yolda 120 olmasını isterdim. Üzerine bi %10 da eklenince fena olmaz diye düşünüyorum.

Unutmamak lazim,

%10 sapma payi bar radar sistemlerinde,

Yani bolunmus yolda ceza siniri 110 + %10 = 121 ceza = 122

Otoyolda ceza siniri 120 + %10 = 132 = ceza = 133

Bolunmus yollar otoyollar gibi etrafi kapali degil, cogu yerde sehir ici, bu durumda 121 fazla bile, cunki herkezin arabasi son model ve herkezin arabasi en iyi en guvenli en pahali degil, yolda murat 131 de var mercedes c180 de land rover jeep de,
Bolunmus yolda yol kenarlarindan heran cikabilecek traktor, hayvan vs katmiyorum bile isin icine,
Fren mesafelerini hesaplama isine girersek fazla oldugu cikar ortaya,

Ama otoyolda en azindan 140 olmali diye dusunuyorum,

Bende az buluyorum ama bir taraftan Evrim hocamın dediği gibi düşünüyorum.

Ben de konuya şöyle dahil olayım radar cezası kesinlikle sürücüleri caydırmak ve emniyeti sağlamak için uygulanan bir ceza türü değil neden derseniz düz bir yolda giderken hiç radar cezası uygulayan gordunuzmu tam böyle virajı dönersin anlamsız bir şekilde önüne azami hız 50 tabelası gelir arkasında da bizim cengaver söğüt gölgesinde seni bekliyordur .Tamamen bütçeye para toplamak için konulmuş bir ceza türüdür ve verdiğim hiç bir kuruşu da helal etmiyorum.

Abi onlari anladimda su son zamanda artan "Gezici Radar" gercekten acı cezalar yaziyor,

Evrim SUTEL' Alıntı:
Abi onlari anladimda su son zamanda artan "Gezici Radar" gercekten acı cezalar yaziyor,
Adam gelip arkana sıkıştırıyor sen de Bastın mı gaza aynen ekrandasın.Dediğim gibi maksat sadece para toplamak.Şöyle bir soru sorayım son zamanlarda herhangi bir sıkışıklık ta veya problemde çevremizde hiç trafik polisi gören oldu mu?
Sadece önemli birisi gelecekse kavsaklarda görürsün o kadar .

Benim derdim üst sınırdan yana değil. Yani 110 veya 140 değil. Şehirler arası dümdüz yolda olmadık yerde 50 veya 60 km lik hız sınırı. Yoksa 100-120 km'lik hızlarla devamlı gidebilsen bir hayli yol alabileceksin. Zaten yolda tabela vs bakmaktan paranoyak oldum. Celalettin bey'in dediği gibi, cezalar bütçeye katkı için, o yüzden de yediğimiz cezanın ne için olduğunu anlamıyoruz. Kapıya gelen tebligat ile de sırtımıza yediğimiz bıçağın acısıyla irkiliyoruz.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Bana göre hız sınırları az. Bence çoğu kişi sınırlara uyuyorsa da ceza yememek için uyuyordur. Otoyolda 140 veya 150 ile gitmenin tehlikeli olmasından dolayı değil.
Şu radar olayında iyice abartılmış durumda. Bu yaz üç kez ceza yedim. Nelki dahası da vardır. Neymiş efendim sonır 50 iken 60 ile gitmişim.
Ya da 110 iken 140 ile gitmişim.
Tamam olabilir ama radar kontrolünün yapıldığına dair tabela yok heryerde. Bunu bilmek hakkım değil mi? ( Peki hakkım ise neden radar tespit eden cihazlar yadak)
Radara yakalandığımızda eve gelen cezayı sanırım iptal ettirebilitiyoruz. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Eve gelen vezayi iptal ettirebilmeniz icin mahkemeye dava acmaniz lazim,
Fakat radar cezasi kamera kayitli oldugu icin ve otoyolun kacinci km sinde yazildigini belirttigi icin kazanma sansiniz yok,
Dava acsaniz 2 sene surer oda ayri konu,

Bence tebligattan sonra 15 gun icerisinde odeyin 1/4 oraninda indirim alin,

Avrupa Birligi ulkelerinde radarlar bizim gibi gezici degil, hepsi neredeyse kiosk ve hepsinin yeri belli,
Radarin yerini uyari ile belirtme zorunlulugu var cunki,

Fakat biz malesef daha avrupanin medeniyet seviyesinde degiliz ve ortalikta malesef cok cesitli insan var,
Avrupaya yada gelimis ulkelerin kanunlarina gecmek icin kultur yapisi olarakta oraya ulasmamiz lazim,
Adamlar orda yaya seridine biri ayagini basmasa, seridin etrafinda bile olsa yol veriyor, biz yayayi korna yagmuruna tutuyoruz,
Hatta bazi maymunlar daha cok gaza basip korkutuyor,
Avrupada serit cizgisine basmak suc sebebi ve hemen baska bir surucu sikayet ediyor ceza yaziliyor bizde ise kendi seridinde viraja girebilen bike yok, avrupada en sol serit takintisi diye birsey yok bizim memlekette adam tem e yandan giris yapiyor direk en sol seride,

Alinacak cok yol var,

zaman zaman uzun yol yapan biri olarak fikrim yukarıda bir abinin dediği ile aynı. yani otobanlarda arttırılabilinir 130 veya 140 olabilir. ama diğerleri bence iyi. sadece bazen saçma yerler oluyor 50 tabelasını koymuşlar etrafta ne in var ne cin o zaman gıcık oluyorum.

en son geçen ay uzun yolda başıma gelenlerden sonra kesinlikle hız sınırına uyulması gerektiğine inanıyorum. (gerçi daha önceki tecrübelerime göre uyan biriyim genellikle) özellikle etrafı açık olan sehir içi gibi görünen her ne kadar bölünmüş yol olsa da yanlardan sık sık yol ayrmı yerler ciddi tehlike oluyor. eğer limitinizin üstünde iseniz tehlike barındırıyor. 1-2 saat geç gidelim sağlıklı gidelim fikrindeyim. Saygılar

Kgm nin sitesinde durma mesafe ölçümleri var,
Aslinda hangi araç tipine göre yaptilar bilemem, şahin ile mercedes bir değildir sanirim,
Ama yolda herr tip araba oldugundan fikir verir en azindan,

110 ile giderken durma mesafesi 102 metre ki bu eger tum dikkatiniz ile arac surerken ve zihniniz ve bedeniniz dinlenik ikendir, cunki zihin veya beden yorgunsa intikal mesafesi artar,

Bu baglamda TEM de 120 + %10 sapma = 132 yetersiz, 140 + %10 = 154 olsa iyi olur,
Ama bolunmus yollarda 110 + %10 = 121 yeterli hatta fazla bile cunki yandan hersey cikabilir,
Birde bizim yollarimiz duble olsada dar, iki arac temde yanyana zor geciyor,kili kilina,

Abuk subuk biranda 50 tabelasina bende karsiyim, aniden 110 dan 50 ye dusmekte kaza sebebi,

Bildiğim kadarı ile bütçe hesaplamada gelir kalemlerinde "Trafik Cezaları" diye madde olan tek ülkeyiz. Bu cezaların ne amaçla toplandığının bir göstergesi....

Şahsi görüşüm hem bölünmüş hem de otobanda hız sınırlarının bir %10 daha artırılmasından yana. Özellikle şehirler arası bölünmüş yollarda değişen hız sınırı uygulaması, insanı gerçekten çıldırdıyor... Gözümüz sürekli hız tabelası arıyor ...

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bildiğim kadarı ile bütçe hesaplamada gelir kalemlerinde "Trafik Cezaları" diye madde olan tek ülkeyiz. Bu cezaların ne amaçla toplandığının bir göstergesi....

Şahsi görüşüm hem bölünmüş hem de otobanda hız sınırlarının bir %10 daha artırılmasından yana. Özellikle şehirler arası bölünmüş yollarda değişen hız sınırı uygulaması, insanı gerçekten çıldırdıyor... Gözümüz sürekli hız tabelası arıyor ...
Aynen Mehmet yolda tabela manyağı oluyoruz hele birde 50 yazan bir tabeladan sonra bir de ters bir araba park etmişse (bu bazen vatandaş da olabiliyor) sırtından aşağı doğru ter akmaya başlıyor ulan yine radara girdik diye epey bir yolu ondan sonra gereksiz stresle atiyorsun.

Bu tatilde 4000 km yol yaptım. Ne çektiğimi bi ben bilirim bir de..

Cahit Kaş' Alıntı:
Bu tatilde 4000 km yol yaptım. Ne çektiğimi bi ben bilirim bir de..
Vay maşallah diyorum Cahit Hocam :thumbup: Desene nerede ise arabanın servis zamanı gelmiş :laugh: