[Anket]: Scale Fuselage Projesi - 600 sınıf - %100 Yerli Üretim Model Seçim Anketi

• EC 135-145

Oy: 14 37.8%
  • Bell 222-Airwolf

Oy: 15 40.5%
  • Agusta A109

Oy: 4 10.8%
  • Hughes MD500 D-E

Oy: 2 5.4%
  • Bell 206 Jet Ranger

Oy: 2 5.4%

• Kullanılan toplam oy
    37
  • Anket kapatılmış .

Hakan Ülgenalp

RcFanatik
İlgi Alanı
Heli
Evet arkadaşlar , İlker hocamızın tavsiyesi üzerine bu anketi düzenledim , kendisine bu güzel fikri için teşekkürlerimi sunarım... :saygilar:
Bu hobiye başlama sebebim , youtube de 600 sınıf bir airwolf modelinin uçuşunu seyretmemdi .O dakikadan sonra kendimi bu helikopter modelciliğinin içinde buldum .Aman aman bir modelci olamadım ,hatta modelcilikteki hedeflerimin çoğuna ulaştığım da söylenemez , ama imkanlarım doğrultusunda ulaşabildiğim kadarını da mutlaka icra ettim.Katılabildiğim tüm etkinliklere katılmaya çaba gösterdim , modelcilik yolunda ilerleyen arkadaşlara her anlamda olamasa da , en azından motivasyon olarak her zaman destek verdim.Şükürler olsun ki , sizleri tanıdığım bu aile ortamındaki arkadaşlarım , abilerim , kardeşlerim de , maddi manevi bana destek oldular.Herkese ne kadar teşekkür etsem , azdır...Şimdi hayalimin en üst çıtası olan 600 sınıf scale fuselage model uçurmama da , bir adım daha yaklaştım.Sizlerden aldığım manevi güç ve destekle de , kendime şunu soruyorum , neden biz de yapamıyoruz ? , neden yapmayalım ?...Neden duruyorsun? dedim...

Scale modelcilik aslında oldukça emek gerektiren , ve malesef bir o kadar da maddiyat gerektiren bir dal.En basitinden 600 sınıf bir modelin fuselagesi 250-550 dolar bandında ve bundan daha vahimi de , çok sıkıntılı kargo süreci...Belki gelişmiyorsa de sırf bu yüzden gelişmiyor diyebilirim , Çünkü fuselageyi almak bir dert , kırılmadan o kocaman kutunun evinize ulaşması , ve bir de mutlaka gelen vergisini de ödemek yine ayrı bir dert olduğu için , maliyet maliyet üstüne biniyor , ilk kırımda da geriye bunca emekten birşey kalmaması da ,durumu biraz daha vahimleştiriyor.Çok fazla yapan da olmadığı için , ülkemizde nadir olarak , birkaç bildiğimiz modelci abimiz ve arkadaşımız haricinde , yapılmıyor ....Ben de artık 4 yıl önce başladığım modelcilik hayatıma ,o gördüğüm videolardaki gibi bir renk katmak istediğim için , bu güne kadar gerek eğitim , gerek iş hayatında edindiğim cüzzi tecrübemle, kısıtlı olan ama elverdiği kadar imkanlarımı da kullanarak , kendi fuselagemi kendim imal etme kararı verdim.Bunu sadece kendim birşeyi yaptım , başardım demek için değil , scale modelciliğinin de biraz daha bilinmesi , yapılması,yaygınlaşmasını arzu ettiğim için yapmak istiyorum.
Bu sebeple ciddi olarak bu başlığı açtım , ve en beğenilecek modeli de tespit edip , artık bir yerinden başlamayı düşünüyorum...Bunun için de o değerli fikirlerinize mutlaka ihtiyacım var..Herkes bir şekilde istediği yorumu yapsın lütfen , olumlu ya da olumsuz , her türlü eleştiri , beğenmeme, burun kıvırma hakkına sahipsiniz arkadaşlar...Anketteki modelleri de oylamanızı rica ediyorum.Anketi 15 günle sınırladım , süreç başladıktan sonra oylamanın pek bir anlamı olmayacak zaten..Şimdi oylanmak üzere modellerin tanıtımına geçiyorum.Allah utandırmasın inşallah... :saygilar:

1- EC 135- 145
Şahsen , yapmayı ve uçurmayı en çok istediğim model.Kasası büyük , çalışma alanı geniş , güncellik olarak diğer modellere göre biraz daha modern bir tasarım diyebiliriz.Tabii ki en zor modellerden de birisi...135'de fenestron var ki , bu scale'nin hem uygulamasını, hem maliyetini zorlayan bir durum.Ec145'te de , açılı kuyruk var , kuyruk aktarmasının açısını yapmak gerekiyor,bu da hem ayar hem maliyet olarak biraz yoruyor ama ne olursa olsun , sonucu da mükemmel oluyor , buna resim ve videoları izlerseniz , siz de hak vereceksiniz..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

İşte türbin konulmadan , ortalama maliyetli ama güzel emek verilmiş bir çalışma.....

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

2- Bell 222 - Airwolf

Çocukluğumuzun dizisi , Airwolf ...Karaşimşek tarzında, aksiyon ve macera türü bir dizinin başrol helikopteri... :D Aslında Bell 222 helikopterin modifiye edilmiş hali...
Bu model de çok güzel ve yakışıklı bir tasarım.Tekerlekli model ve sadece açılıp kapanan retract'larını yapmak biraz işçilik ve sabır istiyor..

İlk izlediğim ve hayran olduğum , beni helikoptere aşık eden video........

3- Agusta A109
Yine tekerlekli bir model , Mehmet kardeşim 450 sınıf bir çalışmasını yapmıştı , güzel görünümü olan tasarımıyla , tercih edilebilecek bir model...
Kırmızı olsun 3 kuruş fazla olsun değil mi... :laugh:

Benim uçuşunu beğendiğim videolardan birisi ...

4- Hughes MD500 D-E

Scale modeller arasında uygulaması en kolay olan tasarımlardan birisi...En kolay derken yanıltmayayım , hepsinde de biraz işçilik , biraz emek ve sabır gerekiyor ama , bu modelde kuyruk açısı veya açılır kapanır tekerlekler yok en azından.Ancak , rotoru da orjinal olsun derseniz , en çok pali bu model götürür , çünkü 5 palli bir model... :saygilar:
Forumdan Levent abimizde , Yavuz abimizde ve sanırım bir de Mustafa Yıldız arkadaşımızda var....Yani forumdaki en yaygın model desek yalan olmaz , bende de 250 sınıfı var ... :)
MD500 D burun yuvarlak , MD500E burun hafif sivri olmak üzere minik bir kaç görsel farkı vardır...

5 palli güzel bir çalışma.....Aslında Levent abiden bir video koysak daha şık olurdu...Güzel bir videosundan link verirse hemen ekleyeceğim..

5- Bell 206 Jet Ranger

En eski tasarımlardan , ama efsane bir helikopter...Tasarımı zamanına göre oldukça güzel düşünülmüş , belki benim için göz aşinalığından kaynaklı , hayranlık duyduğum bir helikopter..
Yüksek rotorlu ve 2 palli , tekerleği olmayan , kuyruğu açılı olmayan , uygulaması en rahat modellerden birisidir..

450 sınıf , kim tarafından yapıldığını bilemediğim ,ama kesinlikle custom olarak el emeğiyle yapıldığına emin olduğum , harika bir çalışma...

Ankete eklediğim modelleri ; kıt kanaat bilgilerimi harmanlayarak , okuyanların az çok bilgi sahibi olmasına yetecek kadar , tamamen aflarına sığınıp ,izinsiz olarak fotoğraflarını paylaştığım yabancı modelciler sayesinde , sizlere birşeyler sunmaya çalıştım arkadaşlar...
Tabi bunların hepsi orta sınıf scaleler , süper scale , wren44'lerin ,Jatcat Pht3'lerin , Vario kasaların falan ne resimlerini ne videolarını paylaşabilirim , çünkü onlara yetişmek için biraz daha sabretmek , ve önce önümüzdeki lokmayı yutmamız gerektiğine inanıyorum...

Okuyan , yorum yapan , ankete oy veren tüm arkadaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunarım..Sağlıcakla kalın arkadaşlar....... :saygilar:

[Anket]: Scale Fuselage Projesi - 600 sınıf - %100 Yerli Üretim Model Seçim Anketi

İlk oy benden Airwolf için :RCKolik:

2. oy benden EC135 ilk resim :)

Hakan abi hangisini yaparsan yap güzel olacak gibi duruyor :)

Şimdiden kolay gelsin, el yapımı için nasıl bir yöntem düşünüyorsun? bence önce tahta gibi oyabileceğin bir malzemeden yapıp sonra plastik yada epoxy vakum torbasıyla kalıp üzerine denenebilir.

Hakan abi ben kirmizi ec135-145 isectim. Airwolfta guzel ama onu bence Celalettin abi yapsin :laugh:

4. oy benden EC-135 için... 145 olmasın ama o olacaksa airwolf olsun :)

Fenestron, scale olan modeli daha bi scale gösteriyor (tam anlatamadım ama neyse :laugh: )

Bir de tabii sen en çok bu modeli düşündüğün için. Anket güzel düşünülmüş, herkesin fikrini almak çok ince bir davranış. Ama herkesin kendi gönlünde yatan aslanın peşinden gitmesi taraftarıyım, oyum birinci fotoya %p

Hakan bence önemli olan senin ne istediğin. Yoksa hepsi birbirinden guzel. Bence anket sonucu ne olursa olsun, senin en zevk alacağın model olmalı diye düşünüyorum.

Anket tercihim ise zaten belli : Agusta A109 :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. oyda benden Airwolf'a gelsin :)

Ben baştan söyledim, Airwolf benim bilinç altıma öyle işlemiş ki, 20 yıl durdu, sonra helikopterci yaptı beni. Hatta zamanı belli olmasa da, bir gün mutlaka bir Airwolf yapıcam, en büyüğünden :)

Anket sonuçları şimdiden heyecan verici , Sümer abim bile oy vermiş... :thumbup:

Hakan, bahsetmiştim galiba eski bilgisayar hard disk arızası yapınca, ne var ne yok gitti, yani hazırda video yok malesef. :rolleyes: Ama çekeriz bir ara. %p

Benim oyum aşağıda: ;)

Gönül 135den yana abicim ama fenestron çok külfetli bir iş.
Ya 145 ya da jet Ranger.
Ama ne yaparsan yap gönlüne sinsin.
Heyecanla takipte olacağım

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bell herzaman hayranlik duydugum bir model, olmadi agusta iyi gider :RCKolik:

Abi bende Bell 222 - Airwolf' tan yana kullandım oyumu :)
Hadi hayırlısı :yuppi:

Ben EC-135'den yana oyumu kullanıyorum. :thumbup: