[Anket]: Yeni Kumanda Seçimiyle ilgili fikirleriniz

Yeni Kumanda sizce hangisi olmalı ?

• Futaba 14sg

Oy: 8 25.0%
  • Jr xg 11

Oy: 2 6.3%
  • Jr xg 14

Oy: 1 3.1%
  • Spektrum dx9

Oy: 15 46.9%
  • Diğer Secenekler (Spektrum dx8, Jr xg8 ve de Hitec 9x)

Oy: 6 18.8%

• Kullanılan toplam oy
    32

pasa06

Uye
Herkese selamlar, mevcut kumandam nedeniyle 2. modelimi de kırdıktan sonra kaliteli bir sisteme geçmem gerektiğini idrak etmiş bulunuyorum. Genel olarak uçak ile ilgileniyorum. Kendi açımdan bana uygun olduğunu düşündüğüm nispeten kaliteli telemetri özellikleri olan bir kaç model belirledim ancak seçim yapma konusunda çok sıkıntı çekiyorum, bu sebepten bana fikir verebilecek arkadaşlardan, üstadlardan aşağıda belirttiğim kumandalar hakkında yorum yapmalarını rica ediyorum.

1- Futaba 14sg ( gözümü kapatıp sipariş verecekken jr xg 11 aklımı çeldi:) )
2- Jr xg 11 ( geniş ekranı, tasarım açısından futabadan bir gömlek üstün olması beni kararsızlığa sevk etti )
3- Jr xg 14 ( jr ın son modeli olması, sticklerin aleminyum olması,14 kanal olması ve de nispeten ucuz olması)
4- Spektrum dx9 ( hakkında en az bilgiya sahip olduğum kumanda, sesli komut ve tasarımı cazip olan tarafı )

Bunların dışında spektrum dx8, jr xg8 ve de hitec 9x ikinci plandaki seçenekler olabilir.

Objektif bir konu olmadığının farkındayım, yine de fikirleriniz çok yarali olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim.

[Anket]: :) kumanda seçimi

Hitec Aurora 9...
Fiyat / performans lideri. Hiçbir eksiği de yok. Alıcıları hesaplı. Çok kaliteli ucuz klon alıcı seçeneği de var.

Ömer Bey forumumuzda kumanda seçimiyle ilgili aşağıdaki konuya bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Adaylarınızdan anladığım kadarıyla gayet iyi bir bütçe ayırabiliyorsunuz kumanda için, hepsi de RC piyasasında rüştünü kanıtlamış firmaların ürünleri.

Ben şuan Spektrum DX8 kullanıyorum ve son derece memnunum. Yeni bir kumanda alacak olsam DX9 alırdım. Bunda en büyük etken BNF (Bind and Fly) ve micro modelleri en geniş kapsamda destekleyen haberleşme protokolüyle ( DSMX & DSM2 ) çalışması olurdu. Futaba ve JR'ın DMSS protokoliyle haberleşen kumandalarında malesef micro modeller anlamında ciddi problem yaşarsınız. Bu benim kişisel beklentilerimle ilgili birşey elbette. Belkide bu sizin için önemsiz bir detay olabilir, burada sizin kumandanızdan beklentileriniz önemli daha ziyade. :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Ömer Bey forumumuzda kumanda seçimiyle ilgili aşağıdaki konuya bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Adaylarınızdan anladığım kadarıyla gayet iyi bir bütçe ayırabiliyorsunuz kumanda için, hepsi de RC piyasasında rüştünü kanıtlamış firmaların ürünleri.

Ben şuan Spektrum DX8 kullanıyorum ve son derece memnunum. Yeni bir kumanda alacak olsam DX9 alırdım. Bunda en büyük etken BNF (Bind and Fly) ve micro modelleri en geniş kapsamda destekleyen haberleşme protokolüyle ( DSMX & DSM2 ) çalışması olurdu. Futaba ve JR'ın DMSS protokoliyle haberleşen kumandalarında malesef micro modeller anlamında ciddi problem yaşarsınız. Bu benim kişisel beklentilerimle ilgili birşey elbette. Belkide bu sizin için önemsiz bir detay olabilir, burada sizin kumandanızdan beklentileriniz önemli daha ziyade. :saygilar:

Türker bey, bahsettiğiniz konuyu okudum hatta kumanda ile ilgili tüm konuları okumuş olabilirim:), sizin detayli videoları da izledim o yüzden spektrum da listeye eklendi. benim esasında 450 sınıfı bir helim de var pek ilgilenmiyorum ama ilerde güzel bir heli toplamak da istiyorum onun haricinde daha çok uçaklara ilgim var, bu bağlamda hemen futaba seçeneği ağır basıyor ama ben seçenekleri artırmak istiyorum açıkcası. Yönlendirmelere çok açık olduğum sizin gibi bilgi sahibi olanların yorumlarına önem veriyorum. Mikro modellerle çok ilgilenmiyorum spektrumun blade serisi helilerle doğrudan bind olduğunu biliyorum onun dışında DX9 un sesli komut olayı ve tasarımı çok ilgimi çekti açıkcası. Bunların dışında futaba 14sg, jr xg11 ve xg14 hakkında da bildiklerinizi esirgemezseniz sevinirim.

Valla Ömer Bey,

Sizin de belirtiğiniz gibi kumanda olayı gerçekten zor bir konu. Beklentiler, Fiyat / Performans ilişkisi gibi çok fazla değişken işin işine giriyor.

Şahsi beklentim, Türker ie aynı o yüzden size çok yardımcı olabilecek geri bildirim de bulunamıyorum ne yazık ki :embarras: Birinci tercihiniz olarak sıraladığınız kumandalar hakkında eminim ki benden çok bilgiye sahipsiniz :-\

Bakalım diğer üyelerimizden neler gelecek :rolleyes: Ben de merakla takip edeceğim bu konuyu ;)

[Anket]: Yeni Kumanda Seçiminle ilgili fikirleriniz

Bu arada oylama için ANKET ilave edilmiştir ;)

[Anket]: Yeni Kumanda Seçiminle ilgili fikirleriniz

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu arada oylama için ANKET ilave edilmiştir ;)
Mehmet bey çok teşekkür ederim. Umarım benim dışımda diğer modelcilere de faydası dokunur.

ömer çelebi' Alıntı:
...DX9 un sesli komut olayı ve tasarımı çok ilgimi çekti açıkcası. Bunların dışında futaba 14sg, jr xg11 ve xg14 hakkında da bildiklerinizi esirgemezseniz sevinirim.
Ömer Bey öncelikle size en önemli tavsiyem kağıt üzerinde bir değerlendirme yaptıktan sonra (ki tespit ettiğiniz kumandalardan bunu yaptığınızı anlıyabiliyorum) mümkünse bu kumandaları elinize aldığınızda size ne hissettireceğini değerlendirmeniz olur. Demek istediğim kumandanın ergonomisi. Elinize nasıl oturuyor, nasıl hissettiriyor, sticklerin ve switchlerin kullanımında rahat mısınız, bu bence birçok teknik özellikten de daha önemli. Bazı kullanıcılar el yapısı itibariyle olsa gerek bazı markalardan çok daha mutlu olabiliyor.

Telemetri konusuna bir ilginiz var ve bu özelliklere önem veriyorsanız. Spektrum ve Hitec kumandalar bu alanda Futaba ve JR'a göre daha uzun zamandır uğraş veriyorlar gördüğüm kadarıyla.

Düşündüğünüz kumandalarla ilgili özet olarak şahsi fikirlerimi paylaşmam gerekirse :

Spektrum DX9 :
- Sesli uyarı özelliği ilave edilmiş kullanışlı olabilir diye düşünüyorum ama tek başına tercih etmem için etken olmazdı sanki.
- Wireless training port var. Bu özellik gayet güzel bence. DX9'unuzu herhangi bir spektrum kumanda ile bind edip kablosuz olarak Eğitmen - Öğrenci özelliğini kullanabiliyorsunuz. Şahsi fikrim önemli bir ilerleme.
- 7 noktalı curve tanımlanabiliyor buda üst düzey kumandalarda bulunan bir özellik. Daha hassas Pitch Curve, Throttle Curve ayarlama imkanı sunuyor.
- Telemetri özellikleri son derece gelişmiş ve Spektrum'un telemetri aksesuarları nispeten makul fiyatlarda

Futaba 14SG :
- Yeni dokunmatik navigasyon tuşunu ve menülerini pek sevmedim. Belki ben alışamadığım için olabilir.
- Telemetri sensörleri pahalı ve Futaba telemetry konusunda yeni yeni girişimde bulunuyor.

JR 11XG ve 14XG :
- JR Spektrumla ortak haberleşme protokolü kullanma konusunda yollarını ayırdıktan sonra telemetry desteği de veren yeni protokolü (DMSS) ile çalışıyorlar. Diğerlerine göre oldukça yeni bir protokol. Bir çok modelci halen JR'ın DSMX / 2 protokolünde çalışan 9 kanallı modelini tercih ediyor. Sebebi muhtemelen elde bulunan bu protokoldeki receiver'lardan kaynaklanıyor olsa gerek diye düşünüyorum. DMSS receiver'lar biraz pahalı.
- Telemetri sensörleri pahalı.

Bildiklerim özetle bu kadar. :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Ömer Bey öncelikle size en önemli tavsiyem kağıt üzerinde bir değerlendirme yaptıktan sonra (ki tespit ettiğiniz kumandalardan bunu yaptığınızı anlıyabiliyorum) mümkünse bu kumandaları elinize aldığınızda size ne hissettireceğini değerlendirmeniz olur. Demek istediğim kumandanın ergonomisi. Elinize nasıl oturuyor, nasıl hissettiriyor, sticklerin ve switchlerin kullanımında rahat mısınız, bu bence birçok teknik özellikten de daha önemli. Bazı kullanıcılar el yapısı itibariyle olsa gerek bazı markalardan çok daha mutlu olabiliyor.
.......................
Bildiklerim özetle bu kadar. :saygilar:
ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim. Esasında kafa karışıklığımın nedeni tam da açıklamanızda belirttiğiniz sebepten kaynaklanıyor. bahsettiğim kumandalardan sadece futaba 14sg ile tanışıklığımız var; ergonomik değil ekranı 10cg den kötü bu sebepten dolayı farklı kumandaları araştırmaya karar verdim. gx9 u daha dataylı inceleyeceğim sanırım.

Ömer Çelebi' Alıntı:
ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim. Esasında kafa karışıklığımın nedeni tam da açıklamanızda belirttiğiniz sebepten kaynaklanıyor. bahsettiğim kumandalardan sadece futaba 14sg ile tanışıklığımız var; ergonomik değil ekranı 10cg den kötü bu sebepten dolayı farklı kumandaları araştırmaya karar verdim. gx9 u daha dataylı inceleyeceğim sanırım.
Futaba 10 CG'yi bende kullandım, gerçekten çok başarılı bir kumandaydı. %p
Ama bana göre Futaba'nın yeni nesil FG - SG serileri aynı başarıyı devam ettiremedi, bence tabi.
Özellikle alışması zor menüleri ve kullanışsız navi tuş takımı 10 CG'den sonra tam bir hayal kırıklığı oldu benim için. ???

Bu işler ciddi derecede alışkanlık meselesi. Örneğin 5 yıldan fazladır Futaba 9C kullanıyorum ve istediğiniz herhangi bir ayarı ya da miksi neredeyse gözü kapalı yapabilirim. Hitec Aurora'nın kullanımı Futaba'dan sonra daha da kolay geldi. Ama sahada JR kumandası olan arkadaşlar yardım istediğinde çok zorlanıyorum.

graupner mc32
kumandanın rollys royce si

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bu işler ciddi derecede alışkanlık meselesi. Örneğin 5 yıldan fazladır Futaba 9C kullanıyorum ve istediğiniz herhangi bir ayarı ya da miksi neredeyse gözü kapalı yapabilirim. Hitec Aurora'nın kullanımı Futaba'dan sonra daha da kolay geldi. Ama sahada JR kumandası olan arkadaşlar yardım istediğinde çok zorlanıyorum.
Alışkanlık meselesi tespitine tamamen katılıyorum Sümer abi. :saygilar:

Birebir çok kısa inceleme şansım olabildi fakat Hitec'in yazılımının çok başarılı olduğu kulanıcılarından gelen yorumlarla net bir şekilde görülüyor. Sümer abi de aynı şeyi söylediğine göre bu konuda pek tereddüt kalmıyor. %p Zaten Aurora 9 bence Hitec'in fark yaratan bir kumandası oldu. Özellikle de telemetry özelliği, dokunmatik ekranı ve sunduğu diğer tüm özellikleri için belirlediği fiyat ile piyasayı salladı bence. Ayrıca Türkiye'de tüm eksesuarları dahil Amerika satış fiyatı ile temin edilebiliyor olması da gerçekten çok önemli bir artıdır.

Spektrum DX8 ile Auroro 9 arasında çok gidip gelmiştim zamanında. :laugh:

Türker Akgün' Alıntı:
Alışkanlık meselesi tespitine tamamen katılıyorum Sümer abi. :saygilar:

Birebir çok kısa inceleme şansım olabildi fakat Hitec'in yazılımının çok başarılı olduğu kulanıcılarından gelen yorumlarla net bir şekilde görülüyor. Sümer abi de aynı şeyi söylediğine göre bu konuda pek tereddüt kalmıyor. %p Zaten Aurora 9 bence Hitec'in fark yaratan bir kumandası oldu. Özellikle de telemetry özelliği, dokunmatik ekranı ve sunduğu diğer tüm özellikleri için belirlediği fiyat ile piyasayı salladı bence. Ayrıca Türkiye'de tüm eksesuarları dahil Amerika satış fiyatı ile temin edilebiliyor olması da gerçekten çok önemli bir artıdır.

Spektrum DX8 ile Auroro 9 arasında çok gidip gelmiştim zamanında. :laugh:

Türker Bey, Hitec'in tüm bu olumlu özelliklerine karşın birçok olumsuz özelliği de var. Her ne kadar kullanımı kolaylaştırsa ve "intuitive" olma imkanı sağlasa da dokunmatik ekran bana güven vermiyor. Özellikle uzun süre kullanımda yağ ve toz ne yapacak göreceğiz.
İkincisi kumandanın genel işçiliği. Geçenlerde ne oldu bilmiyorum, üstteki iki switch kırıldı. Değiştirmek için kumandayı açtığımda öyle aman aman yüksek bir üretim teknolojisi izlenimi vermedi. Daha çok atölye işi elde montaj gibi göründü. Tam ifade edemiyorum ama bilirsiniz işte. İlk bakışta bıraktığı bir izlenim vardır.
Bir sorun da modüllü oluşu. Modüllü olunca 2.4 GHz sinyali arkadan ve dışarıdan bir kablo ile antene ulaşıyor. Bu da bir risk faktörü ve ergonomiyi bozan bir özellik. Günümüzde modüllü olmanın bir artısı kalmadı bence. Bu sorunu yeni versiyonda çözmüşler. Bir de forumların ana konularından biri olan gecikme konusu. Birkaç milisaniyelik bir gecikmeden söz ediliyor. Kimileri için bu bir felaket. :) Yeni Aurora'da bu sorun da giderilmiş ve çözünürlük de artırılmış.
Kötü bir tarafı tasarımı. Yanlarda ele iyi oturması ve kaymaması için lastik yüzeyler var. Ama kumandayı açmak zorunda kalırsanız bunları yerlerine tekrar oturtmak güç. Sıcak silikon desteği ile başarabiliyorsunuz. Yani onarım ve bakım ergonomisi de çok iyi olmamış. Yine de o fiyata bu özellikler düşünüldüğünde fiyat performans lideri demek hatalı değil.