APM 2.8 f450 quad topladım

İlgi Alanı
Multikopter
En başta herkese iyi günler. Benim şöyle bir sorunum var apm 2.8 uçuş kontrolcüsü kitini aldım f450 gövdeye montajını yaptım yap accel,compas,radio ve kalibrasyonlarını yaptım.
Herşey hazır önce quadı stabilize modda denedim gayet güzel uçuyor fakat alt hold,loiter,pos hold modunda quad kendi etrafında dönüyor sağ sola gidiyor bi türlü stabil bir uçuş yapamadım bi hevesle başlamıştım artık git gide hevesimde kalmıyor. Yardım ederseniz çok sevinirim saygılar.

Kontrol Kartınız
APM 2,8
Model Sınıfı
F450
Motor, Pervane ve ESC
A2212 1400KV 30A ESC 1045 PERVANE
Kumanda Alıcı ve Verici
FLYSKY FS-İ6X 10 KANAL ALICI
Extra Ekipman
M8N GPS TELEMETRİ POWER MODÜL
GPS'in içindeki COMPASS (pusula) modulu sistemden parazit aldıgı ıcın bu hareketlerı yapar. GPS olabıldıgınce yukarı, uzağa koymanız lazım. ARdupilot programında da Compass'ın ne kadar etkilendiğini görebilirsiniz. APM2.8 değil, hatta PİXHAWK CUBE bile olsa, compass etkilenmesi aynı sonucları yaratır

GPS'in içindeki COMPASS (pusula) modulu sistemden parazit aldıgı ıcın bu hareketlerı yapar. GPS olabıldıgınce yukarı, uzağa koymanız lazım. ARdupilot programında da Compass'ın ne kadar etkilendiğini görebilirsiniz. APM2.8 değil, hatta PİXHAWK CUBE bile olsa, compass etkilenmesi aynı sonucları yaratır
Ne kadar parazit aldığını nereden görebilirim gps pusula bağlantıları ve yüksekliği bu şekilde.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

mission planner'da sol tarafta gps fix yazan yerin solunda EKF diye bir yer var. oraya tıklayınca EKF diye bir yer açılacak. Telemetry ile bağlı isen, arm yapıp gaz verdıgınde compass yazan yer 500 geçmemeli. Eğer geciyorsa aşağıda yolladığım linki tıklayıp Motor compass calibrasyonu yapman lazım.

mission planner'da sol tarafta gps fix yazan yerin solunda EKF diye bir yer var. oraya tıklayınca EKF diye bir yer açılacak. Telemetry ile bağlı isen, arm yapıp gaz verdıgınde compass yazan yer 500 geçmemeli. Eğer geciyorsa aşağıda yolladığım linki tıklayıp Motor compass calibrasyonu yapman lazım.

anladığım kadarı ile EKF olan yere bastım armed yapıp gaz verdiğimde hiç bir değişiklik olmadı sorun anlamadım.

COMPASS calısıyor mu. belkide compass aktıf degıl

Hocam şimdi ben Apm kartımın üzerindeki pusulayı çalıştıramadım gps içindeki pusula düzgün çalışmıyordu apm içinde fotoğraftaki noktaları lehimledim ama bi düzelme olmadı hala. Apm üzerinde compass calibration yaptığım zaman hiç bir hareket yok gps teki pusulayı taktığım zaman kalibrasyonu yapıyorum.

APM deki pusulayı kesınlıkle kullanma, o kadar manyetık içinde duzgun çalışmaz. GPS deki pusulayı aktıf ettıysen, dondure dondure kalıbrasyon yapabılıyormusun. Yapabılıyorsan sonuna kadar gıdıp okeyi alıyormusun

GPS deki pusulayı takarak tüm noktaları döndürerek okey alıyorum onda bir sorun yok stabilize modda güzel denilecek seviyede uçuş yapıyorum ama GPS dereye girdiği modlarda sıkıntı oluyor.

GPS deki pusulayı takarak tüm noktaları döndürerek okey alıyorum onda bir sorun yok stabilize modda güzel denilecek seviyede uçuş yapıyorum ama GPS dereye girdiği modlarda sıkıntı oluyor.
Gps lı modlara geçmeden önce gps in 3d fix durumuna geldiğinden emin oluyormusunuz

GPS'si devreye aldıgında compass da devreye gırıyor. Onun dışındaki modlarda compass devre dışı. ben hala pusuladan şupheleniyorum. EKF'de bu kadar sıfır çıkması imkansız. Uçuş videosunu cekebılırmısın. belki başka bişey görürüz.

• Beğen
Tepkiler: İbrahim Özdemir
Telefondaki uygulamadaki görüntü bu şekilde 12 uyduya bağlandı galiba 3D olarakta bağlandı ufak bir uçuş videosu umarım sorunu anlayabilirsiniz

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

CANBUS olmadığı için GPS ve GPS'i pusulası aydırı büyük ihtimalle. GPS pusulasını I2C ile mi bağladın?

Ayrıca uçuşlarından LOG kaydı paylaşabilir misin? GPS ve Compass kaynaklı uçuş hataları en iyi uçuş log kayıtlarından anlaşılır. Yerdeyken bariz bir hata olmadıkça, bu sensörlerde oluşan sapmaları tespit etmek zordur.

Kartın içindeki en son log dosyasını aldım umarım doğru olandır.
Birde önce gps altındaki pusulaya taktım sonra acaba bir hatamı oluyor diye I2C ye bağladım bir şey değişmedi.
log dosyası
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol