apm ardupilot - taranis x9d arm problemi

Sercan.harbeli

Yeni Uye
İlgi Alanı
Uçak
Arkadaşlar merhabalar malzemelerim geldi toparliyorum motorlar monte edildi escler dağıtım kartı hepsi monte edildi escler kalibre edildi apmye quad yazılımı atıldı kumanda da kanali yazarken 1. Kanala roll 2. Kanala pitch 3. Kanala thortle ve 4 e yaw atandı cihaza güç veriyorum tüm escler hazır konuma geliyor fakat ne yaptimsa arm edemedim bi turlu motora güç veremedim nerede neyi yanlış yapıyorum :(

apm ardupilot - taranmış x9d arm problemi

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu şekilde arm ediliyor diye biliyorum. Ayrıca mission planner da radio calibration da yaptım hic bi sknti yok kanalların hepsi doğru yerde ve çalışıyor.

Apm yi bilgisayara bağlayıp quada pervaneler takılı değilken enerji ver. O şekilde arm yapmaya çalış sana sol üst kısımda quadın durumunu gösteren ekranda neden arm yapmadığını yazacak ve sesli uyarı verecek.

Normalde aşşağıdaki kontrolleri yapmadan güvenlik amaçlı apm kendini başlatmaz. Bunların temellerini uçuş öncesi kumandadan yapmanız gerekiyor. Kablosuz modul alıp uçarken android cihaz ya da bilgisayardan yapılabilecekleri de denemenizi öneririm.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ek olarak burdan kendine göre özelleştirme yapabilirsin;

Disable yapmanı asla önermem.

Harun abi çok teşekkür ederim kalibrasyonları yaptıktan sonra arm edebildim :) Fakat şu anki sıkıntı da arm eder etmez yavaş bi şekilde de olsa motorlar direk dönmeye başlıyor kumandadan arttırdıkça artıyor ama thorttleı en aşağı çekmeme rağmen durmuyor

Sercan harbeli' Alıntı:
Harun abi çok teşekkür ederim kalibrasyonları yaptıktan sonra arm edebildim :) Fakat şu anki sıkıntı da arm eder etmez yavaş bi şekilde de olsa motorlar direk dönmeye başlıyor kumandadan arttırdıkça artıyor ama thorttleı en aşağı çekmeme rağmen durmuyor

Sercan bey ne abisi :)

Arm olduktan sonra motorları durdurmak için de MOT_SPİN_ARMED değerini 0 yapmanız yeterli.

Arm olup olmadığını anlamak için ben led kullandığım için 0 yapmıştım. Aslında armken motorların çalışması iyi birşey. Düşünsenize iniş yaptınız disarm etmeyi unuttunuz ve modelin yanına gidiyorsunuz, elinize aldınız ve yanlışlıkla gaz verdiniz bu çok tehlikeli bir durum ben 1 kere bu şekilde kolumu kestim pervane plastik olsa da hasarı büyük olabiliyor. Modeli uçuş alanına bıraktıktan sonra arm edelim. Pervane kırılır diye 0 yapıyorsanız bırakın kırılsın. Benim esclerim motora yük bindiğinde gücü kesiyordu yani kaza anında dönmeye çalışmıyordu eğer sizinki de öyleyle pervane kırımından da kurtulursunuz :) Önce güvenlik.

Harun Küçükler' Alıntı:
Sercan bey ne abisi :)

Arm olduktan sonra motorları durdurmak için de MOT_SPİN_ARMED değerini 0 yapmanız yeterli.

Arm olup olmadığını anlamak için ben led kullandığım için 0 yapmıştım. Aslında armken motorların çalışması iyi birşey. Düşünsenize iniş yaptınız disarm etmeyi unuttunuz ve modelin yanına gidiyorsunuz, elinize aldınız ve yanlışlıkla gaz verdiniz bu çok tehlikeli bir durum ben 1 kere bu şekilde kolumu kestim pervane plastik olsa da hasarı büyük olabiliyor. Modeli uçuş alanına bıraktıktan sonra arm edelim. Pervane kırılır diye 0 yapıyorsanız bırakın kırılsın. Benim esclerim motora yük bindiğinde gücü kesiyordu yani kaza anında dönmeye çalışmıyordu eğer sizinki de öyleyle pervane kırımından da kurtulursunuz :) Önce güvenlik.

Bu kadar bilgi birikimi ve tecrübe olunca bi de forumdaki yaş ortalaması yüksek olunca bi an yaşa bakmak aklıma gelmedi ama hem bilgi birikiminle hem de hitabet tarzınla hiç 16 yaşında gibi değilsin. Teşekkür ederim :) daha senden çok yardım alacağız gibi duruyor :)

Sercan harbeli' Alıntı:
Bu kadar bilgi birikimi ve tecrübe olunca bi de forumdaki yaş ortalaması yüksek olunca bi an yaşa bakmak aklıma gelmedi ama hem bilgi birikiminle hem de hitabet tarzınla hiç 16 yaşında gibi değilsin. Teşekkür ederim :) daha senden çok yardım alacağız gibi duruyor :)
Harun kardesimiz forumumuzun en genc ama en olgun uyelerinden birisidir %p Aynen devam kardesim :thumbup:

Ayrıca rotorlar ile ilgili tavsiyen de mantıkli geldi ellemicem hic ole kalsın %p

Sercan harbeli' Alıntı:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Harun kardesimiz forumumuzun en genc ama en olgun uyelerinden birisidir %p Aynen devam kardesim :thumbup:

Teşekkürler, Onur duydum...