APM ile servo kontrolü nasıl yapılır?

sefa_bkr

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Merhabalar.
Topladığım quadda kumandadan bir kanal ile quad üzerindeki servoyu önceden ayarlanmış açılarda kontrol etmek istiyorum. Örneğin kumandadan bir switch e bastığım zaman 100 derece kapattığım zaman 35 derece servonun kontrolü gibi.

Yukarıda arducopterin konu ile ilgili sayfasını inceledim. Fakat orada anlatılan otonom uçuşta görev olarak atama sanırım. Bir diğer anlatılan ise kamera deklanşörü olarak ayarlama. Sanırım bu benim aradığım şey ama bir türlü beceremedim. Forumda da konu ile ilgili yazı göremedim. Var ise kusuruma bakmayınız.
Konu hakkında bilgisi olan var ise yardımcı olursa çok sevinirim.
Saygılar.... :saygilar:

Selam Sefa,

Sadece kumanda üzerinden tetikleyeceksen, direkt olarak servoyu kumanda alıcısının uygun bir çıkışına bağlayabilirsin. Ben genelde o şekilde kullanıyorum. Yalnız servo büyükse ilave bir güç kaynağına ihtiyaç duyabilirsin.

Ben aşağıdaki gibi basit bir düzenek kullanmıştım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ercan bey cevabınız için teşekkür ederim. O şekilde kullanılabildiğini biliyorum fakat ben servonun açısının öncededen ayarlanmış açılarda çalışmasını istiyorum.
Hatta tam olarak anlatmam gerekirse sistemde iki adet servo var. Ben kumandadan komutu verdiğimde servolardan önce biri atıyorum 3 saniye sonra diğeri önceden ayarladığım dereceye gidecek. Keza kumandadan kapatıncada ters şekilde önce 2. Servo sonra birinci servo home pozisyonuna gidecek. Bu iş için sanırım terminalden birşeyler yazmam gerekecek. Apm den yapabilirsem çok güzel olur. Aksi taktirde servo kontrolü için bir kart tasarlayıp alıcıdan gelen pwm değerine göre bu işlemi yaptırmam gerek.
Araştırmalarım sürüyor. Sonuca ulaşırsam burada bir konu açmayı düşünüyorum.
Saygılar....

İhtiyacınızı doğru anlamamış olabilirim? Ama bu söylediğinizi de zaten kumandanın end point ayarlarından yapabilir olmalısınız?

Ercan ÇINAR' Alıntı:
İhtiyacınızı doğru anlamamış olabilirim? Ama bu söylediğinizi de zaten kumandanın end point ayarlarından yapabilir olmalısınız?

Özür dilerim cevabınızı görmeden mesajımı yeniden düzenlemiştim. Tekrar okursanız konuyu anlayacağınızı düşünüyorum. Teşekkür ederim.

Konu hakkında bilgisi olan yok mudur?