APM SİSTEM OTONOM UÇUŞ

Cemil ZEYVELİ

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
APM DRONE OTONOM KOMUT

Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Kontrol Kartınız
APM 2.6
Model Sınıfı
F450
Motor, Pervane ve ESC
EMAX 980KV , 9*4.5 PERVANE, 30A ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
TURNIGY TGY-I6
Extra Ekipman
Ublox 7M GPS
Son düzenleme:
Dronehavasahası YouTube kanalını inceleyebilirsin

APM DRONE OTONOM KOMUT

Merhabalar. APM. 2.6 ile yapmış olduğum bi quad var elimde.Bu quadı kendim otonom komutlar vererek başarıyla uçurabiliyorum. Lakin yapmak istediğim bi görev var elimde, bu quada havada iken direkt otonom modda devreye girmesi ve sabit hızla 100 metreye inip 100 metrede 10 saniye bekleyip tekrardan yavaş bir şekilde inmesi gerekiyor. Ve bunu yaparken kumanda ile değil de bilgisayardan telemetri ile sistemi çalıştırabilmem gerekiyor. Bu konu hakkında bilgisi olan, kaynak sunabilecek biri varsa yardımcı olabilirse çok mutlu olurum.
Tam olarak amacınız nedir o boyuttaki bir drone 100m de görülemeyecek bir nokta gibi olacaktır . Ki siz daha yüksekte olmasını planlıyorsunuz. Bana pek mantıklı değerler gibi gelmedi dronun boyutuda pek büyük değil.

Otonom planlama kısmında drona önce 100 metreye gelmesi için bir nokta belirleyip yüksekliği 100 olarak belirtin daha sonra araya bir 10sn delay ekleyip land noktası işaretleyin

Kendi quadımı o siteden izleye izleye topladım ama şuanki yapmak istediğimi karşılayacak bilgi bulamadım..
Quadı yaptım ve uçurabiliyorum, sadece otonom bir yere gidip beklemesini istiyorum yazmışsınız, o kanalda bunla alakalı tüm bilgiler var

Teknofest kategorisinde model uydu takımındayım. Uydumuz roket ile fırlatılıp 500 metrede bırakılacak aktif iniş sistemi olması lazım. Söylediğim değerler benim belirlediğim değerler değil. Bide takıldığım nokta otonom waypoint verme değil onu yapabiliyorum ama benim sistemim havada devreye girdiğinde direkt otonom komuta girmesi lazım kendimiz yönlendiremeyeceğiz.
Missonplannerda uçuş modu atama kısmındaki modların hepsini auto ayarla bu sayede açıldığında direkmen auto modda açılır ama büyük ihtimal hata verir çünkü gps in açılıp yeterli uydu bulması 1-2dk sürebilir

Son düzenleme:
Aklıma gelmişken karşılaşabileceğiniz bir iki sorunu ve aklıma gelen çözüm daha yazayım. Missonplanner da şöyle bir sıkıntı var yükseklik ölçme kısmında ilk nerede güç verilirse orayı sıfır kabul ediyor. Mesela siz dronu 100m çıkardınız ve orada güç verdiniz. Yüksekliğini 0 olarak kabul eder ve ona göre hareket etmeye başlar.
Benim tavsiyem dronun kanallarını bir arduino vb kodlanabilir pwm çıkış olan bir karta bağlayın. Drona fırlatmadan önce güç verin ki yerdeki yüksekliğini 0 kabul edip ona göre yükseklik hesaplasın hemde gps uydu bulmaya başlasın . Daha sonra dron roketten ayrıldığı zaman arduino drona sanki kumanda gaz kolunu sağ alta çekiyormuş gibi pwm sinyali yollasın yani drona arm etme komutu versin. Dron arm olduktan sonra auto modda açıldığı için sizin içine atadığınız görev planlamasını yapmaya başlar.
Diye bir fikir yürüttüm ama pratikte ne olur bilemem bunu test ederek denemeniz lazım.

Auto modda iken armed olmuyor ardupilot sitesinde bunu belirtmişler armed olmaz diye. Acaba ben parametrelerle oynayarak bu durumu değiştirebilir miyim?
O zaman dronu stabilize veya alt hold modunda açılacak şekilde ayarla arm olduktan sonra arduino ile mod değiştirme kanalına bağlantı kurarak auto moda geçirebilirsin

APM DRONE OTONOM KOMUT

Merhabalar. APM. 2.6 ile yapmış olduğum bi quad var elimde.Bu quadı kendim otonom komutlar vererek başarıyla uçurabiliyorum. Lakin yapmak istediğim bi görev var elimde, bu quada havada iken direkt otonom modda devreye girmesi ve sabit hızla 100 metreye inip 100 metrede 10 saniye bekleyip tekrardan yavaş bir şekilde inmesi gerekiyor. Ve bunu yaparken kumanda ile değil de bilgisayardan telemetri ile sistemi çalıştırabilmem gerekiyor. Bu konu hakkında bilgisi olan, kaynak sunabilecek biri varsa yardımcı olabilirse çok mutlu olurum.
O zaman dronu stabilize veya alt hold modunda açılacak şekilde ayarla arm olduktan sonra arduino ile mod değiştirme kanalına bağlantı kurarak auto moda geçirebilirsin
Cemil kardeşim bu konuyla ilgili öncelikle şöyle bir durumdan bahsetmemiz mevzuya bakışımız için daha uygun olur kanaatindeyim. Bu hazır uçuş kartlarıyla çok uğraştım, Teknofest kapsamında veya dışında. Zaman zaman senin de belirttiğin gibi özel görevler icra etmek gerekebiliyor ancak bu kartlar doğrudan bu özel görevler için yapılmadığından bazen sistemi göreve göre uygun hale getirmek zor olabiliyor. Benim tavsiyem öncelikle yerde bazı testler yaparak teorikte düşündüğümüz çözümün işe yarayıp yaramadığını görerek ilerlemen olur. Berk Eksin'in belirttiği çözüm bu durum için gayet kullanışlı olacaktır. Ancak dediğim gibi yerde bunları deneyip sistemin nasıl tepki verdiğini test etmen güzel olur. Tabi ki pervaneleri çıkarmayı unutma :) . Belki tedbir noktasında aşırıya kaçtığımı düşünebilirsiniz ama bu gözler çok şeylere şahit oldu. Atölye de uçağın oto moda geçerek uçmaya çalışması, parametre girerken yapılan bir virgül hatasından kaynaklı uçağın 90 derece ile tırmanmaya çalışması gibi gibi :).
Diğer iki önerim şu şekilde :
1- Hali hazırda uydu modelinde kullanılacak bir kontrolcü ile bu söylediklerimiz yapılabilir. O yüzden ek bir kontrolcü kullanmaya gerek yok.
2- Eğer uydu üzerinde çalışan Linux tabanlı bir kart bilgisayar bulunuyorsa Python kullanılarak birkaç satırda ihtiyacınız olan komutlar verilebilir.

Hocam bununla ilgili örnek bi video veya kaynak var mı tam böyle bir sisteme ihtiyacım var.
Örnek derken nasıl birşey. Eğer arduino yu soruyorsanız" arduino pwm output" diye arayabilirsiniz. Apm tarafında ise kanal değiştirme için varsayilan bir kanala vardı 5. Veya 6 kanal olması lazım arduinoyuda oraya bağlıcaksınız

Quad ile model uydunun, model uydu ile APM'in ne tür bir bağlantısı var anlamadım.
Hocam bende ilk öyle dedim ama mantık yürütünce çıkıyor. Başta bu uydular uzayda olmadıkları için uçmaları lazım. Bunun içinde kontrol kartına ihtiyaç var. Zaten kontrol kartı ve otonomluk deyince akla direkt ardupilot geliyor.Diğerleri varda otonomlukta ardupilot ilk tercih -Bunun dışında kendisi kontrol kartı kodlayan vardır-. Quad sistemini biraz modifiye edip uyduda kullanıyorlar anladığım kadarıyla.Ayrıca bunun quad olması şart değil fakat quad en çok tercih edilen ve üretilebilir olduğu için seçilmiş sanırsam. Yanlış anladıysam doğrusunu bekliyorum.

Hocam bende ilk öyle dedim ama mantık yürütünce çıkıyor. Başta bu uydular uzayda olmadıkları için uçmaları lazım. Bunun içinde kontrol kartına ihtiyaç var. Zaten kontrol kartı ve otonomluk deyince akla direkt ardupilot geliyor.Diğerleri varda otonomlukta ardupilot ilk tercih -Bunun dışında kendisi kontrol kartı kodlayan vardır-. Quad sistemini biraz modifiye edip uyduda kullanıyorlar anladığım kadarıyla.Ayrıca bunun quad olması şart değil fakat quad en çok tercih edilen ve üretilebilir olduğu için seçilmiş sanırsam. Yanlış anladıysam doğrusunu bekliyorum.

Bu yaklaşım, genel olarak bakınca doğru. Ancak model uydu özelinde doğru değil. Ben hem Sabit Kanat İHA yarışmasına, hem de Model Uydu yarışmasına katıldım. Bu nedenle Pixhawk, ArduPilot ve APM'e hakimim. Bunun yanında Model Uydu'da ne istendiğini de biliyorum.

Öncelikle model uydunun uçması gerekmiyoır, bu çok yanlış. Kapsülden bırakıldıktan sonra kontrollü bir şekilde düşmesi gerekiyor. Eğer ek görevi yapmak istersen de, belirli bir aralıkta sabit kalması lazım. Ancak uçuş yok.

Bu sistemi basit ve mekanik çözümler geliştirerek hayata geçirmeniz gerek. Model uyduya, quadcopter mantığı eklemek çok yanlış bir hareket olabilir. Çünkü birçok şeyi ince ince düşünmeniz gerekir. Mesela model uyduda Li-po kullanmak yasak, Li-Ion kullanacaksın. Bu da en baştan seçebileceğin motorları kısıtlıyor. Sonrasında model uydunun belirli bir kütleyi ve hacmi geçmemesi lazım...

Kendi fikirlerinizi üretmeniz çok güzel. Ancak bu yarışma hatrı sayılır bir süredir yapılıyor, ki CanSat'ın bire bir de kopyası zaten. Kendi kafanızda bir konsept oluşturmadan önce, önceden katılan ve dereceye giren takımlar nasıl yaklaşımlar izlemişler, bunlara bakın. Size fazlasıyla yol gösterecektir. Bu yarışmada senelerden beri oturmuş temeller var, CanSat'ın da etkisiyle. Bunun dışına çıkmayın.

Pixhawk, ArduPilot... Bunlar tam teşekküllü ve ciddi sistemlerdir. Gerçek bir sabit kanat İHA'da ya da döner kanat bir İHA'da kullanılabilir. Ancak model uydu gibi basit ama efektif olması gereken bir sistem bu donanımları kullanmak, size faydadan çok zarar sağlar ve işinizi zorlaştırabilir.

Başarılar diliyorum.

Model uydunun bu sene ki şartnamesi güncellendi artık lipo pil kullanımına izin veriliyor. Ayrıca irtifa sabitleme görevi için koaksiyel sistemle gidersek bunun bizim için dezavantajları mevcut. O yüzden aktif iniş sistemini quad şeklinde tasarladık(tercih meselesi). CANSAT yarışmasına da katıldık yani öyle literatür araştırması yapmadan yola çıkmıyoruz.
Herkese ilgisi için çok teşekkür ederim nasıl hangi yoldan ilerleyeceğimi çözdüm güzel gelişmeler olursa burdan memnuniyetle paylaşırım.
Herkese iyi günler dilerim.

Güzel, yarışmada artık Li-Po pillere de izin verilmesine ve literatür araştırması yapmadan yola çıkmamanıza sevindim.

Başarılar o halde. :)

Son düzenleme: