Apm Tarot 650 İlk Uçuş Sorunu

Rıdvan özkan

Yeni Uye
İlgi Alanı
Multikopter
Arkadaşlar kurulumunu tamamladığım apm ile beslenen droneum ilk uçuşunda geri geri kendi kendine gitmeye başladı. Bende indirmek zorunda kaldım. Cihaz stabilize moddaydı.
Söz konusu video linki
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Kontrol Kartınız
Arducopter apm
Model Sınıfı
Tarot 650
Motor, Pervane ve ESC
T motor u5 400kv, 17 inç pervane, t motor 40a esc
Kumanda Alıcı ve Verici
Flysky i6
Extra Ekipman
GPS,
Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar kurulumunu tamamladığım apm ile beslenen droneum ilk uçuşunda geri geri kendi kendine gitmeye başladı. Bende indirmek zorunda kaldım. Cihaz stabilize moddaydı.
Söz konusu video linki
Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ben izlediğim kadarıyla cihazda bir sorun görmedim. Basit trim ayarı belki olabilir ancak o kadar sürüklenme en hafif rüzgarda dahi olur. Onu kumandadan kontrol ederek düzenleyebilirsiniz gibi geldi bana. Eğer ilk multikopteriniz ise pilotaj açısından öncelikle simülasyon uçuşu yapmanızı tavsiye ederim. Onun dışında alt hold modunu deneyebilirsiniz. Apm/Pixhawk kartlarında kullanılan modların detayları için inceleyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: eyüp turgut
Merhaba Rıdvan hocam,
Multicopterlerden pek anlamam ama sanki pid ayarları ile biraz ilgilenmek gerekiyor gibi çok oscillation (Türkçesini bilmiyorum, herhalde sallantı olabilir) seslerden sürekli karşı motorlar bir birini düzeltmeye çalışıyor ve buda bir sallantı oluşturuyor gibi geldi bana, tabiki üstadlar daha doğrusunu yazacaktırlar.

Merhaba Rıdvan hocam,
Multicopterlerden pek anlamam ama sanki pid ayarları ile biraz ilgilenmek gerekiyor gibi çok oscillation (Türkçesini bilmiyorum, herhalde sallantı olabilir) seslerden sürekli karşı motorlar bir birini düzeltmeye çalışıyor ve buda bir sallantı oluşturuyor gibi geldi bana, tabiki üstadlar daha doğrusunu yazacaktırlar.

Merhabalar, Cengiz bey,
ardupilot kartlarının güzel yönlerinden bir tanesi fabrika ayarı pid ler ile uçuş yapabiliyor olması. Hatta ardupilot resmi sitesinde alt hold modunda güvenli uçuş yapabildikten sonra pid ayarlarını yaptığımız autotune uçuşuna geçebilirsiniz yazmakta. Yani ideal olmasa bile stabil uçuş sağlayacak ayarlarda olması beklenir cihazın. Görsel açıdan karşılıklı motorların düzeltmesi olarak tanımladığınız bir görüntü olmamakla birlikte motor sesi açısından değerlendirmekte çok doğru olmayacaktır çünkü uçuş anında kumandadan gelen komutları ve hava durumunu bilemiyoruz. Yine de farklı gördüğünüz bir nokta varsa saniye olarak yazarsanız incelemeye çalışırım :)

• Beğen
Tepkiler: cengizhanyurdalan