apm2.6 ve mp firmware sorunu

Sezer

Yeni Uye
Arkadaşlar apm 2.6 takıyorum ve mp bağlanıyorum install firmware yapıyorum yüklemeler tamamlanıyor sonrasında connect diyorum tekrar bir yükleme yapıyor ve 2. fotoda ki hatayı alıyorum. Bunun yanı sıra dünya haritasında bir türlü seçtiğim drone gözükmüyor. Haritada konum bulmuyor. Gps çalışıyor ve sol köşe apmnin hareketlerini algılıyor. Ancak bir türlü harita üzerinde göremiyorum. Bir sürü video izledim. Hepside 2. fotoda ki hatayı almıyorlar alanlar ise devam ediyor ve haritalarında droneları gözüküyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Fotoğrafta bir hata bulunmamakta.

APM'ye yazılım yüklerken kablonun takılı olması lazım ancak sağ üstteki connect bölümünden APM'ye bağlanmamış olması gerek. Çünkü APM bilgisayara konum, yükseklik gibi verileri yollarken yazılım güncellemesi yapamamakta.

Connect dediğiniz zaman load parameter kısmı geliyorsa APM'deki bilgileri bilgisayara aktarıyor demektir. 20-25sn civarında sürüyor ve gayet normal. Bağlantı kurmaya çalıştığınız zaman mutlaka o çıkacaktır.

GPS ve pusulanın doğru bağlandığından eminseniz ve flight data menüsünde sol taraftaki eğimi gösteren kısmın alt köşesinde "No Fix" yazıyorsa uyduyla eşleşmemiştir. Balkona veya açık bir alana çıktığınızda GPS eşleşir.

connect dedikten sonra küçük bir yükleme çıkıyor sonrasında bu yazı geliyor. ama internette gördüklerimde bu yazı çıkmıyor. Ondan acaba bir sorun mu var diye düşündüm.
Peki gps şu an no fix yazıyor. Onu ayarlarsam harita üzerinde görebilecekmiyim. daha henüz hiç bir calibrasyonunu yapmadım. Çünkü internette gördüklerim hemen takıyorlar ve yüklemeden sonra harita üzerinde drone işareti çıkıyor.

O menüye flight data kısmından ulaşabilirsiniz.

No fix yazıyorsa APM GPS'i tanımıştır. Şu anda belki çalışabilir ancak compass (pusula) kalibrasyonunu yaptıktan sonra düzgün şekilde çalışacaktır.

sezer bey kalibrasyon yapmadan connect deme sebebiniz nedir? haritada drone açık alanda büyük ihtimal çıkıcaktır ama kalibrasyon yapmadan uçmaya çalışmanız sonucu kötü sonuçlanabilir, çıkan msjda hata msjı değil aslında,

-siz initial setupı seçip,
-install firmware seçip,
-sağ üst köşeden com portu doğru seçmeniz lazım, (sizin resimde com5 seçili gözüküyor, o kutucuga basın orda yanında zaten hangi com porttan baglandıgını gösteren bir com port vardır onu seçiceksiniz)
-gelen ekrandan drone dediğiniz için quadı seçiniz,
- buzzer apye takılı ise bir ses gelmesi lazım, o ses gelince connect tuşuna basdıgınızda bağlanması lazım hatasızca( com port doğru seçili ise).

eğer bu işlemleri zaten yapıyosanız ozaman sorunu bilemiyorum bende :D

birde bi ara şöyle bi başlık açmışdım ayar için, orada koydugum videolarada bir bakın isterseniz işinize yararmı bilemiyorum.

Volkan bey internette gördüğüm bazı videolarda sadece apm'yi usb ile bağlayıp bu işlemi yapıyorlardı. Bütün sistemi kurmamışlardı. bu sebeple çalışıp çalışmadığını görmek için yaptım. Benim com5 yanında ardumega gözüküyor yani com da hata olduğunu düşünmüyorum auto yaptığımda da com 5 gidiyor. Belki de seti kurup denemek lazım. Ben videolarda yapılmadığını görünce gerek görmemiştim. Sizin videonuzu da izleyeceğim şimdi. Teşekkürler

Sezer' Alıntı:
Arkadaşlar apm 2.6 takıyorum ve mp bağlanıyorum install firmware yapıyorum yüklemeler tamamlanıyor sonrasında connect diyorum tekrar bir yükleme yapıyor ve 2. fotoda ki hatayı alıyorum. Bunun yanı sıra dünya haritasında bir türlü seçtiğim drone gözükmüyor. Haritada konum bulmuyor. Gps çalışıyor ve sol köşe apmnin hareketlerini algılıyor. Ancak bir türlü harita üzerinde göremiyorum. Bir sürü video izledim. Hepside 2. fotoda ki hatayı almıyorlar alanlar ise devam ediyor ve haritalarında droneları gözüküyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Şöyle bir durum var bende elimdeki APM 2.6 topluyorum. APM 2.6 desteği artık çekildi. Yeni versiyon Mission Planner APM 2.6 ile çok da istikrarlı çalışmıyor. Yazılım olarakda en son 3.2.1 yazılımını kurabiliyoruz APM e. Drone un haritada gözükmemesi GPS in tam kitlenmemesi kaynaklı olabilir. 3D Fix yazana kadar tam bağlanmış sayılmıyor. Eğer halen drone çıkmıyor ise tavsiyem Mission Planner ın sürümü ile bir denemeniz. Bu Sürüm v3.2.1 ile beraber çıkmış olan Mission Planner.

Gps'in kontrol kartına giden kablolarını kontrol edin sıralaması doğrumu diye bazen yanlış takıp gönderiyorlar. Yakın resim çekip gönderin elimizden birşey gelirse yaparız :)