Araba fan motoru uçak uçurmada kullanmak

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar arkadaşlar. Bu sıralar arabada radyatörden su kaçırma problemi var. Onunla uğraşırken o sırada fan açtı. Baktım bayağı bir kuvvetli esiyor ve pervane boyutu da bayağı büyük bilirsiniz arabası olanlar. Aklıma takıldı acaba bu motorlar bir uçak uçurmada kullanılabilir mi ? Motor ağır ama tıraşlanabilecek yerleri var. Ne dersiniz fikrinizi almak istedim. Saçma gelebilir ama sizlerin de düşüncelerinizi merak ettim. Hayırlı günler dilerim.

düşük kv yüksek boyutlu motor lazım, büyük bir uçak olmalı, büyük uçağa küçücük fan yetmez mind blowing

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Küçücük fan derken anlamadım. Motor belli zaten 12v çok yüksek devirli değil bildiğimiz radyatör fan motoru.

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Küçücük fan derken anlamadım. Motor belli zaten 12v çok yüksek devirli değil bildiğimiz radyatör fan motoru.
Diyelim ki gerçekten işe yaradı ve o motorla uçabilecek bir uçak yaptınız. Piyasada bu iş için geliştirilmiş motorlar varken ve fiyatları da fan motoru ile karşılaştırdığınızda çok da farklı değilken boyut ve ağırlık da göz önüne alındığında, araba fan motoru ile uçak yapmanın avantajı nedir ?

Diyelim ki gerçekten işe yaradı ve o motorla uçabilecek bir uçak yaptınız. Piyasada bu iş için geliştirilmiş motorlar varken ve fiyatları da fan motoru ile karşılaştırdığınızda çok da farklı değilken boyut ve ağırlık da göz önüne alındığında, araba fan motoru ile uçak yapmanın avantajı nedir ?
Şimdi şöyle bir durum var. Bu soruyu sorarken ben bundan uçak yapmayı düüşünüyorum gibi bir şey kastetmemişim. Bu motorlar yüksek boyutlu uçak motorlarına nazaran fiyat açısından gayet uygun. Beyin fırtınası olması amacıyla yeniden sarım, mıknatıs değiştirme vs. gibi şeylerle verim artırılabilir mi artırılırsa ne kadar verim alınabilir gibi hesapta sohbet olması amacıyla sordum. Yani bu iş için yapılan motorun yerine kullanmak tabiki verimsiz olacak ancak tecrübe tecrübedir.

Şimdi şöyle bir durum var. Bu soruyu sorarken ben bundan uçak yapmayı düüşünüyorum gibi bir şey kastetmemişim. Bu motorlar yüksek boyutlu uçak motorlarına nazaran fiyat açısından gayet uygun. Beyin fırtınası olması amacıyla yeniden sarım, mıknatıs değiştirme vs. gibi şeylerle verim artırılabilir mi artırılırsa ne kadar verim alınabilir gibi hesapta sohbet olması amacıyla sordum. Yani bu iş için yapılan motorun yerine kullanmak tabiki verimsiz olacak ancak tecrübe tecrübedir.

Sarım, mıktnatıs ve gövde değiştirme ile yapılabilir gibi geldi bana.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
Uğraşmayı göze alan biri tecrübelerini paylaşırsa süper olur. Youtube'a farklı motorlarla uçak yapıp uçuranlara dair çok sayıda video var. Mesele verim, maliyet, ağırlık vs. değil, "Bakın ben yaptım, oldu işte" ye geliyor.
Haklısın Deniz abi. Haftamın en az 3 günü sanayide geçer. Öğretmenim ama öğretmenden çok usta çevrem vardır. Sürekli çıkma motorlar vs. elimize geçer. Yani attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değmeyecek olsa da uğraşması keyifli oluyor. Elime geçtiğinde motor denemeye niyetim var açıkçası. En kötü atölyeye vantilatör olur :D

Geçenlerde arabamı sanayiye götürdüm. Gittiğim servisin yanındaki dükkan her türlü bahçe makineleri üzerine bir tamirci. Usta yerinde yoktu ama hayalinizde beni canlandırın: bütün dükkanı tarayıp minik minik karbüratörleri inceliyorum ve bendeki glow 180 Saitoyu nasıl benzinliye çeviririm diye kafamda yüzlerce düşünce beliriyor. Vaktim olduğunda gidip kurcalayacağım...

Bazen bende şey düşünüyorum :D
Kapının önünde canavar gibi 250cc jawa var. Motor son çalıştığında 130km/h hıza çıkıyordu. Satacak olsam 200 lira verirler. Acaba nasıl bir uçak yapılabilir :lol::lol: Şaka bir yana bazen ciddi ciddi düşünüyorum. Sanırım fazla cahilim :lol: