Arduino ile 32 kanal oto scan ve spectrum özellikli alıcı

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Bu bölüme bir konu açacağım aklımın ucundan geçmezdi. Arduino kullanarak yaptığım bir kaç işlem var ama hiç bu şekilde bir modifikasyon yapmamıştım.

Olayımız benim açımdan bakılırsa 8 kanal olan Fatshark gözlüğün kanal sayısını Arduino sayesinde 32 kanala çıkarmak. Bunun yanında Auto Scan özelliği, ve Spectrum Analyzer eklemek. Ekran kullanan arkadaşlar da bu uygulamayı yaparak kullandıkları ekrana gömülü bir alıcıya sahip olabilirler. Bu konuyu dün Face grubundan bir arkadaşımız paylaştı ve kendisi gözlüğünü modifiye etmiş. Ben de gerekli incelemeleri yaptığımda bu işin oluru olduğunu gördüm ve yavaştan işe girişmeye karar verdim. Bayram sonrası tatilde olacağım için önümüzdeki haftaya kadar bu işi sonlandırabilirim diye düşünüyorum.

Öncelikle konunun linkini paylaşayım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu linkte gerekli olan bütün malzemeler ve yapılacaklar anlatılmış. Alıcı için gerekli olan 5808 alıcı BG da ayrı olarak satılıyor. Bu alıcıya SPI patch uygulaması yapmak gerekiyor. Ben bu alıcıyı elimde kullanmadığım Boscam RC305 alıcının içinden ödünç alarak temin ettim. Diğer taraftan yine elimde olan bir türlü görüntü alamadığım Boscam RC832 alıcının içinden de 5800 alıcı ödünç aldım. Bu yedek olacak her ihtimale karşı. Yine elimde Arduino Promini vardı. Gözlüğün içine sığdırabilmek için bunu kullanacağım. Ayrıca Arduino Nano 3.0 da var. Gerekirse bu da devreye girebilir.

Devreyi birkaç farklı buton alternatifi ile kurmak mümkün. Ben 3 buton kullanarak yapacağım.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bu da arkadaşımın bana gönderdiği diyagram.

İlk fırsatta İzmir'e gidip gerekli ufak tefek parçaları temin etmeye bakacağım. Bu arada bu parçaları yerleştirmek için sana şöyle küçük güzel bir baskı devre yapalım diyen olursa hayır demem. Hem bu şekilde SMD malzeme kullanarak devreyi küçültebilme imkanı doğar. Maalesef şu an elimde baskı devre yapacak malzemeler yok.

Başlayalım bakalım. Umarım gözlüğü elimize almayız. :D

Ne oldum demeyeceksin, ne olacağım diyeceksin...

Düşmez kalkmaz bi Allah...

Büyük lokma ye büyük konuşma...

Daha yazayım mı! :D :D :D

Sümer Yamaner' Alıntı:
Ne oldum demeyeceksin, ne olacağım diyeceksin...

Düşmez kalkmaz bi Allah...

Büyük lokma ye büyük konuşma...

Daha yazayım mı! :D :D :D

Gerek yok Abi ben anladım seni :D :D :D

Ama Arduino yu kullanıyordum zaten. O kadar da uzak değildim. Bu sayılmaz mı? :D

Tamam tamam. :D
Sen malzemeyi al, bi kutu da soslu ciğerli yaş mama al gel. Bizim çırak baskılı devre işini öğrendi dün akşam. :D

[attachimg=1]

Ekli dosyalar

• 11738058_10153423510280762_6586442183221991742_n.jpg
    11738058_10153423510280762_6586442183221991742_n.jpg
    26.8 KB · Görülme: 231

Sümer Yamaner' Alıntı:
Tamam tamam. :D
Sen malzemeyi al, bi kutu da soslu ciğerli yaş mama al gel. Bizim çırak baskılı devre işini öğrendi dün akşam. :D

[attachimg=1]

Abi yalnız makineyi çok kötü kesiyor. Ciğer sanmamıştır umarım. :D :D :D

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Abi yalnız makineyi çok kötü kesiyor. Ciğer sanmamıştır umarım. :D :D :D

PNP kağıdı için topam on kez geçiriyorum plaketi. Bitene kadar bekledi. Tüm aşamaları izledi. Sonunda onay verdi ve gitti. :D

Gözlük kullanan arkadaşlar için süper bir proje :thumbup: Teşekkürle Nesimi Hocam :)

Projeyi bugün itibariyle tamamladım. Daha önce bilmiyordum gözlüğü açtığımda gördüm ki benim Fatshark Predator V1 gözlüğün alıcısı ayrılabilir modüllüymüş. Bu özelliği üst seviye gözlüklerde görüyordum ama benim gözlükte görmek sürpriz oldu. Tabii ki işimi fazlasıyla kolaylaştırdı. Bu arada benim gözlükte V2 lerde olmayan Head Tracker olduğunu da araya sıkıştırayım. :D

Konuya dönecek olursak aslında benim yeni bir alıcı modülü yapmam gerekiyordu. Ekstra kullanılacak Arduino ve sonradan eklenecek butonlar, anahtar ve buzzer içinde yer bulmak kalıyordu geriye.

Şimdilik tek sorunum Fatsharkın sistemlerinde genelde kullandığı SMA soketi bulmak için zaman harcamadım ve elimde bulunan RP-SMA soketi kullandım. Ya elimdeki Fatshark anteni gözlükte kullanmayacağım ya da araya bir çevirici takmam gerekecek. Tabi bu soketi araştırmaya devam ediyorum. Bulduğumda mutlaka değiştireceğim.

Neyse çok yazdım buyrun fotolara.

Bu Fatsharkın orjinal alıcı modülü.

Bu da benim yaptığım modül.

Benim bilgisayar arızalıydı. Eşimin bilgisayarında da USB sürücüleri allak bullak olduğu için(benim sayemde tabi :D) Arduino mini kullanamadım. O yüzden Nano 3.0 kullandım. Gözlüğe sığdırmak sorun olmadı.

Bunlarda ekstra menü butonlarımız.

Bundan sonrası gözlük ekranından çektiğim OSD menü fotoları.

Gözlüğümün kendi üzerindeki kanal değişim tuşları haricinde bütün özellikleri çalışır durumda. Bundan sonrası alanda yapılacak testler. Yapmak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Harika bir program.

Eline saglık Nesime hocam. Bence de cok guzel olmuş. FPV ıcın guzel bir imkan. Saha test sonuc ve yorumlarını da merakla bekliyoruz :halay:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çok güzel bir uygulama. Elinize sağlık. Bizim 1.2 GHz ler için de böyle bir uygulama olsa da yapsak

Nesimi abi helal olsun sana valla.
Bende konuyu yeni gordum ve cok begendim.
Ellerine saglik cok guzel olmus.
Tam emin olmamakla birlikte auto mode tehlikeli gorunuyor. Ozelliklede bulusmalarda filan diger fpv kullanicilarinin sinyalleri kanali degistirebilir sanki. Kanali bulduktan sonra manual modda kullanmak mantikli. Tabi auto diye bir mod yoktur belkide sadece tarama icindir onu bilemiyorum. Ama yine bulusmalarda diger kullanicilarin ucuslarini kolayca bulup izleyebilmek icinde sahane. Zaten 32 kanala ciktigi icin tum bandi tarayabiliyor anladigim kadariyla.
Birde o butonlari gozlugun neresine yerlestirdin abi onu merak ettim.
Birde sunu sormak istiyorum.
5808 in a6.5M cikisindan fatshark pinlerinde videonun yanindakine giren kablo ne ise yariyor. Ses kanalimi acaba.
Sorma sebebimde bu sistemi monitore kurmak icin.

Not: videoyu simdi izledim adam zaten monitore kurmus :laugh:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Eline saglık Nesime hocam. Bence de cok guzel olmuş. FPV ıcın guzel bir imkan. Saha test sonuc ve yorumlarını da merakla bekliyoruz :halay:

Teşekkürler Mehmet Bey. Son zamanlarda ismimi yanlış kullanmaya başladınız. Sizden gören bazı arkadaşlarda aynısını yapıyor. :D

Semih ÇINKIR' Alıntı:
Çok güzel bir uygulama. Elinize sağlık. Bizim 1.2 GHz ler için de böyle bir uygulama olsa da yapsak

Teşekkürler Semih Bey. 1.2 ghz de bizimki gibi çok frekans karmaşası yok diye biliyorum. Ama yine de otomatik arama özelliği güzel olurdu. Böyle birşeye rastlarsam mutlaka paylaşırım.

Sümer Yamaner' Alıntı:
Bi gıdım bişii anlamadım ama çok beğendim! :D

:rolleyes: :rolleyes: Abi o zaman en başa dönelim. Dünyamız önce bir gaz bulutuydu. Dur bu çok oldu. :D :D

Durumu açıklamak gerekirse her ne kadar FPV olayları ile ilgilenmiyor olsanda mutlaka çevrende veya forumda frekans ile ilgili karmaşaları görmüşsündür. 5.8 ghz frekansı için verici üreten birden fazla firma var. Yine bu frekans için çok geniş bir yayın aralığı bırakılmış kullanıcılara. Bu aralık 4 ayrı banda ayrılmış ve her band aralığı için 8 frekans kanalı olarak toplam 32 kanal var kullanabileceğimiz. Hoş şu sıralar race bandı adı altında ekstra bir 8 kanal daha türedi ama bunu tamamen konu dışında bırakıyorum. Tablo aşağıdaki gibi.

Bu kadar band olmasının bir sorumlusu da firma politikaları maalesef. Şimdi benim ve çoğumuzun kullandığı Fatshark markasını ele alırsak alıcı ve vericilerinin %90 kadarı F bandını kullanmayı zorunlu kılıyor. Alıcı sadece bu 8 kanaldaki yayını alabildiği için sıkışıp kalıyoruz. Tek bir kişi kullanırken sorun yok ama alanda 5.8 ghz frekansını kullananların sayısı arttıkça sorun çıkıyor. Diğer taraftan birbirine komşu iki frekans kullanmakta zor oluyor çünkü yayınlar birbirine karışıyor. Araya en azından 3 veya 4 kanal boşluk bırakmak gerekiyor bu durumda aynı anda birden fazla modelin havada olması zorlaşıyor. Örneğin ben 32 kanal vericiler kullanıyordum ama yine de alıcı 8 kanala bağımlı olduğu için sorunu aşamıyordum.

Piyasada üretici firma haricinde başka firmalar tarafından üretilmiş gözlük için alıcılar mevcut ve 32 kanallı ancak fiyatları aşırı yüksek ve mesela benim bildiğim ve geçen gün öğrendiğim TBS alıcı modülünde band değişimi biraz zor. Arkadaşın modeli ayarlarken yanlışlıkla vericinin bandını değiştirdiğimde öğrendim bu durumu. Şu an çok daha uygun bir fiyata piyasadaki hiç bir alıcıda olmayan özelliklere sahip bir alıcım olmuş oldu. Hem de gözlüğümün içine gömülü bir sistem olması cabası. Otomatik arama olayı zaten işi bitiriyor. Diğer türlü manuel olarak 32 kanal arasında dolaşıp doğru kanalı bulmak gerekiyordu. Ayrıca RSSI özelliği sayesinde vericimde kullandığım yayın gücünü görebiliyorum. Bunu şöyle anlatayım bizim bu vericiler biraz garip. Örneğin benim kullandığım Skyzone TS5823 verici normalde 200 mw gücünde olarak görünüyor ama bazı frekans kanallarında 150 mw ları bile göremezken bazı kanallarda 300 mw güç veriyor. Benzer şekilde elimde 500 mw başka bir verici vardı, onun da bazı kanallarda 750 mw kadar güç verebildiğini biliyorum. RSSI sayesinde bu farkları görebileceğim. Aslında yine bu programın bir özelliği olan spectrum analizer sayesinde bu yukarıda yazdıklarımı daha kolay görebiliyorum. Bütün kanalları aynı anda tarayarak hangi kanalların boş hangilerinin dolu olduğunu gösterebiliyor.

Abi kusura bakma uzun uzun yazdım eminim sen bunların çoğunu biliyorsun ama konuyla ilgili arkadaşlar için de faydalı bilgi olsun anlamında biraz uzattım.

irfan buzdağlı' Alıntı:
Nesimi abi helal olsun sana valla.
Bende konuyu yeni gordum ve cok begendim.
Ellerine saglik cok guzel olmus.
Tam emin olmamakla birlikte auto mode tehlikeli gorunuyor. Ozelliklede bulusmalarda filan diger fpv kullanicilarinin sinyalleri kanali degistirebilir sanki. Kanali bulduktan sonra manual modda kullanmak mantikli. Tabi auto diye bir mod yoktur belkide sadece tarama icindir onu bilemiyorum. Ama yine bulusmalarda diger kullanicilarin ucuslarini kolayca bulup izleyebilmek icinde sahane. Zaten 32 kanala ciktigi icin tum bandi tarayabiliyor anladigim kadariyla.
Birde o butonlari gozlugun neresine yerlestirdin abi onu merak ettim.
Birde sunu sormak istiyorum.
5808 in a6.5M cikisindan fatshark pinlerinde videonun yanindakine giren kablo ne ise yariyor. Ses kanalimi acaba.
Sorma sebebimde bu sistemi monitore kurmak icin.

Not: videoyu simdi izledim adam zaten monitore kurmus :laugh:

Sağol İrfan konuyla ilgili olanların beğenmemesi mümkün değil harika bir olay.

Seninde dediğin gibi oto mod diye bir şey yok. Otomatik arama asıl adı belki menüye sığdırmak için kısa tutmuş olabilirler. Onun olayı sadece frekansları RSSI bazında arayıp güçlü bir yayın bulduğunda ekrana vermek. Bulduğu frekansa kilitlendiği için senin müdahalen dışında o kanaldaki yayın kapansa bile kanalı değiştirmiyor. Elimde birden fazla alıcı olduğu için evde deneme fırsatı buldum her yayına ayrıca kilitleniyor ve o frekansta kalıyor. O konuda herhangi bir sıkıntı yok. Oto moddayken sadece ileri tuşu ile arama yapıyor bu arada. Diğer taraftan yukarıda eklediğim tabloda olduğu gibi bazı bandlarda birbirine çok yakın frekanslar var. Örneğin 5825 frekansına 5820 ve 5828 de kilitleniyor ama RSSI değeri doğru kanal olmadığını ele veriyor. Görüntü tarafında da benzer şekilde parazitler görülüyor ki ben bunu aynı oda içinde gördüm. Model biraz uzaklaşınca bu farklar daha bariz olacaktır.

Aslında gözlüğü kapatmadan önce foto çekecektim ama heyecandan onu atlamışım. Ama kapanmış halinin fotolarını ekleyim. Fazladan butonlar ve bir adet OSD-Görüntü arasında değişim için anahtar var.

Alıcı üzerindeki A6.5 tahmin ettiğin gibi ses çıkışı. Çok gerekli değil. Çoğu alıcıda seste kullanıldığında yayında kopmalar yaşanıyor. Ben hiç denemedim ki zaten model tarafında ayrıca mikrofonum yok.

Aslına bakarsan bu sistem sayesinde sıradan monitörleri çok rahat bir şekilde kendinden alıcılı monitöre çevirebilirsin. Biliyorsun bu tür ekranların fiyatları 200 dolar civarından başlıyor. Sıradan bir 7 inç ekran alıp içine bu sistemi gömdüğünde seninle uçuşa gelenlerinde izleyebileceği bir sistemi çok ucuza mal etmiş olursun. İlk fırsatta benim de yapmak istediğim bir olay bu ayrıca. Diğer taraftan senin gözlüğün içinde bunları koymaya müsait alan olacağını sanmıyorum. O yüzden yapacağın ekrandan ikinci bir çıkış alıp gözlüğe görüntüyü oradan alabilirsin.

Bak şimdi aklıma geldi Quanum gözlüklerin ekranına da bunu uygulamak lazım. Dur ya yazdıkça bir şeyler geliyor aklıma. Bu olay başlı başına bir proje olur. Neyse benden bu kadar. Nesimi kaçar. Tatil yapmaya çalışıyorum şurada... :yuppi: :yuppi: