Ardupilot da center stick kullanımı sorunu

suleyman kucuk

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhabalar,
Navio 2 kullanıyorum. Bu kartta pixhawk gibi aynı altyapıyı kullanıyor. Kumandamın throttle'ı yaylı yani center stickli. DJI ürünlerindeki gibi ayarlamak istiyorum fakat bir türlü beceremedim. Konuyla alakalı yardımcı olabilir misiniz?

Kontrol Kartınız
Navio 2
Model Sınıfı
F550
Motor, Pervane ve ESC
1000KV motor, 30A ESC
Kumanda Alıcı ve Verici
Skydroid T12
Extra Ekipman
GPS
Hayır kumandamın modu doğru, mod 2. Yaylı kullanmak istiyorum aslında.

Son düzenleme:
Kumandanın fiziksel bir sıkıntısı yok. Kumandam yaylı, throttle her zaman center konumunda DJİ kumandaları gibi yani. Bunu ardupilotta nasıl tanımlayabilirim

Kumandanın fiziksel bir sıkıntısı yok. Kumandam yaylı, throttle her zaman center konumunda DJİ kumandaları gibi yani. Bunu ardupilotta nasıl tanımlayabilirim
Ardupilot'a tanıtmak için özel bir ayar yapmıyorsun. Alıcını uçuş kontrolcü kartına doğru şekilde bağladıysan ve kumanda ile alıcını doğru eşleştirdiysen uçuş kontrolcüne bilgisayar ile bağlandığında ara yüzde kumanda kontrollerinin hareketlerini görmen gerek.

Gaz kolu sürekli ortada olduğu için ardupilot uyarı verebilir. Onu da yanlış hatırlamıyorsam gaz kanalının min pwm değer kısmına, gaz kolunun ortada olduğu konumda ki değerini yazarak çözüyorsun.

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari
ben şöyle bir yol göstermek isterim dronu her açılışta alt hold modunda başlatın. Bu modun özelliği stick ortaya yakın iken dronun yüksekliğini sabit tutyor aşağıya veya yukarıya oynadığınız yükseliyor veya alçalıyor.
Yukarıda min pwm değerini orta konumdaki değer olarak girin yazmış hocam eğer öyle yaparsanız yine birşey değişmez tek fark kumandanın throtle kanalının alt kısmı işlevsiz olur.

• Beğen
Tepkiler: suleyman kucuk
Yukarıda min pwm değerini orta konumdaki değer olarak girin yazmış hocam eğer öyle yaparsanız yine birşey değişmez tek fark kumandanın throtle kanalının alt kısmı işlevsiz olur.

Şuna açıklık getirmekte fayda var. Şimdi konu sahibi arkadaşın kullandığı kumandada ki gaz kolu fabrika çıkışı olarak center stick. Yani siz gazı sıfır konuma getiremiyorsunuz. Aşağı çekseniz de bıraktığınızda ortaya geliyor. Doğal olarak ardupilot yazılımında gaz kolu ortada olduğu için throttle warning uyarısı veriyor. Benim söylediğim yöntem bu uyarıyı kaldırmak içindi. Bu durum diğer kumandalar ile karıştırılmasın. Bende de farklı bir markanın benzer versiyonu var. Videosunu ekliyorum, Oradan net bir şekilde gaz kolunun hareketini gözlemleyebilirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

• Beğen
Şuna açıklık getirmekte fayda var. Şimdi konu sahibi arkadaşın kullandığı kumandada ki gaz kolu fabrika çıkışı olarak center stick. Yani siz gazı sıfır konuma getiremiyorsunuz. Aşağı çekseniz de bıraktığınızda ortaya geliyor. Doğal olarak ardupilot yazılımında gaz kolu ortada olduğu için throttle warning uyarısı veriyor. Benim söylediğim yöntem bu uyarıyı kaldırmak içindi. Bu durum diğer kumandalar ile karıştırılmasın. Bende de farklı bir markanın benzer versiyonu var. Videosunu ekliyorum, Oradan net bir şekilde gaz kolunun hareketini gözlemleyebilirsiniz.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol
ben yanlış biliyorumdur belki ardupilot loiter modda uçarım hep stick zaten ortada olmazsa dron arm olmuyo kendini indi sanıyo

• Beğen
dronu arm etme standart gaz sıfırda sağa yatırıyorum, ama eğer gazı midlemezsem dron kalkmıyor loiter modda proplar bile dönmüyor disarm ediyor kendini bahsettiğim bu

• Beğen
ben şöyle bir yol göstermek isterim dronu her açılışta alt hold modunda başlatın. Bu modun özelliği stick ortaya yakın iken dronun yüksekliğini sabit tutyor aşağıya veya yukarıya oynadığınız yükseliyor veya alçalıyor.
Dediğiniz gibi alt hold modunda başlattım ve center stick olayı çözüldü. Stick ortada iken drone alt. durumunu koruyor. Şimdi ise şöyle bir sorunla karşılaştım alt. hold modunda dronu kaldırdığımda sağa sola drone sapıtıyor ve yere çakılıyor. Bütün kalibrasyonları tam ve eksiksiz olarak yaptım. Sorun ne olabilir?

Dediğiniz gibi alt hold modunda başlattım ve center stick olayı çözüldü. Stick ortada iken drone alt. durumunu koruyor. Şimdi ise şöyle bir sorunla karşılaştım alt. hold modunda dronu kaldırdığımda sağa sola drone sapıtıyor ve yere çakılıyor. Bütün kalibrasyonları tam ve eksiksiz olarak yaptım. Sorun ne olabilir?
Hocam sapma dediğiniz giderek artan bir salınım gibi mi yoksa sürekli bir tarafa mı gidiyor.
Eğer salınım yapıyorsa pid ile ilgili olabilir

hocam aslında drone u kaldırım autotune yapmak istiyorum ama kaldıramadım düzgün bir şekilde salınım gibi evet ama autotune yapıp pid leri ayarlamam için önce düzgün bir şekilde kaldırmam lazım

hocam aslında drone u kaldırım autotune yapmak istiyorum ama kaldıramadım düzgün bir şekilde salınım gibi evet ama autotune yapıp pid leri ayarlamam için önce düzgün bir şekilde kaldırmam lazım
Hocam pidleri aşırı abartı olamadan küçük değerler artırıp azaltarak autotune uçurabilecek kadar düzeltmeye çalışın.
Veya dronun üzerindeki malzemelerin yerlerini değiştirip(olabildiğince ağırlığı eşit dağıtacak şekilde)Birde öyle deneyin

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Kucuksari