Art-Tech ASK21 İnceleme

Nesimi Sakmak

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Herkese merhabalar. Bugün uçuşa gidemediğim için küçük bir inceleme tadında konu açayım dedim. Umarım ilgilenenlerin sorularına cevap olabilir.

Modelciliğe verdiğim aradan sonra tekrar başladığımda yer ve teçhizat eksiklerinden dolayı tamamen uçuşa hazır RTF bir model almanın daha mantıklı olduğuna karar verdikten sonra uçuş karakteri, taşıma kolaylığı, modeli sevmek ve en önemlisi uçuş alanı sıkıntısı gibi kriterleri de göz önünde bulundurup uzun inceleme ve araştırmalardan sonra THK dan Art-Tech ASK21 modelini almaya karar verdim.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Üretici firma linki

THK linki

Yurtdışındaki fiyatlarını araştırmadım ama o dönemler kargo beklemekle uğraşmak istemediğimden hızlıca sonuca gitmek adına THK dan modeli aldım. Yeni başlayacak olanlar için çok pratik bir model. Her şey hazır olarak geliyor. Modelciye kalan yatay stabilizeyi tek bir vida ile yerine sabitlemek ve kit içinden çıkan lipoyu takıp uçurmak. Kumandası da kalem pille çalışabildiği için gerçekten de uçuşa hazır bir model. Modelciliğe ilk başladığım zamanlarda bu hayal gibiydi.

Modelin ARTI (+) ları
Önce modelin artılarından bahsedelim.
- EPO malzemeyi bu modelden önce görmemiştim. Gerçekten de sağlam bir malzemeymiş. Esnekliği bu sağlamlığı artırıyor. Bir çok kez düşürdüğüm halde ince uzun kanatlarda hiç bir sorun olmadı. Hatta bir seferinde burun üzeri çakıldı. Yine de kanatlar sağlamdı. Gövdeyi de tamir etmek zor olmadı.
- Herşey fabrikasyon kurulu geldiği için herhangi bir inşaat birleştirme işiyle uğraşmıyorsunuz.

Modelin EKSİLERİ (-) leri
Eksilerimiz de mutlaka var.
- Kanatları bir arada sadece 7 mm alüminyum çubuk tutuyor. Çubukla bir araya gelen iki kanat ortasında plastik bir parça ve önden iki plastik vida ile gövdeye sabitleniyor. Bu şekilde kanatları gövdeye sabitlemek zor oluyor. İki kişi ile belki daha kolay ve hızlı olabilir ama asıl sorun kanat yapısının yetersiz olması. Sert manevralara, kanada fazla yük bindirecek hareketlere dayanabilecek bir yapı değil. Ben bunun için kanatların arka tarafından birer delik delip gövde tarafındaki karşılıklarına kontraplağa saplama somun atarak yerleştirdim ki bu haliyle uçuşu son uçuşu oldu ama gövde parçalanmasına rağmen kanatlar gövdenin sağlam kalan tarafında sapasağlamdı.

- Diğer bir konu kontrol yüzeyleri. Menteşe olarak fiberli bant kullanılmış. Kanatlarda ve elevatördekine dokunmadım ama rudderı plastik menteşe ile değiştirdim. Fabrikasyon bağlantı pek sağlam gelmemişti bana.

- Bu modeldeki en büyük muamma motor.

Üzerinde ve speclerinde yazdığı gibi motor 7,4 V ile çalışıyor. Kit içinde 3S pil çıkıyor. Bu muamma yüzünden uçağı burun üstü çaktım ve gövde tamiratının yanına yeni motor almak zorunda kaldım. Tamirat zamanında emin olmak için motoru 3S pille denerken son gazlarda motordan dumanlar çıkmıştı ki zamanında kapattığım için hala sağlam. Bu verilere güvenip bir adet 2S pil aldım. Geçen haftaki uçuş denemesinde modeli kaldırmaya gücü yetmedi. Mecburen yine 3S pile dönmek zorunda kaldım.

Bu modelle ilgili yazabileceğim şu an aklıma gelen başka bir şey yok.

Peki uçuşu nasıl derseniz tam bir planör. Yeni başlayacak biri için ideal olacağını düşünüyorum. Çok düzgün ve stabil bir uçuşu var. Bu modeli indirmek diğer modellere göre daha kolay bence. Özel bir piste ihtiyacı yok. Yeterli bir uçuş alanı kafi. Daha önceki uçuşlarda video çekmemiştim ama geçen haftaki uçuşundan bir video paylaşayım.

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son olarak Art-Tech in bu modele alternatif çıkardığı ürünün fotoğrafını ekleyim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık. :saygilar:

Üstad alternatif ürün sanırım duct fanlı gereksiz gürültüden öteye geçmez gibi geliyor bana sizdeki model daha iyi , güzel bir motor upgrade yaparsanız iyi sonuç alacağınızı tahmin ediyorum. :thumbup:

Art-Tech ASK21 İnceleme

Valla Nesimi Bey, inceleme konuları size çok yakışıyor :halay: Gerçekten özet ve çok düzgün bilgi paylaşımda bulunuyorsunuz %p Elinize, klavyenize sağlık :thumbup:

Sayenizde forumumuz güzel ve doyurucu bir PLANÖR Bölümüne sahip oldu :)

Bu arada modeldeki motor olayı gerçekten büyük bir fiyasko. Gerçi Art-Tech görebildiğim kadarı ile bazı modellerinde ne yazık ki benzer hataları yapıyor :-\

Bu arada Celalettin abimize aynen katılıyorum. Alternatif modeldeki motor seçeneği, yapı olarak sessiz olması gereken bir modeli, tam bir gürültü makinası haline getirecektir.

Art-Tech ASK21 İnceleme

Nesimi Bey forum olarak hep birlikte sizin takipçiniz olduk. :bravo:

Sizin konuları görünce ayrı bir heyecanla açıyorum. :yuppi: Hem merak duyduğum konulardan bahsediyorsunuz hem de çok güzel bir şekilde bizlere sunuyorsunuz. :halay:

Yine harika bir paylaşım, elinize sağlık. :thumbup:

RC planörlerle ilgili her zaman kafama takılan ve merak ettiğim bir konu da renk konusudur. Gerçek planörlerin beyaz olmasını anlayabiliyorum, zaten içerisindesiniz ama RC planörler neden ısrarla beyaz oluyor anlıyamıyorum bir türlü. Çünkü planörleri anladığım kadarıyla hava akımlarından faydalanabilmek için son derece yükseklere çıkarmak gerekiyor ama beyaz oldukları için görebilmek gerçekten çok güç oluyor. Başka bir renkte olsalar o büyüklükteki kesitler rahatlıkla görülebilir esasında bence. Herneyse konuyu dağıtmıyayim. :laugh:

Art-Tech ASK21 İnceleme

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık. :saygilar:

Üstad alternatif ürün sanırım duct fanlı gereksiz gürültüden öteye geçmez gibi geliyor bana sizdeki model daha iyi , güzel bir motor upgrade yaparsanız iyi sonuç alacağınızı tahmin ediyorum. :thumbup:

Teşekkürler Celalettin Bey. Bende aynen katılıyorum size. Aslında motoru değiştirmek ikinci yapacağım işlemdi ama model sağlam kalamadı maalesef. Gerçi gövdesini araştırıyorum. Eğer bulabilirsem mutlaka adam akıllı bir motor koyacağım.

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Valla Nesimi Bey, inceleme konuları size çok yakışıyor :halay: Gerçekten özet ve çok düzgün bilgi paylaşımda bulunuyorsunuz %p Elinize, klavyenize sağlık :thumbup:

Sayenizde forumumuz güzel ve doyurucu bir PLANÖR Bölümüne sahip oldu :)

Teşekkürler Mehmet Bey. Maketcilikle ilgilenirken öncesinde bir arkadaşımla sonra da kendim için bir site kurmuştum. Bu sitelere içerik sağlamak için bir çok maketin kutu incelemesini, artılarını eksilerini belirten yazılar hazırlamıştım. Buna benzer konularda ve günlük hayatımda mümkün olduğunca doğru ve anlaşılır Türkçe kullanmaya çalışıyorum. Böyle yazılar gördükçe de mutlu oluyorum ayrıca.

Elimde var olan modeller için inceleme hazırladım. CopterX için bir şey yazmaya gerek yok. Bir Phoenix Classic EP kaldı. Hadi ona da bir şeyler yazayım. Başka bir şey kalmıyor. Olmazsa siz aldığınız modelleri bana gönderin ben bir inceleme yapayım sonra geri göndereyim olmaz mı? ;D :thumbup: :saygilar:

Türker Akgün' Alıntı:
Nesimi Bey forum olarak hep birlikte sizin takipçiniz olduk. :bravo:

Sizin konuları görünce ayrı bir heyecanla açıyorum. :yuppi: Hem merak duyduğum konulardan bahsediyorsunuz hem de çok güzel bir şekilde bizlere sunuyorsunuz. :halay:

Yine harika bir paylaşım, elinize sağlık. :thumbup:

RC planörlerle ilgili her zaman kafama takılan ve merak ettiğim bir konu da renk konusudur. Gerçek planörlerin beyaz olmasını anlayabiliyorum, zaten içerisindesiniz ama RC planörler neden ısrarla beyaz oluyor anlıyamıyorum bir türlü. Çünkü planörleri anladığım kadarıyla hava akımlarından faydalanabilmek için son derece yükseklere çıkarmak gerekiyor ama beyaz oldukları için görebilmek gerçekten çok güç oluyor. Başka bir renkte olsalar o büyüklükteki kesitler rahatlıkla görülebilir esasında bence. Herneyse konuyu dağıtmıyayim. :laugh:

Teşekkürler Türker bey. Bu güzel sözler beni daha da mutlu ediyor.

Gerçek planörlerin de neden hep beyaz olduğunu hiç araştırmadım. Modellerde bu keyfe keder olacaktır mutlaka ama bendeki iki planördeki scale faktöründen dolayı beyaz yapılmış. Aslında görselliğin yanında pilot içinde sıkıntı oluyor. Fazla yükseldiğinde veya uzaklaştığında kanat altı ile üstü arasında fark olmadığı için oryantasyon kaybı olması muhtemel. Bu yüzden DG-1000 in kanat altlarına görüntüyü bozmamaya çalışarak renkli şerit takviyesi yapacağım. Yine söylediğinize gelirsek scale olmayan yarışma tipi planörler rengarenk yapılıyor.

Art-Tech ASK21 İnceleme

Nesimi Sakmak' Alıntı:
.........Olmazsa siz aldığınız modelleri bana gönderin ben bir inceleme yapayım sonra geri göndereyim olmaz mı? ;D :thumbup: :saygilar:
Keske yurtdisi forumlarina sunulan imkanlar bizlere de sunulsa da, biz de sizlerle paylasabilsek :embarras: ;)

Bu arada forum tecrubeniz oldugu cok belliydi zaten Nesimi Bey %p

Art-Tech ASK21 İnceleme

Arkadaşlar ASK21 serüvenim kaldığı yerden devam ediyor. Son uçuşunda gövde toplanamayacak şekilde dağılmıştı. Araştırmalar sonucu aynı kiti yarı fiyatına modelciliği bırakan bir arkadaştan temin ettim. Tabi yanında ekstraları da vardı. Modelin bana geldiği ilk halinden eksiklerini bildiğim için bu sefer önlemleri baştan almaya karar verdim. Modeli bana gönderen arkadaş Emax 2215 motoru da almış ama modele takamamış.

Modelin motoru kendine has bir şekilde plastik bir burunluk içine yerleşiyor.

Yeni motoru bu haliyle monte etmek çok kolay değil. Biraz modifikasyon istiyor.

Burunluğun içinde orjinal motorun oturacağı kısmı kestim. Soldaki orjinal hali. Sağdaki kesilen parça. Sonrasında önüne 3 mm kontraplaktan mount yapıp motoru bu parçaya monte ettim. Orjinal pervane ve spinner yerine THK dan aynı ölçüde pervane seti almıştım. Bunu daha öncede kullanıyordum zaten. Bu pervane çok hoşuma gidiyor. Pallerinin orjinale göre daha verimli olduğunu düşünüyorum.

Diğer bir sıkıntılı parça servolardı. Servo kafasından tutup hafiften güç uyguladığımda servo başları hareket ediyordu. Bu hareket normal kafa hareketi değil bu arada. Dişlilerin boşluğundan olan boşluk. Dört servoyu Turnigy lerle değiştirdim.

Bu arada kitten gelen 20 A lık ESC ninde sorunlu olduğunu düşünüyorum. Bunu da aşağıdaki ESC ile değiştirdim.

Geriye tek bir modifikasyon kalmıştı ki bunu ilk mesajda da yazmıştım; kanat bağlantısı çok zayıf bence. Sert bir harekette kanatları ve modeli elimize almak çok büyük olasılık.

İki kanat arasında yukarıdaki plastik parça geliyor. Normalde sadece öndeki vidalarla gövdeye tutturuluyor. Şansıma plastiğin ortasında (sanki bu modeli tasarlayanlarda ileriyi düşünereke bunu yapmışlar) vida için yuva olabilecek iki çentik vardı. Bu kısımları vida genişliğinde deldim. Gövdedeki karşılığına da 3 mm kontraplak parçalar hazırlayıp vidanın geleceği yerlere saplama somun attım. Bu haliyle çok sağlam bir yapı oluyor.

Bunlar haricinde gövdenin yerle temas edebilecek yerlerine ve kanat önlerine fiberli bant çekip modifikasyonları bitirdim.

Buraya kadar sorun yok. Geçtiğimiz pazar herşeyi arabaya doldurup eşimle oğlumu da alıp piste gittik. Bu haliyle uçuşunun nasıl olacağını da çok merak ediyorum. Ama bir sorun vardı; o telaş içinde kanat bağlantı çubuğunu almayı unutmuşum. Yalnız bu duyguyu ilk defa tattım. Hiçte güzel bir şey değilmiş. İnsan çok kötü bozuluyor. Neyse artık ilk fırsatta deneme uçuşunu yapacağız.

Art-Tech ASK21 İnceleme

Doğrusu bizde çok merak ettik şimdi Nesimi Bey nasıl uçacağını. :yuppi:
Modeli baştan sona elden geçirmiş ve upgrade etmişsiniz, bu emeklerin güzel bir karşılığı olacağını düşünüyorum. :halay:

Sahaya gidip uçamadan insanın hevesinin kursağında kalması çok kötü birşey gerçekten, benimde birçok kez başıma geldi. :(
Ama vardır bu işte bir hayır diyelim en güzeli. :laugh:

Art-Tech ASK21 İnceleme

Nesimi Sakmak' Alıntı:
Buraya kadar sorun yok. Geçtiğimiz pazar herşeyi arabaya doldurup eşimle oğlumu da alıp piste gittik. Bu haliyle uçuşunun nasıl olacağını da çok merak ediyorum. Ama bir sorun vardı; o telaş içinde kanat bağlantı çubuğunu almayı unutmuşum. Yalnız bu duyguyu ilk defa tattım. Hiçte güzel bir şey değilmiş. İnsan çok kötü bozuluyor. Neyse artık ilk fırsatta deneme uçuşunu yapacağız.
Valla Nesimi Bey, bu tür durumlarda "Vardır bunda da bir hayır" demekten başka çare kalmıyor. Belki de gerçekten o gün uçsanız başka bir şey olacaktı ;)

Model baştan aşağı gözden geçirilmiş ve upgrade edilmiş gözüküyor, elinize sağlık :thumbup: Uçuşunu merakla bekliyoruz :)

Art-Tech ASK21 İnceleme

Nesimi bey, uçuşunu da görmek isteriz, güzel bir anlatım olmuş. Aviomodelli'nin bir uçağında, kanat konusunda daha kötüsü bir durumla ben de karşılaşmıştım. Kanadı tek vida ile gövdeye tutturmak gerekiyordu. Tabii güvenemedim ve firar kenarına iki vida ilave edip gövdeye kontrplak karşılık koyup sağlamlamıştım. Bazan bunları tasarlayanların kafasında ne var diye düşünüyorum! :-\

Unutma olayına gelince, herkesin başına gelebiliyor. Ben radyoyu unutup gittiğimi bilirim! :embarras:

Art-Tech ASK21 İnceleme

Aynen bende vardır bir hayır deyip çok fazla üzerinde durmadım. Zaten ufaklıkta düşünmeye pek müsade etmedi. Bol yeşilliği temiz ve güneşli havayı bulunca bizi epey peşinden koşturdu.

Ömer Bey uçuşunu bende çok merak ediyorum. Yeni motorla birlikte ağırlık merkezinde de bir değişiklik olmadı. Ağırlıklarını ölçmedim ama birbirine yakın demekki. Bakalım bu hafta sonu şansımı tekrar deneyeceğim. Belki bu sefer uçurabilirim.

Art-Tech ASK21 İnceleme

Bugün Manisa'da hava çok güzeldi. Bahar geldiğiniz belli etti. Arkadaşımla bir fırsat bulup bir kaç saatliğine inşaatı devam eden piste gittik. Helikopterde satıldıktan sonra şu an elimde uçar vaziyette sadece bu model kaldı. Hafif rüzgarlı hava da modelin nasıl olduğunu görme fırsatı bulabildik.

Öncelikle belirteyim yeni motor düşündüğüm gibi aşırı güçlü olmadı. Modeli peşinden sürüklemiyor ama orjinalinden çok daha iyi olduğu kesin. İki uçuş yapabildik. İlki modelin son halini tanıma gibi birşey oldu. İlk videoya bakılırsa 12 dakika civarı sürmüş ama arada arkadaşımın hem çekimden sıkılması hem de kolunun ağrıması nedeniyle çekmediği 3-4 dakikayı da eklersek yaklaşık 15 dakikalık uçuş sonunda batarya hala 11 voltu gösteriyordu. Pili sonuna kadar zorlayarak en azından 25 dakika havada kalınabilir gibi görünüyor. Kanatların durumunu görmek için bir kaç loopta attım ama bir tono denememde uçak dönmemek için inat etti. Nedenini anlamadım. Bu uçakla akrobasi hareketlerine başlangıçta yapılabilecek gibi görünüyor. Neyse buyrun videolara. Kameraman arkadaşım Ali Meroğlu inşallah ilerleyen zamanda oda elinde bir kumanda ve bir model uçururken tarafımdan kayda alınacak.

Art-Tech ASK21 Re-maiden uçuşu

Ynt: Art-Tech ASK21 İnceleme

Nesimi bey hayirli olsun birkezdaha , loop atamama sebebi elevator kontrol yuzeyinin dar olmasi ve elevatorun esnek olmasidir , elevatorde karbon cubuk yok ise ici bos karbon cubuk atmanizi oneririm 4mm lik , eger var ise , elevatorun hareketli yuzetini kesip cikarin , 3 yada 4mm balsadan eski hareketli yuzeyin 2 kati eninde olacak sekilde kesip takin , loop lar cok daha iyi ve kolay olacaktır

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Ynt: Ynt: Art-Tech ASK21 İnceleme

Sümer Yamaner' Alıntı:
Abi loop atmış, tono atamamış. :)

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sumer abi olur boyle , bugun yucel abi parmaklarini dogradi da alanda , 3 parmak dikisli , sukur ki kirik yok kalici jasar yok , kafam daginik , bide kiz basimda yazi yazarken biseyler-soruyor :) dalmisim

ayni islemi alieron yuzeyinede yapabilir :) farkeden birsey yok

LG-D802 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi