Atatürk Havalimanı'nda izinsiz uçuş

acamurcu

Uye

İnsansız hava aracıyla Atatürk Havalimanı üzerinden çekilen görüntüler tedirginliğe yol açtı.

19 ocak 2014 Cumhuriyet Gazetesi Haberi.

Konuyla ilgili Airporthaber'in haberine göre, Atatürk Havalimanı üzerinde ve çevresinde dakikalarca görüntü alan genç, uçuş emniyetini tehlikeye attığı gerekçesiyle tepki çekti.

Manukyan'ın 12 dakikalık videosunu sosyal paylaşım sitesi Youtube'a yüklemesinden kısa süre sonra, yorumcular uçakların iniş kalkış paterninde tehlikeli çekimler yapan Manukyan'ı sorumsuzlukla suçladı.

Uzaktan kumandalı insansız hava aracıyla uçakların iniş kalkış yaptıkları bölgede kontrolsüzce çekim yapan Manukyan gelen tepkiler üzerine videoyu kaldırdı. Airporthaber'in ulaştığı Manukyan, "Hava aracının üzerindeki GPS sistemi havaalanlarında çekim yapılmasına müsade etmiyor. Sistem otomatikman devredışı kalıyor. Ben de bunu denemek için havaalanı üzerinde çekim yapmak istedim. GPS sisteminin devre dışı kalmasını bekledim ama kalmayınca çekime devam ettim. Kötü bir niyetim yoktu" dedi.

Öte yandan sözkonusu görüntülere ilişkin bazı pilotlar Airporthaber'e ulaştı ve görüntüyü alan kişiye tepkilerini dile getirdi.

Havacılık kuralları gereği havalimanları üzerinde izinsiz uçuş yapmak yasak. Polislerin ve askeri personelin dahi izin alarak uçmak zorunda olduğu havalimanı üzerinde uçulmasının cezai müeyyidesi bulunuyor.

Terör eylemlerine yol gösterecek şekilde yapılan bu uçuş sonrası tartışmalar devam ederken, Aspet Manukyan hakkında nasıl bir işlem yapılacağı merak ediliyor.

Olay Vahim Sorumlu davranmak gerekirdi : uçtuğu araç boyutu ve videoyu izleyemediğimden risk konusunda fikir sahibi olmasamda doğru olmadığı kesin
Ancak bu olay sonrasında alınacak oransız önlemler (kargoların engellenmesi vb.) daha çok korkuttu beni...

Allah bu tür kişilere biraz daha akıl ve fikir versin..... Inşallah bu işlerin sonunda kötü şeyler olmaz :-\

Paylaşım için teşekkürler Ayhan bey :)

GPS'i test edecekmiş bak sen. Ne kadar kolay... :mad:

Bütün fotoğrafçılar, stüdyosu olanlar sardı bu havadan çekim işine... Sonumuz iyi değil :)

Bu olaylar damla damla derken bardağı doldurur , yakındır bir sürpriz kanunla hepimizin canının sıkılması.Yahu kanuna ne gerek var , ilkokul çocuğu bile bilir bu işlerin hele hele havaalanında falan yapılmaması gerektiğini... :mad:

Türker Akgün' Alıntı:
GPS'i test edecekmiş bak sen. Ne kadar kolay... :mad:
GPS in antenini alıp bir yerine takacaksın cekiyormu bakacaksın dün Emin'in açtığı konuda anlatmaya calistigim buydu fazla sürmez bütün uçan araçları yasaklarlar kökünden sorunu hallederler.

Hakkında resmi işlem başlatılmış ama nasıl bir sonuç çıkar bilmiyorum. FPV uçuşlarına ciddi önlemler gelmesi yakındır.

fpv, heli, uçak, planör anlamaz bu yetkililer... hepsini toptan yasaklarlar :)

Ben ne deyim bilmiyorum, en iyisi bişey demeyim.. Zaten hepimiz aynı şeyleri düşünüyoruz. Üç-beş densiz yüzünden hepimizin tadı kaçacak...

Nezaket kuralları içerisinde ileti giriyor olmam o eylemi gerçekleştiren şahısa küfrediyor olmadığımı göstermiyor, o saatlerde uçuşu olan yakınım olsa canlarını tehlikeye attığı için o adamı bulur, bir güzel öğretirdim nerede uçuş yapılacağını :mad:
Bunun gibi adamları .......... neyse, sabah sabah sinirim kalktı !!

Hakan Ülgenalp' Alıntı:
Bu olaylar damla damla derken bardağı doldurur , yakındır bir sürpriz kanunla hepimizin canının sıkılması.Yahu kanuna ne gerek var , ilkokul çocuğu bile bilir bu işlerin hele hele havaalanında falan yapılmaması gerektiğini... :mad:

Hakan abi katılıyorum , sürpriz bir kanun çıkabilir :(p :(p :(p
Böyle tehlikeli işler yapıp insanları tehlikeye atanlara allah akıl fikir versin..

Ynt: Atatürk Havalimanı'nda izinsiz uçuş

Arkadas bilmiyordum demiş, salaga yatiyor bir de !

Ynt: Atatürk Havalimanı'nda izinsiz uçuş

Mehmet ÖZER' Alıntı:
Arkadas bilmiyordum demiş, salaga yatiyor bir de !
Neyi bilmiyormuş ifadesinde o bölgede GPS devre dişi kaliyor dediler denemek için GPS ile uçuş yaptim ama devreden çikmadi bende görüntü almaya devam ettim diyor inşallah agir bir ceza verirler de aklina esen istediği yerde tehlikeli isler yapamaz.

Salağa yatmayı da beceremiyor kaç paralık alet kullanıyor ve salak bizim insanımızda yedi.Böle insanların başından bir şey geçmeden anlamıcaklar ne yazık ki elidenki aletin nelere sebep olabileceğini