Başlangıç kumanda tavsiyesi

İlgi Alanı
Uçak
Abiler ben şu ana kadar hep simülasyon kullandım.Daha önce balsa olarak THK'da yapmış olduğum flamingo ve ata planörleri var ama ben ilk defa rc yapacağım.biliyorum ki bir çok kırım yaşayacağım.O yüzden hemen balsaya girişmek istemedim.İlk model olarak sanırım ft explorer iyi bir seçenek.Kumandada biraz kararsızım.Malum öğrenciyiz ama beni başlangıç-orta seviyede idare edecek bir kumanda almak istiyorum.Tavsiyeleriniz nelerdir?:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Taha KOÇAK
Biraz araştırırken flysky i6s ve i6x kuandalarını gördüm sizce iyi midir başlangıç için?

Bence 4 kanallı ikinci el bir kumanda arama ilanı aç. 17 yaşındasın henüz. Bu işe çok para yatırmadanda başlayabilirsin. 100 liraya kumanda bulunur. Kalanıda fotobloktan ve kontraplakdan yapabilirsin. Balsayı aratmaz en az bir sene diye düşünüyorum.
Ama para konusu dert değil diyorsan yazdıklarımı unut :D

Max 600-700 ayırabilirim şu an.Hatta aliexpress le burdaki kumandalar arasında uçuk bir fark var.Güvenilir bir satıcı bulursam oradan almayı düşünüyorum.Yukarıda bahsettiğim kumandaların menzili 1 km denmiş,ama şu an fpv veya drone uçurmayacağım için çok gerekte yok bence.

• Beğen
Bence 4 kanallı ikinci el bir kumanda arama ilanı aç. 17 yaşındasın henüz. Bu işe çok para yatırmadanda başlayabilirsin. 100 liraya kumanda bulunur. Kalanıda fotobloktan ve kontraplakdan yapabilirsin. Balsayı aratmaz en az bir sene diye düşünüyorum.
Ama para konusu dert değil diyorsan yazdıklarımı unut :D
Abi aslında ikinci ellere de bakmaya çalışıyorum tabiki temiz birşey bulursam daha iyi olur.Kumandaya çok yüksek bütçede ayırmak istemiyorum.Ama bir seviyeye kadar idare etsede güzel olur.:saygilar:

• Beğen
Ahmed bir sürü ilanlar bulacaksın. Önce ne yapmak istediğine karar vererek başla. Sıfır ve seni 5-10 sene idare edecek bir kumanda mı arıyorsun?
Seni 2-3 senelik idare edecek bir kumanda mı arıyorsun?
Yada seni 1 senelik idare edecek bir kumanda mı arıyorsun?
Hepsinin avantaj ve dezavantajları var. Uçak yapacağım diyorsun. Muhtemelen balsa için biraz erken. Bu yüzden 4 kanallı bir kumanda ve köpük uçaklar ile pekala en az 1 sene bu hobiyi yapabilirsin. En ucuz yol bu olur. En azından şuan için. İleride görev sahibi olduğunda tekrardan masrafa girmek seni yormaz.
Ama kumandaya 500-600 lira ayırma şansın varsa sıfır yada ikinci el bol kanallı kumandalara bakabilirsin. Her kumandanın özelliklerini internetten araştır. Ne tarz birşey istediğine karar ver. Son olarak burada seçimlerini paylaşarak üstadların yorumlarını isteyebilirsin.

Teşekkürler abi.Ben de senin gibi düşünüyorum şu an için balsaya girmek istemiyorum fotoblok ft explorer modeline başlayacağım.Öncelikle planını falan hazırlayayım biraz ilerlemeden sonra servo ve motorlar hakkında bilgiye ihtiyaç duyacağım.İlerleme oldukça yazarım.Herkese teşekkürler.:saygilar:

Flysky i6x kumandayı filitest siteside hem yeni başlayanlar hemde profesyoneller içinde öneriyor.Sitesinde bakabilirsin.Aliexpresten al çok hesaplı ve ftexplorer benimde ilk rc modelim çok doğru bir karar vermişsin.Ama en çok önemlisi bu işin okulu yani similatör.Similatöre bolca vakit ayır inan belki bir kaç düşüşün olur oda belki kırımda olmayabilir.Şimdden kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: Ahmed Eren Yılmaz
Bence önce servo ve motoru seç sonra modeli yaparsın. Kumanda olarak 4 kanallı bu modelin kumandasını ve alıcısını 100 liraya gönderebilirim istersen. Acelesi yok. Bol bol araştır sonra karar ver.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Tamam abi.Biraz araştırayım.İlanlara da göz atıyorum.Kermese eklenirse onlara da göz atabilirim. servo ve motora da bakıyorum.Bir de bende eski bir heli vardı kuyruk kısmındaki boru kırılınca bir daha kullanamadım.Onun motorunu ve pilini değerlendirebilir miyim acaba?(birazdan fotoğraflarını koyacağım.):saygilar:

Flysky i6x kumandayı filitest siteside hem yeni başlayanlar hemde profesyoneller içinde öneriyor.Sitesinde bakabilirsin.Aliexpresten al çok hesaplı ve ftexplorer benimde ilk rc modelim çok doğru bir karar vermişsin.Ama en çok önemlisi bu işin okulu yani similatör.Similatöre bolca vakit ayır inan belki bir kaç düşüşün olur oda belki kırımda olmayabilir.Şimdden kolay gelsin
Teşekkürler abi tavsiyelerin için:saygilar:

Biraz araştırırken flysky i6s ve i6x kuandalarını gördüm sizce iyi midir başlangıç için?
Flysky i6 ve i6x kumandaları başlangıç için bahsettiğin bütçede ideal kumandalar. Burada 4 ya da 5 öğrenci kardeşimize aldık bu kumandalardan. Hepsi gayet memnun. En azından programlanabilir, ekranlı, güvenilir bir kumanda almış olursun en azından birkaç yıl da gayet rahat idare eder. Alıcıları da gayet ucuz.

Satıcı olarak da aliexpreste hobbyarrow diye bir satıcıdan aldık hep kesinlikle tavsiye ederim. Special line yw kargo seçeneği ile 15-25 gün aralığında elimize ulaştılar. Vergi de 20-40 TL arası çıktı her seferinde. Satıcıyla iletişim de kolay. Linki aşağı ekliyorum değerlendirebilirsin.:saygilar:

• Beğen
Tepkiler: Ahmed Eren Yılmaz

motordan birşey anlamadım ama pilde 1100 mah 7.4V lipo yazıyor.ft explorer de değerlendirebilirmiyim?