Baştan sona skyhunter doğuyor :)

Selamlar başlamış olduğum skyhunter modeli uçağımın büyük bir kısmını bitirmiş bulunmaktayım; Ancak servolar ile başım dertte. Sağ ve sol kanat içerisinde bulunan servoların kablolarını 50cm'lik standart servo uzatmaları ile alıcıya bağladım. Esc'den alıcıya enerji verip kumandayı açtığımda servolar kendi kendine hareket etmeye başlıyor. Başlarda birşeylerin arıza yaptığını düşünmüştüm ancak Kuyruk bölümündeki servoda iki adet 50cm'lik uzatma kullanmıştım bunlardan birini çıkarttığımda kuyruktaki hareketlilik kesildi. Fakat kanatlar içerisinde yer alan servolarda bir adet uzatma olmasına rağmen kumandadan komut verdiğimde komut alıyor ancak kirli bir şekilde (parazitli kendi kendine hareket ediyor). servo kablolarını manyetik parazit düşürücü kullanarak denedim hareketliliğe hiç bir etkisi olmadı. servo uzatmalarını bu hareketliliği keserek nasıl kullanabilirim ne yapmalıyım.
:RCKolik:
Bileşenler şu şekilde
Kanat açıklığı : 150cm
kalkış ağırlığı : 1500gr
motor : sunnysky 2820 / 800kv
esc : emax BLheli 60A
pervane : 12*6,5" katlanır
servo : emax ES08MA2 analog
pil : turnigy 4s 25-35C 5000mah LiPo
kumanda : turnigy 9x DJT telemetri modül
alıcı : D8R2 plus

You must be registered for see images attach

Son düzenleme:
Servo kablolarını döndürerek yay gibi bükün, girişim azalır. Esc ve alıcı birbirinden uzak durmasında yarar var. Bec kullanıyorsanız iptal edin, alıcıya ayrıca bir pil takın.

• Beğen
Tepkiler: serhat temelli
Servo kablolarını döndürerek yay gibi bükün, girişim azalır. Esc ve alıcı birbirinden uzak durmasında yarar var. Bec kullanıyorsanız iptal edin, alıcıya ayrıca bir pil takın.
kanat servo kabloları strafor içerisinde düz bir kanalda sabit olduğundan bükme yapamam belki kuyruktaki servo için kuyruk çıtasına sarabilirim. esc ve alıcı bir birinden uzak durumda. esc'nin bec'ini kullanıyorum. ayrıca bir bec değilde extra bir pil kullanmamı öneriyorsunuz peki bu pili alıcıya direkmi bağlamalıyım yoksa harici bir bec devresi ile mi kullanmalıyım

Alıcının Bat girişine alıcı kılavuzunda yazılı gerilimi ayrıca bağlayın. Motora ayrıca gerilim verin. Esc ayar gerektirebilir, aynı esc'yi kullanmadım.

Alıcının Bat girişine alıcı kılavuzunda yazılı gerilimi ayrıca bağlayın. Motora ayrıca gerilim verin. Esc ayar gerektirebilir, aynı esc'yi kullanmadım.
ikinci pil için sormak istediğim bu pili alıcıya takarken bec devresi veya voltaj düşürücü kullanmadanmı takmalıyım.
servolar yeni ilk kez kullanıyorum.
esc'nin bec için bir ayar özelliğini göremedim. klavuzuda paylaşayım.
bu arada sistemi açıp biraz beklediğimde hareketlilik azaldı servo ve alıcı arasında süreye bağlı bir algılama var mı bilemiyorum ancak hareketlilik tek uzatma takılı olan servolar için kumanda komutunun servolarda kirli bir şekilde, iki ekli kuyruk servosu kumanda komutlu veya komutsuz sürekli kirli şekilde cevap buluyor.

Ekli dosyalar

• Emax BLHeli ESC Manual.pdf
    121.2 KB · Görülme: 5
Son düzenleme:
Kullandığınız servolar ne ebat ve nedir ki, Ayrıca besleme gereği duyuyorsunuz? 12 gr. 2 kg torklu bır servo ne kadar ayrıca beslenmek ister? Hiç başıma gelmedi. Siz radyo ayarlarını kontrol edin, yada varsa servo tester ile servoları kontrol edin.
Eğer kanat servolarının bağlantılarında (Y bağlantı )bir hata yapmadınızsa servolardan bırı bozuksa sistemi alt üst edebilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
ikinci pil için sormak istediğim bu pili alıcıya takarken bec devresi veya voltaj düşürücü kullanmadanmı takmalıyım.
servolar yeni ilk kez kullanıyorum.
Alıcı uzerinde çalışma voltaj aralıkları yazıyordur. 4-6 v civari olur. Ben gibi dalgınlıkla 3s lipo bağlamayın, alıcıyla beraber 4 ödünç servo yakmıştım :D

• Beğen
Servolardan birisi fazlaca akım çekiyor olabilir. Burada yapılması gereken şey öncelikle tüm servoları söküp uzatma kablosu olmadan alıcıya (modelin dışında) bağlayıp test etmektir. Bu testin sonuçlarına göre bir sonraki test adımı planlanır. Bu tür bir modelde kablolarla alakalı bir sorun çok çok zordur.

Kullandığınız servolar ne ebat ve nedir ki, Ayrıca besleme gereği duyuyorsunuz? 12 gr. 2 kg torklu bır servo ne kadar ayrıca beslenmek ister? Hiç başıma gelmedi. Siz radyo ayarlarını kontrol edin, yada varsa servo tester ile servoları kontrol edin.
Eğer kanat servolarının bağlantılarında (Y bağlantı )bir hata yapmadınızsa servolardan bırı bozuksa sistemi alt üst edebilir.

servo tester ile kontrollerini yaptım sorun yok hatta alıcı üzerinden ek uzatma kablosu kullanmadan da denedim sorun çıkmadı. yani sorun bir şekilde uzatma kablolarında dediğim gibi bir servo üzerinde iki adet uzatma kablosu kullandığımda kendinden geçiyor bunu bire düşürdüğümde kirli cevap veriyor uzatma kullanmadığımda sorun yok; ancak uzatmaları kullanmak durumundayım nası yetiştireceğim keşke bluetooth lu olsalar ki ozman hepten karışırdı heralde :lollol:. 'Y' kablo kullanmadım kumandadan mix yaparak kullanırım diye düşündüm ve mixi iptal edip tekrar denedim sonuç kirli:cry:

kullandığım servo ve özellikleri bu şekilde.
Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Bahsettiğim uzatma kablosu da bu kurşun tel kablo diye nitelendirmişler. Bakır kablo kullansam nasıl bir etkisi olur . Analog servo kullanırken ayrıca dikkat edilmesi gereken bir şey var mı ki? kondansatör filan belki. :laugh:

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Son düzenleme:
Bence sıfırdan bır Y kablo yapıp dene
Kusura bakma ama yapttığın uzatma yada Y nin bır resmini paylaşırmısın?
Kargo ucagından 7 tane servo kullanıyorum alıcı ustunden. Böyle bir sorunla kaşılaşmadım. Extra bir besleme fılan gerekmedi.
Uzatna yaptıgın kabloların boyu fazla olsa direnç filan dıyecegım ama modelin boyum belli .
Bazan kılıtlenince basit birşey gözden kaçabilliyor o yüzden resım istedim.
Bu arada Y kablo kullanmadım dıyorsun. Aileronları mixle nası kontrol edıyorsun?

Moderatör tarafında düzenlendi: