Beklenen Hamle: Brain/Ikon - 2

Emre Kaman

Moderator
İlgi Alanı
Heli
Yeni üniteler yolda...

MSH'dan beklenen hamle geldi. Yeni firmware ile birlikte yeni bir versiyon piyasaya çıkacak. V1 olarak anılan, helen kullanmakta olduğumuz üniteler halen desteklenmekte ve yeni firmware upgrade (üzerinde aylardır konuşulan) bu üniteler tarafından da desteklenecekmiş.

V2 olacak olan yeni ünitede öne çıkan özellikler:

- Yeni ve daha güçlü bir işlemci
- Data logging
- 6 farklı hardware opsiyonu. Bu opsiyonlar arasında anladığım kadarıyla değişik ebatlarda ve özelliklerde üniteler olcak. Mesela Beast'de gördüğümüz gibi ayrı bir powerbus'ı içinde dahil olan üniteler de gelecek.

Henüz bir resim vs paylaşılmamış. Bakalım ünite neye benzeyecek.

İlk versiyonda gerçek rescue, canlı titreşim analizi, yeni algoritma ile titreşime karşı yüksek dayanıklılık gibi yenilikler olacak. İkinci versiyon ise yepyeni bir ünite olarak bakalım bize neler getirecek...

Takipteyiz...

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

-------------------------------------------------------------------------------------------------

6 FARKLI VERSIYON

Gelişmeler var mı? MSH USA de yeni seri için fiyatlar var, fastlad/midland fiyatlarını da merak ediyoruz.

micro brain2 - 116 dolar
mini brain2 - 165 dolar

std brain2 - 165 dolar
std brain2 bluetooth - 200 dolar

HD brain2 - 200 dolar
HD brain2 bluetooth - 250 dolar

Versiyonlara göre Özellikler Tablosu

YENI YAZILIM ÖZELLIKLERI

1- Gerçek KURTARMA Sistemi

2- Event / Olay Kayıtları

3- Vibrasyon Kayıt ve Analizi

4- LOG Analizi

2. versiyonu bilmem ama brain de vibrasyon analizi benim gasser conversion helide işini iyi yapmıyor, "nitrolarda çok verimli olduğunu söylüyorlar". Entegre governor; 2 align sensor, 1 futaba sensor ve farklı mıknatıslar değiştirmeme rağmen telemetry üzerinden optik sensörle ve elle ölçtüğümde +- 1500-2000 devir eksik/fazla tutuyor.

Beast pro ya geçtim governor da sorun yok bailout/rescue ikisinde de kullanmadığım için bilmiyorum.

Tareq'in tavsiyesi üzerine brain almıştım :)

Mustafa Deveci' Alıntı:
2. versiyonu bilmem ama brain de vibrasyon analizi benim gasser conversion helide işini iyi yapmıyor, "nitrolarda çok verimli olduğunu söylüyorlar". Entegre governor; 2 align sensor, 1 futaba sensor ve farklı mıknatıslar değiştirmeme rağmen telemetry üzerinden optik sensörle ve elle ölçtüğümde +- 1500-2000 devir eksik/fazla tutuyor.

Beast pro ya geçtim governor da sorun yok bailout/rescue ikisinde de kullanmadığım için bilmiyorum.

Tareq'in tavsiyesi üzerine brain almıştım :)

Kavramlar karışmış biraz Mustafa bey. Vibrasyon analizi şu anda yok, yeni upgrade ile gelecek. Governor ile ilgili bir şikayetiniz var sanırım, ama anlamadım. O kadar büyük bir fark nasıl çıkıyor? Zaten kafa turu 1800-2000'lerde değil mi?

"The Brain is highly vibration insensitive" pardon tanıtımda bunu okuduğum için titreşim analizi için şu anki brainde de özel bir yazılım var zannediyordum. Kuyrukta sık sık kaçma yapmaya başlamıştı. Limit ayarını defalarca yapıp, gaini düzeltip, mekaniği kontrol ettikten sonra düzelmeyince geriye sadece titreşime yorumladım.

Pardon motor devriyle kafa turunu karıştırıp birer 0 fazla yazmışım. Trex 600 de 2100 de tutmak isterken, 2250-1900 devirlerde tutuyordu.

Var mı bir resim ya da yeni bir tarih :rolleyes: :islik:

Yok abi. Ay ortasini gectik, heralde bu aralar en azindan firmware gelir. Yeni unite bence bu ay cikmaz, cikacak olsa en azindan resmini vs gorurduk

Brain2'nin henüz ortaya çıkmış bir görseli yok. Loglarından titreşim grafiği görseli:

Emre Kaman' Alıntı:
Brain2'nin henüz ortaya çıkmış bir görseli yok. Loglarından titreşim grafiği görseli:
Bu sadece online çalışan ve loglanmayan titreşim analizi bana çok mantıklı gelmiyor. Mesela Vbar Neo sadece logsuz online titreşim özelliği var :-\

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Bu sadece online çalışan ve loglanmayan titreşim analizi bana çok mantıklı gelmiyor. Mesela Vbar Neo sadece logsuz online titreşim özelliği var :-\

Abi V2'de log özelliği var. Aynen Skookumda olduğu gibi içinde bir flash bellek var ve tüm uçuşları kaydediyor. Ancak V1'de kayıt yapacak bir hardware yok, dolayısıyla sadece canlı izleme yapılabiliyor.

En azından tezgahta paller sökülü şekilde bir analiz yapma şansı olacak. Tabi bunun bir dez avantajı şu, Skookum'da da tecrübe ettiğim gibi, diyelim kafada bir sorun var. Paller takılı değilken okunan titreşim değerleri çok küçük olduğundan sorunu ayırt etmek çok zor oluyor, gözden kaçabiliyor. Ama pallerin yükü de olduğu zaman sorunlu kısımdaki titreşim gayet net belli oluyor.

Neyse, hiç yoktan iyidir diyip, en azından titreşim analizimiz var diye sevineceğiz V1 kullanıcıları olarak. Sahada BT menzili içinde hoverda durarak incelemek de bir seçenek olabilir tabi..

Neodaki kumanda ile anlamlı (vbc)... Tek kişi uçarken önünden vibration analyzerı takip edip titreşim genliğinden helinin neresi sıkıntılı, çıkarım yapabilir.

Diğer online analiz gösteren üniteler de bluetooth ile iş yapabilir. (Örnek: Spirit...) Tabii bir kişi uçarken diğeri de tabletten/telefondan takip edecek... Veya tek kişi önüne ekranda spectrum analyzerı açacak, bi taraftan onu takip ederken uçacak...

Loglanan titreşim analizi bir tek Skookum'da var sanırım, onun da fiyatı malum ve kendisi titreşim konularında gelmiş geçmiş en iyi ünitelerden ;D ;D ;D

Rasim Öztürk' Alıntı:
Neodaki kumanda ile anlamlı (vbc)... Tek kişi uçarken önünden vibration analyzerı takip edip titreşim genliğinden helinin neresi sıkıntılı, çıkarım yapabilir.

Diğer online analiz gösteren üniteler de bluetooth ile iş yapabilir. (Örnek: Spirit...) Tabii bir kişi uçarken diğeri de tabletten/telefondan takip edecek... Veya tek kişi önüne ekranda spectrum analyzerı açacak, bi taraftan onu takip ederken uçacak...

Loglanan titreşim analizi bir tek Skookum'da var sanırım, onun da fiyatı malum ve kendisi titreşim konularında gelmiş geçmiş en iyi ünitelerden ;D ;D ;D

İşte Brain2 hem log hem de titreşim açısından bu açığı biraz kapatacak gibi. Skookum tabi muhteşem titreşim işlerinde :eek:f:

Aslında BT üzerinden canlı analiz yaparken ekran kaydedici bir program da kullanılabilir, bakalım göreceğiz.

Ama şu var, Skookum titreşim konusunda beni öyle bir "eğitti" ki, artık helinin sesinden soluğundan yada kuyruktan tutarak anlar oldum, ben kendim oldum titreşim analisti ;D :lollol: Getirin bana, söyleyim şu devirde şu var diye :lol:

Biri uçarken diğeri bt ile üniteye bağlanıp titreşim analizi mi yapıcak ? Çok tehlikeli değil mi bu? Hele ki bt de 2.4 ghz ile çalışırken :lollol: :lollol: :hoppa:
Bir yerlerden tanıdık geldi mi :laugh: :laugh:

Rasim Öztürk' Alıntı:

Yanlış hatırlamıyorsam Spiritte bluetooth modülü ile canlı titreşim analizi ekranı açıkken servolar çalışmıyor. Zaten titreşim ekranı açmak istediğinizde bununla ilgili bir uyarı geliyor. Kesinlikle paller takılı ijen yapılmamalı bence. Gerçi yanlış hatırlamıyorsam servolar merkezleniyordu ama sakat iş

Kağan Kazancı' Alıntı:
Biri uçarken diğeri bt ile üniteye bağlanıp titreşim analizi mi yapıcak ? Çok tehlikeli değil mi bu? Hele ki bt de 2.4 ghz ile çalışırken :lollol: :lollol: :hoppa:
Bir yerlerden tanıdık geldi mi :laugh: :laugh:

Geldi, benim düşüncelerim olduğu için olabilir :)

Benim de zamanında yaptığım gibi, BT modül üzerinde takılı kullananlar varmış HF'de, hatta bazıları takım pilotu. Tek söyledikleri programa bağlıyken uçmadıkları, ki ben zamanında onu da yaptım. Ama şu anda BT ister bağlı olsun ister olmasın, açık olduğu halde uçmanın çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Ben uçmam, uçanın uçtuğu yerde durmam. Ama isteyen istediği gibi takılır.

Cahit Kaş' Alıntı:
Yanlış hatırlamıyorsam Spiritte bluetooth modülü ile canlı titreşim analizi ekranı açıkken servolar çalışmıyor. Zaten titreşim ekranı açmak istediğinizde bununla ilgili bir uyarı geliyor. Kesinlikle paller takılı ijen yapılmamalı bence. Gerçi yanlış hatırlamıyorsam servolar merkezleniyordu ama sakat iş

Doğrudur Cahit abi, ben açıkçası hiç kullanmadım Spiritin canlı titreşim analizi özelliğini. Sadece bu özellik varsa ve Bluetooth da varsa, o şekilde kullanılabilir belki diye düşündüm.

Şu durumda en temiz iş, titreşim logu tutup bunları sonradan incelemek... (Skookum, brain v2) En temiz ikinci iş ise canlı titreşim analizini BT suz takip etmek, yani Vbar Neo + VBC...

Diğerleri palsiz inceleme fırsatı sunuyor gibi, o da ne kadar yardımcı olur bilemiyorum.