Ben bu açı ayarı işini neden beceremiyorum?

Onur TURAN

Tecrübeli Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Arkadaşlar merhaba. Uzun zamandır yoğunluktan dolayı modele bakamadım. Sadece açı ayarı meselesi kalmıştı. Bugün tamamlayıp yarın maiden olarak uçmayı hedefliyorum. Ancak daha önce de defalarca kez uğraşıp açı ayarı yapma işini beceremedim. Olay aynen şöyle cereyan ediyor;

*Modelin bütün ölçülerini manual de yazana göre kumpas ile ölçerek ayarladım.
*Throotle %50 konumda iken tüm servo kollarını ortaya getirdim.
*Swasplate leveler ile neredeyse milimetrik olarak swash ayarı yaptım. Trim hiç yok.
*Sıra pal açılarına geldiğinde throotle 0 konumdayken açı-11 veya -12 lerde
*Throotle %50 iken açı +6 veya +7 lerde
*Throotle %100 iken açı +17 veya +18 lerde oluyor.
*Swashmix menüsünden pitch %60 iken hal böyle düşürdüğüm zaman %100 throotle de +12 yakalamak için pitch %7 lere düşüyor.
*Malumunuz durum anormal bir halde.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Ansiklopedi gibi konusu var Onur :D Becerememek yok %p

Emre Kaman' Alıntı:
Ansiklopedi gibi konusu var Onur :D Becerememek yok %p

Abi cevap için teşekkür ederim. Defalarca okudum izledim ama olmadı. Şimdi tekrar edeceğim :) Evet becerememek yok :RCKolik:

Onur kullandığın ünite nedir sorması ayıp? :)

Levent UYGUN' Alıntı:
Onur kullandığın ünite nedir sorması ayıp? :)

Abi model fb olduğu için bunda ünite yok. Ancak diğerinde kbar kullanıyorum. Kullanamıyorum desem daha doğru olacak.

Bu ölçümleri yaparken Flybar çubuğu yere paralel şekilde fixlenmiş olmalı. :)

yada:

Bu VIDEOYU görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Levent UYGUN' Alıntı:
Bu ölçümleri yaparken Flybar çubuğu yere paralel şekilde fixlenmiş olmalı. :)

yada:

Levent abi bilgilendirme ve ilgin için teşekkür ederim. Şimdi çözdüm sorunu. Modelin manual ölçüleri ile açılar bozuk çıktı. Tekrar kısaltarak denedim ve açılar düzeldi. Her iki açıyı da 13 lerde yakaladım. Daha geniş bir zamanda 12 lere çekmeye çalışacağım.

Hadi gözümüz aydın. Sonunda olayı cozdun demek ki Onur :bravo: Özellikle ilk kez ayarlarken yanında bilen birisi olmayınca biraz zor oluyor bu işler :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hadi geçmiş olsun :)

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Hadi gözümüz aydın. Sonunda olayı cozdun demek ki Onur :bravo: Özellikle ilk kez ayarlarken yanında bilen birisi olmayınca biraz zor oluyor bu işler :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

Teşekkür ederim Mehmet abi. Evet yanında birisi olmayınca çok zor oluyor. Hele bir de korkak davranırsan hepten işin içinden çıkılmıyor. Bu arada Cemil abiye de teşekkür ederim. Telefonla bayağı destek oldu.

Onur merhaba defalarca konuştuk zor bi olay değil

HUAWEI VNS-L31 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar ben ikinci el bi V977 aldım yada v966 power star1 tam olarak bilmiyorum. Benim sorunum şu. Dişliyi tam olarak oturtup heliyi çalıştırdığımda heli kendini yere bastırıyor (4 kanaldayken!) Gaz sticki %80 üzerine çıkmaya başladığında anca havalanıyor hatta %90. Sonradan pal açısının %80 de dümdüz yani 0 açıda olduğunu öğrendim burada okuduklarımdan. Dişliyi tam olarak yerine oturttuğum halde yine de hafif bi sallantı oluyor şaftta. Yani yukarı aşağı doğru. Şaft yamuk değil yani. Devam edecek olursam servolarda sorun olduğunu düşündüm ve servo linklerinden biri diğerlerine göre daha kısa. Bu problem çıkarır mı böyle mi olmalı. Bir diğer sorum pal açısı ayarını nasıl değiştirmeliyim. Burada okuduğum kadarıyla gaz kolu %50deyken sıfır açı olmalı diye. (3D idle up açıkken diyorum) fakat benim helide yukarıda dediğim gibi %80de 0 açıya geliyor. Şimdi ben servo linklerinin boyunu mı uzatmalıyım böyle bişey var mı? Yada kumandadan ayar yapma şansım var mı? V977için böyle bir ayar varmı 450lik heliler için anlatılmış fakat benim kumandamda yok böyle bir ayar şekli. Birde pillerim şişmiş olduğu halde helikopteri uçurabiliyorum. Pilleri atmasam çok mu tehlikeli olur? Nasıl uçurabildin diye sorarsanız pervanenin altındaki rulmana giren 3lü servonun pallere bağlantı yerini olması gerekenden yukarıda tutuyorum bu şekilde uçuyor. Yani kılı kılına tutuyor. Çok ufak bi çarpmada çıkıyor tabi böyle işte. yardımlarınızı bekliyorum :)

Şimdi kızmayayım diyorum ama elimde değil :mad:

-- Şu konuya buradaki sorunun aynısını soruyorsun : 04:12:06 ÖS

-- Soruna detaylı bir şekilde cevap veriyorum : Bugün, 04:52:11 ÖS »

-- Sonra buraya yine AYNI soruyu soruyorsun : Bugün, 04:48:03 ÖS »

-- Buradaki mesajı SILIYORUM ama sen yine aynı mesajı yine bu konuda sormaya devam ediyorsun 05:35:08 ÖS »

NOT-1: Bu sana son uyarım olsun. Eğer benzer saçmalıklara devam edersen, üyeliğini 1 hafta süre ile DONDURMAK zorunda kalacağım .

NOT-2: Madem okumuyorsun o zaman emek çekip yazdığım detaylı mesajı da sildim. Benden artık yardım alman bu aşamada zor. Diğer arkadaşları bilemeyeceğim :saygilar:

Yaklaşım tarzını çok sevdim. Derdi anlatmak olan her türlü anlatır burada atar yapmanın anlamı yok. Gördüğüm kadarıyla herkese bu atarı yapıyorsun çünkü bayadır okuyorum yorumlarını. Diyeceğim senin gibi 7 24 bu forumu kullanmıyorum yanlış yere konu açmamak için baya araştırdım atar yapma diye. Sonra yorumu koyduğum yere son mesajın bikaç sene önce olduğunu görünce yine benim konuma çok benzeyen ama daha yeni yorumlar yapılmış yeri gördüm ve orayada yazmak istedim. Birinin yorumlarımı sildiğini değil gönder dediğimi unuttuğumu düşündüm malum pc başında oturup her anı her dakikayı kontrol etmiyorum. Ama helal olsun yine gelip atarını yaptın. Üyelik kaydımı silebilirsin teşekkür ediyorum :)

Kırmancı' Alıntı:
Yaklaşım tarzını çok sevdim. Derdi anlatmak olan her türlü anlatır burada atar yapmanın anlamı yok. Gördüğüm kadarıyla herkese bu atarı yapıyorsun çünkü bayadır okuyorum yorumlarını. Diyeceğim senin gibi 7 24 bu forumu kullanmıyorum yanlış yere konu açmamak için baya araştırdım atar yapma diye. Sonra yorumu koyduğum yere son mesajın bikaç sene önce olduğunu görünce yine benim konuma çok benzeyen ama daha yeni yorumlar yapılmış yeri gördüm ve orayada yazmak istedim. Birinin yorumlarımı sildiğini değil gönder dediğimi unuttuğumu düşündüm malum pc başında oturup her anı her dakikayı kontrol etmiyorum. Ama helal olsun yine gelip atarını yaptın. Üyelik kaydımı silebilirsin teşekkür ediyorum :)

İşte burası böyle biryer kırmancı, sen şaşırıyorsun tabi normal olarak belkide alıştığın diğer sosyal platformlar gibi sandığın için.

Biz burayı evimiz gibi görüyor, emek sarfediyoruz. Buraya öyle sokaktan çamurlu ayakkabılarınla gelip içeri dalamazsın. Atarda yapılır gerekirse kapının yolu da gösterilir. ;)

Her ortam herkese göre olmuyor işte yapacak birşey yok. Ben burayı ve burayı sevenleri seviyorum. :RCKolik: Sen beğenmedin, saygı duyarım ve yolun açık olsun derim. :saygilar: