Bir modeldeki her motor icin ayrı Esc mi?

albar

Yeni Uye
İlgi Alanı
Hepsi
Merhaba
Modifiye etmekte olduğum bir ekskavatör için bir sorum olacak, malum paletli olduğu için her bir paleti ve gövdeyi ayrı motor çevirecek yani 3 ayrı motora kumanda etmem gerekecek, her biri için ayrı escmi kullanmam gerekiyor, yoksa benim bilmediğim başka bir yolu varmıdır?

Elbet bir yolu vardır elektronik işinde, ama astarı yüzünü geçecektir :)

Bir esc ile birden fazla motor çeviren görmedim, teknik olarak mümkün mü bilemiyorum. Ancak mümkün olsa bile, bütün motorlar aynı anda çalışıp, aynı anda duracaktır. Kontrol edilebilir bir makine olmayacaktır. Engin beyin el yapımı ekskavatör konusunu inceleyin, o bu iş için modifiye ettiği servolar kullanmıştı.

İnşaatcı, üstelik kazı dolgu alanında olduğumdan ekskavatör deyince gözüm parladı hemen. Evet her bir motora ayrı esc önerilir. Birde bazı markaların örneğin emax 4 in 1 esc vardır. Yalnız küçük bi arızada komple kart gittiğinden pek önerilmez.Üstelik maliyettede bir kaç dolar ucuzdur sadece. Bende bi ara şu makinelere özenmiştim. Sonra pek vakit ayıramadım. Tabi bunlar arduino ve servo motor. Sistem biraz farklı.

Emre bey,anladım bende sizin gibi düşünüyorum ancak rc konusunda bildiklerim çok yeni olduğu için acaba başka bilmediğim bir şey varmı diye sormak istedim, Engin beyin konusuna bakmıştım ama bu açıdan incelememiştim, birde o gözle bakıyim.Cevap için teşekkürler

Servet bey , çok göz parlatacak bir çalışma olmayacak ama benim çalışmamın temeli şu , New rayin oyuncak bir ekskavatörünü almıştım kumandasız olarak, onu profesyonel bir hale sokmak istiyordum incelediğimde aynen benim düşündüğümü yaptıklarını gördüm, bunun benzeri bir şey olacak
https://m.youtube.com/watch?v=WQ-faBzvipo

Kullanacağınız motorlar fırçasız motormu. Paletler hariç kolu servo kullansanız daha iyi olmazmı. Bide videodaki gibi eksen dönüşü (paletle değil) olsa çok güzel olur.

Araç şuan bir oyuncak helikopter kumandasıyla çalışır durumda ve üzerinde kendi fırçalı motorları var bir ara bunların yerine surekli dönen servo kullaniyim dedim, ancak kumandam 6 kanal ve videodaki gibi bir mod değişimi yok yani sol stick kepçeyi kumanda ederken bir switch yardımıyla paleti kontrolediyor ya bu benim kumandamda mümkün değil. O yüzden ben işin kolayına kaçıp paletllere dokumayacağım ( yani oyuncak kumanda ile sürüşe devam) sadece üst kısmı modifiye edip eksenel dönüş dahil profesyonel kumandaya bağlayacağım.

Şu yüzden sordum. Emin olmamakla birlikte fırçalı motorlarda esc kullanılmak istenirse eğer farklı tip esc kullanılıyor. Normal fırçasız motor esc si değil diye biliyorum. Fırçalı motorlarda daha basit esc yapıları olması lazım. Ama belki fazla fazla iyi olur normal esc. :D

Videolar bölümünden videoları izlerseniz faydalı olur. Hem normal escye göre daha ucuzmuş.

3 motor, 3 servo ve ışık kiti hepsini kumanda edecek bir kumandam yok elimde,elimde ki kumanda 6 kanal ve oldukça eski, ışık kiti olmassa dahi elimdeki kumanda yeterli değil. Dediğim gibi hareket mekanizmasına şimdilik dokunmayacağım, bakalım ne çıkacak. Şu an bir kamyonet modifiyesi yapıyorum bitti gibi, ondan sonra bu projeye başlıycam. Cevaplar için teşekkürler...