bir Piper Cub Procesi :)

İlgi Alanı
Uçak
Merhabalar... Bildiğiniz Üzere Bir süredir uçuramadığım bir uçağım var.. :) Ben de acaba yeni bir uçak yapmayı deneyebilir miyim diye düşündüm ve kolları sıvadım.. hemen internetten birkaçtane proje indirdim.. en anlaşılır olanı baz alarak işe başladım.bir akşam gelirken ostime uğrayıp hemen bikaç plaka köpük, biraz alüminyum ve ıvır zıvır aldım... bi süre önce başlamıştım aslında.. yaklaşık 4-5 akşamımı aldı.. Ve ortaya bunlar çıktı :)
Bu arada dipnot geçmek istiyorum ki proje piper J3 Cub olarak başladı fakat benim sabırsızlığım yüzünden henüz bir piper görünümü kazanamadı. :) Önce bir uçsun sonra kanatları ve kuyruğu hallederim deyip sonraya bıraktım... Şimdi resimleri ekliyorum..

Bu RESMİ görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol

Serdar Ucakci degilim malum ama bildigim kadari ile Piper modeli Ozellikle yan ruzgarlardan olumsuz etkilenen ve bu nedenle kolay stall olabilen bir model.

Modeli aslinda ben de cok beğeniyorum ama maiden ucus oncesi ustalardan mutlaka bir fikir ve tiyo almani tavsiye ederim ;)

devam.....

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Serdar Ucakci degilim malum ama bildigim kadari ile Piper modeli Ozellikle yan ruzgarlardan olumsuz etkilenen ve bu nedenle kolay stall olabilen bir model.

Modeli aslinda ben de cok beğeniyorum ama maiden ucus oncesi ustalardan mutlaka bir fikir ve tiyo almani tavsiye ederim ;)

Mehmet abi doğru söylüyosun.. Bu model için çok özel bi sebebim yok aslında sadece gerçekten çok hoş görünüyor gözüme. :) zaten kanat yapısı henüz gelişimini ve evrimini tamamlamadı :)

bugün akşam yeni bir pist buldum ve maiden uçuş için de sabredemedim. Zira henüz rudder yapmadım :)

Uçuşu bana göre harikaydı.. ben uçabileceği konusunda tereddütlüydüm aslında. kalkışı tırmanması ve dengesi harikaydı. kalkışşta sağa veya sola yatış olmadı. tabiri caizse ok gibi kalkış oldu ve ivmeli tırmandı.. Sadece aileronlardan beklediğim tepkiyi alamadım. hareket sınırını biraz daha arttırmam gerek..:) 2-3 dakikalık bir uçuş oldu. ve ne hikmetse iniş te çok hafif sarsıntılı fakat güzel oldu..:)

Bunlar da uçuş sonrası resimleri.. :)

Celalettin Yazkan' Alıntı:
Serdar aileronları kanat boyunca da yapabilirsin.

Evet celalettin abi sanırım öyle yapmak daha faydalı olacak. Başta plandan çıkmayayım demiştim ama. yarına alttaki pinlere takıp tekrar deneyeceğim fırsatım olursa. yine güzel bi tepki alamazsam dediğin gibi yapayım abi.. o zaman çözülür belki..

Oooh maiden yapilmis bile :D Kirim olmadigina gore olay bitmistir :thumbup:

Mehmet Kucuksari' Alıntı:
Oooh maiden yapilmis bile :D Kirim olmadigina gore olay bitmistir :thumbup:

abi işi garanti alıp deneme uçuşu yapmadan proje kapsamına almayayım dedim.. :)

Ellerinize sağlık bence çok güzel bir model olmuş sorunsuz ve kırımsız ilk uçuşun olması çok başarılı benim görüşüme göre. Birde boyanınca harika olur malum sarı çok yakışıyor o modele :) :saygilar:

Eymen Sercan' Alıntı:
Ellerinize sağlık bence çok güzel bir model olmuş sorunsuz ve kırımsız ilk uçuşun olması çok başarılı benim görüşüme göre. Birde boyanınca harika olur malum sarı çok yakışıyor o modele :) :saygilar:
Teşekkür ederim.. :) Uçuş kontollerini biraz daha iyileştirdiğimde yavaş yavaş piper cub görünümü vermeyi hedefliyorum :) renk ise kesinlikle sarı :thumbup: %p

Konuyu şimdi gördüm uçak yapılmış maiden uçuşu bile yapılmış :D Serdar abi elektroniği yeni mi aldın önceki uçaktan kalan malzemeler mi

Kadir Kurt' Alıntı:
Konuyu şimdi gördüm uçak yapılmış maiden uçuşu bile yapılmış :D Serdar abi elektroniği yeni mi aldın önceki uçaktan kalan malzemeler mi

Kadir diğer uçaktan kalan malzemeleri kullandım.. Sadece bir motor aldım ek olarak 1400 kv lık.. Bir de pervane aldım ek olarak..:)

serdar topraktan' Alıntı:
Kadir diğer uçaktan kalan malzemeleri kullandım.. Sadece bir motor aldım ek olarak 1400 kv lık.. Bir de pervane aldım ek olarak..:)
Abi birde klasik sarı rengine boyarsan çok güzel olur. :)

Kadir Kurt' Alıntı:
Abi birde klasik sarı rengine boyarsan çok güzel olur. :)
Kadir yakindir.. :) guzel orjinal bi sari Boya ile cok guzel olacak. Fakat sprey boyayla mi yapsam daha farkli bi cozum mu bulsam bilemedim. Agirligi acisindan.. daha kanat, kuyruk ve rudder profili piper den cok uzak. :) onlari zamanla ayarlayim da..

Bu arada bugun 2. Ucusunu tamamlayan aslan piper kirmasi yeni ucagimda hafif eksiklikler buldum... yatay ve dikey dengesi tahminimden cok daha iyiydi.. kumanda dan trim vermeme gerek kalmadan uctu.. ama motor secimimden midir yoksa pervane secimimdenmidir hiz araligi cok kisitli.. yavas ve sakin ucusu var.. fazla hizlanmiyo.. 4/3 gaz ile tam gaz arasinda nerdeyse hiz farki yok.. seste artis var devirde artis var ama hizda fark pek yok.hava surtunmesi fazla gibi geldi bana.. biraz daha tecrube edip yavas yavas gelistirebilirim sanirim..
Ucus sonrasi.. eski pistim. :)

serdar topraktan' Alıntı:
.....ama motor secimimden midir yoksa pervane secimimdenmidir hiz araligi cok kisitli.. yavas ve sakin ucusu var.. fazla hizlanmiyo.. 4/3 gaz ile tam gaz arasinda nerdeyse hiz farki yok.. seste artis var devirde artis var ama hizda fark pek yok.hava surtunmesi fazla gibi geldi bana.. biraz daha tecrube edip yavas yavas gelistirebilirim sanirim..
Ucus sonrasi.. eski pistim. :)
Bakalım üstadlar ne yorum yapacak ama bence her ikisi de :) Fakat daha büyük motor olunca ESC değişmesi gerekecek...